Damızlık Düve Hibesi 2021

Damızlık düve çiftlikleri olanlara müjde! Tarım ve Orman Bakanı tarafından damızlık düve hibesi verilmektedir. Verilen hibenin temel amacında düve sayılarının ve alınan verimin arttırılması, tesislerin iyileştirmesi, ahır ve ağıl tadilatı maliyetinin azaltılması, ekipman, alet ve makine alımının kolaylaşması yer almaktadır. Peki damızlık düve hibe şartları nelerdir, başvuruları nasıl yapılır, kimlere verilecek, başvuruları ve ödemeleri ne zaman başlayacak? Hemen inceleyebilirsiniz.

Damızlık Düve Hibesi 2021

Tarım ve Orman Bakanı tarafından Tarım Kredi Kooperatifine bağlı olarak faaliyet gösteren çiftçiler ve işletmesi için kapasitesini en fazla 20 başa tamamlanacak şekilde damızlık düve hibe desteği verilecektir. Devlet desteği Düve alım bedelinin %50’si oranında desteklenecektir ve düve desteği başvuru formu üzerinden destek talepleri alınacaktır. Gerekli şartları sağlayan damızlık düve çiftlikleri olan üreticiler ve bu destekten yararlanmak isteyen girişimciler için 2021 damızlık düve desteği hibesi hakkında bilinmesi gereken tüm detayları araştırdık.

Düve Alım Desteği Nedir?

Damızlık manda yetiştiriciliği yapan ve modern büyükbaş hayvancılık işletmesi olan ve ülkemize hayvancılık konusunda destek veren yatırımcılara sağlanan bir hayvancılık hibe türüdür. Damızlık düve hibesi ile manda sayısının artırılması, et ve süt üretiminde verimlilik alınması, kaliteli üretimin sağlanması, kırsal alanda istihdamın geliştirilmesi amaç edinilmiştir.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ kapsamında, 150 baş kapasiteye sahip damızlık düve üretimi satışı için yeni işletmelerin kurulması ve var olan işletmelerin kapasiteleri ise bu düve hibesi ile150 baş olacak şekilde artırılmaktadır. Bunun yanı sıra devlet destekleri işletmelerin rehabilitasyon yatırımlarını da kapsamaktadır.

Damızlık Düve Hibe Oranları

Damızlık düve desteği içerisinde yatırım alanları olarak çeşitli kullanımlara ayrı ayrı destek sağlanmaktadır. Tebliğ’de yer alan oranlara göre işletmelere sağlanacak olan proje alanları ve hibe oranları şu şekildedir;

 • Yeni inşaat yapımına ya da kapasite artırımı, rehabilitasyon konusu dahil inşaat yatırımına %50 hibe
 • Ahır, Ağıl tadilatına %50 hibe
 • Damızlık düve alımına %50 hibe
 • Yem karma ve dağıtma makinesi, gübre sıyırıcı, ekipman, alet ve makine alımına %50 hibe

Damızlık boğa alımı Konya Ovası’nda yer alan illeri kapsamamaktadır. Ayrıca hibe tutarları bütçe imkanları doğrultusunda merkez proje değerlendirme komisyonu tarafından belirlenmekte olup il müdürlüklerine bildirilmektedir.

Var olan küçükbaş ya da büyükbaş hayvancılık işletmenizi daha büyütmek ister misiniz? Alt yapınızı geliştirmek, hayvansal üretimde verimliliği artırmak, modern hayvancılık işletmelerine dönüşmek için yatırım desteklerinden faydalanabilirsiniz. Hayvancılığa Geri Ödemesiz Hibe Desteği içerimizi inceleyerek siz de %50 hayvan hibesi ile hayalinizdeki işletmeye kavuşabilirsiniz!

Damızlık Düve Hibesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Damızlık Düve Yetiştiriciliğinin Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğle, damızlık düve yetiştiriciliği alanında belirli kriterlerle desteklenen işletmelerden, salgın nedeniyle hayvan temininde yaşanan güçlükler sonucu 500 baş kapasitenin altına düşenlerin, kapasitelerine ulaşmalarına ve eksiklerini gidermelerine imkan sağlamak üzere düzenlemeye gidildi.

