Devlet Destekli

Corona Virüs Kredi Borcu Erteleme ve Faizsiz Kredi

Corona Virüs Kredi Borcu Erteleme ve Faizsiz Kredi

12 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19, 2020 yılı Mart ayının ikinci haftası itibariyle Türkiye’de ilk vakalarına rastlanmıştır. Tüm dünya ülkelerinde alınan birçok önlemler sonucu ülke vatandaşları mümkün oldukça evlerinden çıkmamaya dikkat ediyorlar. Ülkemizde günden güne vaka sayısı artışında vatandaşlar önlem amaçlı sokağa çıkma yasağı gelmesini bekliyor. Peki bu durumdan etkilenecek olan çalışanlar ne yapacak? banka borçluları kredilerini nasıl ödeyecekler? Esnafa faizsiz korona kredisi verilecek mi? KYK konut kredisi, ihtiyaç kredisi gibi borçlar ertelenecek mi? Kredilere korona virüs kredi borcu ertelemesi yapılacak mı? İşte detaylar..

Kosgeb Kredilerine 3 Ay Erteleme Müjdesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip corona virüse karşı KOBİ’lere kalkan olacak 3’lü koruma paketini açıkladı. KOSGEB aracılığıyla dezenfektan, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske, eldiven gibi ürünlerin yerli üretimine işletme başına 6 milyon TL’ye kadar destek verileceği açıklandı.

 Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank KOSGEB alacaklarını 3 ay erteleme ve KOSGEB projelerine de 4 ay ek süre verileceğinin müjdesini verdi.

BDDK Açıkladı Kredi Takipleri 90 Gün Daha Ek Süre Verildi

Ödenmeyen krediler için daha önce 90 günlük süre tanınmakta idi. Bu süre Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından 180 güne çıkarıldı. Buna göre ödenmeyen kredi borçlarında takip işlemleri başlatılması için 6 ay süre beklenecek. Korona virüsü için alınan bu önlemin 31 ARALIK 2020 tarihine kadar devam edeceği açıklandı.

 • Konut kredisi,
 • İhtiyaç kredisi,
 • Taşıt kredileri
 • Ticari krediler
 • Yapılandırılmış krediler

gibi kredilerin tümünün takip süresi 180 gün olarak güncellendi.

Coronavirüs Nedeniyle Kredi Borç Erteleme Geliyor mu?

Dünya geneline yayılan coronavirüs geçtiğimiz günlerde pandemi/salgın ilan edildi. Ülkemizde coronavirüs vakası nedeniyle birçok tedbirler de alınmıştır. Eğitim ve öğretimde belirli süreliğine okullar kapatıldı, maçlar tribünde seyircisiz olarak oynamakta, alışveriş merkezleri belirli saatler aralığında çalışmakta ve kapalı alanda kalabalık şekilde olacak tüm etkinlikler iptal edilmiştir. Bu tedbirlerden sonra sokağa çıkma yasağa gelir mi gelmez mi kişilerde oluşan soru işaretleri çoğalmakta ve mevcut borçların nasıl ödeneceği büyük merak konusu olmaktadır. Bankalara borcu olan kişilerin araştırma sonucu ise borçların ertelenip ertelenmeyeceği oldu. Kredi borcu yapılandırması için konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı fakat bu gibi bazı durumlarda bankalar 3 – 4 ay aylık kredi borcu ertelemesi/yapılandırması yapabiliyor. Corona nedeniyle kredi borcu ertelemesi için bankaların açıklaması bulunmamaktadır. Fakat önümüzdeki günlerde bankların kredi yapılandırma konusu hakkında açıklama yapmaları bekleniyor. Kredi borcu yapılandırma talebi için müşterisi olunan bankaya gerekli belgeler ile gidildiğinde banka borçları ertelenebilmektedir.

Cumhurbaşkanımız açıkladı: 18/03/2020

Perakende, Yiyecek-İçecek, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Konaklama, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro ve Tekstil-Konfeksiyon sektörlerinde; Belirtilen sektörlerde muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK pirimleri NİSAN MAYIS VE HAZİRAN ödemeleri 6’şar ay ertelendi.

Covid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bu firmalara ilave finansman desteği sağlanacak.

İşleri olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnafların Halkbank’a olan kredi borçlarından, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

Vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecek.

KGF limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.

 Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüte düşen firmaların kredi siciline mücbir sebep notu düşülmesini sağlanacak.

