Cumhurbaşkanın’dan öğrencilere müjde gibi haber! Ücretler artırıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1000 Okul Projesi ve 50 Ar-Ge Merkezi’nin Açılış Töreni’nde öğrencilere müjde gibi haberi verdi. Başkan Erdoğan, mesleki eğitim merkezlerimizin son sınıfına kalfa olarak devam eden öğrencilerin asgari ücretin üçte biri kadar değil, yarısı kadar ücret alacağını duyurdu. Erdoğan ayrıca öğrenciler için büyük önem arz eden açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanın’dan öğrencilere müjde gibi haber! Ücretler artırıldı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, “Mesleki eğitim merkezlerimizin son sınıfına kalfa olarak devam eden öğrenciler, asgari ücretin üçte biri kadar değil yarısı kadar ücret alacak. İşverenin yükünü de devlet üstlenecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi ve 50 Ar-Ge Merkezi’nin Açılış Töreni’ne katıldı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“YÜZ YÜZE EĞİTİMDE 5. HAFTA GERİDE KALDI”

Biliyorsunuz Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okullarda yüz yüze eğitime geçtik. 5. haftasını geride bırakan eğitim faaliyetlerimiz başarıyla devam ediyor. Sürecin başarısı için tedbirlere uyum başta olmak üzere her konudaki gayretlerimizi biraz daha artırmamız gerekiyor. Salgınla mücadelede bilimin ve tıbbın sunduğu araçlardan yararlanmak bizim görevimizdir. Birçok gelişmiş ülkeden bile önce gereken her imkanı vatandaşımıza sunduk.

“BİR YILDA 1 MİLYAR LİRA YATIRIM YAPTIK”

Kıymetli dostlar, devlet olarak eğitim ve öğretimin kesintiye uğramamasını sağlarken yatırımlarımıza da devam ediyoruz. Bir yılda 1 milyar lira yatırım yaptık. 1000 okula 1000 kütüphane kazandırdık. Bu okullarımızın döner sermaye kapsamında üretimlerini artırmak için 544 yeni atölye-laboratuvar kurduk. Öğretmen ve öğrencilerimizin yeni ürünler tasarlaması amacıyla hayata geçirdiğimiz AR-GE Merkezlerini çok önemli buluyoruz.

“EVLATLARIMIZ ARASINDA ÖZ-ÜVEY AYRIMI YAPAN POLİTİKALARIN İZLERİ TAMAMEN SİLİNMİŞTİR”

28 Şubat döneminin Türk eğitim sistemine yaptığı en büyük kötülük olan kat sayının kalkması bu okullara olan ön yargılar kalktı. Mesleki ve Teknik eğitime daha fazla önem verilmeye başlandı. Tüm sektörlerle güçlü ve kapsamlı iş birlikleri kurulurken istihdam çevrimi de güçlenmiştir. Meslek liselerimiz artık patent alabilecek yeniliklere imza atıyorlar. 2019-2020 eğitim öğretim yılı temasını Mesleki ve Teknik eğitimde patent ve tasarım yılı olarak belirlemiştik. Sonuçta yıl içerisinde 803 patent başvurusu yapılmıştı. Bu sene ise 250 ürün tescili hedeflenmiştir. Meslek lisesi mezunlarının üniversite sınavlarında grafiğinin yükselmesinden memnuniyet duyuyoruz. Bir dönem evlatlarımız arasında öz-üvey ayrımı yapan politikaların izleri tamamen silinmiştir.

BAŞKAN ERDOĞAN “BAZI MÜJDELERİMİZ OLACAK” DİYEREK DUYURDU

Mesleki eğitimde bazı müjdelerimiz olacak. Mesleki eğitim merkezlerinde kapasitenin daha fazla artırılması ve işsizlik oranın azalması için 2 yeni düzenleme yapıyoruz. 4 yıl boyunca aldıkları ücretlerin işveren üzerindeki yükünü tamamen kaldırmaktır. Bu yükü devlet olarak biz üstleniyoruz. 2. olarak mesleki eğitim merkezlerimizin son sınıfına kalfa olarak devam eden öğrencilerimizin ücretlerini de artıyoruz. Asgari ücretin 3’te 1’i kadar değil, yarısı kadar ücret alacaklar. Her iki hedef ile ilgili olarak gerekli düzenlemeleri kısa sürede yapacağız. Türkiye’de mesleki eğitimi yeni bir evreye taşıyacağız.

“BAŞARILI OLANLAR TURKCELL’DE İSTİHDAM EDİLECEK”

Milli Eğitim Bakanlığımız gereken çalışmaları tamamladı. Gençlerimiz ücret de alarak 6-7 gibi kısa süreli tamamlama programına devam edecektir. Program kapsamında üniversite mezunlarına 6 aylık eğitim verecek ve başarılı olanlar Turkcell’de istihdam edilecektir. Bu önemli müjdelerimizin de öğrencilerimiz ve firmalarımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

“ÖZEL EĞİTİM MERKEZLERİNİ 24 SAAT AÇIK HALE GETİRECEĞİZ”

Özel eğitim merkezleriyle ilgili de 24 saat açık olması konusunda Adana’da öğrencilerimize söz verdim. Külliyemizdeki kütüphanemiz 24 saat açıktır. Özel eğitim merkezlerimizi de 24 saat açık hale getireceğiz. 24 saat burada öğrencilerimiz her türlü imkandan istifade edecekler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.