Define Bulana Devlet Yüzde Kaçını Veriyor? (İZİNLİ ARAMA)

Define Bulana Devlet Yüzde Kaçını Veriyor? (İZİNLİ ARAMA)

Define Bulana Devlet Yüzde Kaçını Veriyor? (İZİNLİ ARAMA)
1 Mart 2018 tarihinde eklendi.

Kişinin kendi mülk ve arazisinde  veya farklı bir arazide yaptığı aramalar neticesinde bulduğu define ve kültür varlığı bulması halinde kişiye devlet belirli bir miktar ödeme yapmaktadır. Bulunan  definenin değeri öncelikle Ticaret Bakanlığı tarafından tespit edilir. Defineyi bulan kişi kendine özel arazisinde define bulduysa definenin belirlenen değer üzerinden tutarına göre % 50 ‘si hazineye, % 50  ‘si de define arayıcısına ve bulana verilmektedir. Bulunan definenin arazisi özel  veya tüzel kişiye aitse değerin üzerinden % 40′ define arayıcısına  % 10’ u arazi sahibine verilir. İlk % 50 bu şekilde paylaştırıldıktan sonra kalan yüzde 50 ise hazineye devredilir.

Kendi mülkünde tesadüfen bir arama izni olmadan ve ruhsatsız olarak ve tesadüfen define bulduysa arama izini olmadan define bulunduğu gerekçesiyle bu yukarıdaki kurallar definenin dağıtımda uygulanmaz. Bu durumda komisyon kurularak definenin akçe değeri hesaplanarak değerleme yapılır. Yapılan değerleme sonrasında bakanlıktan ödenek talep edilmektedir. Bakanlık tarafından ödenek çıkmasına bağlı olarak hazine ve define bulana kendi ödülünü verir.

define

Define ve kültür varlığı bulunduğunda devlete bildirim yapmak zorunluluğu var.

Tesadüfen Define Bulan Kişinin İlk Olarak Yapması Gereken Nedir?

Burada kafaları karıştıran ve halk arasında yanlış bilinen devletin tamamına el koyması söylentisidir. Tamamen tesadüf eseri define bulan kişilerin durumlarını aydınlatmak gerekirse; Defineyi tesadüf eseri bulan kişilerin buldukları eserleri kaçak olarak taşımalarından dolayı cezai işlem uygulanacağından define bulanlar ilk olarak eseri bağlı bulundukları müzeye teslim ederek emanet fişi almaları gereklidir. Bulunan tarihi eser, kültür ve tabiat varlığı veya define için Komisyon oluşturulacaktır. Değer Takdir Komisyonu bulunan define için toplanarak değerini tespit etmekte ve aynı şekilde bakanlıktan ödenek talep etmektedir. Ödenek talep edilerek define bulanan ödeme yapılmaktadır. Definenin değerini tespit etmek için Takdir komisyonunda arkeologlar definenin değerini tespit etmek için çalışmaktadır. Bulunan definenin değerinin ve verilecek ödülün ne kadar olacağı konusunda ise herhangi bir ölçü bulunmamaktadır. Tarihi değeri bulunan eserlerin değer takdirini en az 3 kişiden oluşan komisyondaki yetkililer yapmaktadır. Burada değer takdir komisyonun tarafından en az 3 yetkili kişinin yaptığı tespitler sonucunda definenin, tarihi eserin, kültür ve tabiat varlığının değeri takdir edilerek verilecek ödül belirlenmektedir. Hazine Aramak İçin Devletten Nasıl İzin Alınır? diye merak edenler yazımızı inceleyebilirler.

Üzerinde İz Bulunmayan Altın Definenin Değerlemesi Nasıl Yapılır?

Üzerinde hiç bir iz bulunmayan altınların tarihi değerleri tespit edilemeyeceğinden bu kanun kapsamında değildir. Tesadüfen bulunan altınların müzelere teslim edilerek değerinin anlaşılmasından sonraki ödülü alabilmeniz için en iyi alıcı olan müzelere teslim etmeniz kaçakçılıkla suçlanmaktan daha iyidir. İhbar edenlere de ödül verildiğinden ihbar edilme riski yerine müzelerden çıkacak değere göre ödülünüzü alabilirsiniz. Devlet her türlü definenin yarısına ortak olmaktadır.Define Araması İçin Ruhsat Alınmalıdır?