Bankaların Kredi Borcu Yapılandırması 2020

Coronavirüsün her geçen gün yayılması dünya genelinde büyük kaos yaratıyor. Bazı ülkelerde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi Türkiye’de böyle bir yasağın gelip gelmeyeceği sorusun kafa karıştırıyor. eğitimlere ara verildiği gibi gün geçtikçe birkaç tedbirinde alınacağını gösteriyor. Umuyoruz ki bu virüs için kesin tedavi geliştirilir ve insan hayatına kaldığı yerden devam eder. Peki kredi kartı ya da kredi borcu olan kişilerin bankaya yapacakları ödemeler nasıl olacak? Tedbir amaçlı işyerleri faaliyetlerine ara verdiklerinde herhangi bir kazanç sağlanamadığı için bankaya ait borçlar ödenememesi vatandaşı ne gibi sıkıntılar sürükler? Bu konuya en yakın tarihte bankaların açıklamaları doğrultusunda bir çözüm getirilecektir. Bilindiği gibi coronavirüs sebebi olmadan bankaya borç yapılandırma için giden kişi belirli evraklarla bankaya müracaat ettiklerinde borçları ertelenebiliyordu. Coronavirüs nedeniyle karantina altında olup çalışamayan kişilerin borçları bankaya başvuru sonrasında erteleme şansını da yakalayabilmektedir. Ülke geneli tüm vatandaşlar için geçerli olacak bir açıklama bulunmasa da en kısa sürede bankaların konuyla ilgili açıklaması bekleniyor. Corona nedeniyle borç yapılandırma bankaya belge ile başvuru yapan kişiler için geçerli olabileceği düşünülüyor. Örneklendirmek gerekirse virüs nedeniyle karantina olan bir kişi bankayla yapacağı görüşmede durumunu bildirir ve borcunu ertelemek isterse internet aracılığıyla gönderilecek olan evraklarla banka borcu erteleyebilir. Karantina altında olunduğu için bankaya şahsen başvuru yerine telefon görüşmesi ile durumun bildirilmesi diğer vatandaşların sağlığı açısından oldukça önemlidir. Peki corona nedeni olmadan borç yapılandırma yapılır mı? Sağlık sorunlarından kaynaklı belirli süre çalışamayan, askerlik durumu olan, işyerinden çıkarılan ya da iflas eden vatandaşların borçları, bankaya başvuru yapıldığı takdirde borç yapılandırmaya girer ve banka kredi borçları erteleyebilir.

Corona Nedeniyle Kredi Borcu Yapılandırma 2020 Yılında Çıkacak mı?

Kredi Borcu Ertelemesi Yapan Bankalar

Tüm dünyayı etkileyen salgın ekonomik krizleri de beraberinde getiriyor. Coronavirüs nedeniyle bankaya borçlarını ödeyemeyecek kişilere bankalar yapılandırma talebinde bulunuyorlar. Erteleme, öteleme gibi yapılandırma işlemleri yapacak olan bankaların başında kamu bankaları gelmektedir. Yapılandırma ödeme planına göre kişiler, bankada borçlarını yapılandırdığı gibi belirlenen ödeme planına ödeme yapmaktadırlar. Yapılandırma Başvurusu yapılabilen bankalar;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • İş Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Denizbank
 • TEB
 • Eximbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • QNB Finansbank
 • Odeabank
 • Aktifbank
 • Garanti Bankası

gibi bankalara kredi ödeme planı değişikliği için başvuru yapılmaktadır. Yukarıda belirtilen bankaların kredi kartı ve kredisini kullanan vatandaşlar ödeme güçlüğü çektiklerinde bankalar yapılandırma teklifiyle ödeme planı yapacaklarıdır. Belirli nedenlerden ya da son günlerde tüm dünyayı etkileyen coronovirüs nedeni ile tedbir amaçlı işyerlerinin geçici süreliğine kapatılması halinde banka borçları ödemez ise bankaya ait borçları erteleme işlemini aksatmamanız sizin yararınıza olacaktır. Aksi takdirde herhangi bir nedenden ya da coronovirüsü nedeniyle ödenemeyen borçlar için icralık durumu yaşanabilmektedir.

İcra iflas dairelerindeki işlemlerde bir sonraki emre kadar durduruldu.

Yargıda koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında icra iflas dairelerinde kalabalığı önlemek ve durdurmak için yeni bir önlem alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla nafaka dışında icra dairelerindeki bütün iş, işlem ve takipler durduruldu.

