Devlet Destekli

Define Bulana Devlet Yüzde Kaçını Veriyor? (İZİNLİ ARAMA)

Define Bulana Devlet Yüzde Kaçını Veriyor? (İZİNLİ ARAMA)

Kişinin kendi mülk ve arazisinde veya farklı bir arazide yaptığı aramalar neticesinde bulduğu define ve kültür varlığı bulması halinde kişiye devlet belirli bir miktar ödeme yapmaktadır. Bulunan  definenin değeri öncelikle Ticaret Bakanlığı tarafından tespit edilir. Defineyi bulan kişi kendine özel arazisinde define bulduysa definenin belirlenen değer üzerinden tutarına göre % 50 ‘si hazineye, % 50  ‘si de define arayıcısına ve bulana verilmektedir. Bulunan definenin arazisi özel  veya tüzel kişiye aitse değerin üzerinden % 40′ define arayıcısına  % 10’ u arazi sahibine verilir. İlk % 50 bu şekilde paylaştırıldıktan sonra kalan yüzde 50 ise hazineye devredilir.

Kendi mülkünde tesadüfen bir arama izni olmadan ve ruhsatsız olarak ve tesadüfen define bulduysa arama izini olmadan define bulunduğu gerekçesiyle bu yukarıdaki kurallar definenin dağıtımda uygulanmaz. Bu durumda komisyon kurularak definenin akçe değeri hesaplanarak değerleme yapılır. Yapılan değerleme sonrasında bakanlıktan ödenek talep edilmektedir. Bakanlık tarafından ödenek çıkmasına bağlı olarak hazine ve define bulana kendi ödülünü verir.

define

Define ve kültür varlığı bulunduğunda devlete bildirim yapmak zorunluluğu var.

Tesadüfen Define Bulan Kişinin İlk Olarak Yapması Gereken Nedir?

Burada kafaları karıştıran ve halk arasında yanlış bilinen devletin tamamına el koyması söylentisidir. Tamamen tesadüf eseri define bulan kişilerin durumlarını aydınlatmak gerekirse; Defineyi tesadüf eseri bulan kişilerin buldukları eserleri kaçak olarak taşımalarından dolayı cezai işlem uygulanacağından define bulanlar ilk olarak eseri bağlı bulundukları müzeye teslim ederek emanet fişi almaları gereklidir. Bulunan tarihi eser, kültür ve tabiat varlığı veya define için Komisyon oluşturulacaktır. Değer Takdir Komisyonu bulunan define için toplanarak değerini tespit etmekte ve aynı şekilde bakanlıktan ödenek talep etmektedir. Ödenek talep edilerek define bulanan ödeme yapılmaktadır. Definenin değerini tespit etmek için Takdir komisyonunda arkeologlar definenin değerini tespit etmek için çalışmaktadır. Bulunan definenin değerinin ve verilecek ödülün ne kadar olacağı konusunda ise herhangi bir ölçü bulunmamaktadır. Tarihi değeri bulunan eserlerin değer takdirini en az 3 kişiden oluşan komisyondaki yetkililer yapmaktadır. Burada değer takdir komisyonun tarafından en az 3 yetkili kişinin yaptığı tespitler sonucunda definenin, tarihi eserin, kültür ve tabiat varlığının değeri takdir edilerek verilecek ödül belirlenmektedir. Hazine Aramak İçin Devletten Nasıl İzin Alınır? diye merak edenler yazımızı inceleyebilirler.

Üzerinde İz Bulunmayan Altın Definenin Değerlemesi Nasıl Yapılır?

Üzerinde hiç bir iz bulunmayan altınların tarihi değerleri tespit edilemeyeceğinden bu kanun kapsamında değildir. Tesadüfen bulunan altınların müzelere teslim edilerek değerinin anlaşılmasından sonraki ödülü alabilmeniz için en iyi alıcı olan müzelere teslim etmeniz kaçakçılıkla suçlanmaktan daha iyidir. İhbar edenlere de ödül verildiğinden ihbar edilme riski yerine müzelerden çıkacak değere göre ödülünüzü alabilirsiniz. Devlet her türlü definenin yarısına ortak olmaktadır.

Define Araması İçin Ruhsat Alınmalıdır?

Define araması için mutlaka ruhsat alınması lazımdır. 1 yıl boyunca geçerli olan arama ruhsatınız ile define arayacağınız arazinin yerini tespit ettikten sonra ilgili bakanlığa müracaat ederek aramaların başlanması için talepte bulunabilirsiniz.

