Desteklemeler Ne Zaman Verilecek? İşte Tarih 2023 Ödeme Tarihleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere tarımsal destekleme ödemeleri Ziraat Bankası hesaplarına yatırılacağı açıklandı. Üreticiler Ziraat Bankası hesaplarından destekleme ödemelerini sorgulayabilirler.

Desteklemeler Ne Zaman Verilecek? İşte Tarih 2023 Ödeme Tarihleri

Desteklemeler Ne Zaman Verilecek diye bekleyen çiftçiye müjde! Ziraat Bankası aracılığıyla her yıl düzenli olarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan Çiftçiye destek ödemeleri 2023 yılında da bütçeden ayrılan 54 milyar TL kaynaktan aktarılarak yapılacağı belirtildi. Destekleme ödemeleri ne zaman yapılacak, ödeme takvimi açıklandı mı Tarım Bakanlığı son dakika destekleme ödemeleri hakkında merak edilenler tüm son dakika gelişmeleri sizlerle.

Destekleme Parası Ne Zaman Yatacak?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarım ve hayvancılık destekleme ödemeleri için Bakanlık tarafından 2023 yılından da 54 milyar lira bütçe ayırdıklarını ve çiftçiler bu kaynaktan 2023 yılında da destekleme ödemelerinin devam edeceğini açıkladı.

Destekleme ödemeleri Ziraat bankasına üreticilerin hesaplarına yatırılıyor.

ÇİFTÇİLERİN DİKKATİNE: 2023 yılı Destekleme Ödemeleri Takvimi

Çiftçiye Ödenecek Destekleme Miktarları Ne Kadar?

Geçtiğimiz yıllarda fark ödemeleri, hayvancılık destekleri kapsamında çiğ süt, süt regülasyon desteği, büyük baş hayvan besi desteği, hayvan hastalıkları tazminatı, hastalıktan ari işletme, gen kaynakları, aşı desteği, kırsal kalkınma destekleri, diğer tarımsal destekler, tarım danışmanı desteği, IPARD ve tarım sigortaları desteği kapsamında üzere tüm çiftçilerimize geçtiğimiz yıl destekleme ödemeleri için ayrılan 24 milyar TL kaynaktan ödemeler yapılmıştı.

2023 yılında ise 54 milyar lira kaynaktan destekleme ödemeleri yapılarak ülkemiz çiftçi ve üreticiler desteklenmeye devam edecektir.

Bu yıl itibariyle ocak ayından itibaren Tarım sigortaları için IPARD-II Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Destekleri olarak hibe sağlanacak.

Fındık Alan Gelir Bazlı Gelir Desteği Ödeme Tarihleri

Fındık üreticilerine yapılacak destek ödemeleri hakkında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından henüz resmi bir bilgilendirme yapılmadı. Bu uygulamanın Giresun için mi yoksa tüm Türkiye için mi geçerli olacağına ise henüz cevap bulunamadı. Ancak çiftçi destek ödemeleri iller bazında ayrı ayrı yapılmadığı için ödemelerin tüm illeri kapsaması bekleniyor.

Fındık destekleme ödemeleri, 2023 yılı içerisinde Bakanlığın belirlediği takvimlerde saat 18:00’dan sonra Ziraat Bankası hesaplarından TC Kimlik numaralarının son hanelerine göre Ziraat Bankası ATM’lerinden hak sahibi çiftçilere almaktadır.

Çiftçi ve üreticilere her yıl, Devlet tarafından yapmış oldukları üretimlere göre belirli bir para verilmektedir. ÇKS belgesi olup, Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerine başvuru yapan çiftçilerin alacağı ödemeler ve tarihleri belli olması bekleniyor.

Destekleme Ödemeleri Sorgulama

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulamaları mobil cihazlardan yapılabilmektedir. Akıllı telefonlarınıza Ziraat Bankası uygulamalarını indiriniz.

Zeytin, pamuk, buğday, ilaçlama mazot, ve gübre desteklemeleri Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerince askıya çıkarılarak ödeme ve başvuru tarihleri çiftçilere ayrıca bildirilmektedir. Bu kapsamda ödeme bekleyen çiftçilerin Ziraat Bankası başak kart hesaplarını kontrol etmeleri gerekiyor.

Destekleme Ödemeleri Sorgulama hakkında Ayrıntılı bilgi Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri sayfasını ziyaret ediniz.

Ancak ödemeler yine aynı hesaplara yapılacak ve başvuru tarihleri ile paranın yatma tarihinde herhangi bir değişiklik olmadı. ÇKS Kayıtlı çiftçiler başvurularını yapacaklar.

Her yıl belirlenen takvime göre ödemeler hesaplara aktarılacak. 

