Devlet Destekli

Devlet Destekli Ev Kredisi Nasıl Alınır? 2020 Müjdesi!

Devlet Destekli Ev Kredisi Nasıl Alınır? 2020 Müjdesi!

Günümüzde sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak, ev almak için çeyiz hesabı açanlar ve bu hesapta belirli oranlarda birikimler yapanlar ev alanlar için devlet desteğinden yararlanabilmektedir. Devlet destekli konut kredisi nasıl alınır, 2020 yılı şartları nelerdir, merak edenler için detaylar yazımızda.

Konut Kredisinde Yeni Dönem (0,64 Faiz)

Korona virüs sürecinde bankalar tarafından açıklanan destek paketlerine 1 Haziran’da yenileri eklendi. 4 destek paketi halinde oluşan kredilerin içerisinde tatil kredisi, taşıt kredisi, sosyal destek kredisi ve konut kredisi yer almaktadır. Kamu bankaları tarafından sunulan bu destek kredilerini;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank

müşterilerine sunmaktadır. Uygun ödeme koşulları ve düşük faiz ile konut sahibi olmak isteyenler bu üç kamu bankasına yapacakları başvuruları ise 5 Haziran tarihinde şubelerden yapılabilmektedir.

Sıfır ve ikinci el konut kredilerinde 1 yıl geri ödemesiz dönemli ve 180 ay vade seçeneği ile vatandaşların kullanımına sunulacaktır. Aylık faiz oranları sıfır ve ikinci el konutlarda değişmektedir. Sıfır konutlar için aylık faiz oranı yüzde 0,64 iken, ikinci el konutlarda ise yüzde 0,74 olacaktır. Buna göre sıfır konut almak isteyen kişiler 100.000 TL’lik kredide 180 ayın (15 yıl) sonunda toplamda 171.000 TL ödemiş olacaktır. İkinci el konut almak için 100.000 TL kredi çeken vatandaş ise 15 yılın sonunda toplamda 183.000 TL geri ödeme yapmış olacaktır.

ev-kredisi2

Devlet destekli konut alabilirsiniz.

Ayrıca belirtmek gerekirse kişi başına verilecek kredi imkanı İstanbul, Ankara ve İzmir illerinden konut kredisine başvuracak kişiler için kredi limiti 750.000 TL, diğer illerde ise en fazla 500.000 TL‘ye kadar kredi limiti sunulacaktır. Kredi kullanımında yüzde 10’dan başlayan peşinat oranı uygulanacaktır. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın kullandıracak olduğu yeni destek paketlerinin amacı salgın nedeniyle yavaşlamış olan ekonomiyi kredilerle canlandırmaktır.

Aşağıda ki görsel Vakıfbank’ın http://www.vakifbank.com.tr/konut-hesabi.aspx? sayfası üzerinden alınmış faiz oranı tablosu olmaktadır.

blank

Vakıfbank Avantajlı Konut Kredisi

Evlilik Yardımı ve Çeyiz Hesabı

Yeni yasada ilk kez konut alacakların yanı sıra 27 yaşından önce ilk evliliğini yapanlara da destek var. Türk Lirası “Çeyiz Hesabı” açacaklar 27 yaşına gelmeden önce ilk kez evlenmeleri halinde devlet katkısı alabilecek. En az 3 yıl boyunca biriken miktarın %20’si kadar devlet katkısı alınabilecek. Devlet katkısı 5.000 TL’ye geçmeyecek. Yine bu birikimlerinizle düğün masraflarınızı yapabilir ya da evinizi döşeye bilirsiniz.

