Desteklemeler Ne Zaman Verilecek? İşte Tarih 2021

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere tarımsal destekleme ödemeleri Ziraat Bankası hesaplarına yatırılacağı açıklandı. Üreticiler Ziraat Bankası hesaplarından destekleme ödemelerini sorgulayabilirler.

Desteklemeler Ne Zaman Verilecek? İşte Tarih 2021

Desteklemeler Ne Zaman Verilecek diye bekleyen çiftçiye müjde!  Ziraat Bankası aracılığıyla her yıl düzenli olarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan Çiftçiye destek ödemeleri 2021 yılında da bütçeden ayrılan 24 milyar TL kaynaktan aktarılarak yapılacağı belirtildi. Destekleme ödemeleri ne zaman yapılacak, ödeme takvimi açıklandı mı Tarım Bakanlığı son dakika destekleme ödemeleri hakkında merak edilenler tüm son dakika gelişmeleri sizlerle.

2 MİLYAR 550 MİLYON LİRALIK BİTKİSEL ÜRETİM DESTEKLERİ 18 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR

iftçiler için beklenen müjdeyi ifade etmek istediğini belirten Pakdemirli, “Önümüzdeki haftadan itibaren bitkisel üretim desteklemesi ödemeleri de yapıyor olacağız. 2 milyar 550 milyon liralık bitkisel üretim desteklemesini ödemeye başlıyoruz.” dedi.

Pakdemirli, pamuk, ayçiçeği, koza, aspir, soya, hububat, baklagil ve dane mısır fark ödemelerini kapsayan söz konusu ödemelerin sertifikalı tohum ve organik gübre destek ödemelerini de içerdiğini kaydederek, “Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarına göre 18 Haziran’dan itibaren çiftçilerimizin hesaplarına yatırmaya başlayacağız. Böylece bitkisel üretim desteklerinin yüzde 80’den fazlasını da çiftçilerimize yılın ilk 6 ayında ödemiş olacağız.” diye konuştu.

Fındık Alan Gelir Bazlı Gelir Desteği Ödeme Tarihleri

Fındık üreticilerine yapılacak destek ödemeleri hakkında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından henüz resmi bir bilgilendirme yapılmadı. Ancak Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karar, fındık destek ödeme tarihlerini açıkladı. Buna göre 7 Mayıs Cuma gününden itibaren fındık üreticileri destekleme ödemelerini almaya başlayacaklar. Bu uygulamanın Giresun için mi yoksa tüm Türkiye için mi geçerli olacağına ise henüz cevap bulunamadı. Ancak çiftçi destek ödemeleri iller bazında ayrı ayrı yapılmadığı için ödemelerin tüm illeri kapsaması bekleniyor.

7 Mayıs Cuma günü saat 18:00’dan sonra Ziraat Bankası hesaplarından alabilecekler.TC Kimlik numaralarının son hanesi 0 ve 8 olan üreticiler ise 2021 fındık destekleme ödemelerini 10 Mayıs Pazartesi günü alabilecekler. Ödeme tarihlerinde Ziraat Bankası ATM’lerinde fındık destekleme ödemelerini hak sahibi çiftçiler alabilecekler.

Kaç para destekleme alacaksınız? 2021 yılında verilen destekleme tutarlarını bağlantıdan öğrenin!

Destekleme Parası Ne Zaman Yatacak?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; tarım ve hayvancılık destekleme ödemeleri için Bakanlık tarafından 2021 yılından da 24 milyar lira bütçe ayırdıklarını ve çiftçiler bu kaynaktan destekleme ödemelerinin yapılacağını açıkladı.

Destekleme ödemeleri Ziraat bankasına üreticilerin hesaplarına yatırılıyor.

Büyükbaş ve Küçükbaş Yem Desteği Açıklandı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Büyükbaş ve küçükbaş yem desteği miktarını açıkladı. Buna göre Büyükbaş yem desteği hayvan başına 65 TL, küçükbaş yem desteği 6,5 TL. olacak. Ödeme tarihi ise henüz belli değil. Ödeme tarihleri ile ilgili olarak yapılan açıklamaları devletdestekli.com üzerinden takip edebilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanı tarafından destek ödemeleri olarak buzağı desteği, manda malak desteği, küçükbaş sürü büyütme desteği ve çiğ süt destekleri yapılmaya devam edecektir. Çiğ süt prim desteği de 10 kuruştan 15 kuruşa çıkarıldı.

