fbpx

Çocuk Parası Ne Kadar? 2022 Türkiye

Çalışan annelere ve çalışmayan anneler için çocuk parası nasıl alınır, kimlere verilir, sigortalı çalışan anneye çocuk parası ne kadar, çocuk parası için başvuru ve şartları ile merak edilenler içeriğimizdedir. Tüm bilgileri alabilir, devletin annelere verdiği tüm destekleri görebilir ve başvuru sağlayabilirsiniz.

Çocuk Parası Ne Kadar? 2022 Türkiye

Devletten genç nüfusun artışını desteklemek ve yeni doğan bebeklerin temel ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile çocuk parası desteği devreye girmiştir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen proje çerçevesinde ve annelerin çalışma durumuna bakılmadan verilecektir. Bu destek parası ile ilgili merak edilen Sosyal Hizmetler çocuk parası ne kadar, kaymakamlık çocuk parası yardımı nasıl alınır, kaç yaşına kadar ödenir, ne zaman ödenir, sigortalı çalışan çocuk parası ne kadar, hangi bankadan alınır? memur çocuk parası ve aile yardımı 2022 yılı tutarları hakkında tüm bilgileri alabilirsiniz.

Devletten Annelere Verilen Destekler Nelerdir?

Devlet tarafından annelerin mağdur olmamaları sağlamak amacıyla Çalışan anneler iş göremezlik ödeneği alırken, çalışmayanlar için de süt parası ve doğum yardımı verilir.

Devlet tarafından çalışan annelere verilen destekler bulunmaktadır. Çalışan annelere verilen destekler aşağıdaki gibidir:

 • Doğum parası,
 • Doğum rapor parası (iş göremezlik ödeneği)
 • Çoklu doğum yardımı,
 • Süt parası,
 • Yarım gün desteği,
 • Kreş yardımı devlet tarafından çocuklara ve ailelere verilmektedir.
 • Bu desteklerin yanında 6 yaşından küçük ve büyük çocuklular için aile desteği olarak Memura aile ve çocuk parası verilmektedir.

Çalışan annelerin bu desteklerden yararlanabilmesi için başvuru şartlarını yerine getirmesi gerekiyor.

Çocuk Parası Nedir?

Devletin, yeni doğum yapan annelerin masraflarına bu dönemde destek verebilmek amacıyla verdiği paraya çocuk parası denir.

Çocuk Parası Nereden Alınır?

Çocuk sahibi olan vatandaşlara devlet aracılığı ile verilen bu yardım, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üzerinden ödenen çocuk parası yardımı desteği Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır.

Çocuklar için Sunulan Para Yardımları Nelerdir?

Çocuklar için sunulan para yardımları ise 4 farklı şekilde belirtilmiştir.
Doğum parası
Eğitim parası
Süt parası
Aşı parası olarak ayrılmaktadır.

Doğum Parası Neye Göre Belirlenir? Ne Kadardır?

Doğum parası miktarını tamamen annenin sahip olduğu çocuk sayısı belirlemektedir. Buna göre; tekli doğumlarda birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ile üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 TL ödeme sağlanmaktadır. Çoğul gebeliklerde ise ikiz çocuklardan birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL olmak üzere toplamda 700 TL ve üçüz çocuklardan birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL olmak üzere toplamda 1300 TL doğum parası ödemesi verilmektedir.

Belirlenmiş şartlara uygun olan tüm vatandaşlar bu sosyal yardımdan yararlanabilir. Tek seferlik olarak verilen ve geri ödeme talep edilmeyen çocuk parası desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşlar hemen bu yardımdan yararlanabilirler.

Çocuk Parası Ne Kadar? 2022

2022 yılına ait verilere göre çocuk parası miktarları ise aşağıdaki gibidir:

 • İlk çocuk için çocuk parası 300 TL
 • İkinci çocuk için çocuk parası 400 TL
 • Üç ve daha fazla çocuk parası 600 TL
 • Toplamda çocuk parası 1.300 TL’dir.

Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan süt parası ve doğum yardımı ödeneğini alabilmek için çocuğun canlı olarak doğmuş olması ve başvuruların Bakanlıklara bağlı İl Müdürlüklere şahsen yada posta ile müracaat edilmesiyle alınır. Çocuğun doğmasından sonra nüfus müdürlüklerinden KPS (Kimlik Paylaşım Sistemi) üzerinden çocukların nüfus bilgilerinin kaydedilip bebeğin kimliğinin çıkartılmasından sonra çocuk parası verilir.

Devletin verdiği süt parası ne kadar, nasıl başvurulur? Hemen öğrenebilir ve siz anneler süt parası desteğinden hemen yararlanabilirsiniz.