Define araması için mutlaka ruhsat alınması lazımdır. 1 yıl boyunca geçerli olan arama ruhsatınız ile define arayacağınız arazinin yerini tespit ettikten sonra ilgili bakanlığa müracaat ederek aramaların başlanması için talepte bulunabilirsiniz.

Define bulan kişiler kanunlarda yer alan maddelere göre 3 gün içinde en yakın müzeye veya resmi kuruluşlara definenin bildirimini yapmak zorundadırlar.  Define bulan kişiye verilecek ödül değişkenlik göstermektedir. Kişinin nerede nasıl ne şekilde bulduğuna ve hangi arazide define bulduğuna göre değişen ödül değerleri her zaman yetkili kişiler tarafından yapıldığından en ufak bir şüpheye kapılmamalı ve aç gözlülük yapmadan derhal bulunan defineleri alan müzelere teslimatının yapılması avantajlı ve en doğru olandır.

Türkiye’ de define işlerine Kültür ve Turizm Bakanlığı ve buna bağlı olarak Kültür varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ilgilenmektedir. Eğer define aramak istiyorsanız aşağıda ki adımları teker teker yerine getirmek zorundasınız.

Ülkemizde define aramak için ruhsat veya izin verilmiyor. Eğer define olduğunu düşündüğünüz bir yer var ise, burayı Devlet ile birlikte aramak zorundasınız. Ayrıca Devlet izinli hazine arama nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.

define

Resmi Kurumlara Başvuru

Aşağıda bulunan belgeler ile mülki amirliğe başvuru yapılır. Başvuru yapanın bağlı bulunduğu yer değil, definenin bulunduğu köy ilçe il genelinde bulunan Mülki Amirliğe dilekçe ile başvurulur. Aşağıda ki belgeler de, dilekçenin ekinde bulunmalıdır.

 • Define aranacak sahanın yetkili teknik elemana çizdirilmiş, İl Bayındırlık Müdürlüğünce tasdikli, 1/500 ölçekli tasviye münhanili haritası veya krokisi,
 • Krokisi çıkarılamayacak ev ve bunun gibi yerler için ise ada, parsel ve çap numarasını belirten vaziyet planı,
 • Uzaktan ve yakından olmak üzere çeşitli yönlerden çekilmiş net fotoğrafları,
 • Define aranacak yer sahipli ise; gerçek kişilerden noterden tasdikli muvafakatname, tüzel kişilerden de yetkili organlarından alınacak muvafakat yazısı eklenir.
Eğer hazine arazisinde bulmuş isein %50 arayıcıya, özel veya tüzel kişilerin arazisinde bulunmuş ise, %40 arayıcıya %10 ise arsa sahibine verilir.
Devletten ruhsatlı olarak kazı  çalışması yaparak kültür tabiatı değeri bulunan eserler bulunduğunda kazı sahibine, devlete olacak şekilde pay veriliyor. Kazı sahibine % 50 pay verilirken kalan pay her zaman devlete kalmaktadır. Define, tarihi eser gibi değerli kültür varlıkları bulunduğundan hemen en yakın Müze Müdürlüğüne teslim edilerek teslim fişi alınmalı, Müze Müdürlüğünde görevli arkeologlar tarafından eserin değeri biçildiğinde hakkınızı almak için başvuru yaparak payınıza düşen paranızı alabilirsiniz.
Kaçak olarak yanında tarihi eser, hazine varlığı bulunduğunda cezai işlemlere maruz kalmamak için devlete teslim ederek kaçakçılık suçlaması ile karşı karşıya kalmazsınız.
Devlet ayrıca define arayıcılarını ihbar edenlere de Definenin payının %40’ını vermektedir. Bu yüzden ihbar sayıları da oldukça fazladır. Üzerinize düşen görevinizi yerine getirerek devletten ödeneğinizi alabilirsiniz.