Bunun için bankaya giderek TL cinsinden çeyiz hesabı açtırmanız gerekiyor. Bu hesabın en az 3 yıl yıl bekletilmesi gerekiyor.Örneğin devlet hesabında 10.000 TL’si olanlara, 2.000 TL evlilik yardımı yapılabilecek. Sistemde 3 yıl kalma sözü veren çeyiz hesabına belirli dönemlerde olmak üzere düzenli para biriktirenlere 3 yılın sonunda % 20 devlet katkısı verilecek. Çeyiz hesabı açarak devletten evlilik desteği almak isteyenler ilk defa evlenmek şartını yerine getirerek, evlendikten sonra 6 ay içinde Nüfus müdürlüklerinden aldıkları evlilik cüzdanları ile bankaya başvuruda bulunarak 5+5 iki kişinin de çeyiz hesabı açması durumunda 10 bin lira evlilik desteği alabilecektir.

Çeyiz hesabı ise konut birikim hesabı gibi arttırıldı. En düşük faizli konut kredisi veren bankaları inceleyebilirsiniz.

Sıfır Faizli Konut Kredisi Kampanyası

Emlak GYO tarafından başlatılan kampanya ile %25 peşinat ödeyen vatandaşlarımıza sıfır faizli konut kredisi avantajı sunuluyor. Sizde faiz nedeniyle kredi kullanmak istemiyorsanız, Emlak GYO destekli olarak verilen Sıfır faizli konut kredisi avantajından yararlanabilirsiniz.

Devletimiz her yıl olduğu gibi bu yıl da esnafa, işçiye, çalışanlara, toruna bakan anneanne ve babaannelere emeklimize, çiftçilere Devlet destekli hibe, teşvik ve sıfır faizli kredi avantajları sunuyor. Esnaf kooperatiflerince Halkbank Kefalet Kooperatif destekli olarak 30 bin lira faizsiz kredi verilecek. Tüm bu avantajlardan yararlanmak isteyen vatandaşlarımız başvuru şartlarını yerine getirerek, başvuru tarihlerinde iletişime geçmeleri gerekiyor.

Değerli okurlar;

Bankalardan herhangi birinde konut birikim hesabı açtırın.

En yüksek seviyeden birikiminizi yapın ve desteğinizi alın.

blank

Devlet Konut Birikim Hesabı

Bankalarda Açılan Konut Birikim Hesabı 20 Bin TL’ ye Çıktı

Bundan önce bankalarda yapılan konut mevduatı birikimine %25 oranında devlet katkısı sağlanmakta idi. Bu katkı sayesinde sisteme dahil olan vatandaşlar süre sonunda 20 bin lira katkı ile ayrılmakta idiler. Bundan sonra ise bu tutar %25 oran ile 20 bin lira olacak.

Ziraat Devlet Destekli Konut Kredisi birikim hesabına hesabın ilk açılması sırasında toplamda 1 kez 57.096,83 lira para yatırılabilmektedir. Buna göre yapılan hesaplama;

Vade Azami Katkı Tutarı Devlet Katkısı Oranı
36-47 24.741,96 15,00%
48-59 26.645,19 18,00%
60+ 28.548,42 20,00%

Yıl içindeki veriler dikkate alınarak yapılan hesaplama;

Aylık Birim En fazla tutar Minimum Birikim Tutarı
1 Aylık 4.758,07 475,82
3 Aylık 14.274,21 1.427,46

2020 yıllarında ise normal şartlarda konut almak isteyenlerin faizlerin yükseltilmesi nedeniyle devletten alınan konut birikim hesaplarına yönelmeleri bekleniyor. Bu sebeple gerek kamu gerek diğer bankalarda Devletten konut kredisi çekimi için sayıların artması ve projenin bu yıllarda da devam edileceğinden söz ediliyor. Devlet destekli krediler bu anlamda önem arz ediyor. Çünkü şu an itibari ile faiz oranları çok yüksek. Vadeler uzun tutulduğunda ise borç yükü artıyor. Ev almak için ne kadar peşinat gerekli bağlantısından bilgi alabilirsiniz.

