ÇKS İle Hayvancılık İşletme Belgesi Nasıl Alınır?

İşletme belgesi nasıl alınır, hayvan işletme belgesi nedir, işletme ruhsatı nasıl alınır, hayvancılık işletme açma belgesi ve belge ile sokağa çıkma konuları hakkında detaylı bilgiler yazımızın içeriğimizde inceleyebilirsiniz.

ÇKS İle Hayvancılık İşletme Belgesi Nasıl Alınır?

ÇKS İle Hayvancılık İşletme Belgesi Çiftçi kayıt sistemi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulan ve tarım ile uğraşan herkesin kayıtlarını oluşturmaktadır. Tarımsal ve hayvansal alandaki tüm desteklerden yararlanmak istiyorsanız işletme ve ÇKS belgenizin olması gerekmektedir. Bu alanda yapacağınız kredi başvurularında ÇKS belgesi talep edilir.

Hayvancılık İşletme Belgesi Nedir?

Hayvancılık işletme belgesi her türlü canlı hayvancılığın tabip edilmesi için oluşturulmuştur. Belge sahibi çiftçinin mevcut olarak baktığı hayvanların sayıları ve kulak küpe numaraları ile takip edilmektedir. Bu sistemin çiftçilere vermiş olduğu en büyük avantaj ise devlet tarafından süt ve doğum halinde verilen hibe ve teşviklerden yararlanma imkanı sağlamaktadır. ÇKS ile hayvancılık işletme belgesi birbirinden tamamen farklı olan iki belgedir. ÇKS Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir sistem olup, tarım ile uğraşan çiftçileri kayıt altına almaktadır.

Hayvancılık işletme belgesi ile canlı hayvancılığın takibini yapabilmek için oluşturulmuş hayvanların kayıt altına alınması ve üreticilerin verilen desteklerden faydalanabilmesi adına avantajı yüksek olan bir sistemdir.

ÇKS ile Hayvancılık İşletme Belgesi Ne İşe Yarar?

Hayvancılık işletme belgesi ile çiftçi kayıt sistemi belgesinin çiftçilere sunmuş olduğu sayısız avantaj bulunmaktadır. Bu belgeler ile Türkiye topraklarına hayvancılık ve tarım ile uğraştığınızı tescilleyen belgelerdir. Bu sayede devlet tarafından verilen tüm desteklerden yararlanma imkanına sahip olursunuz. Çiftçilerin faydalanabilecekleri avantajların başında Ziraat Bankası 10 yıl vadeli hayvancılık kredisi gelmektedir. Aynı zamanda tarımsal bütün yatırımlar da Ziraat Bankası faizsiz kredi kullanma imkanları da tanımaktadır.

ÇKS ile hayvancılık işletme belgesi ile

 • BAĞ-KUR kapsamında emekli olma imkanınız olmaktadır.
 • Süt desteğinden faydalanabilirsiniz.
 • Mazot gübre desteğinden faydalanabilirsiniz.
 • Çoban desteği alabilirsiniz.
 • Mahsul ekmiş olduğunuz dönüm sayısına göre destek alabilirsiniz.
 • Yetiştirmiş olduğunuz hayvan sayısına ve bu hayvanların cinsine göre destek alabilirsiniz.
 • Devlet tarafından belirli dönemlerde verilen genç çiftçi teşviklerinden faydalanabilirsiniz.
 • IPARD programlarından faydalanarak %70’e varan tarım ve hayvancılık hibelerinden yararlanabilirsiniz.
 • Ekili alan ve hayvanlarınıza uygun miktarlarda sigorta yaptırabilirsiniz.
 • Ziraat Bankası tarafından verilen tarımsal ve hayvansal desteklerinin yanında kredi kartlarından da faydalanabilirsiniz.
 • Tarım Kredi Kooperatifi tarafından oluşturulan Kooperatif Market üzerinden ürünlerinizi pazarlama imkanından yararlanabilirsiniz.
 • İyi tarım uygulamasına dahil olursanız teşviklerden faydalanabilirsiniz.
 • Sözleşmeli üretim yaparak ekmiş odluğunuz mahsule be miktarına göre teşvik ödemesi alabilirsiniz.

Bunlar ile birlikte ÇKS ile Hayvan İşletme açma belgesi bu ve daha bir çok imkanlardan yarar.

Hayvancılık İşletme Açma Belgesi Nasıl Alınır?

Küçük, büyük ve kanatlı hayvan sektöründe hayvancılık yapacak olan çiftçilerin işletme belgesine sahip olması gerekmektedir. Bu belgenin olması yararlanabileceğiniz hayvancılık destekleri için önemlidir. Hayvancılığa başlamadan önce bu belgeye sahip olursanız yukarıda vermiş olduğumuz desteklerden yararlanarak daha verimli bir işletme oluşturabilirsiniz. Kuracağınız işetmenin büyüklüğü, küçüklüğü ve ne oranda olduğunun bir önemi bulunmamaktadır. Belge için yapmanız gereken tek şey, İlçenizde bulunan Ziraat Odası Birliğine veya Tarım İl Müdürlüğüne giderek, hayvan işletme belgesi için işletmeniz kiralık ise kira sözleşme formu ile muvafakat name alıp doldurmalısınız. Doldurduğunuz belgeyi daha sonra köy muhtarı ve azalarına imzalatarak Tarım İl Müdürlüğüne teslim etmeniz gerekmektedir.