Ziraat Bankası Kredi Erteleme Müjdesi Geldi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlemler ile işyerleri kapatılarak nakit akışı bozulan vatandaşlara ve esnaflara Ziraat bankasındaki borçlarının ödemelerini erteleme müjdesi geldi.

Ziraat bankasına mevcut kredi borçlarının (31 Mart tarihinde ödenmesi gereken) krediler için erteleme yapılabilecek. Buna göre;

 • 31.03.2020 tarihinde ödenmesi gereken tüm kredi borçlarının ana para ve faiz ödemeleri ötelenecek.
 • Nakit akışı bozulan esnaf ve vatandaşların bireysel kredileri borçlarının 5 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, turizm sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların 12 ay süre tanındı. Turizm sektörüne uygun yapılandırma  uygulaması devreye alındı.
 • personel maaşlarını Ziraat bankasından ödeyen firmaların 2020 Şubat ayı sonu itibariyle işsizliğine neden olmaması amacıyla  Nisan Mayıs ve Haziran ayı personel maaş gideri kadar ek limit imkanı verilecek.
 • Ziraat bankası üzerine keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla; genel kredilerin limitleri arttırılarak, nakit kredi limiti verilecek.
 • İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak için Ziraat bankası kurumsal kredi kartı ve DBS limiti bulunan müşterilerin de kart limitleri artırılacak.

Finans İstikrar Paketi Ziraat Bankası

Koronovirüs salgınına ilişkin olarak Ziraat Bankası kredi ertelemesinden sonra diğer kamu bankları olan Halkbank ve Vakıfbank destek paketlerini açıkladı. Ziraat bankası yukarıda da anlatıldığı gibi 31 Mart 2020 tarihine kadar ödenmesi gerek kredilerin ödemelerini ertelediğini duyururken Halk bankası ve Vakıf bankası da destek paketlerini devreye aldı.

Vakıfbank Kredi Erteleme Müjdesi Geldi

Vakıf bankası’ da Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nde alınan tedbirler ve Türkiye Bankalar Birliği’nin tavsiye kararları doğrultusunda Covid-19 virüs salgını sürecini mali açıdan en az hasarla atlatabilmesi amacıyla 9 maddelik destek paketini açıkladı.

 • 31.03.2020 tarihinde ödenmesi gereken tüm kredi borçlarının ana para ve faiz ödemeleri ötelenecek.
 • Kredi borçlarının taksitleri 3 ay ertelenecek. Aynı şekilde kredi kartlarının  ödemeleri de 3 ay öteleme imkanı getirildi.
 • Bireysel kredi ihtiyacı olan esnaf ve vatandaşların kredi başvurularını Vakıfbank Mobil, İnternet bankacılığı ve KSY limitler üzerinden karşılanabilecek.

Vakıfbank mobil İnternet bankacılığı ve ATM’ ler üzerinden yapılamayan işlemler Vakıfbank şubelerinden saat 09:00 ila 17:00 saatleri arasında yapılabilecek.

Halkbank Kredi Erteleme Müjdesi 23.03.2020

Halkbank covid-19 salgınına karşı finansal istikrar önlemlerini kapsayan destek paketini açıkladı.

 • 31.03.2020 tarihinde kadar taksit faiz ve anapara ödemelerini nakit akışı bozulduğu için gerçekleştiremeyen firmalara ve müşterilerine önümüzdeki 3 ay boyunca (Nisan- Mayıs ve Haziran) erteleme müjdesini verdi.
 • Personel maaşlarını Halk bankasından ödeyen firmaların 2020 Şubat ayı sonu itibariyle istihdam kaybına ve işsizliğe neden olmaması amacıyla önümüzdeki  Nisan Mayıs ve Haziran ayı personel maaş gideri kadar ek limit imkanı verilecek.
 • Halkbankası da işsizliği önlemek amacıyla firmalara ilave limit imkanı getirdi.
 • Halkbankası üzerine keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla; genel kredilerin limitleri arttırılarak, nakit kredi limiti verilecek.

Kamu bankaları olan Vakıfbank, Ziraat bankası ve Halkbank Nisan Mayıs ve Haziran ayı vadeleri gelecek olan kredilerin anapara ve taksit ödemelerini 3 ay süre ile faizsiz olarak erteleyecek.

