2021 ÇKS Başvurular Başladı Şartlar ve Ücretler tekpencere.tarbil.gov.tr online

2021 ÇKS Başvurular Başladı Şartlar ve Ücretler tekpencere.tarbil.gov.tr online
A+
A-

2021 yılı üretim yılı için ÇKS başvuruları başlatıldığı açıklandı. Çiftçi kayıt sistemi ÇKS 2021 yılı üretim yılı için başvuruları hükümleri kapsamında 01 Eylül 2020 tarihinde başlamış olup 30 Haziran 2021 tarihi mesai bitiminde sona erecek.

2021 ÇKS Başvuruları Başladı

Çiftçilerin adeta nüfus cüzdanı niteliğinde olan ÇKS belgesi için başvuru yapan çiftçiler 2021 üretim yılında yeniden destekleme ödemelerinde yararlanabilecek.

2021 yılında Tarım ve Orman  Bakanlığınca ÇKS ‘ ye kaydı bulunan ve kaydı güncel olan üreticilere sağlanacak destekler;

 • Mazot Gübre Desteği,
 • Yem Bitkileri Desteği,
 • Küçük Aile İşletmesi  Desteği,
 • Sertifikalı Tohum Kullanımı Desteği,
 • Sertifikalı Tohum Üretimi Desteği,
 • Sertifikalı Fidan/Fide Kullanımı Desteği,
 • İyi Tarım Uygulamaları Desteği,
 • Organik Tarım Desteği
 • Katı Organik–Organomineral Gübre Desteği
 • Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline Göre Yağlı Tohumlu Bitkiler ve Hububat- Baklagil Fark Ödemesi Desteği gibi desteklerden yararlanması sağlanacak.

Yine ÇKS belgesine sahip olanlar;

Devletin çiftçilere sunduğu hibe desteklerinden, TKK ve Ziraat bankasını sunmuş olduğu düşük faizli krediler ile canlı hayvan alımları ve bankaların sunduğu diğer tarımsal kredilerden yararlanabilmek için başvuru yapılması gereklidir. ÇKS belgesine sahip olan üreticiler devletten sağlanan tüm desteklerden istifade edebilmek için başvuruları ve güncelleme işlemlerini gerçekleştirmeleri zorunludur. ÇKS belgesine sahip olan çiftçiler 2021 yılında özel bankalar dahil olmak üzere bütün kredi ürünlerinden, ülkemizde faaliyet gösteren bir çok bankadan çiftçi kredi kartlarını alabilir ve Bağ-Kur üzerinden  bu belge sayesinde emekli olabilir. Yine ÇKS belgesine sahip üreticiler bu belge sayesinde ürettikleri tüm tarımsal ürünleri nakliyesini yapmak için gerekli olan ”Müstahsil Yol Belgesini çıkarabilir. Çiftçiler üretim yılında ekili alanlarına karşılık olarak ve baktıkları hayvan sayısına ve cinsine göre devlet desteği ve tüm teşvikleri alabilirler.

ÇKS belgesi olmayan ve ÇKS başvurusu yapmayan üreticiler 2021 yılı yukarıdaki desteklemeler den yararlanamayacağından 2021 yılı çiftçilere sağlanacak olan tüm tarımsal desteklemelerden yararlanabilmeleri için ÇKS’ye kayıtlı olma zorunluluğu bulunuyor.

2021 yılı üreticilere sağlanacak olan desteklerden yararlanabilmek için mecburi olan ÇKS başvurularının belirlenen tarihler arasında yapılması gerekiyor. 2021 yılı ÇKS başvurularını yapmayan üreticilerin mağduriyet yaşamamaları için son başvuru tarihi olan 30 Haziran 2021 tarihinde mesai bitimine kadar bağlı bulundukları İl, İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından istenilen belgelerle birlikte başvurularını tamamlamaları gereklidir.

2021 yılı ÇKS kayıt ve güncellemesi için tarımsal desteklemelere müracaatlar 30 Haziran 2021 tarihine kadar yapılacak olup, başvuruda bulunmayan üreticilerin Tarım ve Orman  Bakanlığınca uygulanan ve ÇKS üzerinden yürütülen desteklemelerden yararlanmaları söz konusu değildir.

ÇKS Başvuruları Nasıl Yapılır? tekpencere.tarbil.gov.tr

Çiftçi kayıt sistemi; Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilerin yıl boyunca yaptığı üretimlerinin, kayıt altına alındığı  ve tarımsal desteklemelerin sistem üzerinden denetlemesinin ve izlenebilmesinin olanağını sunan ve verilerin raporlanabildiği ve üretim bilgilerinin sorgulanabildiği bir  tarımsal veri tabanıdır. Çiftçi bilgilerinin merkezi bir veri tabanında toplanmasını zorunlu kılan bir kayıt sistem sayesinde yıl içinde girilen tüm bilgiler ÇKS üzerinden izlenebilir ve güncelleme yapıldığında verilerin doğru ve sağlıklı değerlendirilmesi için gereklidir.

Çiftçi kayıt sistemi başvuruları, ekim yapılacak parselinin bağlı olduğu Tarım ve Orman İl/ilçe Müdürlüklerine yapılmalıdır.

İçinde bulunulan pandemi sürecinde ÇKS Kaydı başvuruları tekpence.tarbil.gov.tr adresinde ilgili il ve ilçe müdürlüğüne gerekli belgeler iletilerek yapılabilecektir.

2021 yılı üretimlere devlet desteğinin alınabilmesi için gerekli olan ÇKS başvurularının nasıl yapıldığına dair bilgilendirme yapacak olursak;

ÇKS Başvuruları e-Devlet

Tarım ve Orman Bakanlığının e-Devlet sayfası üzerinden ÇKS başvuruları alınmaya başladı. Hemen buradan TC kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi yazarak giriş yapıp başvuru adımlarını tamamlayarak 2021 üretim yılı ÇKS başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu yöntem haricinde yine ÇKS Başvuru Formu Ek 1  doldurarak İlçe Tarım Müdürlüklerine elden teslim ederek müracaat edebilir.

Çks belgesi daha önceden ÇKS Kaydı bulunan çiftçilere online olarak dijitalde hazır olarak sunuluyor. Çiftçi Kayıt sisteminde kaydı bulunana çiftçiler, kendilerine ait ÇKS Belgesini almak için tekpencere.tarbil.gov.tr adresinde ki Belge Al sekmesinden ilgili ve ilçe seçilere sanal pos aracılığıyla doğrulanabilir olarak alıp kullanılabilecektir.

Çiftçi kayıt için gerekli başvuru formlarını görüntülemek için tıklayınız.

ÇKS bilgileri sorgulama işlemleri e-Devlet üzerinden  yapılabilir. Bunun için buradan sisteme Geçerli şifreniz ve TC kimlik numaranızla giriş yapmanız yeterlidir.

ÇKS Belgesi çıkartma ÇKS kayıt sistemine nasıl kayıt olunur tüm bilgileri öğrenmek için aşağıda ki bağlantı linki tıklamanız yeterli.

Çiftçi kayıt formu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yine ÇKS belgesinin elinize ulaşması için gönderilecek Kurye ve PTT kargolarına 2021 yılında 25 TL. ödemeniz gereklidir.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Erdal Okutucu dedi ki:

  Yer dönüm destek ödemeleri ne zaman yatacak. Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler

 2. Avatar Mustafa ekercan dedi ki:

  MAZOT GÜBRE destegi ne zaman ödenecek tesekur ederim