Süt Destekleme Ödemeleri 2023

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üreticilerimize çiğ süt desteklemesi yapılmaktadır. Üretimin devamlılığının sağlanması ve vatandaşlarımızın süte daha makul fiyatlarda ulaşması adına verilen destekleme miktarları litre başına aşağıdaki gibidir;

Ulusal Süt Konseyi, soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını (çiğ süt destek primi hariç) litre başına 8,50 lira olarak belirledi.

Ulusal Süt Konseyi, çiğ sütün üretim maliyetinde öngörülmeyen değişimler görülmesi durumunda yeniden toplanıp karar verecektir.

Süt destekleme ödemelerinin Üreticilerimizin hesaplarına belirleyeceği tarihlerde geçecektir.

Süt üreticileri T.C. kimlik numaraları ile birlikte hesaplarındaki meblağları alabilecek.

Duyuru yayınlandığında Ziraat Bankası’nda hesabı olan üreticilerimiz Başakkartları sayesinde ödemeleri alırken diğer çiftçilerimiz ise T.C. kimlik numaraları ile belirlenecek olan tarihlerinde ödemeleri alabilecekler.

Sığır Destekleme Ödemeleri Yatırılıyor

2022′ in 1. dönem için çiftçilerimize bakanlık tarafından besilik erkek sığır desteklemesi ödemelerin tarihleri bekleniyor. Tarih belirlendiğinde Besilik erkek sığır destekleme ödemeleri belirlenen tarihlerde üreticilerimizin hesaplarına yatırılacaktır. Duyuru yayınlandığında 2023 yılında da yetiştiricilerimiz T.C. kimlik numaraları ile ödemelerini alabilirler.

2023 yılında erkek sığır destekleme ödemesi almak isteyen çiftçilerimizin ise Kırmızı Et Üreticileri Birlikleri’ ne başvuru yapmalıdır. Verilecek olan destekleme ödemesi tutarı ise geçtiğimiz sen hayvan başına 250 TL olarak yapılmıştı. 2023 yılında hayvan başı destek ödemesi güncellemesi yapıldı.

Anaç Koyun ve Keçi Destekleri

Geçtiğimiz yılda başvuruları alınan anaç koyun ve keçi destekleri kapsamına destekleme ödemesi almaya hak kazanan yetiştiricilerimiz için ödeme tarihleri Bakanlık tarafından belirlenmişti. Ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile yapılacak olup T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre ödeme yapılmıştı. Aynı şekilde tarihler netleştiğinde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yem Bitkisi Destekleme Ödemeleri Başladı

Hayvansal işletmelerin en önemli gider kalemini oluşturan yem konusu için bakanlık tarafından yem bitkisi üretiminin özendirilmesi amacı ile yetiştiricilerimize destekler verilmektedir. Başvuruları alınan yem bitkisi destekleme ödemeleri için tarihler belirlenmiştir.

Çoban Desteklemeleri

Sürü yöneticisi desteği kapsamında bakanlık tarafından üreticilerimize yıllık 12.000 TL verilmektedir. Başvuruları alınacak olan sürü yöneticisi istihdam desteğinden binlerce işletme yararlanma hakkı elde edecek. Çoban istihdam desteği ödemeleri belirlenecek olan tarihlerde işletme sahiplerinin hesaplarına aktarılacaktır.

Buzağı/Malak/Dişi Manda Desteği

Bakanlık tarafından verilen desteklerden bir tanesi de anaç manda ve malak destekleridir. Soy kütüğüne kayıtlı olan hayvanlara verilen destek miktarı daha fazla olmaktadır. Ödemeler belirlenecek tarihlerde hesaplara aktarılacak.

Programlı aşılan tamamlanmış, 4 ay ve üzeri yaşta ilkine buzağılama yaşı en fazla 960 gün veya son iki buzağılama arası süre en fazla 600 gün olan ineklerin doğan buzağılanna 500 TL/baş ödenir.
Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Ordu, Rize, Sivas, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Van illerinde doğan buzağılara ilave 200 TL/baş ödenir.

  • Soy kütüğüne kayıtlı buzağıların ilave desteklemesi, Bakanlıkça belirlenecek birim fiyat ve şartlar doğrultusunda yapılır.
  • Suni tohumlamadan doğan buzağılara ilave 200 TL/baş ödenir.
  • Döl Kontrolü Protokolü kapsamındaki boğalardan, suni tohumlama sonucu doğan buzağılara ilave 100 TL/baş ödenir.
  • Buzağı desteklemesi şartlarını karşılayanlar için; buzağı başına ödeme birim miktarlarının 1-20 başa kadar tamamı, 21-100 başa kadar %75’i, 101-500 baş için %50’si ödenir.
  • Dişi mandalara 500 TL/baş, soy kütüğüne kayıtlı dişi mandalara ilave 300 TL/baş, programlı aşıları tamamlanmak kaydıyla 4 ay ve üzeri malaklara 500 TL/baş, soy kütüğüne kayıtlı malaklara ilave 300 TL/baş, suni tohumlamadan doğan malaklara ayrıca ilave 500 TL/baş destek ödenir.