Çiftçi ve üreticilere her yıl, Devlet tarafından yapmış oldukları üretimlere göre belirli bir para verilmektedir. ÇKS belgesi olup, Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerine başvuru yapan çiftçilerin alacağı ödemeler ve tarihleri belli olması bekleniyor. Yapılacak destekler ise;

Çiftçiye Ödenecek Destekleme Miktarları Ne Kadar?

Geçtiğimiz yıllarda fark ödemeleri kapsamında zeytin yağı desteği için 57 milyon TL, hayvancılık destekleri kapsamında çiğ süt, süt regülasyon desteği için 245 milyon TL, büyük baş hayvan besi desteği için 56 milyon TL ve hayvan hastalıkları tazminatı, hastalıktan ari işletme, gen kaynakları, aşı desteği için 52 milyon TL destek ödemesi yapılmıştı. ÇATAK sertifikalı tohum kullanım ve sertifikalı tohum üretim desteği olarak 90 milyon TL ödenmişti. Ayrıca kırsal kalkınma destekleri kapsamında 65 milyon TL, diğer tarımsal destekler kapsamında tarım danışmanı desteği 35 milyon TL, IPARD ve tarım sigortaları desteği kapsamında 200 milyon TL olmak üzere toplamda 800 milyon TL ödeme yapılmıştı.. Böylece tüm çiftçilerimize geçtiğimiz yıl toplamda 10 milyar TL ödenmişti.

Bu yıl itibariyle ocak ayından itibaren Tarım sigortaları için IPARD-II Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Destekleri olarak hibe sağlanacak.

Destekleme Ödemeleri Sorgulama

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulamaları mobil cihazlardan yapılabilmektedir. Akıllı telefonlarınıza Ziraat Bankası uygulamalarını indiriniz.

Zeytin, pamuk, buğday, ilaçlama mazot, ve gübre desteklemeleri Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerince askıya çıkarılarak ödeme ve başvuru tarihleri çiftçilere ayrıca bildirilmektedir. Bu kapsamda ödeme bekleyen çiftçilerin Ziraat Bankası başak kart hesaplarını kontrol etmeleri gerekiyor.

Verilecek desteklemeler için henüz ödeme tarihleri hakkında açıklama yapılmadı. Ancak ödemeler yine aynı hesaplara yapılacak ve başvuru tarihleri ile paranın yatma tarihinde herhangi bir değişiklik olmadı.

ÇKS Kayıtlı çiftçiler başvurularını yapacaklar. Her yıl belirlenen takvime göre ödemeler hesaplara aktarılacak. 

Ayrıntılı bilgi Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri sayfasını ziyaret ediniz.

Süt Destekleme Ödemeleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üreticilerimize çiğ süt desteklemesi yapılmaktadır. Üretimin devamlılığının sağlanması ve vatandaşlarımızın süte daha makul fiyatlarda ulaşması adına verilen destekleme miktarları litre başına aşağıdaki gibidir;

 • Çiğ süt soğutulmamış: 0,03 TL
 • Soğutulmuş inek sütü: 0,06 TL
 • Üretici örgüt vasıtası ile pazarlanan soğutulmuş inek sütü: 0,09 TL‘ dir.

Süt destekleme ödemelerinin Üreticilerimizin hesaplarına belirleyeceği tarihlerde geçecektir.

Süt üreticileri T.C. kimlik numaraları ile birlikte hesaplarındaki meblağları alabilecek. Ziraat Bankası’ nda hesabı olan üreticilerimiz Başakkartları sayesinde ödemeleri alırken diğer çiftçilerimiz ise T.C. kimlik numaraları ile belirlenecek olan tarihlerinde ödemeleri alabilecekler.

Soğuk Süt Desteklemeleri

Geçtiğimiz yıl ulusal süt konseyi tarafından soğuk süt için tavsiye edilen fiyat 1,70 TL idi. 10 kuruş olarak verilen soğuk süt desteği 25 kuruşa çıktı  ve bu şartlarda sütün litre fiyatı 1,95 TL oldu. Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada vatandaşların süte daha ucuza kavuşmalarının sağlanması, maliyetlerin düşürülmesi ve üretimde süreklilik sağlanması amacı ile çiğ süt fiyatlarının gözden geçirildiğini söyledi. Fiyatların talepte azalma meydana getirmemesi amacı ile verilen destekler artırıldı ve 25 kuruşa yükseldi. Süt üreticilerimize 2021 yılında da desteklerin yapılması bekleniyor.

