Devlet Çeyiz Parası Desteği 2022 Şartları

Devlet çeyiz parası yetim aylığı alan kız çocuklarına verilmektedir. Çeyiz parası desteği ne kadar, devlet çeyiz parası desteği 2022 şartları nelerdir, çeyiz parasına nasıl başvuru yapılır, Ne zaman alınır, yatıp yatmadığı nasıl öğrenebilir? Evlenenlere devlet desteği için tüm bilgileri alabilirsiniz.

Devlet Çeyiz Parası Desteği 2022 Şartları

Devlet çeyiz parası, evlendiği için yetim aylığı kesilen kadınlara devlet tarafından verilmektedir. Çeyiz parası ile yetim aylığı alan ve bu aylığı evlilik nedeni ile kesilen kadınlara devlet tarafından maaşlarının 24 katına kadar evlilik desteği verilmektedir. Bu destekten yararlanmak için belirli şartları taşımak ve belirtilen kurumlara eksiksiz başvuru yapmak gerekmektedir. Bu içeriğimizde evlenenlere devlet desteği, devletin çeyiz desteği şartlarını, ne kadar olduğunu öğrenebilir, çeyiz parasının yatıp yatmadığını nasıl öğrenebileceğinizi görebilirsiniz. Evlenenlere devlet çeyiz parası desteği 2022 hakkında tüm detayları öğrenebilir ve başvuru kanallarını öğrenerek gerekli evraklar ile başvuru sağlayabilirsiniz.

Devletin Çeyiz Desteği Ne Kadar?

2022 yılı yetim aylığı 715,18 TL’dir. 24 ay×715,18= 17.164,32 TL olarak hesaplama yapılabilir. Çeyiz parası yardımı ise  iki yıllık yetim aylığı maaşı toplamı olacak şekilde hesaplanır ve 24 ay×715,18= 17.164,32 TL olarak hesaplama yapılır. Fakat bu tutar her sene değişen yetim aylığı miktarına göre değişiklik gösterir. 

Çeyiz Parası Kimlere Verilir?

Bu yardımdan anne veya babasını kaybeden, yetim aylığı alan ve evlilik yapan kadınlar bir defaya mahsus geri ödemesiz olarak yararlanabilir. Her evlilik için çeyiz parası alınmaz.

 • Anne babası kaybetmiş olan,
 • Ölüm aylığı alan,
 • Evlenecek olan kişinin resmi nikahının olduğu tarihte ölüm aylığı alma durumu olan kişilere bu destek verilmektedir.

Devletin Çeyiz Parası Şartları 2022 Nelerdir?

 • Çeyiz parası almak isteyen kişiler çeyiz parası desteğinin şartlarını araştırmaktadır.
 • Bu yardımdan baba yada annesini kaybetmiş ve yetim aylığı alan, evlilik yapan kadınlar bir defaya mahsus yararlanabilirler.
 • Her evlilik için ayrı para alınmaz.
 • Çeyiz parası desteği için yaş sınırı yoktur.
 • Sigortalı olarak çalışan kadınlar yetim aylığı alamadığından dolayı devletin çeyiz desteğinden de yararlanamaz.
 • Bu destekten erkekler yararlanamamaktadır.

Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çeyiz parası başvuruları yetim aylığı alan ve evlenen kadının ikametgahının bağlı olduğu il veya ilçe SGK müdürlüklerine yada SGK merkezlerine direkt olarak yapılır.

 • Evlenme ödeneği 01.10.2008 tarihinden sonra çalışmaya başlayan sigortalıların hak sahipleri için başvurularını bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yapması gerekmektedir.
 • Bunun sonucunda başvuruda hak sahiplerinden çeyiz parası için evlenme ödeneği talep başvuru dilekçesi istenir.
 • Ödenek için kişinin resmi olarak evli olması gerekmektedir.
 • Dilekçe teslimi yaptıktan sonra onaya girer.
 • Onay verildikten sonra kişi çeyiz parası almaya hak kazanır.
 • Devlet tarafından kız çocuklarına verilen bu çeyiz parası limiti 2 yıllık yetim maaşı toplamıdır. 
 • Diğer kardeşler var ise aralarından en son evlenen en yüksek tutarda çeyiz parasını almaya hak kazanacaktır. 

e-Devlet Çeyiz Parası Başvurusu

Çeyiz parası desteğine SGK üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Bununla birlikte e-Devlet sistemi üzerinden ön başvuru açabilir ve çeyiz parası başvuru sorgulaması için ise sisteme giriş sağlayarak ‘şahıs ödemeleri’ bölümünden çeyiz parası başvurunuzu e-devlet sistemi üzerinden takip edebilirsiniz.