Faiz oranlarının yüksek olması sebebi ile oranları düşürmek için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından yapılan açıklamaya göre faiz oranları yüzde sıfır konutlar için yüzde 0,64, ikinci el konutlar için de yüzde 0,74  olarak belirlenmiştir. Düşük faizli olarak sunulan bu kredilerden yararlanabilirsiniz.

] }Yorumlar
 1. blank elif dedi ki:

  evlililk için kredi nasıl alabilirim ?

 2. blank ikbal dedi ki:

  bende bir evim olsun istiyorum lütfen bana da yardimci olurmusunuz?

 3. blank sibel dedi ki:

  ben de istiyorum 50 bin hani nerede 12 ay odemesiz kredi istiyorum ama yok niye ben babamdan maaş aldığım için mi bizde de verin biz de ev sahibi olmak istiyorüz çok mu zor sürekli reklam yapıyorlar yok bizde versinler

 4. blank Leman dedi ki:

  Benimde evim olmasini cok istyorum 1.1 olsun yeter bana yardim edermisiniz

 5. blank Arzu dedi ki:

  Devlet destekli kredi almak için paramı yatırmak lazım bakaya çok saçma paramız olsa zaten müdare etmeyiz faizsiz 60 bin TL istiyordum ev almak için şuan kiradayım

 6. blank Nagihan dedi ki:

  merhaba ben iş yeti açmak istiyorum devlet desteyi 50000 kıredi nasıl alabilirim

 7. blank Esnaf kredileri dedi ki:

  en iyi banka diyoruz bankasinin kredi oranlari 1.28 . 100. 000 tl kredi cekicem Dr iyosun 120 aya 128 000 bin tl faiz koyuyo 100.000 tl yi 228.000 tl olarak ödüyosun bu milledi degil de nedir ya sizin abi bunlar. diger bankaları saymiyorum bile digerleri bun dan.

 8. blank Konut yardımı dedi ki:

  EVLERİ TAPUDA TARLA OLARAK GÖRÜKEN İNSANLARDA BU YARDIMDAN FAYDALANABİLİR Mİ?

 9. blank HASAN TUNCER dedi ki:

  MERHABALAR BEN FAİZSİZ 100 000 LİRALIK DEVLET DESTEKLİ KONUT KREDİSİ ALMAK İSTİYORUM YARDIMCI OLURMUSUNUZ NE YAPMAM LAZIM

 10. blank melek dedi ki:

  Aylik 1 milyar bankaya koycak paramiz olsa zaten ew alaxak paramda olur sacmalik hepsi butun hibe krediler vermemek icin herseyi yapiyosunuz

 11. blank Devlet Destekli Çeyiz Hesabı dedi ki:

  Benim çeyiz hesabında 10.000 TL. birikti devletten ev kredisi nasıl alırım.

 12. blank Seyhan dedi ki:

  Devletten ev kredisi almak istiyorum yardımcı olurmusunuz

 13. blank Kavaltlclllk dedi ki:

  EV ve kucukAyle.isi.kurmak.istiyorum.ama.buna.madi.imkanlm.yok.dusuk.faizli.kredI. cekme.imkanlm.varml.varsa.sartlar.nedir.acaba.

 14. blank melek şalci dedi ki:

  İskurmak istiyorum devletden yardim kirefisi istiyorum

 15. blank Vahyettin dedi ki:

  100 000 TL’ye ihtiyacim var bunu nasıl alabilirim ve geri ödemesi ne şekilde olacak

 16. blank Mehmet dedi ki:

  Devlet destekli kredi almak istiyorum.

 17. blank Devlet destekli kredi 2017 dedi ki:

  Devlet destekli ev kredisi almak istiyorum. Konut birikim hesabı açtırdım nasıl alabilirim?

 18. blank etmbkr dedi ki:

  anlaşılan bu sistem asgari ücretle çalışanlar için değil 🙁
  1000-1300 tl nasıl öder sizce
  Allah için bu durumda olanlar için elinizi vicdanınıza basın selamlar
  Ve gerçekten herkes ev sahibi olsun.