Devlet Destekli Ev Kredisi Nasıl Alınır? 2023 Müjdesi!

Konut kredisi faizleri düştü. Recep Tayyip Erdoğan milyonları sevindiren yüzde 0,89 ve 0,99 faizli konut kredisi için müjdeyi verdi. Devlet destekli 2 yeni konut kredisi paketi arasında dikkat çeken Döviz ve altınını bozduran ve konut alacak olanlara İlk evim konut kredisi adı altında %0,89 faizli 10 yıl vadeli ve genişletilmiş konut finansmanı adı altında 0,99 faizli yine 10 yıl vadeli Devlet destekli ev kredisi müjdesinin ayrıntıları ve hesaplamalarını detaylandırdık.

Devlet Destekli Ev Kredisi Nasıl Alınır? 2023 Müjdesi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan konuta 3 ayrı finansman paket içinde en çok dikkat çekenİlk evim konut kredisi” 10 yıl vade olacak düşük faiz oranları ile (yüzde 0,99 faizli konut kredileri ile) vatandaşlar ev sahibi yapılacak. Ayrıca “Yeni Evim konut kredisi” ile 0,69 dan başlayan faiz oranları ile orta gelirli vatandaşlar ev sahibi olacak.

Açıklamaya göre, ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar 3 yeni konut kredisi paketi kapsamında yüzde 0,89 ve yüzde 0,99 faiz oranıyla 120 ay vadeli 2 milyon TL’ye kadar konut kredisi kullanabilecek.

Peki bu 3 yeni konut kredisi bu paketleri cebe nasıl yansıtacak? Hangi bankalardan kredi kullanılabilir? Milyonların en çok merak ettiği konut kredisi hesaplaması.

Düşük Faizli Devlet Destekli Ev Kredisi Hangi Bankalardan Çekilebilecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı uygun fiyatlı konut kredisi için üç kamu bankası Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın devreye girmesi bekleniyor.

Avantajlı konut kredisinin daha önce olduğu gibi 3 kamu bankası Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından verilecek.

0,99 ve 0,89 Faizli 2 Yeni Konut Kredisi Müjdesi

İlk defa ev alımını kolaylaştırmak için İLK KONUT KREDİSİ kampanyası kapsamında 100 TL’ye kadar konut alımlarında 0,99 faiz oranıyla 120 ay vadeli kredi verilecek. 2 milyon TL. İkinci paket olarak da açıklanan Uzatılmış konut finansmanı uygulaması ile 2 milyon TL’ye kadar 1. ve 2. el konutlara 10 yıla varan vadelerle aylık yüzde 0,89 faiz oranlı konut kredisi verilecek.

Alınacak konutlar, konut değerinin en az yarısının 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılan döviz tevdiat hesaplarına çevrilmesi veya Merkez Bankası’na fiziki altın satışı yapılması şartıyla bu paketten yararlanabilecek.

Bu paketin en önemli hedeflerinden birinin döviz ve altın varlıklarının Türk Lirası’na çevrilmesini teşvik etmek olduğu belirtildi.

Konut finansmanı için 3 yeni düşük faizli kredi başvuru koşulları belirlendi. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak 10 yıl vadeli %0,89 faizli konut kredisi şartları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Devlet Destekli Konut Kredisi Hesaplama 2023 Yılı Oranları

120 ay vadeli 0,89 faizli ve 0,99 faizli konut kredisi hesaplamaları aşağıdaki gibidir:

Devlet destekli konut kredisi almak isteyen kişiler, bankaların müşterilerine sunduğu devlet destekli konut hesabı açarak birikim yapmaya başlıyordu.

Devlet destekli düşük faizli kredi ile ilgili detaylar netleştiğinde içerik güncellenecektir.