Hayvancılık işletme tescil belgesi e-devlet.tarbil.gov.tr adresinden alınacak. Hayvancılık işletme Tescil belgesini, üreticiler Ziraat Odası Birliğine ya da Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine başvurarak alabilirler. İçinde bulunan pandemi sürecinde, hayvancılık işletme tescil belgesi https://edevlet.tarbil.gov.tr/ e-Devlet adresi üzerinden sanal pos aracılığıyla doğrulanabilir olarak alınıp, kullanılabilecektir.

Bu hizmet Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliği ile e-Devlet Kapısı altyapısı üzerinden sunulmaktadır. e-Devlet Hayvancılık İşletme Tescil Belgesi üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Hayvancılık İşletme Ruhsatı Nasıl Alınır?

KKYDP (Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı) ve TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) kapsamında bir sübvansiyon almak için Tarım ve Kırsal Kalkınma ile Gıda, Tarım ve Islah Bakanlığı tarafından verilen bir yapı ruhsatı almanız gerekmektedir. Belediye, il yönetiminden özel izinler almıştır. Sübvansiyon (Devlet tarafından karşılıksız yardım) almak isteyen girişimcilerin güvenlik lisansı almaları gerekmektedir. Çünkü, lisanssız çalışacak olan projeler projeler başarılı sayılmayacak ve yatırımlardan faydalanamayacaklar.

İşletme Belgesi Nasıl Alınır?

İşletme kurma izni alınarak kurulmuş işyerleri için işveren, işletmeye başlamadan önce işletme belgesi almak için bir dilekçe ile Bölge Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekmektedir. İşletme belgesi talebi üzerine iş müfettişlerince işyerinde yapılan incelemeler ile işyerinin kurma iznine esas belgelere göre kurulup kurulamayacağı kontrol edilir. İlgili belgeyi verme yetkisi Tarım ve Orman Bakanlığına aittir.

ÇKS Belgesi Nasıl Alınır?

Çiftçi kayıt belgesinin çıkartılması için 2 yol bulunmaktadır. İlk olarak e-Devlet üzerinden kendinize ait olan kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yaparak Tarım ve Orman Bakanlığının Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Başvurusu sayfasından başvuru yapabilirsiniz. Diğer yöntem ise ÇKS başvuru formu EK1 doldurarak ilçe Tarım Müdürlüklerine elden teslim edebilirsiniz. Her iki yöntemde yapılan başvurularda sizden bir takım evraklalar istenecektir.

EK-1 olarak geçen başvuru formu ile birlikte istenecek belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Kullanılacak olan arazi size ait ise kendi kimlik belgeniz bir başkasına ait ise o kişiye ait olan kimlik belgesi,
 • Tapu kadastrodan alınacak tapu kayıt örneği (Kadastro da yer almayan tapular için ise Arazi Keşif Raporu EK-2 doldurularak istenilmektedir.)
 • Arazi kiralık ise kira sözleşmesi örneği,
 • Tahhütname,
 • Başvuru sahibine ait (varsa) vergi numarasını gösteren belge,
 • Ekli alanların muhtarlık tarafından onaylatılmış olan C formu istenmektedir.

ÇKS kaydı için Çiftçi Kayıt Formu İndir yazımızın içeriğinden belgelere ulaşabilirsiniz.

ÇKS Belgesi Güncellemesi İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

ÇKS belgenizi güncellemek için istenilen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Çiftçi kayıt formu
 • Çiftçi kayıt sistemi başvuru dilekçesi
 • Çiftçi belgesi örneği
 • Daha önceki hisselere değişiklik olmuş ise bu gösteren belge

Her yıl düzenli başvuru yapıyorsanız, bağlı olduğunuz Tarım il veya İlçe Müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz. Belgelerinizi eksiksiz hazırladığınız da ÇKS belgeniz 5 iş günü içinde elinize ulaşacaktır.

ÇKS belge yenileme ücretleri dönüm başına aşağıdaki şekilde yapılmaktadır:

 • Tarla Dönüm Miktarı 1 ile 10 dönüm arasında Yenileme İçin Talep Edilen Ücret 6 TL
 • 11 ile 50 dönüm arası için 13 TL
 • 51 ile 100 arası için 20 TL
 • 100 dönüm ve üzeri için 26 TL yenileme ücreti ile yenileme ücreti talep edilmektedir.

ÇKS Belgesi İle İşletme Belgesi Arasındaki Fark Nedir?

ÇKS belgesi toprak altı veya tarım üstü tarımsal faaliyetlerinden oluşturulmuş bir kayıt sistemidir. İşletme belgesi ise her türlü canlı hayvancılık faaliyetlerde bulunan yada bulunacak olan çiftçiler için oluşturulmuş bir sistemdir.

Pandemide Hayvancılık İşletme Belgesi İle Sokağa Çıkma Nasıl olur?

Büyükbaş, küçükbaş hayvan ve arıcılık faaliyetlerini sürdüren kişiler İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden alacakları son 1 yıl içerisinde olan hayvan varlığı listesi ve arı kayıt sistem, belgelerini kolluk kuvvetlerine ibraz etmeleri şartlı ile sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.