Define Bulana Devlet Yüzde Kaçını Veriyor? (İZİNLİ ARAMA) Konusuna 19 Yorum Yapıldı
 1. Sinan dedi ki:

  Sonuçta alınan mallarda devlete gider ama hakkınızı alırsınız

 2. Sinan dedi ki:

  Recep bey lahit bulduğunuzda elinizi sürmeden paranizi alırsınız sonrada lahiti alıcılar gelir ordan kaldırırlar yeterki sağlam açılmamış olsun isterseniz yolun kenarında olsun resimleri varsa paylaşabilirsiniz sinan ben bodrumdan

 3. Yorumlara takıldım dedi ki:

  Yorumlara baktım da biz millet olarak çok mu değiştik onu anlamaya çalışıyorum. Benim bildiğim Türk insanı vatanı için canını hiçe sayar, gözden budaktan sakınmaz. Hatta geçmiş dönemlerde elinde avucundaki malı orduya tahsis edenler de çoktu. Şimdi ne oldu da herkes vatanın mirasını daha çok para almak vermek istemez oldu? Yani vatan için kolunu bacağını verenler gözlerini sağlığını hatta canını verenler dururken, ben 10 bin kazacağım yerde neden 5 bin kazanayım enayi miyim kafasına ne zaman ve nasıl geldik? Ben yazıyı okumadan önce devlet el koyar diye biliyordum ama ona rağmen eğer ben bulsam devlete veririm çünkü milli miras kafasındaydım(ki hala öyleyim), devletin yüzde elli gibi miktarda pay vermesine şaşırdım, ama yorumlarda buna bile enayilik diye bakan var… Arkadaşlar biz bulduk bizimdir diyoruz da bu vatanı da hazır buldunuz onu da unutmayın… Bugün bizimdir diyebildiğiniz vatan da tarihi eserler de geçmişte sayısız insanın fedakarlığı sayesinde sizin oldu ve siz hazıra kondunuz(gazi değilseniz). Bulduğum şeyde benden başka kimsenin hakkı yok çünkü ben buldum diyemezsiniz o iş o kadar basit değil. Türkiye sevgisi ve vicdanı olanlar için basit değil en azından. Vatan için canını veren milleten daha çok para için milli mirası kaçırmaya çalışan millete dönmüşüz ve hala dışarda düşman arıyoruz çok yazık!

  1. Artık devlet bizden değil dedi ki:

   Birşey olmadı sadece devlerin çeşitli kurumları devlet için değilde kendi için çalıştığı sürece herkes kendini devletten sakınıyor örnek diyanetin faiz yemesi hazine bakanlığının ülke hazinesini devletin kontrolüne geçirmesi ülkenin 3 çeşitli yerinde gereksiz şekilde makam sarayları inşa edilmesi gibi lüzumsuz yerlere ve mertebeye para teslim etmeye gerek görülmüyor artık

 4. Tarihi kandil dedi ki:

  Bir adet tarihi kandil var .bende romanlar dan kalma değeri sizce nekadar.muzeye vermeyi düşünüyorum.cvp

 5. Recep dedi ki:

  başkasına ait bir arsada lahit mezar buldum ama çıkaramıyorum bunu devlete söylersem pay alabilirmiyim ve nereye nasıl başvuruda bulunmam gerek küçük bir ilçede ikamet ediyorum ve toplamda 3 mezar var

  1. Cevap dedi ki:

   Ayrıca Lahit mezarlar, Dönemine ve üzerindeki işleme figürlere göre fiyat değişikliği göstermektedir. Bana dönüş yaparsanız ve istediğim resim ve videoları gönderebilirseniz, kısaca böyle birşey var olduğunu kanıtlarsanız elbette herkes payını fazlasıyla alır. Eger gerçekten bulduysanız lütfen geri dönüş yapın ve Lahit’i sakın kırmayın. Kırılınca beş para etmez.