Sığır Destekleme Ödemeleri Yatırılıyor

2020′ in 2. döneminde çiftçilerimize bakanlık tarafından besilik erkek sığır desteklemesi ödenmiş, Besilik erkek sığır destekleme ödemeleri belirlenen tarihlerde üreticilerimizin hesaplarına yatırılacaktır. 2021 yılında da yetiştiricilerimiz T.C. kimlik numaraları ile ödemelerini alabilirler.

2021 yılında erkek sığır destekleme ödemesi almak isteyen çiftçilerimizin ise Kırmızı Et Üreticileri Birlikleri’ ne başvuru yapmalıdır. Verilecek olan destekleme ödemesi tutarı ise geçtiğimiz sen hayvan başına 250 TL olarak yapılmıştı. 2021 yılında hayvan başı destek ödemesi güncellemesi yapılabilir.

Anaç Koyun ve Keçi Destekleri

Geçtiğimiz yılda başvuruları alınan anaç koyun ve keçi destekleri kapsamına destekleme ödemesi almaya hak kazanan yetiştiricilerimiz için ödeme tarihleri Bakanlık tarafından belirlenmişti. Ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile yapılacak olup T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre ödeme yapılmıştı. Aynı şekilde tarihler netleştiğinde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yem Bitkisi Destekleme Ödemeleri Başladı

Hayvansal işletmelerin en önemli gider kalemini oluşturan yem konusu için bakanlık tarafından yem bitkisi üretiminin özendirilmesi amacı ile yetiştiricilerimize destekler verilmektedir. Başvuruları alınan yem bitkisi destekleme ödemeleri için tarihler belirlenmiştir.

 Tarımsal Destekleme ödemelerini Ziraat Bankasının Duyurular sayfasında takip edebilirsiniz.;

Çoban Desteklemeleri

Sürü yöneticisi desteği kapsamında bakanlık tarafından üreticilerimize yıllık 5.000 TL verilmektedir. Başvuruları alınacak olan sürü yöneticisi istihdam desteğinden binlerce işletme yararlanma hakkı elde edecek. Çoban istihdam desteği ödemeleri belirlenecek olan tarihlerde işletme sahiplerinin hesaplarına aktarılacaktır.

Anaç Manda ve Malak Desteklemeleri

Bakanlık tarafından verilen desteklerden bir tanesi de anaç manda ve malak destekleridir. Soy kütüğüne kayıtlı olan hayvanlara verilen destek miktarı daha fazla olmaktadır. Ödemeler belirlenecek tarihlerde hesaplara aktarılacak.

Geçtiğimiz yıl Malak başına 150 TL, soy kütüğüne kayıtlı malak başına 400 TL, anaç manda başına 250 TL, soy kütüğüne kayıtlı anaç manda başına 400 TL ödeme yapılmıştı güncel ödeme miktarlarını sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Ayrıca yetiştirici bölgesi olarak belirlenen illere de ilave olarak 200 TL verilmesi söz konusudur.

Fındık Alan Bazlı Gelir Desteği

Alan bazlı gelir desteği olarak pek çok üründe ödeme yapıldığı biliniyor. Özellikle fındık konusunda Karadeniz bölgesine ciddi manada destek veriliyor. Belirlenen üretimde gerekli şartları taşıyan ve başvurularını yaparak fındık alan bazlı gelir desteği elde etmeye hak kazanan çiftçilerimize ödemeler 2021 yılında da yapılacaktır.

Mazot ve Gübre Destekleri Ödemeleri Ne Zaman?

Çiftçilerimize bildiğiniz gibi verilen destekleme ödemelerinin bir tanesi mazot ve gübre destekleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Mazot ve gübre tarımsal üretimin girdilerini oluşturduğundan dolayı önemli bir destektir.

Gübre desteği adı altında dekar başına ödemeleri Resmi Gazete’nin 05.03.2021 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, dekar başına gübre desteği; buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için 8 TL’den 16 TL’ ye, çeltik, kütlü pamuk, nohut, kuru fasulye, mercimek, patates, yağlık ayçiçeği, soya, dane mısır, kuru soğan, kanola, aspir, yaş çay, fındık, yem bitkileri, zeytin ve diğer ürünler için 4 TL’den 8 TL’ye çıkarıldı.