Devlet Destekli Ev Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Devlet destekli konut kredisi veren kuruluşlar, Türkiye’de çeşitli bankalar aracılığıyla sunulmaktadır. Bu bankalar şunları içerir:

 1. Ziraat Bankası
 2. Vakıfbank
 3. Halkbank

Günümüzde devlet destekli konut kredisi alabilmek için konut hesabı açan bankalardan konut hesabı açıp belirli oranlarda birikim yapabilir, ardından tutarın 3 katı faiz oranıyla kredi kullanma imkanına sahip olabilirsiniz. bu tasarrufların

Devlet katkı payı ile nasıl konut sahibi olunur, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank ve İş Bankası devlet katkılı konut hesabı açma şartları nelerdir, İlk defa ev alacakları devlet desteği katkı payı oranları ve sıfır faizli konut kredisi kampanyalarını yazımızın içeriğinde detaylandırdık.

Devlet destekli konut kredisi almak isteyen kişiler, bankaların müşterilerine sunduğu devlet destekli konut hesabı açarak birikim yapmaya başlayabilirler. Bu hesaplarda birikim yapan kişilere konut alabilmeleri için devlet katkı payı ödüyor. Hesaplarında en az 3 yıllık birikimleri varsa birikimlerinin 3 katına kadar devletten katkı payı ve kredi kullanarak ev sahibi olabiliyorlar.

Devlet destekli konut hesabı açan ve konut kredisi veren bankalar aşağıdaki gibidir:

 • İş Bankası
 • Akbank
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası

Bu bankalardan konut hesabı açarak devlet destekli konut kredisi kullanabilirsiniz.

Devlet Destekli Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Devletin verdiği konut desteğinden yararlanabilmek için konut alacak kişilerde aranan bazı şartlar bulunuyor. Bu şartları sağlayan kişiler anlaşmalı bankalarda konut hesabı açma hakkına sahiptir. Hesap açma hakkı bulunan kişiler, hesap açtıktan sonra o hesapta birikim yaparak birikimleri sonunda devletten geri ödemesiz hibe alabilecekler.

Devlet destekli konut kredisi alma şartları şu şekildedir:

 • T.C vatandaşlı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Konut hesabı açtıracak olan kişinin üzerine kayıtlı konut olmaması
 • Konut almadan önce açılan hesapta 3 yıl boyunca birikim yapılması gerekiyor.

Konut satın alındıktan sonra 6 ay içerisinde gerekli belgelerle birlikte konut hesabının bulunduğu bankaya hibe başvurusu yapılmalıdır. Devlet tarafından sağlanan destekten yararlanmak isteyen kişiler, bu şartları sağlamaları halinde hibe desteğinden yararlanabilecektir.

Vakıfbank Konut Hesabı

Vakıfbank üzerinden konut hesabı açacak olanlar, 3 yıl boyunca düzenli birikim yapmaları halinde hesapta biriken paranın %20’sine kadar devlet desteğinden yararlanabiliyor. 7 Nisan 2015 tarihi itibariyle kendi adına kayıtlı ikametgahı olmayan ve 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları bu hesabı açabilmektedir. Katılımcılar birden fazla konut hesabı açamazlar ve farklı bankalarda konut hesabı açan kişiler, hesaplarını bankalar arasında birleştiremezler.

Vakıfbank Konut Hesabı’na Yapılan Ödeme Tutarları ve Koşulları Nelerdir?

Minimum 36 ay vade ile TL olarak açabileceğiniz hesabınız için ödeme tutarları ve koşulları bulunmaktadır.

Bu koşullar şu şekilde sıralanmıştır:

 • Katılımcılar konut hesabının açılış tarihinde bir defaya mahsus olmak üzere konut hesabına dair yönetmeliğin 4. maddesinde belirlenen üst sınırı aşan bir tutarı yatırabilir.
 • Üst sınırı aşan tutar 62.298,36 TL’yi geçemez.
 • Düzenli ödeme periyodu olan aylık yada 3 aylık ödeme tercihi ile her 12 aylık dönem başında değiştirilebilir.
 • Hesap sahipleri tarafından aylık veya üçer aylık dönemlerde düzenli olarak hesaba yatırılacak tutar, kasa, vadesiz mevduat hesabından, vadesiz mevduat hesabında bakiye olmaması durumunda, kredili mevduat hesabından, varsa havuz hesabından sonraki kredili mevduat hesabındandır. hesap sahibinin emri ve düzenli bir ödeme emri yoksa limitler dahilinde. Herhangi bir ödeme kanalından yatırılabilir.

