geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,1683
EURO
8,7446
ALTIN
415,05
BIST
1.483
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
10°C
İstanbul
10°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Parçalı Bulutlu
14°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
12°C
Pazar Yağışlı
10°C
Pazartesi Yağışlı
9°C

Damızlık Manda Düvesi %50 Hibe Desteği 2021

Damızlık Manda Düvesi %50 Hibe Desteği 2021
A+
A-

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca belirlenecek illerde 2020-2022 döneminde uygulanacak hayvancılık yatırımlarına ilişkin destek oranları 3099 sayılı karar ile belli olmuştu.

Bu karara dayanılarak; Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan “Damızlık Manda Düvesi Yetiştiriciliğinin Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliği”, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Damızlık Manda Düvesi Yetiştiricilerine % 50 Hibe Desteği Verilecek

20 Ekim 2020 tarihli ve 3099 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Karara dayanılarak hazırlanan 16 ŞUBAT 2021 tarihli Resmi Gazete‘ de
‘de yayımlanan tebliğ kapsamında; Damızlık manda düvesi yetiştiricilerine % 50 hibe desteği verilecektir.

Damızlık manda düvesi yetiştiriciliğine verilecek olan hibe desteğinin yatırım konuları ve hibe oranları ile başvuruların nereye yapılacağı, başvurularda istenen evraklar ve diğer merak edilenler içeriğimizde yer verdik.

Yatırım Konuları ve Hibe Oranları

‘Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliklerine’‘ üye olan gerçek ve tüzel kişi üreticilerin yapacakları, 150 baş kapasiteye sahip, damızlık manda düve üretimi ve ticari gebe manda satışı için yeni işletme kurulması veya mevcut işletmelerin kapasitelerinin 150 baş olacak şekilde artırılması ve bu işletmelerin rehabilitasyon yatırımlarına % 50 hibe desteği verilecektir.

Hibe desteği Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenmiş olan illerde 2020-2022 yılları arasında; yeni inşaat yapımı veya kapasite artırımı/rehabilitasyonu, damızlık dişi manda ve manda boğası alımı ile makine-ekipman temini desteklenmesi yatırımlarına aşağıda belirtilen oranlarda hibe desteği uygulanır.

UYGULANACAK YATIRIM KONULARI HİBE ORANI(%)
İNŞAAT
Yeni inşaat yapımı veya kapasite artırımı/rehabilitasyon konusunu kapsayan inşaat yatırımına
%50
HAYVAN ALIMI
Damızlık dişi manda ve manda boğası alımına,
%50
MAKİNE ALET-EKİPMAN ALIMI
Yem karma ve dağıtma makinesi ve gübre sıyırıcı alımına
%50
Hibe tutarı:Hibeye esas proje tutarının; inşaat yatırımı, hayvan alımı ile makine, alet ve ekipman alımı için yapılacak yatırımların %50 nakdi tutarını ifade eder.

Damızlık Manda Hibesinden Kimler Yararlanabilir?

Bu Tebliğ kapsamındaki desteklerden damızlık manda yetiştiricileri birliğine üye olan;

  • Yeni yatırım projelerinde inşaat yapımı, hayvan alımı ile makine, alet ve ekipman alımı olarak belirlenen projelerin üçü ile birlikte başvuran yatırımcılar ve,
  • Rehabilitasyon veya kapasite artırımı projelerinde Karar kapsamındaki manda yetiştiriciliği yatırım konularından en az birini ihtiva eden bir proje ile başvuran yatırımcılar yararlanır.

Damızlık manda yetiştiricileri birliklerinin başvurularında birliğe üyelik şartı aranmaz.

Damızlık dişi mandaBakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı en az 12-24 aylık dişi gebe olmayan mandayı,
Damızlık gebe mandaBakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı en az 3 aylık gebe hayvanı,
Damızlık manda boğasıBakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı en az 24 aylık erkek mandayı,

Damızlık Manda Hibesi Başvuruları

Bu desteklemeden yararlanmak isteyen yatırımcılar Tarım ve Orman Bakanlık tarafından belirlenen ve internet sayfasında duyurulan süre içinde yatırımı yapacağı yerdeki il müdürlüğüne başvurular yapılmalıdır. Yapılacak müracaatlar tebliğ yayımlandığı yıl için geçerlidir.

Damızlık manda hibesinden yararlanmak için gerekli belgeler Haygem Genel Müdürlük tarafından uygulama rehberinde ayrıca belirtilir.

Başvuru sahibi, damızlık manda yetiştiriciliği ve ahır yapımı konularında Tarım Bakanlığı veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulanan faiz indirimi veya hibe desteği programlarından yararlanmadığına, yararlanmış ise Karar kapsamındaki hibe desteğinin iptal edileceğini kabul ettiğine dair noter tasdikli taahhütname verir.

Kaynak: 20/10/2020 tarihli ve 3099 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin karara dayanılarak hazırlanmıştır.

Yatırıma başlama ve bitirme süreleri

  • Projesi onaylanan ve projesinde belirtilen süre içinde yatırımını tamamlayan yatırımcılar başvurulardan yararlanır.
  • Yatırım, yer tespit tutanağının düzenlendiği tarih itibari ile başlar ve aynı takvim yılı içinde tamamlanır.
  • Yatırımların son tamamlanma tarihi ilgili takvim yılının Kasım ayının son iş günüdür.
  • Termin planına göre yükümlülüklerini yerine getirmeyen, süresi içinde yatırımını tamamlamayan veya yatırım yapmaktan vazgeçen yatırımcının projesi iptal edilir ve hibe desteğinden yararlandırılmaz.

Ödeme Finansman

Karar kapsamında ödeme almaya hakeden üreticilere yapılacak ödemeler, Bakanlığın ilgili yıl bütçesine tahsis edilen ödeneklerden karşılanır.

Ödemeler Ziraat Bankası aracılığıyla yapılacaktır. Uygulama için Bankaya destekleme tutarının % 0,2’si oranında hizmet komisyonu ödenir.

Yayınlanan yeni tebliğ ile (30039 sayılı Resmî Gazete de yayımlanan 2017/19 nolu) tebliğ yürürlükten kaldırılmıştır.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

  1. Avatar Serpil yituk dedi ki:

    Sinop ili icin hibe gecerlimi ? Koyumde uygun yerimiz var buyuk.bas hayvan icin cok elverisli. Esim devlet memuru basvuru yapmama engel sayilirmi. Bilgilendirirseniz cok sevinirim