SGK Çeyiz Parası Sorgulama

SGK üzerinden çeyiz parası sorgulama işleminiz için ALO 170 hattını arayabilir veya SGK müdürlüklerine giderek T.C.’niz ile bilgi alabilirsiniz. e-Devlet sistemi üzerinden de takip işlemlerinizi yapabilirsiniz.

T.C. kimlik no ile çeyiz parası sorgulama için; 

 • Çeyiz parası almaya hak kazanan kadınlar e-Devlet şifre ve bilgileri ile giriş yaparak,
 • Şahıs Ödemeleri bölümünden Evlenme Ödeneği seçeneğine tıklayarak,
 • Başvuru ekranı üzerinden çeyiz parası ödemesi hakkında başvurularını sorgulayabilir ve bilgi sahibi olabilirler.
 • Bunun yanında ALO 170 üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz.

Sigortalı Çalışan Çeyiz Parası Alır mı?

Yetim aylığı alan kadınlara, evlenmeleri halinde devlet tarafından maaşlarının 24 katına kadar evlilik desteği verilmektedir. Çeyiz parası desteğinden yararlanmak için sigortalı bir işte çalışmama şartı vardır. Buna göre sigortalı çalışan çeyiz parası alamaz.

Çeyiz Parasının Yatıp Yatmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

Devlet desteği ile verilen evlilik desteği başvuru yapıldıktan sonra SGK Müdürlüğü’nün yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. SGK Müdürlükleri ile görüşerek veya yukarıda belirttiğimiz sorgulama sistemlerinden takip ederek bilgi alabilirsiniz.

Çeyiz Parası Hangi Bankadan Alınır?

Çeyiz parası/Evlilik Ödeneği, yetim aylığı aldığınız banka hesabınıza yatar. Başvurunuz onaylandıktan sonra, aylığınızı aldığınız banka hesabınızı kontrol ederek paranızın yatıp yatmadığını görebilirsiniz.

Belediye evlilik yardımı 2022 hakkında tüm destekleri öğrenebilirsiniz.

Çeyiz Parası Hesaplaması Nasıl Yapılır? 2022

 • Evlenmek için devlet yardımı, aldığınız yetim aylığının 12 veya 24 katı kadar ödenir.
 • 4/A SSK yada 4/B Bağ-Kur sigorta kolundan yaralanarak maaş alanlar maaşın 24 katına kadar evlenme ödeneği alabilirler.
 • Yetim maaşını 4/C emekli sandığı sigorta kolundan alıyorsanız aylık maaşın 12 kayı kadar çeyiz parası alabilirsiniz.

Evlilik parası hesaplamasını, en son aldığınız yetim aylığına göre hesaplayabilirsiniz. en son alınan aylık ile 12 veya 24 ay ile çarparak çeyiz yardım parasını hesaplayabilirsiniz.

Evlenme ödeneğinden yararlanmak için ikametgahınızın bulunduğu il yada ilçe SGK müdürlüklerine başvuru yaparak alabilirsiniz.

Evlenenlere Devlet Desteği 2022

Devletin evlenenlere verdiği destekler arasında çeyiz desteği ve evlilik yardımı bulunuyor. Çeyiz desteği için yukarıda belirttiğimiz şekilde başvuru sağlayabilirsiniz. Evlilik yardımı için ise dilediğiniz bankadan evlilik hesabı açarak 3 yıl boyunca yatırım yapabilirsiniz. Bu parayı alırken devletten 18 bin TL’ye kadar evlilik için devlet desteği alabilirsiniz. Bunlarla beraber evlilik kredisi veren bankalara da başvuru yapabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of Ereyadem@gmail.com Ereyadem@gmail.com dedi ki:

  Düğün yapacam nişanlıyım ama babama annemde da sağ nisanliminda sağ bir yatak odası 25 bin alamıyoruz devletimizin yardımına ihtiyacımız var asgari ücretle calisiyorum

error: Content is protected !!