2022 ÇKS Başvurusu Devam Ediyor SON TARİHİ KAÇIRMAYIN!

Çiftçi kayıt sistemi ÇKS 2022 yılı üretim yılı için başvuruları hükümleri kapsamında 01 Eylül 2021 tarihinde başlamış olup 30 Haziran 2022 tarihi mesai bitiminde sona erecektir. ÇKS Başvuru süresi uzatıldı mı, son başvuru tarihi ne zaman, ÇKS belgesi başvurusu nasıl yapılır, e-devlet Çiftçilik belgesi çıkartma yolları, tarımsal desteklemelerden yararlanma ve diğer güncel bilgiler içeriğimizde..

2022 ÇKS Başvurusu Devam Ediyor SON TARİHİ KAÇIRMAYIN!
27 Haziran 2022 11:00

2022 ÇKS belgesi başvuruları ne zaman başlıyor, son başvurular, çiftçi kayıt belgesinin nasıl alındığı ve e-Devlet dijital başvuru hakkında tüm detayları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Başvurularında Son Tarih 30 Haziran 2022

2022 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları ÇKS Yönetmeliği ve Genelgesinde belirtildiği üzere 01 Eylül 2021 tarihinde başlamış olup 30 Haziran 2022 tarihi mesai bitiminde sona erecektir. Çiftçilerimizin tarımsal desteklemelerden faydalanabilmeleri için bu yasal süre içerisinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurarak kayıtlarını yenilemeleri veya güncellemeleri gerekmektedir.

2022 ÇKS Başvurusu Devam Ediyor SON TARİHİ KAÇIRMAYIN!
Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Başvurularında Son Tarih 30 Haziran 2022

2022 yılı üretimleri için devlet desteğinin alınabilmesi için gerekli olan ÇKS başvurularının nasıl yapıldığına dair bilgilendirme yapacak olursak:

ÇKS Kaydı Nedir?

ÇKS Kaydı: Çiftçi bilgilerinin merkezi bir veri tabanında toplanmasını zorunlu kılan bu kayıt sistem sayesinde yıl içinde girilen tüm bilgiler ÇKS üzerinden izlenebilir ve güncelleme yapıldığında verilerin doğru ve sağlıklı değerlendirilmesi için gerekli bir işlemdir.

ÇKS Belgesi Nereden Alınır?

Çks belgesi e-Devlet üzerinden alınır. Daha önceden ÇKS Kaydı bulunan çiftçilere online olarak dijitalde hazır olarak sunuluyor. Çiftçi Kayıt sisteminde kaydı bulunan çiftçiler, kendilerine ait ÇKS Belgesini almak için tekpencere.tarbil.gov.tr adresinde ki Belge Al sekmesinden ilgili ve ilçe seçilere sanal pos aracılığıyla doğrulanabilir olarak alıp kullanılabilecektir.

ÇKS Başvuruları Nasıl Yapılır? tekpencere.tarbil.gov.tr

Çiftçi kayıt sistemi başvuruları, online olarak tekpencere.tarbil.gov.tr ve ekim yapılacak parselinin bağlı olduğu Tarım ve Orman İl/ilçe Müdürlüklerine 2 farklı şekilde yapılmaktadır.

İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde ÇKS Kaydı başvuruları tekpencere.tarbil.gov.tr adresinde ilgili il ve ilçe müdürlüğüne gerekli belgeler iletilerek yapılabilecektir.

2022 ÇKS Başvurusu Devam Ediyor SON TARİHİ KAÇIRMAYIN!
ÇKS Başvurusu Tarım Ve Orman Müdürlüklerine yapılır.

ÇKS Belgesi Nasıl Alınır? e-Devlet Çıkarma Yöntemleri

Tarım ve Orman Bakanlığının e-Devlet sayfası üzerinden ÇKS başvuruları alınmaktadır. ÇKS belgesinin çıktısını almak isteyen çiftçiler: öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/tarbil-ciftci-kayit-sistemi-cks-basvurusu-4252 linkine tıklayarak TC kimlik numarasını ve e-Devlet şifresini yazarak giriş yapıp, başvuru adımlarını tamamlayarak 2022 üretim yılı ÇKS başvuru işlemini tamamlamalıdır. Sanalpos ile ÇKS ücretini yatırarak ÇKS belgesinin çıktısını BELGE AL menüsüne tıklayarak çks çıktısını alabilirler.