Halkbank 25 Bin Lira Esnaf Kredisi Veriyor

Halkbank Hazine ve Maliye Bakanlığı desteği ile İşletme Finansman Desteği 6 ay geri ödemesiz olarak 36 ay vadeli ve  % 4.5 faiz oranları ile tüm esnafa Paraf Esnaf Kart Desteği olarak da 25.000 TL nakit kredi ve 25 bin lira limitli 3 ay geri ödemesiz 12 ay vadeli ticari kart desteği verileceği açıkladı.

İşbankası Kredi Erteleme Başvurusu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından özel bankalara yapılan erteleme çağrısı ve destek çağrısına ilk yanıt İş bankasından geldi.

Koronavirüs salgını nedeniyle nakit akışı bozularak önümüzdeki ayın kredi ödemelerini yapamayacak olan esnaf firma ve işyeri sahiplerine müjde İş bankasında da geldi. Kamu bankalarının erteleme ve destek paketi çalışmalarına İş bankası da eklendi. İş bankası 30 Nisan 2020 tarihine  kadar ödenmesi gereken anapara, faiz ve taksit ödemelerinin 30 Haziran 2020 tarihine kadar erteleneceğini duyurdu. İş bankasının destek paketinde dikkat çekici detaylar ise şöyle;

 • Firma sahiplerine sektör ayrımı yapılmadan Ekonomi istikrar paketi kapsamında yer alan Turizm, lojistik, AVM perakende sektörleri olmak üzere ödemesiz dönem dahil olmak üzere tüm desteklerin verileceğini açıkladı.
 • İş bankası müşterisi olsun olmasın firmaların 3 aya ait maaş ödemelerini işçi çıkarımı yapmamaları kaydıyla ilave kredi tahsisi suretiyle ödenmesine katkı sağlanacak.
 • İş bankası şubeleri haricinde dijital ortamlardan yapılacak her türlü EFT /havale işlemlerinden 30.04.2020 tarihine kadar ücretsiz gerçekleştirilecek.
 • POS ve ÖKC ücretleri 3 ay ertelenecek.
 • Bireysel müşterilerin İş bankasından kullanmış oldukları tüketici kredisi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerinin de 3 ay erteleneceği müjdesi verildi.

Berat Albayrak tarafından Özel bankalar için yapılan erteleme ve destek çağrısına ülkemizde faaliyet gösteren diğer özel bankalarında eşlik  etmesi bekleniyor.

Vakıf Katılım Borç Erteleme

İşbankasından destek açıklamasından sonra Vakıf Katılım da bireysel ve kurumsal fon kullanan müşterilerinin talep etmeleri halinde 30.06.2020 tarihine kadar ki taksit ödemelerinde esneklik sağlayacağını belirtti.

Bankaların destek paketlerine

 • Akbank,
 • Ziraat Katılım,
 • Kuveyttürk,
 • Eximbank ve Denizbank ta eşlik etti. Bankalar korona nedeniyle kredi taksit ödemelerini ertelediklerini açıkladı.

Denizbank Kredi Borcu Erteleme

Denizbank bireysel ve ticari müşterilerin talep etmeleri halinde 30 Nisan’ a kadar olan anapara, faiz ve  taksit ödemelerini mevcut koşullarda 30 Haziran’ a kadar ertelendiği açıklandı

Türkiye Ekonomi Bankası Ekonomiye Destek Paketini Açıkladı

TEB bankası 24 Mart 2020 tarihinde ekonomi destek paketini açıkladı. Coronavirüs ile mücadele de müşterilerinin yanında olduğunu belirten TEB bankasının destek paketi maddeleri ise:

TEB’den kredi kullanan bireysel ve tüzel müşteriler için yaşanan salgın nedeniyle ödeme sıkıntı çekmeleri durumunda, 30 Nisan’a kadar olan anapara ve faiz ödemelerini aynı koşullarla 3 ay ertelenecek.

25 Mart tarihi itibariyle CEPTETEB, CEPTETEB İŞTE ve Kurumsal İnternet Şubesi üzerinden yapılan havale ve EFT işlemlerinden 30 Nisan’a kadar masraf alınmayacaktır.

Müşteriler “ÜÇ Banka Tek ATM” noktalarından para çekme, yatırma, bakiye görüntüleme ve kredi kartı borcu ödeme gibi işlemleri 30 Nisan’a kadar ücretsiz gerçekleştirebilirler.

Müşterilerin ticari faaliyetlerini sürdürebilmesi için desteklenmesi konusunda banka çalışmalarına devam etmektedir.

