Define Bulana Devlet Yüzde Kaç Veriyor? 2023 İzinli Arama Kanunu

Define bulunması halinde yapılması gereken resmi işlemlerin neler olduğunu, define bulunca devlet ne kadar pay veriyor, kendi arazimde define arayabilir miyim vb. konu ile alakalı tüm merak edilenleri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Define Bulana Devlet Yüzde Kaç Veriyor? 2023 İzinli Arama Kanunu

Define Bulana Devlet Yüzde Kaç Veriyor vatandaş sordu Bakanlık yanıtladı.

Defineciler sordu, bakanlık yanıt verdi: Define bulanlar ne kadar pay alır?

Kültür ve Turizm Bakanlığı, kaçak kazıcıların tarihi eser bulunduğunda para alınıp alınmayacağı ve eserlerin internet üzerinden satışının yapılıp yapılmayacağı konusundaki sorularını yanıtladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde kaçakçılığın önlenmesine ilişkin faaliyetler başlığı altında yer alan sorulara verilen cevaplar şöyle:

Define Buldum Ne Yapmalıyım?

Özellikle eski uygarlıkların olduğu bölgelerde çok eski zamanlara ait tarihi kalıntılar, eserler ve hazineler görülmektedir. Hazine avcıları bu bölgelerde tarihi eser ve hazinelerin peşine düşerken, devlet vatandaşların sadece kendi topraklarında hazine aramasına izin veriyor. Hazine arayan vatandaş kendi arazisinde hazine bulursa devletten para alma hakkı var. Yine tesadüfen hazine bulan kişi hazineyi bağlı olduğu müzeye götürüp bağlı olduğu müzeye teslim etmeli ve emanet çeki almalıdır.

Bir hazine arayıcısı kendi arazisinde hazine bulursa devletten para alma hakkına sahiptir. Araştırma yapmayan ve tesadüfen hazine bulan kişi ve kişiler, hazineyi bağlı oldukları müzeye götürüp teslim etmeleri ve emanet fişi almaları gerekmektedir. Hazine teslim edilmezse kaçakçı olur ve hapis cezası verilir.

Hazine arama dilekçesi doldurulmalı ve aramanın amacı dilekçede açıkça belirtilmelidir. Yine hazine aranacak yerin il, ilçe, bucak, köy, mahalle, sokak ve ev numarası bildirilir. Arazinin ekili, ekili, oturulabilir, oturulamaz, tapulu veya tapusuz olup olmadığı ve kime ait olduğu açıklanır.

Define Bulana Devlet Yüzde Kaçını Veriyor?

Defineyi bulan kişi kendine özel arazisinde define bulduysa definenin belirlenen değer üzerinden tutarına göre %50 ‘si hazineye, %50 ‘si de define arayıcısına ve bulana verilmektedir. Bulunan definenin arazisi özel veya tüzel kişiye aitse değerin üzerinden %40 define arayıcısına, %10′ u arazi sahibine verilir.

Define Arama Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 21 Temmuz tarihinde Resmi Gazete‘ de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre define bulana devlet yüzde kaçını veriyor maddesi güncellendi.

Yönetmelik için Resmi Gazete‘de.

Buna göre: Kişi kendi mülk ve arazisinde veya başka bir arazide yaptığı aramalar sonucunda hazine ve kültür varlığı bulması durumunda devlet kişiye belli bir meblağ öder.

Define aranacak yer size ait değilse ve o yerin sahibi ise; Gerçek kişilerden noter tasdikli muvafakatname, tüzel kişilerden ise yetkili mercilerinden muvafakatname alınmalıdır. Hazine arama çalışmaları için Kültür ve Turizm Bakanlığı mali destek ve ekipman sağlamamaktadır. Masraflar tamamen arayan kişiye aittir. Kendi özel arazisinde veya hazine arazilerinde bu kadar para harcayıp arama yapacak define avcılarının en çok araştırdığı konu olan define arama kazısı sonucunda bulduğum hazineden ne kadar pay alırım?

Bu sorunun cevabı da Yönetmelikte düzenlenmiştir. Devletten ruhsatlı kazılar yapılarak kültürel değer taşıyan eserler bulunduğunda, kazı sahibine devlete pay verilir.

Yönetmelik’in 18. maddesine göre hazine bulan kişilere Devlet tarafından ödenen miktarlar şöyle:

 • Bulunan hazinenin değeri, geçerli bir para birimi olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir.
 • Hazineye ait arazide hazine bulunursa yüzde ellisi hazine arayıcısına verilir.
 • Kazı sahibine % 50 pay verilirken kalan pay her zaman devlete kalmaktadır.
 • İlk % 50 bu şekilde paylaştırıldıktan sonra kalan yüzde 50 ise hazineye devredilir.
 • Özel veya tüzel kişilerin arazisinde bulunmuş ise, %40 arayıcıya %10 ise arsa sahibine verilir.