Bu yöntem haricinde ÇKS belgesinin almak için ÇKS Başvuru Formu Ek 1 doldurarak İlçe Tarım Müdürlüklerine elden teslim ederek müracaat etmek yeterlidir.

 • Çiftçi kayıt için gerekli başvuru formlarını görüntülemek için tıklayınız.
 • ÇKS Belgesi e-devlet üzerinden yapılan başvuru evrakları kolaylıkla çıkarılarak Tarım ve Orman Müdürlüklerine teslime dilmektedir.
2022 ÇKS Başvurusu Devam Ediyor SON TARİHİ KAÇIRMAYIN!
ÇKS Belgesi Artık Dijital ‘de!

ÇKS Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

ÇKS bilgileri sorgulama işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabilir. ÇKS sorgulama işlemleri e-devlet sisteme Geçerli şifreniz ve TC kimlik numaranızla giriş yapmanız yeterlidir.

2022 ÇKS Başvuru Evrakları

ÇKS sistemine kaydı olan çiftçilerimizin bilgilerini güncelleyerek yaptığı bu başvuruları yeni yapacak olanlar, aşağıdaki belgeleri hazırlayarak ilgili müdürlüğe göndermelidir.

ÇKS Başvuru evrakları aşağıdaki gibidir:

 • Çiftçi Kayıt Sistemi Başvuru Dilekçesi,
 • Çiftçi Kayıt Formu,
 • T.C. Kimlik Numarasını Gösterir Nüfus Cüzdanının Fotokopisi ( Nüfus Cüzdanlarında Kimlik Numarası Olmayan Çiftçilerden, Nüfus
 • Müdürlüğünden Onaylı Nüfus Kayıt Örneği )
 • Tarım Arazisi Birden Fazla Kişiye Ait İse, Tarım Arazisini Hissedarlardan Birinin Kullanması Durumunda, Tapu Sureti Veya Keşif Raporu
 • Muvafakatnameye Sahip Olmaması Durumunda, Vereceği Noter Onaylı Tek Taraflı Taahhütname,
 • İşlenen Tarım Arazisinin Mülkiyeti Eş Veya Birinci Derece Akrabaları Olan Anne, Baba Ve Çocuklara Ait İse Maliklerin Onaylarının Bulunduğu Belge
 • Birlikte Diğer Hissedarlarla Yapılmış Muhtar Onaylı Muvafakatname
 • Tüzel Kişilerden Ticaret Sicil Gazetesi, İmza Sirküleri Ve Yetki Belgesi
 • Çiftçi Belgesi Örneği
 • Vesayet Altındaki Kişiler İçin Mahkeme Kararının Onaylı Sureti,
 • Çiftçilerden Tarım Arazisinin Aidiyetini Gösterir Belgeyi ibraz etmeniz yeterli olacaktır.

2022 Yılında ÇKS Belgesi Ücreti Ne Kadar Oldu ?

Ziraat odaları 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren çiftçilik belgesi ücretlerine % 50 zam yaptı.

ÇKS başvurusu yaparken üreticilerden alınan ücretler dekara göre belirlenir. 2022 yılı ÇKS ücretleri aşağıdaki gibidir:

ÇKS’ne Başvurularda ve Güncellemeler de (Tabii Afetler Hariç) Bir Sefere Mahsus Alınacak Ücret BİRİM FİYAT (KDV Dahil)
1-10 Dekara Kadar (10 dekar dahil)6,00 TL
11-50 Dekara Kadar (10 dekar üzeri 50 dekar dahil)13,00 TL
51-100 Dekara Kadar (50 dekar üzeri 100 dekar dahil)20,00 TL
100 Dekar Üzeri26,00 TL
Bitkisel Ürün Desteklemeleri Tebliği Kapsamında Yer Alan Tüm Bitkisel Ürün Desteklemeleri Başvurularında Her Bir Destekleme Başvurusu Hizmet Bedeli (MGD  Hariç) 16,00 TL
ÇKS Belgesi (Belge Başına-Onaylı) 6,00 TL
Çiftçi Kayıt Formunun (B) Bölümünün Onaylı Sureti 10,00 TL
Çiftçi Belgesi (Ziraat Odası Olmayan Yerlerde)20,00 TL
2022 ÇKS Belgesi Ücretleri

Yine ÇKS belgesinin elinize ulaşması için gönderilecek Kurye ve PTT kargolarına 2022 yılında 25 TL ödemeniz gereklidir.