2023 yılı için aylık düzenli ödemeler için alt ve üst birikim tutarları aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Ödeme PeriyoduAsgari Birikim TutarıAzami Birikim Tutarı
1 Aylık519,16 TL5.191,53
3 Aylık1.557,47 TL15.574,59 TL
Vakıfbank Konut Hesabı’na Yapılan Ödeme Tutarları ve Koşulları

Alt ve üst limitler dikkate alınarak farklı tutarlarda düzenli ödeme yapılabilir.

Ziraat Bankası Konut Hesabı Devlet Desteği

Ziraat Bankası konut hesabı açıldığı tarihten itibaren tamamı kendi adına kayıtlı kat, kat irtifakı ve yapı kullanma izin belgesi bulunan tapu sahipleri adına konut hesabı açılmaz. Konut hesabı açan kişilerin aylık ödemeleri her zaman TL olarak ödenir ve hesaplar buna göre açılır.

Ziraat Bankasından açılacak olan hesabı hesap sahibi başka bankaya taşımak isterse eğer konut hesabının özellikleri arasında böyle bir işleme izin verilme hakkı olmadığından dolayı hesaplar bankalar arasında transfer edilemiyor. Bunun gibi konut hesabı açtıran kişilerin dikkat etmesi gereken birtakım hususlar bulunuyor.

Hesap sahibinin dikkat etmesi gerekenler ise şu şekildedir:

 • Aylık ödeme planını seçerseniz, ödemeleriniz 1 dönem içinde 3 defaya kadar ertelenebilir.
 • 3 aylık ödeme periyodunu seçen kişiler ise ödemelerini 1 dönem içerisinde sadece 1 defa geciktirebilir.
 • Hesapta bulunan tutarı çekme hakkını kullanmak isteyenler için hesapta kalan bakiyenin, hesabın açıldığı tarihten itibaren yatırılması gereken minimum tutarların toplamından az olmaması gerekmektedir.
 • Hesap bakiyesinin asgari ödeme tutarının altına düşürmemek şartı ile yıl içerisinde 2 kez birikimden para çekebilme hakkına sahiptir.

Bu şartları sağlayan kişiler devlet destekli katkı paylarından yararlanabilir.

Devlet Katkısı Nasıl Hesaplanır?

Ziraat Bankası konut hesabı destek katkı payı aşağıdaki gibidir.

 • 2023 yılı içerisinde aylık ödemelere ilişkin alt sınır 519,16 TL
 • 1 aylık üst sınır ise 5.191,53 TL‘dir.
 • 3 aylık ödemelere ilişkin alt sınır 1.557,47 TL
 • 3 aylık üt sınır ise 15.574,59 TL‘dir.

Hesabın açılış tarihinde bir defaya mahsus olacak şekilde en fazla 62.298,36 TL toplu para yatırımı yapılabilir.

Devlet tarafından düzenli ödeme yapanlara verilecek katkı, 36-47 ay arasında vadeli mevduat hesabı açanlar için birikim tutarının %15’i, 48 ve 59 ay olmak üzere ödenecek tutar 29.072.587 TL‘yi geçemez. 60 ay ve üzeri olanlar için hesaptaki birikim tutarının %20’si ancak ödenecek tutar 31.149,18 TL‘yi geçemez.

Konut Hesabı ve devlet katkısına ilişkin detaylı bilgi için ilgili yönetmeliğe Resmi Gazete‘ den ulaşabilirsiniz.

Garanti Bankası Konut Hesabı

Garanti Bankası, konut hesabı sayesinde müşterilerine iki adımda ev sahibi olma fırsatı sunuyor. Konut hesaplarında 36 ay biriktiren kişilere %20 devlet tabanı vermenin yanı sıra birikimlerinin 3 katı kredi çekerek 2 adımda ev sahibi olma fırsatı da veriyor. Konut hesabı sayesinde düzenli birikim yapma imkanı daha fazla olduğundan, farkında olmadan birikim yapabilir, vadesiz hesabınızdan veya kredi kartınızdan düzenli ödeme talimatı vererek kısa sürede ev sahibi olabilirsiniz.

İş Bankası Devlet Destekli Konut Hesabı

İş Bankası, konut hesabı açan müşterilerini avantajlı faiz oranlarıyla konut alımlarında desteklemeye devam ediyor. İş Bankası’ndan konut hesabı açan kişilerin hesap açtırdıkları tarih itibarıyla üzerlerinde konut kayıtlı olmaması gerekmektedir. Mülk sahibi olan kişiler üzerine konut hesabı açılamaz. Bu nedenle konut hesabı açmak isteyen kişilerin bu duruma dikkat etmesi gerekmektedir. Konut hesabı 3,4 veya 5 yıl vadeli Türk Lirası cinsinden açılabilir.

Hesap açılış tarihinden itibaren bir defaya mahsus olacak şekilde 62.298,36 TL kadar isteğe bağlı olarak hesaba para yatırılabilir. Hesaba yatırılan bu toplu para hesabın ilk taksiti olarak sayılır toplu ödeme yapan kişilerin aylık 3 aylık belirtilen periyodlarda yatırmaları gereken ücreti tekrardan ödemeleri ilgili ay için gerekmemektedir.

Yapı ve Kredi Bankası Konut Hesabı Katkı Payı

Düzenli ödemelerle uzun vadede tasarruf sağlayan ve bu hesap sayesinde konut sahibi olmak isteyenlere Devletin verdiği katkı paylarından yararlanan vadeli mevduat hesabıdır. Yapı ve Kredi Bankası konut hesabı, TL cinsinden açılabilen, hesap sahiplerinin tercihlerine göre aylık veya 3’er aylık vadelerle yatırım yapılabilen bir mevduat ürünüdür. Bu hesap sadece ilk evini almak isteyen tüm Türk vatandaşları tarafından açılabilir. Hesap açarak birikim yapacak vatandaşlara devletin verdiği katkı paylarını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Konut hesabı ile faiz geliri ile birlikte birikimlerinizin %25’ine varan devlet katkısından yararlanabilirsiniz. Konut hesabı ne kadar kazandırır?

Vade SüresiDevlet Katkı OranıAzami Katkı Tutarı
60+%2531.149,18 TL
48-59%1829.072,57 TL
36-47%1526.995,96 TL
Yapı ve Kredi Bankası Konut Hesabı Katkı Payı

Aylık 519,16 TL ile 5.191,53 TL arasında düzenli ödeme talimatları vererek hesap açılışına özel olarak 1 defaya mahsus olmak üzere 62.298,36 TL bir tutar hesabınıza yatırabilirsiniz.

Akbank Devlet Katkılı Konut Hesabı

Akbank konut hesabı ile minimum 36 ay birikim yaparak %15, %18 ve %20’e varan devlet katkı payından yararlanabilirsiniz. 18 yaşından büyük T.C vatandaşı olan ve üzerine kayıtlı konut olmayan herkes bu destekten faydalanabilir. Türk lirası cinsinden açılacak olan bu hesap için aylık ödeme, 3 aylık ödeme ve ödeme talimatı vererek farkında olmadan birikim yaparak konut sahibi olabilirsiniz. Akbank konut hesabı ile Devlet katkısı alarak eviniz için bugün birikim yapmaya başlayın

Evlilik Yardımı ve Çeyiz Hesabı

Yeni yasada ilk evliliğini 27 yaşından önce yapanların yanı sıra ilk defa ev alacaklara da destek var. Türk Lirası “Çeyiz Hesabı” açacak olanlar, 27 yaşını doldurmadan ilk kez evlenmeleri halinde devlet katkısı alabilecekler. En az 3 yıl boyunca biriken tutarın %20’sine kadar devlet katkısı alınabilecek. Devlet katkısı 5.000 TL’yi geçemeyecek.