Bakanlık sistemlerine kayıtlı olmak üzere damızlık düve hibesi başvuru şartları;

 • Başvuru sahiplerinin T.C. vatandaşı olması,
 • İşletmelerinin en az 2 yıl hizmet vermesi,
 • TKDK ve KOSGEB kapsamında herhangi bir işletme desteği almaması,
 • Yetiştirici işletmesinin yayımlanan kararın tarihi (05-11-2020) itibariyle TÜRKVET’e kayıt olması,
 • İşletme kapasitesinin desteklemede yer alan hayvan sayısı ile uyuşuyor olması,
 • Yeni yatırım projelerinde inşaat yapımı, hayvan alımı ile alet, makine ve tüm ekipmanların alımı olarak belirlenen alanda projelerin üçü ile birlikte başvuru yapan yatırımcılar,
 • Bu kapsamda bir işletme 20 başa tamamlanacak şekilde desteklemeden faydalanabilmektedir.

Destek kapsamında alınan hayvanlar, mücbir nedenler dışında 2 yıl içerisinde satılamaz. Ölüm ve zorunlu kesim durumlarında maksimum 90 gün içerisinde, kayıp hayvan sayısı yeni hayvan gönderimi ile tamamlanmaktadır. İl ilçe müdürlükleri tarafından yılda en az bir kere de olsa düvelerin kontrolü yapılmaktadır.

Damızlık Düve Hibesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Damızlık düve hibe başvurusu yapmak için, Bakanlık tarafından belirlenen ve web sayfasında duyurulan damızlık düve destekleri ödeme tarihleri içerisinde yaşadığınız ile ya da ilçede bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı’na müracaat etmeniz gerekmektedir.

Başvurular yapılan yıl içerisinde geçerli olacak olup, başvuru esnasında talep edilecek olan belgeler Genel Müdürlük tarafından uygulama rehberinde bildirilecektir. Başvuru sahipleri ilgili kurumlara gittiklerinde görevliler tarafından verilen düve desteği başvuru formu ve diğer işlem adımlarını eksiksiz şekilde yerine getirerek başvurularını tamamlayabilirler.

Düve Desteği Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

2019-2023 yılları arasında yapılacak olan damızlık düve destek ödemeleri için başvuru tarihleri her yıl için 1 Ocak-31 Mart tarihleri arasında yapılacaktır. Her sene için damızlık düve hibesi yapılacak başvuru tarihleri;

 • 01 Ocak – 31 Mart 2021
 • 01 Ocak – 31 Mart 2022
 • 01 Ocak – 31 Mart 2023

bu yıl için genç çiftçilere damızlık düve desteği başvuruları sona ermiş olsa da gelecek yıl bu düve hibesinden yararlanmak isteyen vatandaşlar başvuru tarihleri içerisinde Tarım ve Ormanlık Bakanlığı’na müracaat ederek hem başvurularını yapabilir hem de proje hakkındaki tüm detaylara ulaşabilirler.

Damızlık Düve Hibesi Başvurusunda Gerekli Olan Evraklar

Damızlık düve çiftlikleri için hayvancılık hibe desteği başvurusu yapacak üreticilere, hibe başvurusu esnasında gerekli olan belgeler şu şekildedir;

 • Kimlik Belgesi
 • Satın alınacak hayvanların karneleri
 • Gelir beyan eden belge
 • Vergi levhası
 • İşletmeye ait izin belgeleri

Damızlık düve hibesi başvuru tarihleri arasında, gerekli olan evrakları eksiksiz şekilde hazırlayarak Tarım ve Orman Bakanlığı’nca başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

Büyükbaş hayvan almadan ve bankaların sunmuş olduğu kredilere başvurmadan önce Büyükbaş Hayvancılık Hibe Destekleri içeriğimize göz atarak, büyükbaş hayvancılık hibe şartlarını, başvuru tarihlerin, gerekli olan evrakları öğrenerek hayvancılık teşviklerini değerlendirebilirsiniz.