Define, tarihi eser gibi değerli kültür varlıkları olduğu için makbuz en yakın Müze Müdürlüğü’ne ivedilikle teslim edilmelidir. Kaçak tarihi eser ve hazine varlıkları bulunduğunda cezai kovuşturmaya tabi tutulmamak, kaçakçılık suçlamasıyla karşılaşmamak için devlete teslim edilmelidir.

Kendi mülkünde arama izni olmadan ve ruhsatsız olarak ve kazara bir hazine bulmuşsa, arama izi olmadan bulunduğu gerekçesiyle hazinenin dağıtımında bu kurallar uygulanmaz. Bu durumda bir komisyon kurulur ve hazinenin madeni para değeri hesaplanarak değerleme yapılır. Değerleme yapıldıktan sonra bakanlıktan ödenek istenir. Bakanlığın hibesine bağlı olarak hazineyi ve hazineyi bulanlara kendi ödülünü verir.

Define Bulunca Yapılması Gerekenler

Burada kafa karıştıran ve halk arasında yanlış anlaşılan devletin tamamının ele geçirildiği söylentisidir. Hazineyi tamamen tesadüfen bulan kişilerin durumunu aydınlatmak için; Hazineyi tesadüfen bulanlar, buldukları eserleri kaçak yollardan naklettikleri için ceza alacakları için, hazineyi bulanların öncelikle eseri bağlı oldukları müzeye teslim etmeleri ve emanet çeki almaları gerekiyor.

 • Bulunan tarihi eser, kültür ve tabiat varlığı veya define için ”Komisyon” oluşturulacaktır.
 • ”Değer Takdir Komisyonu” bulunan define için toplanarak değerini tespit etmekte ve aynı şekilde bakanlıktan ödenek talep etmektedir.
 • Ödenek talep edilerek define bulanan ödeme yapılmaktadır.
 • Definenin değerini tespit etmek için Takdir komisyonunda arkeologlar definenin değerini tespit etmek için çalışmaktadır.
 • Bulunan definenin değerinin ve verilecek ödülün ne kadar olacağı konusunda ise herhangi bir ölçü bulunmamaktadır.

Tarihi değeri bulunan eserlerin değer takdirini en az 3 kişiden oluşan komisyondaki yetkililer yapmaktadır. Burada değer takdir komisyonun tarafından en az 3 yetkili kişinin yaptığı tespitler sonucunda definenin, tarihi eserin, kültür ve tabiat varlığının değeri takdir edilerek verilecek ödül belirlenmektedir.

Define Araması İçin Ruhsat Alınmalıdır?

Türkiye’ de define işlerine Kültür ve Turizm Bakanlığı ve buna bağlı olarak Kültür varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ilgilenmektedir. Eğer define aramak istiyorsanız aşağıda ki adımları teker teker yerine getirmek zorundasınız.

 • Define araması için mutlaka ruhsat alınması lazımdır.
 • 1 yıl boyunca geçerli olan arama ruhsatınız ile define arayacağınız arazinin yerini tespit ettikten sonra ilgili bakanlığa müracaat ederek aramaların başlanması için talepte bulunabilirsiniz.
 • Define bulan kişiler kanunlarda yer alan maddelere göre, 3 gün içinde en yakın müzeye veya resmi kuruluşlara definenin bildirimini yapmak zorundadırlar.
 • Define bulan kişiye verilecek ödül hazine arazisi ve özel tüzel kişilerin arazilerinde bulunmasına göre değişkenlik göstermektedir.

Kişinin hazineyi nerede ve nasıl, hangi arazide bulduğuna göre değişen ödül değerleri her zaman yetkili kişiler tarafından yapılmakta olup, bulunan hazinelerin açgözlülük olmadan hemen müzelere teslim edilmesi avantajlı ve en doğrudur.

Eğer define olduğunu düşündüğünüz bir yer var ise, burayı Devlet ile birlikte aramak zorundasınız. Ayrıca, Devlet izinli hazine arama nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz. Kültür ve Turizm Bakanlığının kaçakçılığın önlenmesi ile ilgili faaliyetler hakkında daha detaylı bilgi almak için Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü‘nü ziyaret edebilirsiniz.

Define bulana Devlet yüzde kaç veriyor?
Define bulana Devlet yüzde kaç veriyor?

Define Arama İzni Maliyeti Ne Kadar?