ÇKS Ziraat Odası Aidat Ücretleri 2022

Ayrıca Ziraat Odası aidat ücretleri aşağıda ortalama olarak verilmiştir. (arazi büyüklüğüne ve dekarına göre değişmektedir.)

 • 10 – 100 dekar / 6. kademe ücreti 44 TL. – 108 TL.
 • 101 – 200 dekara kadar / 5. kademe ücreti 106 TL. – 232 TL.
 • 201 – 400 dekara kadar / 4. kademe ücreti 209 TL. – 377 TL.
 • 501 – 800 dekara kadar / 3. kademe ücreti 420 TL. – 592 TL.
 • 801 – 2.000 dekara arası / 2. kademe ücreti 566 TL. – 981 TL.
 • 2.001 dekar ile 5.500 dekar arası / 1. kademe ücreti 1.171,00 TL. – 2.588,00 TL.
 • 5001 dekar ve üzeri için ücreti 2.438 TL. – 2.696 TL. 

ÇKS Kayıt Sistemi Nedir?

Çiftçi kayıt sistemi: Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilerin yıl boyunca yaptığı üretimlerinin, kayıt altına alındığı  ve tarımsal desteklemelerin sistem üzerinden denetlemesinin ve izlenebilmesinin olanağını sunan ve verilerin raporlanabildiği ve üretim bilgilerinin sorgulanabildiği bir tarımsal veri tabanıdır.

ÇKS Kayıt Sistemine Başvuru Nasıl Yapılır?

2022 yılında Çiftçi kayıt sistemine başvuruları online olarak tekpencere.tarbil.gov.tr adresinden ve ilgili il ve ilçe Tarım müdürlüğüne gerekli belgeler iletilerek yapılır.

Çiftçilik Belgesi Kaç Gün Geçerlidir?

Bu belge hangi yıl alındıysa o yıldan itibaren geçerli olmaktadır. Yani geçerlilik süresi 1 yıldır. O sene yapılacak üretim dönemini kapsamaktadır. Bu sebeple her sene başvuru başlangıç ve bitiş tarihini takip etmek ve kaydınız varsa her yıl yenilemeniz zorunludur.

2022 ÇKS Başvuru Süresi Belli Oldu mu?

2022 üretim yılı ÇKS başvuruları 1 Eylül 2021 tarihinde başlamış olup, 30 Haziran 2022 tarihinde sona erecektir. Çiftçilerin bu tarihten sonra sahip oldukları veya kiraladıkları tarım arazileri hariç olmak üzere ÇKS’ye yeni bir çiftçi ve arazi kaydı yapılamamaktadır.
Çiftçiler, içinde bulunulan üretim yılında ÇKS’ye kayıtlı tarım arazileri üzerindeki üretim bilgilerinin güncellenmesini, üretim yılının 15 Temmuz – 15 Ağustos tarihleri arasında yapabilirler. Mücbir sebeplerden kaynaklanan üretim bilgisi değişiklikleri üretim yılı içerisinde yapılabilirler. Bitkisel Üretime Dayalı Desteklemelerden yararlanmak isteyen üreticilerimizin ÇKS son başvuru tarihi 30 Haziran 2022 Perşembe günü sona ereceğinden bu tarihe kadar güncellemelerini yapmamış olan çiftçilerimiz hiçbir bitkisel desteklemeden faydalanamayacaklardır.

ÇKS Nasıl Kayıt Olunur?

ÇKS kayıt sistemine kayıt olma işlemleri ile ile ilgili tüm bilgileri öğrenmek için Çiftçi kayıt formu bağlantı linkine tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Çiftçi izin belgesi nasıl Alınır?

