Devlet Destekli

Damızlık Düve Hibesi ve Şartları (Holstein Simental Şarole)

Damızlık Düve Hibesi ve Şartları (Holstein Simental Şarole)

Hükumet damızlık düve yetiştiren çiftçilerimiz için düğmeye bastı. Buna göre 500 baş damızlık düve yetiştirenlere hibe desteği %50 oranında sağlanacak. Bu hibe desteğinin sağlanması için Resmi Gazete’de bir tebliğname yayınlandı. Tebliğnamede yazılı olan şartları eksiksiz olarak yerine getiren çiftçilerimiz devletten hibe alarak işletmeleri kuracaklar ve 500 düve ile hayvancılık yapmaya başlayacaklar. Devletin Tarım ve Orman alanında yaptığı desteklemeler içinde önemli bir yer alan hibe paketi, köye kesin dönüş yapmak isteyen çiftçilerimize büyük bir destek olacak.

500 Baş Damızlık Düve Yetiştiriciliğinden Kimler Yararlanacak?

 1. Bu işe yeni giren, damızlık düve almak isteyen, bu iş için gerekli alet, edevat, ekipman ve bu alımların hepsi için başvuran çiftçilerimiz,
 2. Damızlık düve yetiştiren ve kapasitesini arttırarak, 500 başa çıkarmak isteyen yatırımcı ve çiftçiler,
 3. Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine üye, (dsymb) TÜRKVET sistemine en az 3 sene boyunca kayıtlı aktif sığır işletmesi olan şahısların veya tüzel kişiliklerin tek başına veya toplu yatırım yapmak isteyenler faydalanacaklar.
 4. Yatırımdan faydalanan çiftçiler 5 sene boyunca mecburi olarak devam edeceklerdir.

Maddeler halinde devletin ödeyeceği hibe alanları

 • Yeni inşaat yapacak olanlar ve kapasitesini çoğalmak isteyenler için inşaat yatırımına %50 hibe,
 • Dişi buzağı alacak olanlar için damızlık hibesi %50,
 • Yem hazırlamak için karma makinesi ve gübre sıyırıcı adı verilen makinelerin alımı için %50 hibe verilecektir.

Başvuru İşlemleri

Yılda bir kez Bakanlığın internet sitesinde duyuru yapılacak ve başvurmak isteyen çiftçiler Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine başvuracaklar. % 50 olacak şekilde 500 baş damızlık düve yetiştirenlere hibe desteği Her başvuru yapıldığı yıla aittir ve o yıl süresince geçerli olacak. Her yıl başvurular yenilenecek.

Bakanlık tarafından bir uygulama rehberi yayınlanacak ve bu rehberde gerekli evrakların hazırlanması istenecek. Henüz resmi gazetede genelge yayınlanmış olmasına rağmen uygulama rehberi yayınlanmadı. Muhtemelen Tarım ve Orman Müdürlüklerince verilecek olan bir proje dosyası, iş planı, ÇKS belgesi ve nüfus cüzdanı ile 500 baş damızlık düve yetiştirenlere hibe desteği ile yapılacağı alana ait tapu veya kiralama sözleşmelerinin isteneceği tahmin ediliyor. Eğer daha önce başka bir kuruluştan bu yönde destek almış iseniz, talebiniz kabul edilmez. Başvuru sahibi çiftçilerimiz, daha önce destek almadıklarını, eğer aldıkları ortaya çıkarsa, desteğin iptale edileceğini noterde tasdikname ile onaylamaları gerekmektedir. Bunun için 60 lira civarında bir noter tasdikname ücreti verileceği değerlendiriliyor.

Diğer Ayrıntılar

Her başvuru sahibi bir defa bu yatırımdan yaralanabilecek. Önümüzdeki yıllarda eğer tekrar bir yatırım paketi açıklanırsa, yararlanamayabilirsiniz. Eğer yatırımınız için devlet hibesi yeterli gelmez ise, üstünü siz tamamlayacaksınız. Çiftçiler devlet tarafından hayvancılık alanında sağlanan diğer teşvik ve hayvancılık kredisinden yararlandırılır. Eğer siz %50 hibenin üst kısmını yani size ait olan %50’lik parayı ödeyemezseniz, hibeden yararlanamazsınız. Örneğin 10 baş damızlık düve için devlet 50 bin lira %50 hibe yapıyor varsayalım. Siz geriye kalan 50.000 TL. parayı ödemezseniz, hibeden yararlanamazsınız. Hangi illere bu desteğin sağlanacağı, Bakanlığımızda belirlenecektir. Eğer büyükbaş hayvan çiftliği kurmak için hibeden yararlanmak istiyor iseniz, Devlet, Silaj ve gübre çukuru ile yem deposu inşaatlarına hibe verir. Satın alınacak buzağılar için İl veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce uygun olduğu onaylanması şarttır. Onaylanan faturalar müstahsil makbuzu kesilecektir.