Define bulan kişiler kanunlarda yer alan maddelere göre 3 gün içinde en yakın müzeye veya resmi kuruluşlara definenin bildirimini yapmak zorundadırlar.  Define bulan kişiye verilecek ödül değişkenlik göstermektedir. Kişinin nerede nasıl ne şekilde bulduğuna ve hangi arazide define bulduğuna göre değişen ödül değerleri her zaman yetkili kişiler tarafından yapıldığından en ufak bir şüpheye kapılmamalı ve aç gözlülük yapmadan derhal bulunan defineleri alan müzelere teslimatının yapılması avantajlı ve en doğru olandır.

Türkiye’ de define işlerine Kültür ve Turizm Bakanlığı ve buna bağlı olarak Kültür varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ilgilenmektedir. Eğer define aramak istiyorsanız aşağıda ki adımları teker teker yerine getirmek zorundasınız.

Ülkemizde define aramak için ruhsat veya izin verilmiyor. Eğer define olduğunu düşündüğünüz bir yer var ise, burayı Devlet ile birlikte aramak zorundasınız. Ayrıca Devlet izinli hazine arama nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.

define

Resmi Kurumlara Başvuru

Aşağıda bulunan belgeler ile mülki amirliğe başvuru yapılır. Başvuru yapanın bağlı bulunduğu yer değil, definenin bulunduğu köy ilçe il genelinde bulunan Mülki Amirliğe dilekçe ile başvurulur. Aşağıda ki belgeler de, dilekçenin ekinde bulunmalıdır.

 • Define aranacak sahanın yetkili teknik elemana çizdirilmiş, İl Bayındırlık Müdürlüğünce tasdikli, 1/500 ölçekli tasviye münhanili haritası veya krokisi,
 • Krokisi çıkarılamayacak ev ve bunun gibi yerler için ise ada, parsel ve çap numarasını belirten vaziyet planı,
 • Uzaktan ve yakından olmak üzere çeşitli yönlerden çekilmiş net fotoğrafları,
 • Define aranacak yer sahipli ise; gerçek kişilerden noterden tasdikli muvafakatname, tüzel kişilerden de yetkili organlarından alınacak muvafakat yazısı eklenir.
Eğer hazine arazisinde bulmuş iseiniz %50 arayıcıya, özel veya tüzel kişilerin arazisinde bulunmuş ise, %40 arayıcıya %10 ise arsa sahibine verilir.
Devletten ruhsatlı olarak kazı  çalışması yaparak kültür tabiatı değeri bulunan eserler bulunduğunda kazı sahibine, devlete olacak şekilde pay veriliyor. Kazı sahibine % 50 pay verilirken kalan pay her zaman devlete kalmaktadır. Define, tarihi eser gibi değerli kültür varlıkları bulunduğundan hemen en yakın Müze Müdürlüğüne teslim edilerek teslim fişi alınmalı, Müze Müdürlüğünde görevli arkeologlar tarafından eserin değeri biçildiğinde hakkınızı almak için başvuru yaparak payınıza düşen paranızı alabilirsiniz.
Kaçak olarak yanında tarihi eser, hazine varlığı bulunduğunda cezai işlemlere maruz kalmamak için devlete teslim ederek kaçakçılık suçlaması ile karşı karşıya kalmazsınız.
Devlet ayrıca define arayıcılarını ihbar edenlere de Definenin payının %40’ını vermektedir. Bu yüzden ihbar sayıları da oldukça fazladır. Üzerinize düşen görevinizi yerine getirerek devletten ödeneğinizi alabilirsiniz.

] }
Abone Ol! Desteklemeleri Takip Et!

Yorumlar
 1. Ciham dedi ki:

  Merhabalar ben devlet destekli kazı çalışması yapmak istiyorum peki ya devlet izin vermez ise ne olacak? Ormanlık içinde hem bildiğim yerdebde olmazmiyim?

 2. Destansi Defineci dedi ki:

  oha piyango gibi 🙂 oldu tüm sülaleye dağıtın

 3. Batuhan dedi ki:

  Çok ciddi bir define yeri biliyorum ve kesinlikle tüm analizleri yaptım bulgulara ulaştım ve bu yeri devlete bildirmek istiyorum yardimci olurmusunuz

  1. Özlem dedi ki:

   Batuhan bey, bizide görün

   1. Hamdo dedi ki:

    Bizide unutmayın üstad

 4. Serkan dedi ki:

  Bende bi yerde gördüm ama bi türlü gidemiyorum .ama tam olarak emin de degilim .sadece üzerinde yabancı yazılar vardı 25 yıl geçti halen gidemedim çünkü imkanlar yetmiyor. Yanlız 100/90 eski mezar dir diye düşünüyorum .ama bu sene nasip olursa devlete başvuru yapacağım. Artık bize ne düşerse

  1. Eski Asker dedi ki:

   Desene en ulaşılmaz araziyi ben buldum.
   Üzerinde (Askeri arazi komando bölüğü) olan ulaşılması neredeyse imkansız bir yer böyle bir yere izin bile vermezler