Çiftçi izin belgesi e-Devlet üzerinden gerekli başvuru formunu doldurup veya internete çiftçi kayıt formu yazıp başvuru formunu doldurup Tarım İl Müdürlüğüne giderek formunuzu teslim edebilirsiniz. Arazisi birinci dereceden yakınlarına ait olan kimselerin başvurusudur.
İlk çiftçi izin belgesi e-devlet üzerinden alınabilir. Formu doldurarak kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
İkincisi ise, Çiftçi Kayıt Sistemi Başvuru Formu doldurarak İlçe Tarım Müdürlüklerine elden teslim etmek şeklindedir.

ÇKS Kaydı Olmayanlar Destek Alamayacak

Bilgilerini 30 Haziran 2022 tarihine kadar güncelleyecek olan çiftçilerin sistemde kayıtları ile desteklerden yararlanması mümkün. Her yıl verilen çeşitli desteklerden yararlanarak özel olarak verilen indirim, kampanya imkanlarını da kullanabilecekler. Bu destekler;

 • Gübre desteği,
 • Mazot,
 • Yem bitkileri,
 • Sertifikalı Tohum Üretimi ve Kullanılması
 • Küçük Aile İşletmesi Desteği
 • İyi Tarım uygulamaları
 • Fidan kullanımı
 • Organik Tarım,
 • Organik ve katı gübre
 • Yağlı tohumlu bitkiler,
 • Baklagil ve hububat fark ödemesi desteklerini olarak sıralayabiliriz.

2022 ÇKS’li Çiftçilere Sağlanan Destekleme Ödemeleri Nelerdir?

2022 yılında Tarım ve Orman Bakanlığınca ÇKS ‘ye kaydı bulunan ve kaydı güncel olan üreticilere sağlanacak destekleme ödemeleri aşağıdaki gibidir:

 • Mazot Gübre Desteği,
 • Yem Bitkileri Desteği,
 • Küçük Aile İşletmesi  Desteği,
 • Sertifikalı Tohum Kullanımı Desteği,
 • Sertifikalı Tohum Üretimi Desteği,
 • Sertifikalı Fidan/Fide Kullanımı Desteği,
 • İyi Tarım Uygulamaları Desteği,
 • Organik Tarım Desteği
 • Katı Organik–Organomineral Gübre Desteği
 • Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline Göre Yağlı Tohumlu Bitkiler ve Hububat- Baklagil Fark Ödemesi Desteği gibi desteklerden yararlanması sağlanacak.

Çiftçilerin adeta nüfus cüzdanı niteliğinde olan ÇKS belgesi için başvuru yapan çiftçiler 2022 üretim yılında yeniden destekleme ödemelerinde yararlanabilecek.

Tarım Sigortası için ÇKS Belgesi Zorunlu

2022 yılında son başvuru tarihinin de belirlenmesi ile birlikte, e-Devlet veya diğer başvuru yolları ile belgesini çıkartmayan vatandaşların desteklemelerden faydalanamayacağını söylemiştik. Bununla birlikte düşük faizli kredi verilirken de bu belge isteneceği için bu kredi imkanlarından da faydalanamıyorlar. Ayrıca doğal afet bölgelerinde, bu afetlere maruz kalan çiftçilerimiz için sağlanan kolaylıklar, tarımsal desteklere veya borç ertelemeleri için de ÇKS belgesi zorunlu. Eğer yoksa maalesef bu kolaylıklardan da yararlanamıyorsunuz. Tarım sigortası da, bu şekilde belgelendiremediğiniz için yapılmamaktadır.

Tüm kayıt aşamalarını yaptıktan sonra, devlet desteği ile verilen tüm avantajlar için Çiftçi Kayıt Sistemi’ne giriş yaparak bilgilerinizi güncellemeniz yararınıza olacaktır. Son başvuru tarihi ile e-devlet sisteminden hazırlanan formaların çıktıları bulunulan il ve ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine teslim edildi ve işlemler tamamlanmış oldu.

Sigortalı Çalışanlar ÇKS Belgesi Alabilir mi?

Eğer bu evrakı alacak olan vatandaş tarımsal amaçlı olarak bir araziye sahipse veya kiralık olarak kullanıyorsa, sigortalı olarak çalışıp çalışmaması önemli değildir, belge alabilir. Çünkü ekimi dikimi yapılan bu arazilerin Ziraat Odasına bu tarım faaliyetini yürüten kişiler tarafından bildirilmesi zorunludur. Bu arazilerin hepsinin odaya bildirilmesi yeterli olmaktadır.

