Damlama Sulama ve Sondaj İçin Devlet Desteği (HİBE)

Damlama Sulama ve Sondaj İçin Devlet Desteği (HİBE)

Damlama Sulama ve Sondaj İçin Devlet Desteği (HİBE)
31 Mayıs 2018 tarihinde eklendi.

Devlet bir çok konuda vatandaşlarına destek verirken sondaj ve sulama alanları içinde Devlet destekli sondaj ve sulama kredileri olduğu doğrudur. Bu kredilerden bahsetmeden önce sondaj sulamasının nasıl yapıldığına dair bilgiler vereceğim ve daha sonra devlet desteği ile kredi veren bankaların isimlerini ve avantajlarını sunacağız.

Sondaj İle Sulama Nasıl Yapılır?

Sondaj delik açmaya yarayan yöntemlere verilen addır. Kayaları parçalamak, delikte kesiler açmada yürütülen sondalama işlemidir. Sert kayalarda ve her türlü zeminlerde su sondajı yapılmaktadır. Kaya ortamında hava sirkülasyonu ile, yumuşak zeminlerde çamur sirkülasyonu ile yapılmaktadır. Sondaj makineleri çeşitlilik göstermektedir. Bu makineler sırası ile şu şekilde yer almaktadır.

sondaj-ile-sulama

 • Rotari sondaj makineleri
 • Kombine çalışan sondaj makineleri
 • Özel amaçlı sondaj makineleri
 • Kızaklı sondaj makineleri
 • Darbeli sondaj makineleri
 • Bindirilmiş sondaj makineleri

Yukarıda saymış olduğumuz sondaj makineleri sayesinde çeşitli alanlarda ve bölümlerde sulama işlemleri yapılmaktadır.

Devlet Destekli Sondaj ve Sulama Kredisi

Devlet sondaj ve sulama kredileri ile vatandaşlarına destek vererek onların kazanmasına destek sağlamaktadır. Bu sebeple devletin anlaşmalı olduğu bankalardan sondaj kredisi çekerek ihtiyacınız olan limite sahip olacaksınız. Devletin anlaşmalı olduğu bankalar ise Ziraat bankası, Halkbank ve Vakıfbank olarak yer almaktadır.

Ziraat Bankası Sondaj Kredisi Veriyor

Ziraat bankası sondaj kredisi için başvuruda bulunan vatandaşlar için kredi imkanı sağlanmaktadır. Sondaj kredisi gerçek ve tüzel kişiler arasından çiftlik belgesine sahip olan vatandaşlarımıza verilecektir. Bu krediye başvuruda bulunana vatandaşların sıfır faiz ile kredi imkanına sahip olması mümkün olacaktır. Bu kredi için başvuruda bulunan vatandaşların asıl hedefi ise sondaj kredisinden yararlanarak yeterli derece de sulanmayan arazilerin sondajlar sayesinde rahat ve verimli bir şekilde sulanması hedeflenmektedir. Aynı zamanda sondaj sulama işlemlerinden yararlanan vatandaşlarımız tarla, arazi ve bahçelerini sularken aynı zamanda karlı üretimlerde bulunmuş olacaklardır.

damlama-sulama

Ziraat Bankası Sondaj ve Sulama Kredisine Başvuruda Bulunmak İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

 • Çiftçi kayıt belgesi
 • İlgili oda kayıt belgesi
 • Vergi levhası
 • Kimlik fotokopisi ve aslı
 • Kredi başvurusunda teminat için verilecek olan belge
 • Kira sözleşmesi veya tapu kontratı


saymış olduğumuz belgeleri tamamlamış olduğunuz taktirde kredi imkanlarından yararlanabilir ve istemiş olduğunuz kredi tutarına sahip olabilirsiniz.

Damla Sulama Kredisi

Damla sulama suyun süzülerek suluma yapılacak olan alana damla halinde sulama yapma şekline verilen addır. Damla sulama toprak altına yerleştirilen küçük damacanalar şeklinde bulundurulan depolardan suyun süzülerek toprak üzerine veya toprak altına su verilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Büyük araziler, tarlalar, seralar için damla sulama oldukça maliyetli olduğu için devlet destek vererek bu sulama tekniğinden yararlanmanız için kredi imkanları sunulmaktadır. Ziraat bankası tarafından verilen bu kredi modern sulama kredisi olarak adlandırılmaktadır.