Define arayan kişilerin arama izni ve ruhsatname masrafları tamamen kendileri tarafından ödenmektedir. Su altında define araması düzenlenen yeni yönetmeliğe göre yasaktır. Kültür Bakanlığı tarafından 10 metre derinliği geçmeyecek şekilde yapılacak olan aramalar ruhsat sahiplerine herhangi bir maddi destek ve ekipman desteği sağlanmamaktadır. Arama bölgesinde yaşanacak ve meydana gelecek olan zarar ve kazı yapılan yerin eski haline getirilmemesi durumunda meydana gelecek olan tüm masraflar kazı yapan ve define arayan kişilere aittir. Oluşacak olan bu masrafların maliyeti ise müze müdürlükleri tarafından tespit edilmektedir. Aramalar, define aranacak yere yakın müzede görevlendirilecek iki görevli memur ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İçişleri Bakanlığının kolluk hizmeti yürütmekle görevli jandarma mahalli birer temsilcisi gözetimi altında yapılmaktadır.

Define aramasında görevlendirilen bu görevlilerin maaşları, memur maaşı üzerinden arama sahibi tarafından karşılanır. Definecilerin ödeyeceği bu ücretler, görevlilerin günlük zorunlu ihtiyaçlarını karşılamıyorsa, aradaki farkın görevlilerin ödediği ücretin %50’sini geçmeyecek şekilde arayıcılar tarafından aradaki farkın tekrar ödenmesi gerekir.

Resmi Kurumlara Başvuru Yapın

Aşağıdaki belgeler ile mülki idare amirliğine başvuru yapılır. Başvuru sahibinin bağlı olduğu yerde değil, hazinenin bulunduğu köy, ilçe ve ilde bulunan Mülki Amirliğine başvuru yapılır. Aşağıdaki belgeler de dilekçeye eklenmelidir.

 • Define aranacak sahanın yetkili teknik elemana çizdirilmiş, İl Bayındırlık Müdürlüğünce tasdikli, 1/500 ölçekli tasviye münhanili haritası veya krokisi,
 • Krokisi çıkarılamayacak ev ve bunun gibi yerler için ise ada, parsel ve çap numarasını belirten vaziyet planı,
 • Uzaktan ve yakından olmak üzere çeşitli yönlerden çekilmiş net fotoğrafları,
 • Define aranacak yer sahipli ise; gerçek kişilerden noterden tasdikli muvafakatname, tüzel kişilerden de yetkili organlarından alınacak muvafakat yazısı eklenir.

Define aranacak yer 50 metrekareyi ve 10 metre derinliği geçemez.

Üzerinde İz Bulunmayan Altın Definenin Değerlemesi Nasıl Yapılır?

Üzerinde hiçbir iz bulunmayan altının tarihi değerleri tespit edilemediğinden bu kanun kapsamında değildir. Tesadüfen bulunan altını müzelere teslim edip, en iyi alıcı olan müzelere teslim etmek, kıymeti anlaşıldıktan sonra mükâfatını alabilmek için kaçakçılıkla itham edilmekten iyidir.

İhbarcılar da ödüllendirildiği için ihbar edilme riski yerine müzelerden çıkacak değere göre ödülünüzü alabilirsiniz. Devlet her türlü hazinenin yarısında ortaktır.

Define İhbar Ödülü Ne Kadar Veriliyor?

Kaçakçılık olaylarının bildirilmesi durumunda ikramiye olarak ödül verilmektedir. Hazine bulanları ihbar eden muhbire devlet ödül olarak bir pay veriyor.

Kanuna göre;

 • Hazine’ye mal edilen taşınır ve taşınmaz malların değerleri veya 2 yıllık intifa hakkı bedelleri üzerinden % 7,5 oranında,
 • İhbar sonucunda tahakkuk eden vergi ve ceza toplamının ise % 10’u oranında ikramiye verilir.

Hazine aradığını bildirenlere de devlet pay veriyor. Bu nedenle bildirim sayısı oldukça fazladır. Görevinizi yerine getirerek harçlığınızı devletten alabilirsiniz.

Size miras kalan silahlar, halılar, kilimler, madalyonlar, kap kacak vs. Ne yapmalıyım? Bu durumda kaçakçı olmamak için size en yakın Müze Müdürlüğüne gitmeli ve yadigâr nesnenin korunması gereken bir kültür ve tabiat varlığı olup olmadığını incelemelisiniz.

Define Arama Cezası 2023

Define bulan kişilerin bulundukları il ve ilçeye ait olan müzeye götürerek emanet fişi alması gerektiğinden bahsetmiştik. Anca, izinsiz define arayan kişiler ve tarihi eser bulmak amacı ile izinsiz kazı yada sondaj yapan kişi, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İzinsiz olarak define araştıranlar ise 3 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Yorumlar

 1. Avatar of Osman gör. Osman gör. dedi ki:

  Desene define işine hiç bulaşma sonra yanarsın. Bırak yerinde kalsın. Kısacası cevap bu.