Sıra NumarasıÜrünlerMazot DesteğiGübre DesteğiToplam Tutar
1Buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale19 TL16TL35 TL
2Çeltik, pamuk62 TL8 TL70 TL
3Nohut, mercimek, kuru fasulye22 TL8 TL30 TL
4Patates27 TL8 TL35 TL
5Zeytin15 TL8 TL23 TL
6Yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi26 TL8TL34 TL
7Kanola, sağan, yaş çay, fındık, yem bitkileri17 TL8 TL25 TL
8Nadas8 TL8 TL
9Diğer Ürünler15 TL8 TL23 TL
Mazot ve Gübre Destekleri 2021

Kararla ayrıca, katı organik-organomineral gübre desteği de dekar başına 10 TL’den 20 TL’ye yükseltildi.

Dekar başına ödenen mazot desteğinde herhangi bir değişiklik yapılmadı. 2021 yılında buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, çeltik, pamuk, yağlık ayçiçek, soya dane mısır, patates, aspir, kuru fasulye, mercimek, nohut gibi ürünler için de yine mazot desteği ödenecektir. Nadasa bırakılan alanlara gübre desteği verilmiyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ nın il ve ilçe müdürlüklerine ilettiği karar gereği ödemeler T.C. kimlik numarasının son hanesine göre belirlenen tarihlerde Ziraat Bankası şubelerine yapılmaktadır.

Hububat ve Yem Bitkileri Destekleri

Verilen destek konularından bir tanesi de hububat ve yem bitkileri olmaktadır. Destekleme ödemeleri tarihleri buzağı destekleri ve mazot, gübre destekleri ile birlikte ödemektedir.

2021 yılında da Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere Hububat-Baklagil-Dane Mısır desteğinden yararlanabilmek için başvurular E-devlet üzerinden yapılmaktadır.

Besi Destekleri Ödeme Tarihi

Bakan Pakdemirli tarafından yapılan açıklamaya göre tarım ve hayvancılık konularında çok çeşitli ödemeler yapılacağı söylenmişti. Bu desteklerin yanı sıra ödemesi yapılacak olan destekleme konularından bir tanesi de besi destekleridir.

Tarım ve Hayvancılık Destekleri bu yılda devam edecek. Çiftçilere yönelik olarak Tarım ve Orman Bakanlığının teşvikleri tüm hızıyla devam ediyor.

2021 Yılı Tarımsal Desteklemeler tüm kalemlerin miktarlarını incelemek için tıklayınız.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!
Yorumlar
 1. Özkan dedi ki:

  İki aydır ödeme yapılacağı söyleniyor fakat hala desteklemeler yatmış değil. Zaten kuraklıkla uğraşan çiftçiyi kendinize muhtaç hale getirdiniz. Böyle giderse bir iki yıla yiyecek ürün bulamaz halk

 2. Ferhat kilci dedi ki:

  Devlet ureticiyi ciftciyi falan onemsemiyor devletin tek onemsedigi ihtiyac sahipleri cunku onlardan kolayca oy alabiliyor komur makarna para yardimi bunlarla ciftciye ureticiye gelince cani ne. Zaman isterse

 3. İsmet uysal dedi ki:

  Haziran ayı geldi koyun keci desteklemelerinden haber yok yoksa bizim yatirmamizimi bekliyorlar acaba işleyiş değiştire benim mi haberinki yok acaba

 4. Birol dedi ki:

  Hey gidi hey mayis 17 olmus daha koyun desteklemeleri hesaplarda yok pandemi zaten maaf etti ciftciyi yem fiyatlari ucmus sayin bakan artik bu ciftcinin koylunun esnafin sesini duyun allah sonumuzu hayir etsin hic iyiye gitmiyoruz secim zamani da gelecek bunuda unutmayin

 5. Kerim dedi ki:

  Cobanlar nede olsa sonucta coban gözüyle bakiyorlar esnaflara her türlü pandemi yardimi yapiyorlar küçük baş hayvancilikla ugrasanlara birşey yok çünkü bize kimse sahip cikmiyor bari kupe desteklerini biraz erken verseydiniz

 6. mehmet pat dedi ki:

  anaç koyun keçi destekleri ne zaman vericek 2021 mayıs ayında verilecek mi

 7. ümmet dedi ki:

  küçükbaş koyun keçi destekleri ne zaman yatacak bilen varmı