Çocuk Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Çocuk parası diğer adıyla doğum parasından herkes faydalanamamaktadır. Çocuk parasından faydalanacak olan kişiler aşağıdaki gibidir:

 • T.C vatandaşı olanlar,
 • Mavi kart sahipleri,
 • Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları çocuk yardımından yararlanabilirler.

Çocuk Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Çocuk parası başvuruları Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinde ve Sosyal Hizmet merkezlerine yapılabilir. Bir diğer adı ile doğum parası yardımı Yurt dışında yaşayan ve Türk vatandaşı olanlar ise konsolosluklara başvuru yapabilirler.

 • Kişiler doğum yardımı başvurularını çalıştıkları kurum üzerinden de yapabilir.
 • Kamu kurum ve kuruluşlarında devlet memuru olarak aktif çalışan kişiler doğum yardımı için başvuru yapmaları gerekmektedir.

Devlet memurları çalıştıkları kamu kurum ve kuruluşları üzerinden başvuru yapabilmesi için anne veya babanın memur olarak yada sözleşmeli olarak kamu kurumunda çalışmıyor olması gerekmektedir.

Doğum ve Çocuk Parası Başvurusu ve Dilekçesi 2022

Çocuk yardımı almak için başvurulacak dilekçe içeriğinde aşağıda ki bilgiler yer almalıdır:

 • Başvuru yapan kişinin adı ve soyadı (Genelde anne veya babanın, parayı alacak kişinin bilgileri girilir).
 • Anne sağ ise para anneye, anne vefat etmiş veya yabancı uyruklu ise babanın bilgileri girilir.
 • Başvuran kişinin Türkiye Cumhuriyet Kimlik Numarası,
 • Doğumu yapan annenin adı ve soyadı,
  Doğum yapan annenin T.C kimlik numarası
  Yeni doğmuş olan çocukların Kimlik numaraları (Eğer ikiz anne ikiz doğum yapmış ise, her iki çocuğun T.C kimlik numarası yazılır)
 • Babaya ait T.C kimlik numarası,
 • Kişinin kaçıncı çocuğu olduğunun tespiti için, daha önce den doğan çocukların T.C numaraları,
 • Doğum yapan annenin ve babanın kamu işçisi olup olmadığı,

Eğer kişi kamu işçisi ise kararnamenin aşağıda belirtilen maddesi uygulanmaktadır.

Doğum ve Çocuk Parası Başvuru Dilekçe Örneği

Doğum Parası Başvuru Sorgulama 2022

Çocuk parası için başvuru yapanlar e-devlet üzerinden sorgulama yaparak başvuru sonuçlarını ve paraların yatıp yatmadığını anında öğrenebilir, bir diğer seçenek ise PTT şubelerinden sorgulamadır. PTT şubelerinden giderek T.C.’leri ile sorgulama yapabilir ve en yakın şubelerinden paralarını alabilirler.

Çocuk Parası 2022 Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Çocuk Parası 2022 yılında İlk çocuk için çocuk parası 300 TL, İkinci çocuk parası 400 TL, Üçüncü ve daha fazla çocuk parası 600 TL olmak üzere Toplamda ise 1.300 TL’dir. Sosyal Hizmetler çocuk parası yardımını almaya hak kazanan annelere verilecek çocuk parası hesaplaması rapor çocuk sayısına göre yapılır. Tek çocuk, iki, üç ve daha fazla çocuk için ayrı ücretler yatırılmaktadır. SGK çocuk parası için başvurusu onaylanan annelere yukarıda belirttiğimiz miktarlarda ödeme yapılmaktadır.

Bununla beraber 2022 doğum parası ne kadar? Hemen öğrenebilir ve yardım için başvuru sağlayabilirsiniz.

15 Mayıs 2015’den önce doğan çocuklar doğum yardımı hesaplamasına dahil edilir. Kişinin 2015 yılında önce 1 veya 2 çocuğu dünyaya gelmiş ise, 2015 yılında sonraki çocukları ikinci çocuk veya üçüncü çocuk yerine sayılır. Ancak, eski tarihte doğan çocuklar için doğum yardımı verilmez. Başvuruların doğum yardımı sistemine girmesinin ardından annenin hesabına çocuk parası PTT aracılığı ile aktarılmaktadır.

Sigortalı Çalışan Anneye Çocuk Parası Ne Kadar? Hesaplama

Yeni doğum yapan anneye ödenecek olan Doğum bir diğer adı ile çocuk parası, doğum öncesindeki son 3 ayda aldığı brüt ücretin toplamı üzerinden yapılmaktadır. Bu toplam üzerinden günlük brüt ücreti hesaplanarak sigortalı çalışan annenin günlük brüt ücretinin 3’te ikisi doğum parası olarak ödeme yapılmaktadır.

