Devlet Destekli Ev Kredisi Nasıl Alınır? 2022 Müjdesi!

Konut kredisi faizleri düştü. Recep Tayyip Erdoğan milyonları sevindiren yüzde 0,89 ve 0,99 faizli konut kredisi için müjdeyi verdi. Devlet destekli 2 yeni konut kredisi paketi arasında dikkat çeken Döviz ve altınını bozduran ve konut alacak olanlara İlk evim konut kredisi adı altında %0,89 faizli 10 yıl vadeli ve genişletilmiş konut finansmanı adı altında 0,99 faizli yine 10 yıl vadeli Devlet destekli ev kredisi müjdesinin ayrıntıları ve hesaplamalarını detaylandırdık.

Devlet Destekli Ev Kredisi Nasıl Alınır? 2022 Müjdesi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan konuta 3 ayrı finansman paket içinde en çok dikkat çekenİlk evim konut kredisi” 10 yıl vade olacak düşük faiz oranları ile (yüzde 0,99 faizli konut kredileri ile) vatandaşlar ev sahibi yapılacak.

Yapılan açıklamaya göre ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar 2 yeni konut kredisi paketi kapsamında yüzde 0,89 ve 0,99 faizli, 120 ay vadeli 2 milyon TL’ye kadar konut kredisi kullanabilecek.

Peki bu 2 yeni konut kredisi bu paketleri cebe nasıl yansıyacak? Krediler hangi bankalardan kullanılabilecek? Milyonların en çok merak ettiği konut kredisi hesaplaması.

Düşük Faizli Devlet Destekli Ev Kredisi Hangi Bankalardan Çekilebilecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı uygun maliyetli konut kredileri için 3 kamu bankası olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın devreye girmesi bekleniyor.

Bu konuda henüz hem resmi kanallardan hem de bankalardan resmi bir açıklama yapılmadı. Detayların yakın zaman açıklanırken, avantajlı konut kredisinin daha önce olduğu gibi 3 kamu bankası Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın sağlaması bekleniyor.

0,99 ve 0,89 Faizli 2 Yeni Konut Kredisi Müjdesi

İlk defa ev sahibi olacaklar konut alımını kolaylaştırmak amacıyla İLK EVİM KONUT KREDİSİ kampanyası kapsamında değeri 2 milyon liraya kadar olan ev alımlarında 0,99 faizli, 120 ay vadeli kredi verilecek. Yine 2. paket olarak açıklanan Genişletilmiş konut finansmanı uygulaması ile Değeri 2 milyon liraya kadar olan 1. ve 2. el konutlarda 10 yıla kadar vadeli aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi sağlanacak

Konut değerinin en az yarısı 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması veya fiziki altınların Merkez Bankası’na satılarak karşılanması şartıyla alınacak konutlar bu paketten yararlanabilecek.

Bu paketin en önemli amaçlarından bir tanesinin de döviz ve altın varlıklarının Türk lirasına dönüşümünü teşvik etmek olduğu belirtildi.

Konut finansmanına düşük faizli 3 yeni kredi uygulamasının şartları belli oldu.

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak 10 yıl vadeli %0,89 faizli konut kredisi şartları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Devlet Destekli Konut Kredisi Hesaplama 2022 Yılı Oranları

120 ay vadeli 0,89 faizli ve 0,99 faizli konut kredisi hesaplamaları aşağıdaki gibidir:

Devlet destekli konut kredisi almak isteyen kişiler bankaların müşterilerine sunmuş olduğu devlet destekli konut hesabı açarak birikim yapmaya başlıyordu.

Devlet destekli düşük faizli kredi ile ilgili detaylar netleştiğinde içerik güncellenecektir.

Devlet Destekli Ev Kredisi Veren Bankalar Hangileri

 1. Ziraat Bankası
 2. Vakıfbank
 3. Halkbank

Günümüzde Devlet destekli ev kredisi alabilmek için konut hesabı açan bankalardan konut hesabı açarak belirli oranlarda birikim yapmalarının ardından bu birikimlerinin tutarından 3 katı oranında kredi kullanma imkanına sahip olarak konut alabilirsiniz. Devlet katkı payı ile nasıl konut sahibi olunur, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank ve İş Bankası devlet katkılı konut hesabı açma şartları nelerdir, İlk defa ev alacakları devlet desteği katkı payı oranları ve sıfır faizli konut kredisi kampanyalarını yazımızın içeriğinde detaylandırdık.

Devlet destekli konut kredisi almak isteyen kişiler bankaların müşterilerine sunmuş olduğu devlet destekli konut hesabı açarak birikim yapmaya başlayabilir. Bu hesaplarda birikim yapan kişilere devlet konut alabilmeleri için katkı payı ödemesi yapıyor. Hesaplarında en az 3 yıllık birikim yapmaları durumunda devletten katkı payı alarak ve bu birikimlerinin 3 katına kadar kredi kullanarak ev sahibi olabilirler.