Yine bu birikimlerinizle düğün masraflarınızı yapabilir ya da evinizi döşeyebilirsiniz.

Bunun için bankaya giderek TL cinsinden çeyiz hesabı açtırmanız gerekiyor. Bu hesabın en az 3 yıl yıl bekletilmesi gerekiyor.

Örneğin; Devlet hesabında 10.000 TL’si olanlara, 2.000 TL evlilik yardımı yapılabilecek. Sistemde 3 yıl kalma sözü veren çeyiz hesabına belirli dönemlerde olmak üzere düzenli para biriktirenlere 3 yılın sonunda % 20 devlet katkısı verilecek. Çeyiz hesabı açarak devletten evlilik desteği almak isteyenler ilk defa evlenmek şartını yerine getirerek, evlendikten sonra 6 ay içinde Nüfus müdürlüklerinden aldıkları evlilik cüzdanları ile bankaya başvuruda bulunarak 5+5 iki kişinin de çeyiz hesabı açması durumunda 10 bin lira evlilik desteği alabilecektir.

Sıfır Faizli Konut Kredisi Kampanyası

Emlak GYO’nun başlattığı kampanya ile yüzde 25 peşinat ödeyen vatandaşlarımıza “sıfır faizli konut kredisi” avantajı sunuluyor. Faiz nedeniyle kredi kullanmak istemiyorsanız Emlak GYO’nun desteklediği sıfır faizli konut kredisinden yararlanabilirsiniz.

Devletimiz her yıl olduğu gibi bu yıl da esnafa, işçiye, çalışanlara, toruna bakan anneanne ve babaannelere emeklimize, çiftçilere Devlet destekli hibe, teşvik ve sıfır faizli kredi avantajları sunuyor.

Halkbank Kefalet Kooperatifi’nin desteğiyle esnaf kooperatifleri tarafından 30 bin lira faizsiz kredi verilecek. Tüm bu avantajlardan yararlanmak isteyen vatandaşların başvuru şartlarını yerine getirmesi ve başvuru tarihinde kendileriyle iletişime geçmesi gerekiyor.

Halkbank Faizsiz İşyeri Açma Kredisi konumuzun içiriğinden detaylarını inceleyebilirsiniz.

Değerli okurlar:

 • Herhangi bir bankada konut tasarruf hesabı açın.
 • Birikimlerinizi en üst seviyede yapın ve desteğinizi alın.

Devlet Destekli Ev Kredisi Ne Kadar Sürede Onaylanır?

Başvurunun onaylanma süresi, başvuru yapan kişinin durumuna ve ilgili kurumun iş yüküne bağlı olarak değişebilir. Genellikle başvurunun tamamlanması ve gerekli evrakların incelenmesi sürecinde birkaç hafta kadar zaman alabilir.

Kredi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapmalı?

Kredi başvurusunun reddedilmesi durumunda, nedenini öğrenmek için ilgili kurumla iletişime geçmek önemlidir. Reddedilme sebeplerine bağlı olarak eksik belgelerin tamamlanması veya kredi başvurusu yapılacak kurumun değiştirilmesi gibi adımlar atılabilir.

Kredi Ödeme Süresi Uzatılabilir mi?

Kredi vade ve tercihlerine göre kredi ödeme süresi uzayabilmektedir. Bazı durumlarda ekonomik nedenlerle kredi ödeme planını değiştirmek isteyenler kredi sağlayıcıları ile iletişime geçerek ödeme süresini uzatmayı düşünebilir.

Yorumlar

 1. Avatar of Sibel Sibel dedi ki:

  2022 yılı içinmi geçerli hemen başvura bilirmiyiz