geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,8004
EURO
9,4912
ALTIN
461,85
BIST
1.332
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
16°C
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
16°C
Pazar Çok Bulutlu
15°C
Pazartesi Yağışlı
13°C
Salı Yağışlı
12°C

Devlet Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? (KYK)

Devlet Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? (KYK)

Çocuğu okuyan ailelere maddi yardım yapan devlet, lise ve üniversite öğrencilerine de Devlet Bursu adı verilen terim ile KYK parası yatırmaktadır. Kredi ve Hibe kredi şeklinde verilen 2 farklı destek bulunmakta olup, bunlardan biri geri ödemeli iken diğer hibe şeklindedir.

Üniversite öğrencilerinin en büyük sorunlarından biri olan maddi sıkıntılarını aşabilmeleri amacı ile devlet tarafından verilen burslar vardır. Fakat günümüzde çoğunlukla üniversite öğrencilerine holding, vakıf gibi özel şirketlerin sağladığı burslar daha fazladır. Üniversite okuyan ailelerinin maddi durumu olmayan öğrencilere sağlanan burslar ile az da olsa öğrenciler rahat nefes alabilirler. Vakıflar ve özel şirketlerin yanı sıra devlet tarafından verilen geri ödemeli burs ve geri ödemesiz burslar da vardır.

Ekim Ayı Bursları Yatmaya Başladı! (GÜNCEL)

Devlet burslarına başvuran ve bursların ne zaman yatacağını merak eden milyonlarca öğrenci için müjde Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan geldi. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu Twitter hesabından yaptığı açıklama ile devlet burslarının 6 Ekim itibariyle burs ve kredi ödemelerinin yükseköğrenim öğrencilerinin hesaplarına yatmaya başladığını açıkladı. Devlet bursları her ayın 6’sı ila 10’u arasında yapılıyor. Devlet bursu ne kadar? Devam ederek öğrenebilirsiniz.

Ekim ayı burs ve kredi ödemeleri 6-10 Ekim tarihleri arasında T.C. Kimlik numarasının son hanesine göre yapılacak.

TC Kimlik numarasının sonu

 • “0” olanlar 6 Ekim,
 • “2” olanlar 7 Ekim,
 • “4” olanlar 8 Ekim,
 • “6” olanlar 9 Ekim ve
 • “8” olanlar ise 10 Ekim’de ödemelerini alabilecek.

Yabancı dil öğrenmek veya dil eğitiminizi geliştirmek isterseniz, Devlet destekli dil kurslarına başvuru yapabilir veya size uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Devlet Bursundan Kimler Yararlanabilir?

Başbakanlık yani devlet bursu üniversite öğrencileri arasında en çok bilinen ve en çok başvuru yapılan burslardan biridir. Bu devlet bursundan üniversite öğrencilerine burs; Lisans öğrencileri, ön lisans öğrencileri (meslek yüksek okulu), açık öğretim öğrencileri (gazi, şehit çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü gibi), iki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına ara vermeden intibakı yapan öğrenciler (intibak ya da hazırlık sınıfında okuyan öğrencilere burs verilmez), yüksek lisans (doktora ve master) öğrencileri (hazırlık sınıfında okuyan öğrencilere burs verilmez), Vakıf üniversitesi öğrencileri, ÖSYM sınav sonucunda sözel, sayısal, yabancı dil ve eşit ağırlık alanında ilk 100’e giren öğrenciler, ülke adına müsabakalara katılan, amatör milli sporcu öğrenciler ve ikinci öğretimde okuyan öğrenciler faydalanabilmektedir.

Öğrenci Bursu Sorgulama

Öğrencilere KYK Devlet Bursu Vermektedir!

Nereye Başvuru Yapılır?

KYK burs şartları, Başbakanlık tarafından üniversite öğrencilerine eğitim süreleri boyunca verilen karşılıksız burslardan biridir. Üniversite adaylarına maddi anlamda rahat bir nefes aldıracak bu devlet bursu, özellikle geri ödemesi olmaması sebebi ile oldukça fazla tercih edilen burslardan biridir. Bildiğiniz gibi Başbakanlık bursu, Yurtkur tarafından sadece başarılı öğrencilere öncelik durumuna göre verilen geri ödemesiz ve karşılıksız burstur. Başbakanlık bursu KYK tarafından verilmekte olup burs başvuruları KYK bursu olarak Kredi Yurtlar Kurumu tarafından yapılmaktadır. Gençlik ve spor bakanlığının bünyesinde hizmet veren Kredi Yurtlar Kurumu, her sene öğrencilere başbakanlık bursu olarak bilinen karşılıksız burs ve öğrenim kredisi olanağı ile kalacak yurt imkanları da sunmaktadır. Başbakanlık bursu almak isteyen öğrenciler başvurularını KYK bursu başvuru süreleri içerisinde yapmaları gerekmektedir.

