Devlet Bankaları Hangileridir? 2022 En Doğru Güncel Liste

Devlete ait bankalar hangileridir, Ziraat Bankası, İş Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası devletin mi, en iyi devlet bankası hangisi, sayısı oldukça fazla olan bankaların özel mi, devlet mi? olduğunu içeriğimizde bulabilirsiniz. Son zamanlarda merak edilen ve araştırılan konular Türkiye’deki özel bankalar listesi ve özel bankalar hangileri olduğu vb. tüm konuları detaylandırdık.

Devlet Bankaları Hangileridir? 2022 En Doğru Güncel Liste

Kamu bankaları hangileri olduğu ve kredilerin güncel faiz oranları özellikle pandemi sürecinde en çok aranan konular arasında yer aldı. Kamu bankaları özel bankalara nazaran daha farklı destek paketleri ve krediler ile pandemi sürecinde ihtiyaç sahiplerine finansman destekleri sağlamaktadır. Bu nedenle özel bankalara göre daha çok tercih edilmiştir. Devlete ait bankalar hangileri, avantajları nelerdir, kredi imkanları için son günlerde peş peşe açıklanan destek paketleri ile büyük merak konusu oldu. Vatandaşlara yönelik sunulan kredi paketlerinde finansman kaynağı olarak belirtilen üç kamu bankasını ve diğer devlet bankalarını detaylı bir şekilde araştırdığımız Devlet Bankaları Hangileri? Doğru listesini hemen görebilir ve bilgi alabilirsiniz.

Devlet Bankaları 2022 Güncel Tam Liste

Ülkemizde faaliyetlerine devam eden Devlet bankaları listesi aşağıdaki gibidir:

 • Ziraat Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıfbank
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Halkbank
 • Birleşik Fon Bankası
 • Türkiye Kalkınma Bankası
 • Türk Eximbank
 • İller Bankası
 • Adabank

Türkiye Bankalar Birliği (TBB)’ne göre Türkiye’de hizmet veren ve devlet bankaları arasında gösterilebilen 10 adet banka vardır. Doğrudan vatandaşa hizmet ettikleri için ilk akla gelenler Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’tır. Çoğu zaman 3 adet devlet bankası olduğu düşünülse de bunlara ek olarak 7 banka daha vardır. Diğer bankaların türü ve hizmet statüsü farklı olduğu için halk arasında çok fazla bilinmemektedir.

Devlet Bankalar Hangileridir?

Türkiye’de Hizmet veren Devlet bankaları aşağıdaki gibidir:

 • T.C. Ziraat Bankası
 • T.C. Ziraat Katılım Bankası
 • T.C. Vakıf Katılım Bankası
 • T.C. Halk Bankası
 • T.C. Vakıfbank
 • Ada bank
 • T.C. İller Bankası (Kamusal Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları)
 • T.C. Birleşik Fon Bankası (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna Devredilen Bankalar)
 • T.C. Türk Eximbank (Kamusal Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları)
 • T.C. Türkiye Kalkınma Bankası (Kamusal Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları)

Devlete ait bankalar, ülkemizde devlet bünyesinde hizmet veren bankalar olmakta ve halk arasında da kamu bankaları olarak tabir edilmektedir. Kamu bankaları, tam anlamıyla devlet sermayesiyle kurulmuş ve devlet tarafından yönetilen bankalar olarak faaliyet göstermektedir. Bankalar ile ilişkisi bulunmayan kişi sayısı neredeyse yok denilecek kadar az durumda, çoğu kişi ay veya yıl içinde birçok işlemlerini banka üzerinden halletmektedir.

Özel Bankalar ve Devlet Bankaları Hangileridir?

Ülkemizde faaliyetlerine devam eden, sermayesi kamuya ait olan yatırım ve kalkınma bankası ile mevduat bankaları hizmet vermektedir. Devlet bankaları bilindiği üzere düşük faiz oranlarıyla tüketicilerine uygun koşullarda finansman olmaktadır. Özel bankalar gibi yatırım bankalarının da neredeyse her yerde şubeleri bulunmaktadır. Ayriyeten bu bankalar sermaye ve faaliyetlerini kamu kurum ve kuruluşları için gerçekleştirirler. Faaliyetlerine devam eden kamu bankaları için en çok duyduğumuz bankalar Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank olmaktadır. Fakat kamuya ait bankalar yalnızca bu üç devlet bankasıyla sınırlı değildir. Üç kamu bankasının dışında da devlet bankaları bulunmaktadır.

En İyi ve En Güvenilir Devlet Bankası Hangisidir?

Bankalardan kredi alacak yada kredi kartı kullanacak olan kişiler güvenilir bankaları tercih etmektedir. Faiz oranları ve vade süreleri dahil olmak üzeri birçok bankacılık işlemlerinde güvenebileceğiniz 2022 yılı itibariyle devlete ait bankalar listesindeki bankalardır.

Yukarıdaki devlet bankalarının bazıları mevduat bankası, bazıları yatırım, bazıları ise kalkınma/yatırım bankası olmaktadır. Devlet bankaları Kamu Mevduat, Kamu Katılım ve Kalkınma Yatırım bankaları olarak üçe ayrılmaktadır.

Kamu Mevduat Bankaları Hangileridir?

En çok bildiğimiz kamu bankaları olarak karşımıza çıkan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank kamu katılım bankaları olarak hizmetlerine devam etmektedir. Kamu katılım bankası olan bu üç banka mevduat bankası olarak hizmetlerini sürdürürler. Diğer bankalar gibi kişi ya da kurumlara ait değil tamamen devlete ait olmaktadır.

En Uygun Kredi Veren Devlet Bankaları Hangileridir?

En uygun kredi veren devlet bankaları arasında, ilk sıralarda mevduat bankaları vardır. En uygun kredi hizmeti tam anlamıyla veren bankalar da sadece mevduat bankalarıdır. Katılım bankaları, faizsizlik prensibi nedeniyle kredi vermez fakat bunun yerine finansal kiralama hizmeti sunar. En uygun krediler ise genellikle ihtiyaç kredileridir. Bu anlamda en uygun kredi teklifleri sunan devlet bankaları şöyle sıralanabilir:

 • Halkbank İhtiyaç Kredisi
 • Vakıfbank İhtiyaç Kredisi
 • Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi

HangiKredi üzerinden en uygun ihtiyaç kredisi veren bankalar hakkında bilgi alabilir, özel bankalar ve devlet bankalarını karşılaştırabilir, size en uygun teklife online başvuru yapabilirsiniz

Devlete Ait Bankalar ve Güncel Faiz Oranları

Ülkemizde faaliyet gösteren devlet bankalarını sıralayacak olursak;

Ziraat Bankası

Bitkisel ve hayvansal faaliyetlerde kullanılmak amaçlı finansman sağlayan banka olarak bilinse de en çok işlem yapan devlet bankalarından birisi Ziraat Bankası’dır. Özel bankalara kıyasla daha düşük faiz oranları ile sıfır faizli ve düşük faiz imkanı sunan Ziraat Bankası, devlet tarafından ödenecek olan ödemelerinde gerçekleştirildiği banka olmaktadır. Özellikle son günlerde verilen destek paketleriyle adından sıkça söz ettiren Ziraat kamu bankalarının başında gelmektedir.

Ziraat bankası Güncel faiz oranlarına göz atacak olursak;

 • İhtiyaç kredisi: % 1,94
 • Konut kredisi: % 1,29
 • Taşıt kredisi: %1,61 (0 km ve en fazla 5 yaşındaki taşıtlar)

Vakıfbank

Vakıfbank Devlet Bankasıdır. Ülkemiz haricinde Amerika, Almanya, Kıbrıs, Irak, Avusturya ve Bahreyn olmak üzere toplamda 6 farklı ülkede şubesi bulunmaktadır. Özel bankalara bakıldığında kredi faiz oranları Ziraat Bankası gibi düşük olmaktadır. Devlet aile olan bankaların bir üyesi olan Vakıfbank, %58 oranla devletin, %25 oranı halka açık, %17 oranında ise bazı devlet vakıflarına ait olmaktadır.

Halkbank

Halkbank devlet bankasıdır. Kobi kredilerine finansman kaynağı olarak bilinen Halkbank, hibe ve faizsiz kredi imkanları da sunmaktadır. Devlete ait olan birçok işlemin yürütüldüğü Halkbank’ta, Vakıfbank ve Ziraat Bankası gibi oldukça fazla tercih edilmektedir.

Bu bankanın %51 oranı devlere %49 oranı da halk açık olmaktadır. Konut, taşıt, ihtiyaç ve farklı kredi türleri ile uygun faiz oranlarında finansman olmaktadır. Bunlar ile birlikte mevduat hesaplarına yüksek faiz oranları sunmaktadır.

Taşıt kredisi faiz oranı %1,63 konut kredisinde faizi %1,37 ve ihtiyaç kredisi faiz oranı ise %1,94 olarak kredi imkanı tanımaktadır.

Ziraat Bankasının ve Halkbank’ın vatandaşlara sunduğu hibe desteklerinden bahsetmişken girişimcilere destek veren kurumlar ve kuruluşlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Türkiye’deki Kamu ve Özel Bankalar Listesi

Kamu işletmelerinin mal ve hizmet üretimine yönelik olarak faaliyet gösterdiği sektörler arasında finans sektörü de yer almaktadır. Finansal sistemde kamunun varlığı özellikle bankacılık sektöründe kendisini göstermektedir. Son yıllarda dünyada gerçekleştirilen banka özelleşmelerine rağmen, özellikle gelişmekte olan ülkelerde bankacılık sektörünün kamu sermayeli bankaların payı oldukça yüksektir. Kamu sermayeli bankalar kuruldukları ülkelerde genellikle ekonomik gelişmeye yardım ederek güçlü bir bankacılık sisteminin oluşmasını sağlamak ve piyasa değerlerinin aksaklıklarını gidermek amacını taşımaktadır. Uzun vadeli olarak ekonomiye katkı sağlamayı ve bunları tekrardan yatırımlara dönüştürerek toplumun kalkınmasına katkıda bulunmaydı amaçlamaktadır. Ülkemizde bu amacı ilişkin olarak faaliyet gösteren kamu bankalarının listesi ise aşağıda belirttiğimiz gibi olacaktır.

Kamu Katılım Bankaları Kaç Tanedir?

Ülkemizde toplamda 5 adet kamuya ait katılım bankası yani devlet bankası bulunmaktadır. Kamu katılım bankaları özel sermayeli ve kamu sermayeli olarak ikiye ayrılmaktadır. Faaliyetlerine devam eden katılım bankaları şunlardır;

 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıfbank Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankaları
 • Kuveyt Türk Katılım Bankaları
 • Türkiye Emlak Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası

Kalkınma ve Yatırım Bankaları Nelerdir?

Kalkınma ve yatırım bankaları, kuruluşların yatırımları için finansmanı olmak üzere faaliyeti göstermektedir. Diğer bankalar gibi katılım ve mevduat fonunu almaz ve kabul etmezler. Devlete ait Kalkınma ve Yatırım Bankaları şunlardır.

 • İller Bankası,
 • Eximbank ve
 • Türkiye Kalkınma Bankası

TMSF Fona Devredilen Bankalar Hangileridir?

Ülkemizde faaliyetlerine devam eden TMSF Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bankaları tasarruf mevduatı ve katılım fonu sahiplerinin haklarını koruyan devlet kurumu olmaktadır. Mevduatın ve katılım fonlarının sigortalanmasının yetkili ve görevli Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) ait 2022 yılı güncel bankalar ise;

 • Adabank
 • Birleşik Fon Bankası olmaktadır.

İş Bankası Devlet Bankası mıdır?

İş bankası ortaklık yapısı halinde çalıştığı için tek bir kişiye bağlı değildir. Diğer yandan ise İş Bankası Devlet Bankası mı sorusu merak edilmektedir. İş Bankası devlet bankası değildir. Ancak buna rağmen uygun faiz oranları ve ödeme koşullarını müşterilerine sunmaktadır.