   1. LAHİT MEZAR dedi ki:

    Merhaba, size ulaşabileceğim bir iletişim bilgisi var mıdır?

   2. Adalet istiyoruz dedi ki:

    Durum o değil devlet o hazinenin binde birini veriyor.oda fazla bile diyor hatta yüzde ellisini alan bu zamana kadar hiç duymadım.adamın biri 550 parça müzeye teslim etmiş 2 seneden beri adamı atlatıyormuş.hala sözde verecek teli açmiyorlarmis.bu durumda ne yapsın bu adam bana onun açıklamasını yapınız?yüzde 50 lisini alsın.ama 1000 birini neden veriyor?yarısını versin.kimileri sırf bu yüzden canından oluyor..!

 6. Bronz ayna dedi ki:

  Ben roma dönemine ait bir adet bronz ayna teslim ettim müzeye ve bana hiç bir ödeme yapmadı gönderdikleri evrakta sergilenemez falan yaziyordu

 7. soru dedi ki:

  kaçak yapıpta devlet yakalasa hepsini mi alır ? bide suçlu olup tıkıyor içeri

 8. Ferdi dedi ki:

  Devlet kendini düşünüyor devletin hiç hakkı yok bence sadece değerini verip alacak çıkan tarih eserde kendi müzesinde kalacak belki yüzde 10 olabilir ama fazlasına hakkı yok oda bulan kişinin gönlüne kalmış çünkü define kimsenin malı değildir kim bulduysa onun malıdır kim değerini verirse o alır ama tarafın değerinde devletin alması

 9. Yavuz61 dedi ki:

  Kimse bu kadar prosedürü uygulamaz zaten bulup devlete teslim etmişsin hem yarısını belki daha azını kimse riske girmez hem bizim insanımız aç gözlü gömüyü arayan bulan o birde devlete vericekmi vermicekmi diye kimse düşünme ye gerek duymaz az bi miktar imkanı yok eğer tarihi eser yada altın gömü vb şeylerin devlete teslim edilmesi üzerine devlet değerinin tamamını en azından %90vermediği sürece ne yazikki kaçakçılık devam edecek ve güzel ülkemizin tarihi eser altın vb malları yurt dışında yabancı milletlerin ev iş yerlerine süs malzemesi olacak

 10. ibrahim bal dedi ki:

  bence şöyle tarihi eserleri korumak adına ve kaçakçılığa engel olmak adına net bir çözüm değerini tespit etmeli devlet ve tamamını bulan kişiye para olarak ödemeli böylece tarihi eserler yurt dışına kaçırılmamış olur ve herkes hakkını almış olur kimse kaçakçılığa teşebbüs etme gereği duymaz nokta.

 11. Can koylu dedi ki:

  Altın bulacamda devlete verecem oda bana üç kuruş ödül verecek. Tabi. Deli severim ben..

 12. Y... g dedi ki:

  Mal sahibi olarak toprağın üstü siz altı devletindir

 13. Yuksel altınok dedi ki:

  Bu kanunu Hagi aklı.kısa yaptıysa devleti gasp eden durumuna sokmuş. Ne demek yüzde elli
  Değerin tamamı vatandaşa ait olması gerekir. Kapitalist demokraside mülkiyet hakkına hürmet olmalıdır. Eğer buluntu arkeologjik değerde ise gene devlete teslim Şartı olmalı acak değerinin tamamı bulana ait olmalı. Şahsi mal üzerinde bulunan hersey şasın mali sayılmalıdır.

 14. bir vatandaş dedi ki:

  Şimdi ben kendi arazimde oldu ki 1 kilo altın buldum ve öyle tarihi bir tarafı da pek yok,şimdi bunu devlete vermek adalet olmaz bence.Bunu da eğer devlet kalkıp elinden almaya çalışırsa bu düpedüz zalimlik olur.

  1. İbrahim Talha Kayıhan dedi ki:

   Bu İslamiyet te de olan bir şeydir. Ancak İslam Hukukunda bu miktar yüzde 20 olarak geçiyor. Yüzde 50 fazla dediğiniz gibi

Sayfa başına git