Memur, işçi veya çalışmayan kişilerden arazilerini bildirenler ÇKS belgesi alabilir ve tüm tarımsal desteklemelerden, düşük faizli kredi kampanyalarından yararlanabilmektedir.

ÇKS Belgesi Olan Çiftçilerin Avantajları Nelerdir?

ÇKS belgesine sahip olan üreticilerin birçok avantajı bulunuyor. En büyük avantajları devletten sağlanan tüm desteklerden yararlanmaktır, bu desteklerden faydalanabilmek için ÇKS başvuruları ve güncelleme işlemlerini gerçekleştirmeleri zorunludur.

 • İkinci avantajı ise ÇKS belgesine sahip olan çiftçiler 2022 yılında özel bankalar dahil olmak üzere bütün kredi ürünlerinden, ülkemizde faaliyet gösteren bir çok bankadan çiftçi kredi kartlarını alabilir ve Bağ-Kur üzerinden  bu belge sayesinde emekli olabilir.
 • Bir diğer önemli avantajı ise yine ÇKS belgesine sahip üreticiler bu belge sayesinde ürettikleri tüm tarımsal ürünleri nakliyesini yapmak için gerekli olan ”Müstahsil Yol Belgesini çıkarabilir.
 • Çiftçiler üretim yılında ekili alanlarına karşılık olarak ve baktıkları hayvan sayısına ve cinsine göre devlet desteği ve tüm teşvikleri alabilirler.
 • Devletin çiftçilere sunduğu hibe desteklerinden, TKK ve Ziraat bankasını sunmuş olduğu düşük faizli krediler ile canlı hayvan alımları ve bankaların sunduğu diğer tarımsal kredilerden yararlanabilirler.

2022 Üretim Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Başvuruları ilgili bilgiler:

ÇKS belgesi olmayan ve ÇKS başvurusu yapmayan üreticiler 2022 yılı devletin sağlamış olduğu destekleme ödemelerinden yararlanamayacağı için 2022 yılı çiftçilere sağlanacak olan tüm tarımsal desteklemelerden yararlanabilmeleri için ÇKS’ye kayıtlı olma zorunluluğu bulunuyor.

2022 yılı üreticilere sağlanacak olan desteklerden yararlanabilmek için mecburi olan ÇKS başvurularının belirlenen tarihler arasında yapılması gerekiyor.

2022 yılı ÇKS başvurularını yapan üreticiler, başvuru tarihi olan 30 Haziran 2022 tarihinde mesai bitimine kadar bağlı bulundukları İl, İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından istenilen belgelerle birlikte başvurularını tamamlayarak güncellemelerini yapmalıdır.

2022 yılı ÇKS kayıt ve güncellemesi için tarımsal desteklemelere müracaatlar 30 Haziran 2022 tarihinde sona ermiş olup, başvuruda bulunmayan üreticilerin Tarım ve Orman  Bakanlığınca uygulanan ve ÇKS üzerinden yürütülen desteklemelerden yararlanmaları söz konusu değildir.

ÇKS ile ilgili tüm tarihler sitemizde güncellenmekte olup, takip edebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of Abdulhakim Abdulhakim dedi ki:

  2022 cks tarım bakanlığı Acaba 30 haziran 2022 gün son sağlık sorunlarımdan dolayı cks yaptıramadım acaba tarihi uzatılacakmı tarım orman bakanlıği il ve ilçe tarım müdürlükleri örneğin haziran 30 değilde temuzun 30 olabilirmi Lütfen cevap yazarsanız memnun olurum teşekür ederim

 2. Avatar of Rafet Cebeci Rafet Cebeci dedi ki:

  Selamlar olsun
  Pandemi ve diğer sebeplerden dolayı bir çok çiftçimiz ÇKS işlemini tamamlayamadı. Sürenin uzatılması için, konuyu ilgili birimlere iletirseniz çok büyük bir eksikliğin giderilmesine sebep olursunuz. İlginize şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

 3. Avatar of Erdal Okutucu Erdal Okutucu dedi ki:

  Yer dönüm destek ödemeleri ne zaman yatacak. Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler