Devlet Destekli

Devlet Ağaçlandırma Teşvik ve Hibe Destekleri

Devlet Ağaçlandırma Teşvik ve Hibe Destekleri

Devlet ağaçlandırma için finansal destek sağlamaya devam etmektedir. Ancak bunun için bir proje sunulması gerekiyor. Badem yetiştiriciliği ve özel ağaçlandırma projeleri için devlet hibe sunuyor. Ayrıca Orman Genel Müdürlüğü tarafından ceviz fidanı ekerek ceviz yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçilerimize de destek sağlanıyor.

2020 yılında özel ağaçlandırma projesi maliyeti ne kadardır? Özel ağaçlandırma yönetmeliği 2020 yılında yer alan hükümler kapsamında Orman Genel Müdürlüğü ceviz, sertifikalı badem fidanı desteği alarak badem yetiştiriciliği yapmak isteyenlere özel badem yetiştiriciliği devlet desteği 2020 yılında ne kadar olacak? Özel ağaçlandırma hibe destekleri olarak köylere sağlanacak desteklerden kimler yararlanabilir, şartları nelerdir tüm merak edilenler yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Ağaçlandırma İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Tarım ve Orman Bakanlığı Ağaçlandırma için teşvik kredileri vermektedir. Devlet desteği ile ağaçlandırma nasıl yapılır kısaca ağaç dikmek girişimciden, arazi de ücretsiz olarak devletten tahsis edilince tüm verilen teşvikler için birçok girişimci başvuru yapmaktadır. Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü tarafından özel ağaçlandırma çalışmaları için verilen teşvikler ile boş orman ve bozuk orman arazileri Hazineye bağlı uygun alanlar ağaçlandırılarak yeniden ıslah edilecektir. Bu amaçla yeniden kazandırılacak alan projesi ile özel ağaçlandırma çalışmaları ile bozuk ve boş orman alanları canlandırma faaliyetleri meyvelerini vermeye başladı. Bu zamana kadar yapılan özel ağaçlandırma çalışmaları ile 80 bin hektar yeniden ıslah edilerek ormanlara kazandırıldı.

Ağaçlandırmada Köylere Hibe Desteği

Ağaçlandırmada köylere hibe desteği veriliyor.

Ceviz, badem, fıstık çamı, keçiboynuzu, kestane gibi gelir getirici türlerle gerçekleştirilen özel ağaçlandırma çalışmalarında da köy tüzel kişiliklerinin projelerine 16 milyon 826 bin lira hibe, gerçek ve tüzel kişiliklerin projelerine 948 bin 717 lira kredi tahsis edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ağaçlandırma için köylere hibe desteğinin tüm ayrıntılarını buradan inceleyebilirsiniz.

Orman Su İşleri Bakanlığı Ağaçlandırma Yönetmeliği Değişikliğine Gitti

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından hazırlanan özel ağaçlandırmayla alakalı yönetmelik değişikliği ile yeni bir yol haritası belirlendi. Ayrıntılar. Bu çerçevede Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Hizmetlerine İlişkin Yönetmelik geçtiğimiz yıl 11 Ocak tarihli Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu yönetmeliğe göre özel ağaçlandırmalarda bugüne kadar uygulanan, gerçek ve tüzel kişilere kredi, köy tüzel kişiliklerine hibe desteği uygulaması kaldırıldı. Bunun yerine, orman köylüsü olup orman köyünde ikamet edenlerin ceviz ve badem gibi gelir getirici türlerle, en fazla 30 dekara kadar alanda yapacağı özel ağaçlandırmalarda yüzde 65 hibe; diğer gerçek ve tüzel kişilerin yapacağı özel ağaçlandırmalarda ise yüzde 25 hibe uygulaması getirildi.

Ceviz Badem Antepfıstığı Ağaçlandırma Devlet Destekleri

Devlet desteği ile ağaçlandırma nasıl yapılır

Devlet desteği ile ağaçlandırma nasıl yapılır

Özel ağaçlandırma projesi ile dikilecek olan ağaçlardan en çok badem ağaçları tercih ediliyor. Bunun yanında ceviz, defne, kestane, harnup, fıstıkçamı, zeytin ve antepfıstığı tercih edilen gelir getirici meyve türleri de en çok tercih edilen ağaç türleridir.

Devlet özel ağaçlandırma projesi ile destek verdiği özel ağaçlandırılan ormanların yarısı da gelir getiren meyve ormanlarından oluşuyor. Gelir getirici meyve ormanlarından elde edilen ürünler de orman sahibine kalmaktadır. Bu şekilde yatırım maliyeti olmaksızın farklı alanlardan ek gelir sağlama imkanı şirketlere sunulmuş oluyor.