Islah amaçlı süt içerik analiz desteği: Islah amaçlı süt içerik analizi yapılan ve Bakanlıkça belirlenen süt kalite kriterlerini sağlayan, suni tohumlamadan doğan saf sütçü veya kombine ırk her bir inek için 100 TL/baş destek ödenir.

Fındık Alan Bazlı Gelir Desteği

Alan bazlı gelir desteği olarak pek çok üründe ödeme yapıldığı biliniyor. Özellikle fındık konusunda Karadeniz bölgesine ciddi manada destek veriliyor. Belirlenen üretimde gerekli şartları taşıyan ve başvurularını yaparak fındık alan bazlı gelir desteği elde etmeye hak kazanan çiftçilerimize ödemeler 2023 yılında da yapılacaktır.

Mazot ve Gübre Destekleri Ödemeleri Ne Zaman?

Tarım ve Orman Bakanlığı’ nın il ve ilçe müdürlüklerine ilettiği karar gereği mazot gübre desteği ödemeler T.C. kimlik numarasının son hanesine göre belirlenen tarihlerde Ziraat Bankası şubelerine yapılmaktadır.

Çiftçilerimize bildiğiniz gibi verilen destekleme ödemelerinin bir tanesi mazot ve gübre destekleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Mazot ve gübre tarımsal üretimin girdilerini oluşturduğundan dolayı önemli bir destektir.

2023 mazot gübre desteği dekar başına ne kadar tabloda görüldüğü üzere Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında aşağıdaki gibidir:

Gübre desteği adı altında dekar başına ödemeleri Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, dekar başına gübre desteği; buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için 20 TL’den 46 TL’ye , çeltik, kütlü pamuk, nohut, kuru fasulye, mercimek, patates, yağlık ayçiçeği, soya, dane mısır, kuru soğan, kanola, aspir, yaş çay, fındık, yem bitkileri, zeytin ve diğer ürünler için 8 TL’den 21 TL’ye çıkarıldı.

Havza bazlı tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında Bakanlık tarafında ürünlere göre dekar başına Mazot Gübre desteği ödeme tutarları aşağıdaki gibidir:

​ÜRÜNLER​MAZOT (TL/da)​GÜBRE (TL/da)​TOPLAM DESTEK (TL/da)
​Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf, Tritikale75 TL46 TL121 TL
Aspir 76 TL​21 TL​97 TL
Kütlü Pamuk, Çeltik250 TL21 TL271 TL
​Nohut, Kuru Fasulye, Mercimek75 TL21 TL96 TL
Kolza( Kanola)88 TL21 TL109
​Patates, soya125 TL21 TL​146 TL
​Yağlık Ayçiçeği,​88 TL21 TL109 TL
Yem Bitkileri ​94 TL21 TL​115 TL
Kuru Soğan, Yaş Çay, Zeytin63 TL​21 TL84 TL
Dane Mısır, Fındık ve Diğer Ürünler ​62 TL21 TL83 TL
​Nadas38 TL​____38 TL
Üreticilere Verilecek Destekleme Ödeme Miktarları

Dekar başına ödenen mazot desteğinde herhangi bir değişiklik yapılmadı. 2023 yılında buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, çeltik, pamuk, yağlık ayçiçek, soya dane mısır, patates, aspir, kuru fasulye, mercimek, nohut gibi ürünler için de yine mazot desteği ödenecektir. Nadasa bırakılan alanlara gübre desteği verilmiyor.

Hububat ve Yem Bitkileri Destekleri

Verilen destek konularından bir tanesi de hububat ve yem bitkileri olmaktadır. Destekleme ödemeleri tarihleri buzağı destekleri ve mazot, gübre destekleri ile birlikte ödemektedir.

2023 yılında da Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere Hububat-Baklagil-Dane Mısır desteğinden yararlanabilmek için başvurular E-devlet üzerinden yapılmaktadır.

2023 Yılı Tarımsal Desteklemeler tüm kalemlerin miktarlarını incelemek için tıklayınız.

Besi Destekleri Ödeme Tarihi

Bakan Pakdemirli tarafından yapılan açıklamaya göre tarım ve hayvancılık konularında çok çeşitli ödemeler yapılacağı söylenmişti. Bu desteklerin yanı sıra ödemesi yapılacak olan destekleme konularından bir tanesi de besi destekleridir.

Tarım ve Hayvancılık Destekleri bu yılda devam edecek. Çiftçilere yönelik olarak Tarım ve Orman Bakanlığının teşvikleri tüm hızıyla devam ediyor.

Tarımsal Destekleme ödemelerini Ziraat Bankasının Duyurular sayfasında takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.