Maaş farklılıklarına göre doğum parası da farklılıklar gösterse de son üç aylık brüt ücret toplamının 10.731 TL olduğu düşünülen bir annenin 2022 yılı için doğum izin parası şu şekildedir;

2022 brüt asgari ücret 5004 TL olduğundan, 5004 TL/30 = 166.80 TL iş göremezlik ödeneğine esas günlük kazanç bulunur. 2022 asgari ücretlinin günlük ücreti 166,80 TL‘dir.

Sigortalı Çalışan Anneye Çocuk Parası hesaplaması yapacak olursak:

 • Günlük brüt ücret hesaplaması 166,80 TL
 • 16 hafta doğum iznine göre 112 günlük doğum parası ödemesi olmaktadır.
 • Günlük brüt ücret 166,80 TL olduğuna göre, alınabilecek günlük doğum parası 111,20 TL (166,80 x 2/3) olacaktır.
 • Alınacak toplam doğum parası ise 12.454 TL (111,20 x 112) olmakta.
 • Doğum yapan kadın çalışanın ikiz bebek sahibi olması durumunda ise doğum izni 20 haftadır.
  • Bu durumda alınacak olan doğum izin parası 15.568 TL (140x 111,20) olur.

Çalışan kadınlara ilk doğumda ödenecek doğum izin parası aşağıdaki gibidir:

Çocuk Parası Ne Kadar? 2022 Türkiye

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Çocuk parası almak isteyen vatandaşlar için belirli bir yaş sınırı bulunmaktadır. Çocuklar için verilen bu yardımların yaş sınırı ise aşağıdaki gibidir.

 • Doğum yardımı almak isteyen kişiler yalnızca bir defa bu yardımdan yararlanabilirler.
 • Aşı parası almak isteyen kişiler için 0-6 yaş grubunda olan çocuklara verilir.
 • Süt parası yardımı ise bir kez verilmektedir ve sınırlaması yoktur.
 • Bu nedenle herhangi bir yaş sınırı yoktur.
 • Eğitim yardımı çocukların lise son sınıfı tamamlayarak bitirmesi ile son bulmaktadır.

Memur Aile yardımı 2022 Tutarları Belli Oldu

Memur Aile yardımı hariç en düşük memur maaşı 5.279 TL olacak.

Memur Aile yardım ödeneği bir çocukta 45 liradan 59 liraya, iki çocukta 90 liradan 118 liraya, üç çocukta 125 liradan 177 liraya, dört çocukta 180 liradan 135 liraya, beş çocuk için de 225 liradan 294 liraya çıktı.

Çalışan, çalışmayan eş için, 6 yaşından küçük ve büyük çocuk için aile yardımı ücretleri aşağıdaki gibidir:

Devlet memurlarına verilen yardımlar:

 • Eş yardımı 521 TL,
 • 0-6 yaş çocuk yardımı 115 TL,
 • 6 yaş üstü çocuk yardımı ise 57 liraya çıkacak.
 • 6 yaş altı 2 çocuğu olan, eşi çalışmayan memur aylık 584,21 lira alacak.

Aile Yardımı Nedir?

Aile yardımı, Devlet Memurları Kanunu’nun memurları ve memur ailelerini güvence altına alan maddesine dayanmaktadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 202, 204, 205. Maddeleri şu şekildedir; “Evli bulunan Devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir. Bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi ve çocuklarından her biri için ödenir.

Devlet Memurlarına Çocuk Parası Yardımı Ne Kadar?

Memur aile yardımı ne kadar? 2022 memur aile eş çocuk yardımı ücretleri belli oldu. Kamu ve kamuya bağlı kurumlarda devlet memuru olarak görev yapanlar başvuru yaptıkları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen oranların altında ödeme yapılması durumunda ortaya çıkan fark bakanlık tarafından ödenmektedir. Belirlenen oranların üzerinde ödeme alan memurlar için herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.

Eşi çalışan memurlar için en çok 5, eşi çalışmayan veya eşi emekli olanlar için ise en çok 3 çocuk için çocuk yardımı da memurlara ödenen maaş kalemlerinden birisi. Bu miktar çocuğun 72 aydan küçük yada büyük, engelli veya değil şartlarına göre değişiyor.

Geçen senenin rakamlarına göre:

 • 72 aydan küçük çocuklardan her bir çocuk için 82,89 TL ödeniyor.
 • 72 aydan büyük çocuklardan her bir çocuk için 41,45 TL ödeniyor.
 • En az yüzde 40 engeli bulunan 72 aydan küçük çocuklardan her bir çocuk için 124,34 TL ödeniyor.
 • En az yüzde 40 engeli bulunan 72 aydan büyük çocuklardan her bir çocuk için 62,17 TL ödeniyor.