Özel Ağaçlandırma Kredi Miktarı

Çok özel bir projeye imza atan Orman Bakanlığı devlet tarafından verilen kredi imkanlarıyla da adından söz ettiriyor.  Devletin hiçbir bedel almadan tahsis ettiği bu projede fidan, arazi hazırlıkları çalışmaları, dikim, ekim bedeli ve üç yıllık bakım giderleri 30 yıl vadeli ve sonradan ödemeli krediler ile karşılanıyor.

ağaçlandırma-devlet-desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı ağaçlandırma teşvik ve kredileri vermektedir.

Ağaçlandırma Devlet Desteği

Türkiye’ de gerçek ve tüzel kişi ormanlarının yeniden canlandırılması ve orman sahibi olabilmenin yolunu ve ıslah edilmesi çalışmaları 1986 yılında çıkarılan yönetmelikle açtı.  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanan proje ile 81 bin hektar alanda özel ağaçlandırma çalışmaları bu teşvikler ve destekler ile yapılmaktadır. Özel ağaçlandırma projesi ile meyve ürünlerinin yetiştirilmesi ve asli orman ağaçlarının dikimi gerçekleştirilerek bu zamana kadar binlerce hektar arazi ağaçlandırılarak ormanlarımız ülkemize kazandırıldı. Bu zamana kadar dikimi yapılan milyonlarca ağaç dikimi sayesinde  tüzel ve gerçek orman sahiplerininde gelir getirecek ek bir maliyetsiz yatırım araçları ülkemize kazandırılmakta ve kazandırılmaya devam edilmektedir.

Özel Ağaçlandırma Süreci Nasıl İşler?

Özel ağaçlandırma projesi başvurusunda bulunan tüzel kişi şirketleri ağaçlandırma yapacakları alanlar için bağlı bulundukları Ticaret veya Sanayi odalarından faaliyet belgesi almaları gerekli. Bunun yanında tüzel kişiliğe sahip şirketlerin sahip veya ortaklarının imza sirküleri ve ana sözleşmelerini de başvuru dilekçeleriyle birlikte Orman Genel müdürlüklerine ibraz etmeleri gereklidir. Orman Müdürlükleri ağaçlandırma yapılacak olan saha tahsislerini sonuçlandırmakta ve yapılacak olan saha ve arazilerin 1/250000 ölçekli harita durum planları ve koordinat özet çizelgelerini ve özel ağaçlandırma izin raporunu bağlı bulundukları Orman İl müdürlüklerine göndermektedir. Tüm bu süreçlerde saha tahsisi yapılan kişi veya kurumlara, ağaçlandırma yapacakları projelerini doksan gün içinde ormancılık bürolarına onaylatmaları konusunda tebligat göndermekte ve kişi veya kurumların bu projelerini il müdürlüklerine teslim etmeleri gerektiğinin yazılı olduğu tebligatı orman müdürlüklerine ibraz etmeleri gerekiyor. Teslim edilen projeler Orman Müdürlükleri tarafından 15 gün içinde arazide ve büroda incelemelerinin yapılmasının ardından onaylanan projeler Orman Bölge Müdürlüklerine ve Genel Müdürlüklere gönderilmektedir. Özel ağaçlandırma sahaları  yapılacak olan orman ve sahanın teslimi ise projenin Bölge müdürlüğü veya Genel müdürlüğe ulaşmasının ardından 15 gün içinde yapılması gerekiyor. Özel ağaçlandırma ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Orman Müdürlükleri tarafından proje ile ağaçlandırma yapacak kurum ve kişilere araziler ücretsiz olarak verilmektedir. Proje süresinin sonuna kadar ücretsiz verilen saha, alan ve arazilerin tahsislerinin yanında hazine arazileri de 49 yıllığına ağaçlandırma yapılması için de verilmektedir.

özel-ağaçlandırma

Devlet Desteği İle Ağaçlandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Arazi sahiplerinin arazilerinde yapılan ağaçlandırma işlemleri için arazi vergisinde de indirim kolaylığı sağlanmaktadır. Orman Bakanlığı tarafından proje sonuna kadar ücretsiz olarak verilen arazilerin yine proje süresinin sonuna kadar da teknik yardım imkanı da sağlanmaktadır. Ön etüt raporu ve projelendirme ücretsiz olarak yapılmakta, uygulama projesindeki arazi hazırlıkları, arazinin tel ile çevrilmesi, fidan dikimi, fidan bedelleri, üç yıllık bakım giderleri için düşük faizli krediler verilirken, köy de yapılan ağaçlandırma faaliyetlerinde projelerde belirtilen tutarın tamamı kadar hibe edilmektedir.