damızlık-düve

Damızlık düveler

Hibe Hakkında Genel Bilgiler

Hayvanlar seçilirken, Zeooteknist adı verilen bir heyet hazır bulunacak ve seçim bu heyet tarafından yapılacak ve bu heyetin masrafları çiftçiye ait olacaktır. Destek sağlanan hayvanlar minimum 3 aylık gebe düve olmadan satılmayacak ve bu yönde yatırımcı taahhütname imzalanacaktır. Damızlık hibe desteği kapsamında satın alınacak hayvanlar yatırımcının annesi, babası, kardeşleri, eşi ve çocuklarından satın alınamaz. Bu hayvanlar için destekleme ödenmez. Hibe desteği kapsamında satın alınacak makineler TSE belgeli veya CE belgeli olmak zorundadır. Bu aletlerin fiyatları Valilik oluru ve fiyat tespit komisyonunca belirlenecektir. Başvurular Tarım ve Orman Müdürlüğüne yapılacak ve Müdüriyet ilk inceleme sonucunda başvuruları bakanlığa gönderecek ve bakanlıkta yapılan değerlendirme sonucunda talep uygun bulunduğunda destek sağlanacaktır. Ödeme aynı yıl içerisinde yapılacaktır. Destek alan proje sahibinin işletmesi en az yılda 2 defa denetlenecektir. 5 yıl boyunca proje mecburi olarak devam edecek eğer herhangi bir sebeple, projenin iptal edildiği, hayvanların satıldığı veya taahhütnameye aykırı hareket edilirse, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51 maddesi gereğince ödenen paralar faiziyle geri alınacaktır.

Hibe Başvuruları Başladı (Geçen yıl)

 • Türkvet sistemine kayıt olunmuş olması,
 • İşletme kapasitesinin ilgili satın alım sonrasında rahatlıkla gereklilikleri karşılayabilecek olması,
 • En az 20 baş, en fazla 100 baş düve alımı yapılması,
 • İlgili satın alımların düve yetiştirici merkezlerinden, hastalıktan ari işletmelerden, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden, damızlık sığır yetiştiriciliği birliklerinden, süt üretici birliklerinden ya da Tarım Kredi Kooperatiflerinden yapılması,
 • Başvuru yapılabilecek illerimiz şunlardır; Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Muş, Ordu, Rize, Samsun, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat gibi yetiştirici olarak tasvir edilen illerden herhangi birisinde üreticilik yapılacak olması gerekiyor.

Bu kapsamda, Devletin verdiği 500 baş damızlık düve yetiştirenlere hibe desteği projesinden gerçekten bu işi yapan ve desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın başvurmalarını ve destekten yararlanmalarını tavsiye etmekteyiz. Bu destek için hayvan kredisi kullanabilirsiniz. Tüm çiftçilerimize hayırlı olması dileğiyle..

] }
Abone Ol! Desteklemeleri Takip Et!

Yorumlar
 1. İsyan dedi ki:

  Ben istanbul Sarıyer den genç çiftçi hibesi çıktı ve bir ay boyunca tüm evraklarımı tamamladım sıra ahıra geldi 25 yıldır hazine arazisi üzerinde ikamet etmekteyim ve kiramı ödüyorum ahırım olmasına rağmen 7 tane bana çıkmış düve mi vermediler sebep ahır hazine arazisinin üzerinde olduğu İçin yani boşuna uğraşma mayın fakire vermezler zenginsen dayın varsa Ankara’da verirler

 2. Büyük baş hayvan dedi ki:

  Kendi hayranlarımıza bakamıyoruz borçla aldığımız hayvana nasıl bakacağız bu düzende bedava bile heycan verseler yine zarardasın elimizdeki hayvandan zarar ettiğimiz gibi

 3. Hayvancilik dedi ki:

  Arkadaşlar.. detaylar.oyrenmeden.baslamayin..güç.isi.bedeva.helva.yok..hiç.bir.yerde..düzelip.herduydugan.sarilma..kontrol et.. devletim..garibana.porije.uretelim..zengin..parasıyla.yine.uretsin..canfeda

  1. Hüsnü Mutaf dedi ki:

   Hele bir gidin bakalım kırk dereden su getir diyorlar merdiveni dike dayıyorlar.Boş laflar destekmiş hibeymiş açıkcası adamı olan yine dümene geçiyor.