Damla sulama ve sondaj sulama tekniğinden yararlanan çiftçiler için devletin anlaşmalı olduğu bankalar kredi imkanları sağlamaktadır. Bu krediler detaylı bilgi edinmek istiyorsanız eğer size en yakın bulunan kamu bankalarının şubelerine başvuruda bulunabilir ve ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz. Sizde Devlet destekli sondaj ve sulama kredisi için Ziraat bankası şubelerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayınız..

2019 ve 2020 yıllarında Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından düşük faizli kredi kullandırılmasını içeren bir protokol imzalanmıştır. Bu protokole göre modern basınçlı sulama konusunda da kredi desteği sağlanması kararlaştırılmıştır.

Ziraat Bankası Modern Basınçlı Sulama Kredisi

Tarımsal üretim yapanların, ihtiyaçlarının karşılanması, mikro sulama, yağmurlama gibi sistemlerin kurulması amacı ile kredi imkanı tanınmaktadır. Kredi başvuruları 2019 yılında da devam edecek ve 2020 yılının sonuna kadar alınacaktır. Sulama sistemi için elektrik kullanımı, kuyu açılması, suyun araziye taşınması gibi konular kredi kapsamında değerlendirilmektedir.

Su çıkarmak için yapılacak olan kazılar sonrası kuyu açılması konusunda alınacak olan yatırım kredileri sadece arama belgesine sahip olan kazı işlemleri ve mevcut kuyular için kullandırılacaktır. Devlet Su İşleri tarafından yapılacak inceleme sonrası ruhsat verme durumu söz konusu olacaktır. Bilgi formu düzenleyerek bu formu Ziraat bankasına ve Tarım Kredi Kooperatiflerine sunmanız gerekmektedir.

Alınan suyun tarla içerisine taşınması, meyve ağaçları ve bağların sulanmasında kullanılacak olan yüzey altı damlama sulama, mikro yağmurlama ya da yağmurlama sistemlerinin kurulması vb. konularda kredi verilmektedir. Çeltik üretimi haricinde suyu kuyusu açma faaliyetlerinde bulunmak isteyip modern basınçlı sistemleri kullanmayan kişilere destek sağlanmamaktadır. Şayet zirai kredilendirme belgesi var ise, sulama ekipmanlarının alınmasında yatırım dönemlerine ait krediler kullandırılacaktır. Modern basınçlı sulama kredisi için verilecek olan kredi üst limiti 1,500,00 TL olarak belirlenmiştir. Yatırım döneminde kredi faizsiz olarak kullandırılırken, işletme dönemi için faiz indirimi yapılmamaktadır.

Damlama sulama ve sondaj yani özetle modern basınçlı sulama sistemlerinin kurulumu için devlet tarafından verilen desteklerden yararlanabileceğiniz gibi Ziraat Bankası tarafından sunulan faiz indirimli kredilere de başvurabilirsiniz.Damlama Sulama ve Sondaj İçin Devlet Desteği (HİBE) Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. Sulama dedi ki:

  Destek başvurusunu nereye yapiyoruz

 2. Basıclı sulama ve gunes enerji sıyle sulamada hibe desteği hakında dedi ki:

  Bu konuda danışmanlık hizmeti veren şirketleri devreye girmesi cok yerınde bır karar olur lutfen devlet vatandaşa bır kolaylık yardım etmek istiyorsa uzman olmıyen bürokratın elıne bırakmasın ucunu acık bırakıp rısvetcılere zemın temın etmemeli asgarı 20 dekar sartıda tarım bakanlığı nın yasaları na aykırılık teskıl eder turkıyede cks ye sahıp her cıfcı yararlanmak halkına sahip olmalıdır tarım bakanlığı na duyuyorum dur

 3. nevzat dedi ki:

  destek irtibat hattı yok mu7 ??

 4. damla sulama ve sondaj dedi ki:

  şimdiden teşekkür ederim

 5. çiftçi dedi ki:

  çiftçiyim traktor kulanıyorum ama belgem yok

Sayfa başına git