Devlet destekleri ile yapılan ağaçlandırma çalışmalarını yapmak isteyen özel ve tüzel kişiliğe sahip işletmeler başvurularını ağaçlandırma yapacakları sahanın yerini gösteren haritası, krokisi ile beraber işletme şefliğine yapmalar gerekiyor.Başvurular sahanın bulunduğu tüm ORMAN işletme şefliği, işletme müdürlüklerine veya bölge müdürlüklerine yapılmaktadır.

Devlet desteği ile ağaçlandırmaların yanında özel ağaçlandırma ile ilgili Orman Genel Müdürlüğü tarafından

Özel Ağaçlandırma Yönetmeliği 2020

Özel ağaçlandırma yapmadan önce mutlaka yönetmeliği okuyunuz. 7310 sayılı özel  ağaçlandırma tamimi  de 23.03.2020 tarihinde yürürlüğe girmişti. OGM Yürürlüğe giren kanun kapsamında özel ağaçlandırma ve özel imar ihya müracaatların  e-devlet üzerinden alınması amacıyla tamim ‘de değişikliğe gidilmiş olup tamim yeni haliyle ekler bölümüne konulmuştur. Ayrıntılar. Özel ağaçlandırma tamimi tam metni görmek için tıklayınız.

blank

E-devlet üzerinden özel ağaçlandırma ve özel imar ihya müracaatlarını yapmak için tıklayınız.

] }Yorumlar
 1. blank muhammet cihat OBA dedi ki:

  meraba benim şanlıurfanın siverek ilçesine bağlı alanyurt köyünde bulunan 30 dönüm müşterek arazimi fıstık yapmak istiyorum bununla ilgili devletin hibe DESTEKLERİNDEN nasıl faydalanacam teşekkürler

 2. blank Yücel ulusu dedi ki:

  Ben ceviz diktim 8.5 dönüm e fidan destegi haric hic destek görmedim hibe yi geçtim. Nasıl destek alacağım.

 3. blank Bilal Tekin dedi ki:

  Merhaba, 25 dönüm tarlama Fıstık ağacı ekmek iistiyorum.Devlet ne kadarını hibe ediyor?Tarla etrafını çit çevirmek istiyorum bunu da hibe ediyormu?bilgi verirseniz sevinirim.
  Syg.

 4. blank Mustafa polatç dedi ki:

  Ceviz yetiştirmek istiyorum istanbul beykoz da ikamet ediyorum boş arazi talep ediyorum

 5. blank Fikret İşçioğlu dedi ki:

  Denizli merkeze yakın Orman vasfını kaybetmiş hazine arazisi varsa; endemik bitki (özellikle kuzu göbeği) ,ceviz,badem ve defne dikmek istiyorum.
  Nereye nasıl bir başvuru yapmam lazım?
  Yardımcı olur musunuz

 6. blank metin dedi ki:

  merhaba istnabulda yaşıyorum bahçemizde epey bi defne ağacı var nasıl yaparız …

 7. blank Murat dedi ki:

  2000m2 bahçem var badem ekmek istiyorum bunun için ne yapmalıyım ve devletten destek alabilirmiyim

 8. blank Hicri ilya dedi ki:

  Ben emekliyim 30 dönme yakın tarlam var badem ekmek istiyorum ne yapmam lazım devlet na kadar hibe veriyor ve devlet öncülük yapıp tarama badem ekermi ne yapmam lazım bana bilgi verirseniz memnun olurum yer kahta toglu köyü

 9. blank Mustafa dedi ki:

  Bızım 15 donum kadar bı arazımız var su da var ama tapusu cıkmadı sımdı ben devletten kıralasam cevız dıksem devlet bana fıdan tel orgu flan destek yaparmı genc gırısımcıyım saygılarımla yardımcı olursanız cok memnun kalırım

 10. blank Hüseyin yükselen dedi ki:

  Merhabalar 8650 m2 kayısı bahçesi satın aldım ağaçlar 6 yaşında oldukça bakımlı bu sene budama Ve gübreleme yapmam için doğru zaman nedir ve Mustafa Kemal paşa tarafında bana yardımcı olabilecek kimse varmıdır

  1. blank Kemal dedi ki:

   Kayısı ağacı için en doğru budama zamanı güz mevsimidir. Eylül ayının sonudan itibaren ekim ayı ortalarına kadar budama yapılabilir. Bahar dönemi budaması içinse yaprak açımından 2 hafta sonra yapılabilir ama tavsiye etmem

 11. blank Destek dedi ki:

  Araştırma

 12. blank Arazi dedi ki:

  Çetlen bik yağ için arazi benden 400 dönum

  1. blank Pamir dedi ki:

   Selamlar ben bir makine mühendisliği öğrencisiyim, İstanbul Teknik Üniversitesinde okuyorum ve bilinçli bir tarım yöneticisi olmak amacım. İletişime geçer misiniz benimle?