Aile Yardımı Gelir Vergisi İstisnası 2022

Çocuk Zammı/Yardımı İstisna Rakamları – 2022/I. Dönem belli oldu.

Çalışanlara çocuk yardımı yapılması durumunda SGK ve gelir vergisinde istisna uygulanıyor. İstisna miktarları 2 çocuk ile sınırlandırılmaktadır. Anne ve babanın çocuk yardımı alması durumunda istisnadan sadece biri yararlanabiliyor. SGK kısmında çocuk yardımı istisnası asgari ücretin %2’si oranındadır.

2022 brüt asgari ücret 5.004 TL x % 2 = 100,08 TL

Yapılan çocuk yardımı tutarının 100,08 TL’yi aşması durumunda, aşan kısım prime esas kazanca eklenerek üzerinden SGK primi ve işsizlik primi hesaplanması gerekiyor.

2022 yılı ilk 6 aylık 1. Dönemi için belirlenmiş 0,165786 olan memur maaş katsayısı üzerinden hesaplanmış gelir vergisi istisna rakamları ise aşağıdaki gibidir:

Çocuk Zammı/ Çocuk Yardımı

01.01.2022 – 30.06.2022 01.07.2022 – 31.12.2022

SGK İstisnası 100,08

Gelir Vergisi İstisnası /6 yaş + belirlenmedi

Gelir Vergisi İstisnası/0-6 yaş– belirlenmedi

Aile Yardımı İstisna Rakamları – 2022/I. Dönem

Aile yardımı ödemeleri, SGK tarafında asgari ücretin aylık tutarının %10’unu aşmayacak şekilde prime esas kazanç matrahına dâhil edilmiyor. Bu rakamı aşan tutarın SGK primine tabi tutulması gerekiyor. 2022 asgari ücreti üzerinden aile yardımı SGK istisna tutarı hesaplandığında;

5.004,00 TL x % 10 = 500,40 TL

Aile yardımlarında gelir vergisi tarafındaki istisna sadece kamu çalışanlarına ödenen tutarlarda uygulanıyor. Özel sektör işçilerine yapılmış aile yardımı ödemelerinde gelir vergisi istisnası yok.

Aile Zammı/ Aile Yardımı 01.01.2022 – 30.06.2022 01.07.2022 – 31.12.2022

SGK İstisnası 500,40 TL

Gelir vergisindeki istisna ise çocuğun yaşına göre Gelir İdari Başkanlığı tarafından Ocak ve Temmuz aylarında açıklanmaktadır.

Sosyal Hizmetler Çocuk Parası Ne Kadar? 2022

Sigortası olmayan ve muhtaç durumda olan ailelere SYDV Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı adı altında yardımlar yapılmaktadır.

SYDV tarafından verilen diğer destekle şu şekildedir:

 • Hastanede doğum yapanlar için tek seferlik olmak üzere 70 TL,
 • Gebelik döneminde düzenli olarak muayeneye gidilmesinde 35 TL,
 • Lohusalık döneminde düzenli muayeneye gidilmesinde 35 TL (2 kez verilmektedir)
 • Okuyan çocuklar için ŞEY Şartlı Eğitim yardımı olarak farklı okul dönemleri için 40 ila 60 TL arasında çocuk parası verilir.

Annelere destek olmak amacı ile verilen bu yardımlardan ilgili kurumlara başvuru yaparak sizlerde faydalanabilirsiniz.

Şey Çocuk Parası Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Şey yardımı kapsamında Çocuk yardımı ödemeleri 2 aylık olarak hesaplanır. Ödemeler Kişilerin T.C kimlik numaraların son hanelerine göre yatırılmaktadır. Ödeme aylarında Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Kasım aylarında  tutarlar hak sahiplerine PTT hesaplarından yatırılır.

Şartlı eğitim yardımı adı altında sağlanan Şey yardımı ödeme tutarları ise aşağıdaki gibidir:

 • İlkokula giden kız çocukları için aylık 40 TL
 • İlk okula giden erkek çocukları için 35 TL
 • Liseye giden kız çocukları için aylık 60 TL
 • Liseye giden erkek çocukları için aylık 50 TL olarak çocuklara ödeme yapılmaktadır.

Engelli Çocuğu Olan Devlet Memurlarına Çocuk Yardımı Ne Kadardır?

Engelli çocuğu olan devlet memurlarına 189 TL çocuk yardımı ödenecek.

Doğum Rapor Parası Ne Kadardır?

Doğum izin parası 2022 zamlarından sonra günlük en düşük 31.39 TL’den 38.15 TL’ye, en yüksek ise 235.44 TL’den 286.20 TL’ye yükselmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!