Damızlık Düve Hibesi Verilen İller

Şu an itibariyle 2019-2023 yılları arasında Resmi Gazete’de yayınlanmış olan 2019/16 sayılı tebliğname ile hibe desteği sağlanmaktadır. Gebe düve desteği 2021 yılı için hibe verilen iller ve bölgeler görsel üzerinde yer almaktadır. İnceleyebilirsiniz.

image 1
Damızlık Düve Hibesi Verilen İller

Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Konya Ovası Projeleri Kapsamındaki İllerde Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliği aracılığı ile daha detaylı bilgi almak için tıklayınız!

Hibeli Düve Alım Desteği Tutarları Ne Kadardır?

Hibeli düve alım desteği tutarları kapsamında Tebliğ’de yer alan bilgilere göre damızlık düve fiyatlarının %40’ı kadar olup düve başına destekleme yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıl için belirlenen manda, sığır ve damızlık düve fiyatları;

 • Gebe düve fiyatı 14.000 TL
 • 8-15 aylık boş dişi sığır fiyatı 8.000 TL
 • Gebe manda fiyatı 12.000 TL
 • 8-15 aylık boş dişi manda fiyatı ise 7.000 TL‘dir.

Gebe düve desteği 2021 yılında da devam etmektedir. Bu yıl için başvuru tarihleri geçmiş olsa da gelecek sene için damızlık düve hibesinden yararlanmak isteyen üreticilerin başvuru tarihlerini yakından takip etmeleri gerekmektedir.

Damızlık Düve Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Damızlık düve hibesi başvurularının tamamlanmasının ardından e-Devlet sistemi üzerinden T.C. kimlik numaranız ve şifrenizi kullanarak sorgulama işlemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra e-Hizmetler menüsünde yer alan Tarım ve Orman Bakanlığı sayfasına tıklayarak Damızlık Düve Alım Desteği Başvuru sorgulama ekranına basarak başvurunuzun durumunu öğrenebilirsiniz.

Damızlık Düve Nereden Alınır?

Damızlık düve satın almak isteyen vatandaşlar öncelikle düvelerin nereden satın alınabileceğini merak etmektedir. Damızlık düve çiftlikleri için damızlık düve satın alabileceğiniz yerler şu şekildedir;

 • Düve yetiştirici merkezleri
 • Hastalıktan ari işletmeleri
 • Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü
 • Damızlık Sığır Yetiştirici Birlikleri
 • Damızlık Manda Yetiştirici Birlikleri
 • Tarım Kredi Kooperatifleri

Yetiştirici ve üretici şirketlerden ve iştiraklerinden damızlık düve satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra mavi sertifikalı düve nedir? araştırması da yapmaktadır. Düveler için mavi sertifikanın alınabilmesi için damızlık düvenin 2 göbek ana ve baba kayıtlarının olması şartı bulunmaktadır. Bu kayıtlar için de suni tohumlama kaydı ve ananın süt verim kaydının bulunması gerekmektedir.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!
Yorumlar
 1. Şükrullah Aslantosun dedi ki:

  Dap ta Ahır yaptım fakat hayvan sayım az nasıl baş vurabilirim buzağı veya düge sığır dana da olur büyütmek istiyorum işletmemi van dan bilgi sahibi değilim pek yardımcı olursanız sevinirim şimdi de Teşekkürler

 2. Dap ta Ahır yaptım fakat hayvan sayım az nasıl baş vurabilirim buzağı veya düge sığır dana da olur 50 büyük baş kapasitem var hazır büyütmek istiyorum dedi ki:

  Dap ta Ahır yaptım fakat hayvan sayım az nasıl baş vurabilirim buzağı veya düge sığır dana da olur büyütmek istiyorum işletmemi van dan

 3. Ali dedi ki:

  2021 güncel

 4. gönül aygün dedi ki:

  ben kars sın bir köyünde yaşıyorum hibe düve istiyorum yardıma edermisiniz nere ye baş vurayım

 5. Şiyar korkmaz dedi ki:

  Ben büyük bas hayvan alicam

  1. Özgür ataş dedi ki:

   Ben Gaziantep İslahiye bir köyünde oturuyorum bande hibeli düve istiyorum nere başvur yapma lazım yardımcı olursan sevinirim

 6. Kazım dedi ki:

  Nasıl baş vurabiliriz