 13. blank Hibe dedi ki:

  Benim 100 dönüm yerim var 30 dönümü 49 yıllık kira ne tür hibe alabilirim kaç dönümü bahçe yapmak mantıklı 18 yaşındayım

 14. blank badem dedi ki:

  bende 7000 metre kare alana badem dikmek istiyorum hangi bademi dikeyim birde devlet teşvik ve hibesi alabilirmiyim

 15. blank Ferit yaman dedi ki:

  8 donumluk araziye badem agaci dikmek istiyorum ama devlet hazinesi

 16. blank Çiğdem Kahveci dedi ki:

  Ben ceviz yetiştirmek istiyorum bu konuda bilgi verebilirmisiniz

 17. blank Can dedi ki:

  Mevlüt bey,ben Balıkesir tarâfında arsa alıp ceviz yetiştirmek istiyorum,bunun için toprak analizi gerekiyormu,genelde balıkesir tarafı ceviz için elverişli deniyor,analizi nerede ve nasıl yaptırabilirim,bilgilendirirseniz sevinirim
  Saygılar

 18. blank ercan caner dedi ki:

  ikamet ettiğim bölgede tepelik kullanımı müsait olmayan hazine arazisi mevcut burayı ağaçlandırarak küçük bir orman yapmak istiyorum ne yapmalıyım nereye müracaat etmeliyim

 19. blank mustafa TALAZ dedi ki:

  Mevlüt bey merhaba :
  ANKARA /cankaya da mevcut parselim ve yanında olan hazinede badem yetiştirmek istrim yardım ve yorumunuz ne olur ……. saygılar

 20. blank Yabre dedi ki:

  Bende 15 donum arazide ceviz ve meyve agaci dikimi yapmak istiyorum bilgi
  İstiyorum

  1. blank Mustafa tuncer dedi ki:

   Tarım İl müdürlüğüne git bunu anlat sana başvuru için gerekli belge listesi verecek bu belgeleri sırasıyla tedarik et ve başvurunu tamamla proje onaylanır sa devlet tatlani çevirmek fidan almak demir ve tel örgü ve sulama için 30 bin TL hibe verecek

 21. blank Latif Kara dedi ki:

  Ben Latif Kara bahçe kurulumu ve Fidan dikimi İşleri ile meşgulüm 25 kişilik elamanlarımla Adana’da faaliyet gösteriyorum Türkiye genelinde dikim yapabiliriz tel 0531 233 22 19

 22. blank Süleyman Şahin dedi ki:

  İnek yetiştiriciliği yapmak istiyorum

 23. blank RAMAZAN ARIKAN dedi ki:

  Zeytin yetiştirmek istiyorum.Nasıl bir yol izleyelim.

 24. blank murat özaslan dedi ki:

  agaçlandıma teşvik hibe destegi almak istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor

 25. blank Badem agaci yetistirmek dedi ki:

  Agac yetistiriciligi yapmak istiyorum

  1. blank Mevlüt ŞAHİN dedi ki:

   Ben badem yetiştiriciliği konusunda uzmanım. Emekli Ziraat Mühendisiyim
   Nerede ne kadar alanda badem yetiştirmek istiyorsunuz gibi detaylı bilgileri mail ortamında gönerirseniz veya 05447834052 nolu telefonu ararsanız size yardımcı olabilirim.

   1. blank kerem dedi ki:

    20 dekar hazine arazisi var. Burayi babam uzunca sure kiralayip ekti. Su anda boş duruyor. Kira da yatirmadik. Ben bu alanı kiralayip badem dikmek istiyorum. Ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olur musunuz.

   2. blank Ismail Arisoy dedi ki:

    Kütahyanin ilçesi Şaphane Omcalı mevkiinde 10.50 dekar tarlaya malikim.Tarla Babadan mirastır.Bazı sorunlar nedeniyle 50 yıldır ziraat yapılmadı.Buraya şimdi BADEM dikmek istiyorum.Devletin hibe yollu veya diğer kredilerile yardimcı olurmususunuz.

   3. blank BADEM dedi ki:

    300 ADET BADEM FİDANI DİKMEK İSİYORUM 10 DÖNÜM ARAZİ YETERLİMİ BİRDE DEVLET DESTEYİ NASIL ALABİLİRİM . CEVAP YAZANIZ SEVİNİRİM.