ÖNEMLİ BİLGİ: Kurumu web sayfası üzerinden interaktif olarak alınmaktadır. Öğrencilerin beyanlarının doğruluğu kurum tarafından kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde araştırılmaktadır. Beyanlarının doğru olmadığı tespit edilenlerin burs hakkı iptal edilmektedir. Öğrencilerin interaktif müracaatlarını yaparken her alanı dikkatlice incelemeleri konuyu tam olarak kavradıktan sonra ilgili alanları cevaplandırmaları gerekmektedir. Hatalı eksik yada gerçeğe aykırı beyanlarda bulunma burs alımını engellemektedir. Burs fiyatları 425 TL’dir.

KYK Bursu

Müracaat yaparken beyanlar doğru olmalıdır.

Başbakanlık ve KYK Burs Şartları ve İstenen Evraklar

 • Öncelik belgesi; Şehit veya gazi çocuğu, %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olanlar, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar, lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka lisesinde tamamlayanlar, anne ve babası Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda çalışanlar ya da kurumdan emekli olanlar, milli  olmuş amatör sporcular, 2014 tarihinde Manisa Soma maden ocağında meydana gelen kaza sebebiyle babası vefat eden öğrenciler.
 • Kayıt, kimlik, yurt ücreti ve depozito ücreti dekontu,
 •  4 adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf,
 • %40 ve üzeri engelli ebeveyni olanların,
 • 18 yaşından küçükler için kurum internet sayfasından temin edilen ve doldurulan aile izin onay belgesi,
 • Aynı öğretim döneminde yüksek öğrenime başlayan kardeşe ait öğrenci belgesi, kayıt tarihinden itibaren bir ay içinde ibraz edilecektir.
 • Verilen süre içince ilgili yurt müdürlüklerine kayıt yaptırmayan öğrenciler haklarını kaybedeceklerdir. 
 •  Sed yardımı adı verilen destek KYK Bursundan farklıdır. Öğrencilere Sed Yardımı isimli içerikte başvuru şartları ve gerekli evraklar yer almaktadır.

Devlet Bursu Ayın Kaçında Bankaya Yatar?

Başbakanlık bursunu almaya hak kazanan üniversite öğrencileri bursu, alttan 3’ten fazla dersi olmadığı sürece almaya devam edebilirler. Başbakanlık bursu her ayın 7’sinde hesabınıza yatarak ödeme yapılır. Ancak önceki yazımızda da bahsettiğimiz gibi; Başbakanlık bursu alan bir üniversite öğrencisi, öğrenim kredisi alamaz ve aynı şekilde öğrenim kredisi alan üniversite öğrencileri de Başbakanlık bursu alamazlar. Yani bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz. Buna ek olarak; Başbakanlık bursu için müracaat aşamasında evraklarında eksiklik ya da yanlış beyan tespit edilen üniversite öğrencilerine de burs verilmemektedir. Öğrencilere Para Yardımı 2020 Başvurusu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca KYK Borç Yapılandırma hakkında hemen bilgi alabilirsiniz.

Devlet Bursu Kimlere Verilmez?

Kyk bursu kimlere çıkar? İşte cevabı. Giriş tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler, kurumdan daha önce burs ya da öğrenim kredisi alan öğrenciler, yabancı uyruklu öğrenciler, ek (artık yıl) süre öğrenim gören öğrenciler, polis akademisi ile askeri okul öğrencileri, yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler, yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan ya da gelire sahip olan öğrenciler, gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler ve burs yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler, devlet bursu alamazlar.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca çocuğu okuyan ailelere maddi yardım yapıldığı gibi, okuyan öğrencilere de eğitim masrafları için para yardımı yapılmaktadır. Konu hakkında ayrıntılı bilgi almak için öğrencilere para yardımı isimli haberimizi okumalısınız.

KYK Bursu Yardımı

Öğrencilere Para Yardımı 821 TL. Veriliyor.

Devlet kurumlarından burs alamayan öğrencilerimiz, KYK haricinde burs veren özel şirket ve finans kurumlarına da başvuru yapabilirler. Maddi durumu iyi olmayan öğrencilerimize her ay para gönderen ve burs veren birçok kuruluş mevcuttur. Sitemizden Öğrenci Bursları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Öğrenci Burs Başvuruları hakkında bilgi alabilirsiniz.Yorumlar
 1. Avatar İbrahim dedi ki:

  Yaz döneminde bir aylık süre ile sigortalı bir işte asgari ücret ile çalıştım burs cıkarmı?

  1. Yönetim Yönetim dedi ki:

   hesaplama yaptırmalısınız. eğer durumunuz buysa ve başka geliriniz yoksa çıkar.

1 9 10 11