Devlet destekli konut hesabı açan ve ev kredisi veren bankalar:

 • Ziraat Bankası
 • İş Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • Vakıfbank

Bu bankalardan konut hesabı açarak devlet destekli konut kredisi kullanabilirsiniz.

Devlet Destekli Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Devletin vermiş olduğu konut desteğinden faydalanabilmek için konut alacak olan kişilerde aranan birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler anlaşmalı olan bankalardan konut hesabı açma hakkına sahiptir. Hesap açma hakkına sahip kişiler hesaplarını açtıktan sonra o hesap üzerinde birikim yaparak birikimlerinin sonunda devletten geri ödemesiz hibe alabileceklerdir.

Devlet destekli konut kredisi alma şartları şu şekildedir:

 • T.C vatandaşlı olmak,
 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Konut hesabı açtıracak olan kişinin üzerine kayıtlı konut olmaması,
 • Konut almadan önce açılan hesapta 3 yıl boyunca birikim yapılması gerekiyor.

Konut alındıktan sonraki 6 ay içerisinde istenilen evraklar ile birlikte konut hesabının bulunduğu bankaya hibe için başvuru yılması gerekiyor. Devletin vermiş olduğu desteklerden yararlanmak isteyen kişilerin bu şartları sağlaması durumunda hibe desteğini hak edebilirler.

Vakıfbank Konut Hesabı

Vakıfbank üzerinden konut hesabı açtıracak olan kişiler 3 yıl boyunca düzenli birikim yapmaları halinde hesapta biriken paranın %20’sine kadar devlet desteği katkısı avantajlarından faydalanabilirler. 7 Nisan 2015 tarihi itibari ile tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmayan ve 18 yaşından büyük T.C vatandaşları bu hesabı açtırabilir. Katılımcılar birden fazla konut hesabı açtıramaz ve farklı bankalarda konut hesabı açtıran kişiler bankalar arasında hesaplarını birleştiremezler.

Vakıfbank Konut Hesabı’na Yapılan Ödeme Tutarları ve Koşulları Nelerdir?

Minimum 36 ay vadeli TL cinsinden açtırabileceğiniz hesabınız ödeme tutarları ve koşulları bulunmaktadır.

Bu koşullar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Katılımcılar konut hesabının açılış tarihinde bir defaya mahsus olmak üzere konut hesabına dair yönetmeliğin 4. maddesinde belirlenen üst sınırı aşan bir tutarı yatırabilir.
 • Üst sınırı aşan tutar 62.298,36 TL’yi geçemez.
 • Düzenli ödeme periyodu olan aylık yada 3 aylık ödeme tercihi ile her 12 aylık dönem başında değiştirilebilir.
 • Hesap sahipleri tarafından hesaba düzenli olarak aylık veya 3 aylık dönemlerde yatırılacak tutarlar kasadan, vadesiz mevduat hesabından, vadesiz mevduat hesabında yeterli bakiye olmaması durumunda hesap sahibinin talimatının bulunması durumunda sırası ile havuz hesabından sonra kredili mevduat hesabından, düzenli ödeme talimatı olmaması halinde ise limitler dahilinde kalınmak şartı ile herhangi bir ödeme kanalından yatırılabilecektir.

Düzenli aylık ödemelere ait alt ve üst birikim tutarları 2022 yılı için aşağıdaki tablodaki gibidir.

Ödeme PeriyoduAsgari Birikim TutarıAzami Birikim Tutarı
1 Aylık519,16 TL5.191,53
3 Aylık1.557,47 TL15.574,59 TL
Vakıfbank Konut Hesabı’na Yapılan Ödeme Tutarları ve Koşulları

Düzenli ödemeler, alt ve üst sınırlar göze alınarak farklı tutarlarda yapılabilir.

Ziraat Bankası Konut Hesabı Devlet Desteği

Ziraat Bankası konut hesabı açıldığı tarihten itibaren tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyeti, kat irtifakı ve yapı kullanma izin belgesini haiz müstakil tapu sahipleri adına konut hesabı açılmamaktadır. Konut hesabını açan kişilerin aylık ödeyecekleri periyodlar her zaman TL cinsinden ödenir ve hesaplar buna uygun olarak açılmaktadır. Ziraat Bankasından açılacak olan hesabı hesap sahibi başka bankaya taşımak isterse eğer konut hesabının özellikleri arasında böyle bir işleme izin verilme hakkı olmadığından dolayı hesaplar bankalar arasında transfer edilemiyor. Bunun gibi konut hesabı açtıran kişilerin dikkat etmesi gereken birtakım hususlar bulunuyor. Hesap sahibinin dikkat etmesi gerekenler ise şu şekildedir;,

 • Aylık ödeme planını seçmeniz halinde ödemeleriniz 1 dönem içerisinde en fazla 3 kez gecikebilir.
 • 3 aylık ödeme periyodunu seçen kişiler ise ödemelerini 1 dönem içerisinde sadece 1 defa geciktirebilir.
 • Hesaptaki tutarı çekim hakkını kullanmak isteyenleri hesapta kalan bakiyenin hesabın açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarların toplamından az olmaması gerekiyor.
 • Hesap bakiyesinin asgari ödeme tutarının altına düşürmemek şartı ile yıl içerisinde 2 kez birikimden para çekebilme hakkına sahiptir.

Bu şartlara uyan kişiler devlet destekli katkı paylarından faydalanabilirler.

Devlet Katkısı Nasıl Hesaplanır?

Ziraat Bankası konut hesabı desteği katkı payı aşağıda belirttiğimiz gibidir.

 • 2022 yılı içerisinde aylık ödemelere ilişkin alt sınır 519,16 TL
 • 1 aylık üst sınır ise 5.191,53 TL’dir.
 • 3 aylık ödemelere ilişkin alt sınır 1.557,47 TL
 • 3 aylık üt sınır ise 15.574,59 TL’dir.

Hesabın açılış tarihinde bir defaya mahsus olacak şekilde en fazla 62.298,36 TL toplu para yatırımı yapılabilir.

Devlet tarafından düzenli ödeme yapan kişilere verilecek olan katkı payı 36 ile 47 ay arasında vadeli hesap açtıranlar için birikim tutarının %15 kadar, 48 ay ile 59 ay arasında vadeli hesap açtıranlar için birikim tutarının %18 kadar ancak ödenecek tutar 29.072,587 TL’yi geçemez. 60 ay ve üzeri olanlar için hesaptaki birikim tutarının %20’si kadar ancak ödenecek tutar 31.149,18 TL’yi geçemez.

Konut Hesabı ve devlet katkısına ilişkin detaylı bilgi için ilgili yönetmeliğe Resmi Gazete‘ den ulaşabilirsiniz.

Garanti Bankası Konut Hesabı

Garanti bankası konut hesabı sayesinde müşterilerine iki adımda ev sahibi olma imkanı tanımaktadır. Konut hesaplarında 36 ay birikim yapan kişilere %20 devlet katsını verdiği gibi birikiminin 3 katı kadar kredi alarak 2 adımda ev sahibi olma imkanı tanımaktadır. Konut hesabı sayesinde düzenli tasarruf yapma fırsatı daha fazla olduğundan dolayı konut hesabı ile vadesiz hesabınızdan yada kredi kartınızdan düzenli ödeme talimatı vererek fark etmeden birikim yapabilir kısa süresi içerisinde ev sahibi olabilirsiniz.

İş Bankası Devlet Destekli Konut Hesabı

İş Bankası konut hesabı açan müşterilerine avantajlı faiz oranları ile konut alımlarında her zaman yanında olmaya devam etmektedir. İş bankasından konut hesabı açan kişilerin hesaplarını açmış oldukları tarihten itibaren kendi üzerine kayıtlı herhangi bir konut olmaması gerekiyor. Mal sahibi olan kişilerin üzerine konut hesabı açılamaz. Bu nedenle konut hesabı açtırmak isteyen kişiler bu şarta dikkat etmeli. Konut hesabı Türk lirası cinsinden 3,4 yada 5 yıl vadeli olarak açılabilir. Hesap açılış tarihinden itibaren bir defaya mahsus olacak şekilde 62.298,36 TL kadar isteğe bağlı olarak hesaba para yatırılabilir. Hesaba yatırılan bu toplu para hesabın ilk taksiti olarak sayılır toplu ödeme yapan kişilerin aylık 3 aylık belirtilen periyodlarda yatırmaları gereken ücreti tekrardan ödemeleri ilgili ay için gerekmemektedir.

Yapı ve Kredi Bankası Konut Hesabı Katkı Payı

Düzenli ödemeler ile uzun vadelerde birikim yapmayı sağlayan ve bu hesap sayesinde Devlet tarafından konut sahibi olmak isteyen kişilere verilen katkı paylarından yararlanmayı sağlayan vadeli mevduat hesabıdır. Yapı ve Kredi Bankası konut hesabı TL cinsinden açılabilen aylık yada 3 aylık para yatırma dönemleri ile hesap sahiplerinin tercihlerine göre yatırım yapılabilen mevduat ürünüdür. Bu hesabı sadece ilk evini almak isteyen tüm T.C vatandaşları açabilir. Hesabı açarak birikim yapacak vatandaşlara Devlet tarafından verilen katkı paylarını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Konut hesabı ile faiz getirisi ile birlikte birikimlerinizin %25’ine kadar devlet katkısından faydalanabilirsiniz. Konut hesabı ne kadar kazandırır?

Vade SüresiDevlet Katkı OranıAzami Katkı Tutarı
60+%2531.149,18 TL
48-59%1829.072,57 TL
36-47%1526.995,96 TL

Aylık 519,16 TL ile 5.191,53 TL arasında düzenli ödeme talimatları vererek hesap açılışına özel olarak 1 defaya mahsus olmak üzere 62.298,36 TL bir tutar hesabınıza yatırabilirsiniz.

Akbank Devlet Katkılı Konut Hesabı

Akbank konut hesabı ile minimum 36 ay birikim yaparak %15, %18 ve %20’e varan devlet katkı payından yararlanabilirsiniz. 18 yaşından büyük T.C vatandaşı olan ve üzerine kayıtlı konut olmayan herkes bu destekten faydalanabilir. Türk lirası cinsinden açılacak olan bu hesap için aylık ödeme, 3 aylık ödeme ve ödeme talimatı vererek farkında olmadan birikim yaparak konut sahibi olabilirsiniz. Akbank konut hesabı ile Devlet katkısı alarak eviniz için bugün birikim yapmaya başlayın

Evlilik Yardımı ve Çeyiz Hesabı

Yeni yasada ilk kez konut alacakların yanı sıra 27 yaşından önce ilk evliliğini yapanlara da destek var. Türk Lirası “Çeyiz Hesabı” açacaklar 27 yaşına gelmeden önce ilk kez evlenmeleri halinde devlet katkısı alabilecek. En az 3 yıl boyunca biriken miktarın %20’si kadar devlet katkısı alınabilecek. Devlet katkısı 5.000 TL’ye geçmeyecek.

Yine bu birikimlerinizle düğün masraflarınızı yapabilir ya da evinizi döşeyebilirsiniz.

Bunun için bankaya giderek TL cinsinden çeyiz hesabı açtırmanız gerekiyor. Bu hesabın en az 3 yıl yıl bekletilmesi gerekiyor. Örneğin; devlet hesabında 10.000 TL’si olanlara, 2.000 TL evlilik yardımı yapılabilecek. Sistemde 3 yıl kalma sözü veren çeyiz hesabına belirli dönemlerde olmak üzere düzenli para biriktirenlere 3 yılın sonunda % 20 devlet katkısı verilecek. Çeyiz hesabı açarak devletten evlilik desteği almak isteyenler ilk defa evlenmek şartını yerine getirerek, evlendikten sonra 6 ay içinde Nüfus müdürlüklerinden aldıkları evlilik cüzdanları ile bankaya başvuruda bulunarak 5+5 iki kişinin de çeyiz hesabı açması durumunda 10 bin lira evlilik desteği alabilecektir.

Sıfır Faizli Konut Kredisi Kampanyası

Emlak GYO tarafından başlatılan kampanya ile %25 peşinat ödeyen vatandaşlarımıza “Sıfır faizli konut kredisi” avantajı sunuluyor. Sizde faiz nedeniyle kredi kullanmak istemiyorsanız, Emlak GYO destekli olarak verilen Sıfır faizli konut kredisi avantajından yararlanabilirsiniz.

Devletimiz her yıl olduğu gibi bu yıl da esnafa, işçiye, çalışanlara, toruna bakan anneanne ve babaannelere emeklimize, çiftçilere Devlet destekli hibe, teşvik ve sıfır faizli kredi avantajları sunuyor.

Esnaf kooperatiflerince Halkbank Kefalet Kooperatif destekli olarak 30 bin lira faizsiz kredi verilecek. Tüm bu avantajlardan yararlanmak isteyen vatandaşlarımız başvuru şartlarını yerine getirerek, başvuru tarihlerinde iletişime geçmeleri gerekiyor. Halkbank Faizsiz İşyeri Açma Kredisi konumuzun içiriğinden detaylarını inceleyebilirsiniz.

Değerli okurlar:

 • Bankalardan herhangi birinde konut birikim hesabı açtırın.
 • En yüksek seviyeden birikiminizi yapın ve desteğinizi alın.
Yorumlar

 1. Avatar of Sibel Sibel dedi ki:

  2022 yılı içinmi geçerli hemen başvura bilirmiyiz

 2. Avatar of keziban karakoç keziban karakoç dedi ki:

  Kiradayım

 3. Avatar of Suat Suat dedi ki:

  2021 yılında başvuru var mı?