Devlet Bankalarından Kredi Çekilebilir mi?

Devlet bankalarından taşıt, ihtiyaç ve konut kredisi çekilebilir. Özellikle mevduat bankası olarak hizmet veren 3 büyük bankadan konut, ihtiyaç, taşıt, KOBİ ve benzeri pek çok kredi çekilebilir.

Devlet Bankaları Faizsiz Kredi Verir mi?

Devlet bankalarının kredi faiz oranları diğer özel bankalara göre daha avantajlıdır. Devlet bankalarından faizsiz kredi çoğu zaman söz konusu olmaz fakat belirli dönemlerde devlet tarafından desteklenen birtakım projeler faizsiz kredi kullandırılır. çiftçilere faizsiz 7 yıl vadeli kredisi Ziraat bankasının faiz krediler için gösterilecek örneğidir.

Devlet Bankalarının Sunduğu Destek Kredileri Var mı?

Devlet bankaları devlet destekli birçok kredileri imkanı sunduğu için ülkemizde istihdam ve ekonomiyi büyük ölçüde desteklemektedir. Pandemi gibi belirli dönemlerde ya da özel girişimcilik sektörlerine yönelik bir şekilde devlet tarafından desteklenen krediler, devlet bankaları aracılığıyla vatandaşlara sunulur.

Devlet Bankalarından Hangileri Katılım Bankasıdır?

Katılım bankası, kredi verme ve mevduat toplamaktan ziyade ortaklık ve finansal kiralama gibi hizmetler verir. Ülkemizde islami bankacılık olarak hizmet veren devlet katılım bankaları Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankalarıdır.

Devlet Bankalarından Hangileri Kalkınma ve Yatırım Bankasıdır?

Kalkınma ve yatırım bankaları özel ve kamu kurumlarına fon sağlamak amacıyla kurulmuş olan, bireysel müşterilere hizmet vermeyen ve mevduat kabul etmeyen banka türüdür. Türkiye’de kalkınma ve yatırım bankası olarak hizmet veren devlet bankaları:
İller Bankası
Türk Eximbank
Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankasıdır.

Devlet Bankalarından Hangileri Kamu Mevduat Bankasıdır?

Mevduat bankası, kredi kullandırmak ve bu krediler için kaynağı, kendi adına ve hesabına mevduat kabul etmeyi esas almış olan bankalar olup Türkiye’de kamu mevduat bankası olarak hizmet veren devlet bankaları:
T.C. Ziraat Bankası
Türkiye Vakıflar Bankası (Vakıfbank)
Türkiye Halk Bankası (Halkbank)’tır.

Devlet Bankaları Arasında En Avantajlısı Hangisidir?

Özel bankalar gibi devlet bankaları da birçok yeni kampanya yaparak avantajlı hizmetler vermektedir. Bu kampanyalar arasında düşük faiz oranları ve daha birçok seçenekleri de mevcuttur. Size en uygun olan krediyi ve bankanın kampanyalar ile faiz oranları gibi durumları da göz önünde bulundurarak karar verebilirsiniz. Türkiye Bankalar Birliği’nin sayfasından tüm bankaların sermayeleri ile ilgili bilgi sahibi olabilir ve seçim yapabilirsiniz.

Devlet Bankaları Hangilerdir?

Kamu bankaları T.C. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tır. Bu bankaların yanı sıra katılım bankaları; T.C. Ziraat Katılım Bankası, Emlakbank ve Vakıf Katılım’dır.

Yorumlar

 1. Avatar of Hasan Basri TÜRK Hasan Basri TÜRK dedi ki:

  BBDK’ya bağlı devlet bankaları tam olarak listelenmiştir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun kararlarına göre 2021 yılı için güncel kamu bankaları listesidir.

 2. Avatar of BBDK Banka Listesi 2021 BBDK Banka Listesi 2021 dedi ki:

  2021 Haziran ayı listesidir.

error: Content is protected !!