Korona Nedeniyle Esnafa 3 ay Kredi Borcu Erteleme ve Faiz

Çünkü kıraathanesini çalıştıramayan esnaf, ürününü satamayan kişilerin aylık geliri düşeceğinden kredilerin geri ödemesinde yapılandırma veya yeni faizsiz finansman desteği sağlanmasının uygun olacağı ön görülmektedir. Bu kapsamda hükumet tarafından;

1- Perakende, Yiyecek-İçecek, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Konaklama, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro ve Tekstil-Konfeksiyon sektörlerinde; Belirtilen sektörlerde muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primleri NİSAN MAYIS VE HAZİRAN ödemeleri 6’şar ay ertelendi.

2- Covid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bu firmalara ilave finansman desteği sağlanacak.

3- İşleri olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnafların Halkbank’a olan kredi borçlarından, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

4- Vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecek.

5- KGF limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.

 6- Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline mücbir sebep notu düşülmesini sağlanacak.

Bu ve benzeri finansman haberlerini güncel devletdestekli facebook sayfamız üzerinden de takip edebilirsiniz.

] }
Abone Ol! Desteklemeleri Takip Et!

Yorumlar
 1. Onur dedi ki:

  Hayretler içerisinde yiz !!! 3 ay otelemenin bedeli ziraat bankasin da 4900 TL bu iste bir terslik var müşteri hizmetleri ve bankadan yardımcı olunmuyor bir açıklama yapılmıyor
  Teşekürler çok destek oluyorsunuz bu zor zamanlarimizda bunalıma girdi herkes

 2. Adnan sacal dedi ki:

  Corona virüsü kredi borcunu 3 ay öteleme müracaatinda bulundum ikinci aya döndü ne öteleme yapıldı nede para tarafına maaşım ödendi. Müşteri hizmetlerini arıyoruz bir kaç sorunuz olacak muracatinizi inceleniyor size mesaj veya arkadaşlar dönüş yapacak deniliyor ne dönen var ne mesaj gönderiliyor maaşlarda haciz kesintisi olmayacak deniliyor bizim maasimdan SGK ya olan sigortayı haciz yoluyla maasimdan kesiyor ekranda başka işlemde başka olunuyor buna devletimizin. Acilen el atması gerekli vatandaşlarımız ve bizler mağdurun bu çağrımıza yazımıza lütfen yetkililerinin acilen el atsın.

 3. AYHAN dedi ki:

  QNB BANKASINA BENİMDE BORCUM VARDI ARADIM 6 AY ERTELEYEBİLECEKLERİNİ SÖYEDİLER LAKİN AYNI FAİZDEN TAM TAMINA 8000TL FAİZLE ZİRAAT BANKASINDAKİ KREDİ KARTIMI ÖTELEYEYİM DEDİM LAKİN ARADIĞIMDA BÖYLE BİR UYGULAMAMIZ YOK SÖYLENDİ SADECE KREDİLERİ ÖTELEYEBİLİYORLARMIŞ

 4. Ümit dedi ki:

  Aylık ödemesi 1600 olan yapıkredi bankası borcunu 3 ay ötelemek istedim 3 aylık 2150 lira faiz koyuyorlar şaka gibi! Bu nasıl fırsatçı bir zihniyettir!!

 5. Nadide sevel dedi ki:

  Ptt araciligi ile aktifbanktan çektiğim kredinin 3 ay ertelenmesini istiyorum eşim ve oğlum izne çıkartıldı bende aktifbank tan böyle bi uygulama bekliyorum şimdiden teşekkürler

 6. HASAN dedi ki:

  EVET AKTİF BANK ÜLKEMİZİN BU ZOR DURUMUNA NEDEN YARDIMCI OLMUYOR DİĞER ÖZEL VE KAMU BANKALARI KREDİ BORCUNU 3 AY ERTELİYOR KALDIKİ AKTİF BANKIN ÇOĞU MÜŞTERİSİ EMEKLİ EN İHTİYACI OLAN KESİM

 7. Salih dedi ki:

  Ptt aracılığı ile aktif banktan çekilen ihtiyaç kredisi geri ödeme taksitlerinin 3 ay ertelenmesini bekliyoruz.Dışarı çıkamadığımızdan yaptığımız ek ışlerden gelirimiz kesildi.Ptt ve aktif banktan bu jesti acilen bekliyoruz.