Devlet Destekli Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? (GÜNCEL PROJE)

Devlet Destekli Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? (GÜNCEL PROJE)

Sürekli artan enerji faturaları ısıtma ve soğutma 1/3 kadar oranının konutlar için sarf edildiği düşünüldüğünde ısı yalıtımı artı Konutlar ve işyerleri için ısı yalıtımı yaptırmak isteyenler ısı yalıtım kredisi ve mantolama kredisi nasıl alınır merak ediyor. Bu yazımızda dış cephe ısı yalıtım mantolama kredisi veren bankalardan olan Ziraat Bankası ısı ve yalıtım kredisi şartlarını nelerdir, yalıtım Kredisi veren bankalar 2022 hangileridir vb. gibi konuları inceleyeceğiz.

Devlet Destekli Isı Yalıtımı

Evlerine mantolama yaptırmak isteyen vatandaşlara, devlet destekli ısı yalıtımı kredisi verileceği söyleniyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, ısı yalıtımı yapmak isteyenlere teşvik verilecek ve yaptırmayanlara ise vergi ile cezalandırılacak. Devlet destekli ısı yalıtımı nasıl yapılır? araştırılmaya başlandı. Devlet enerji tüketimini en aza indirmeyi hedeflediğinden dolayı tüm binaların yakıt tüketimine gitmesi için kesenin ağzını açacak ve ısı yalıtımı kredisi vereceği belirtildi. Hibe ve teşvik şeklinde verilmesi planlanan bu kredi ile yalıtıma ihtiyaç duyan binalar tek tek tespit edilecek ve yalıtım uygulaması yapılacak.

Mantolama Nedir?

Günümüzde ısı yalıtımı iç ve dış olmak üzere 2 farklı şekilde yapılmaktadır. Binanın konumuna, güneş ve rüzgar alma durumuna, cephesine (Kuzey, doğu, batı) ve diğer dış etkenlere göre yapılmaktadır. Betonarme binalar, ahşap binalar, prefabrikler ve farklı yapıya sahip binaların ısı yalıtım işlemleri birbirinden farklıdır. Bu kapsamda her binanın ısı yalıtım giderleri farklı olmaktadır. Bu sebeple, devlet destekli ısı yalıtımı projesi dahilinde, her bina için yalıtım giderlerinin bilirkişiler tarafından tespit edileceği ve ödemelerin buna göre yapılacağı değerlendiriliyor. Apartmanların bina genelinde ısı yalıtımı yaptırabilmeleri için, kabul etmeyen ev sahipleri olsa da, bina yönetim kurulu kararı ve oy çokluğu ile karar almaları yeterlidir.  Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince tüm sakinler kararlara uymaya mecburdur.

ısı-yalıtımı-devlet-desteği
Devlet destekli ısı yalıtımı yaptırmak mümkün …

Isı Yalıtımı ve Mantolama Kredisi Veren Bankalar

Devlet destekli ısı yalıtımı nasıl yapılır? öğrenmek isteyenlere evine kendi imkanları ile yalıtım yapmak isteyenler veya apartman genelinde site yönetim kurulu kararı ile mantolama yaptırmak isteyenlere Şekerbank, Akbank, İş Bankası, TEB, Garanti bankası gibi birçok banka şubesi ihtiyaç kredisi vermektedir. 4 yıla kadar vade süresi olan krediler ve devlet teşvikleri ile %50 enerji tasarrufu sağlanması amaçlanıyor. Enerji tasarrufu kredisi diye de adlandırılan krediler sayesinde, sizde doğalgaz veya katı yakıt giderlerinizi yarıya düşürebilir, devletin bu konuda verdiği teşviklerden faydalanabilirsiniz.

Devlet Destekli Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? (Mantolamaya Devlet Teşviği)

Dış cephe mantolama devlet desteği binalar  için alınması gerekli olan EKB ne sahip binaların doğalgaz maliyetlerini düşürmek amacıyla konutlar, binalar, yalıtım durumuna göre A,B,C,D,E,F,G şeklinde enerji sınıflarına ayrılacaktır. Sınıflara ayrılacak ve A,B,C sınıfına giren devlete, doğaya ve çevreye katkı sağlayan binaların enerji birim fiyatları düşük tutulacak.

Mantolamaya devlet teşviği kapsamında binalarına konutlarına mantolama uygulaması yapanlardan vergi ve harç alınmayacak. Önümüzdeki yıllarda Devlet destekli ısı yalıtımı nasıl yapılır? sorularının cevapları daha da netleşecek çünkü Çevre ve Şehircilik Bakanlığının düşük faizli yalıtım kredilerinin Bakanlık katkısı ile teşvik edileceği de söz konusudur.

Isıtma ve soğutma için ayrılan bütçe cep takıyor. Bu sebeple çoğu konutun ısı yalıtım ihtiyacı oluyor. Ayrıca çevre kirliliğinin azalması amacı ile geçmiş yıllarda yürürlüğe giren uygulama ile birlikte yalıtım malzemeleri için taksit imkanı uygulanmaya başladı. Bakanlığın da desteği ile mantolama ve ısı yalıtımı konusuna devlet tarafından katkı yapılacağı söyleniyordu.

Bunun yanı sıra beyaz eşyalarda ve çevrenin korunması amacı ile karbondioksit gazının salınımının önlenmesi amacı ile bazı araçların vergilerinin de düşürüleceği bilinmektedir. Ülkemizde pek çok ruhsatlı ve ruhsatsız konut bulunmaktadır. Binaların ne yazık ki sadece yüzde 10′ luk  kısmında ısı yalıtımı yapılmıştır. Isı yalıtımı ile birlikte yılda 10 milyon TL tasarruf edileceği söylenmektedir. Hem Türkiye ekonomisi hem de konut sahipleri için bu durum önem arz etmektedir.

Orköy Mantolama Kredisi

Orman köylülerine özel olarak hayata geçirilen Orköy programı kapsamında ülkemizde çeşitli köylerde ailelere dış cephe mantolama ve Kalorifer Tesisatı kredisi veriliyor. Köylü vatandaşların yaşam şartlarını iyileştirmek amacıyla başlatılan Orköy kapsamında sağlanılan hibe desteği ve geri ödemedeki kolaylıklarından dolayı ödemelerde zorluk yaşamadan aileler ödemeleri kolaylıkla yapabiliyor.

Faizsiz Yalıtım Kredisi Veren Bankalar 2022

Dış cephe mantolama ihtiyacı için Faizsiz mantolama Kredisi veren bankalar 2022 yılında Şekerbank, Ziraat bankası tarafından 60 aya varan vadelerde tamamen faizsiz olarak verilmektedir. Isı yalıtım devlet desteği olarak Orköy vb. programlar dışından Şekerbank ve Ziraat bankasının kredilerini inceleyecek olursak;

Şekerbank Yalıtım Kredisi Hesaplama

Şekerbank Eko Krediler kapsamında enerjide tasarruf bilincinin arttırılması, daha temiz ve yaşanabilir bir çevre oluşturma duyarlılığı amacıyla tüm bunlara yönelik harcama giderlerinin karşılanması için Şekerbank, EKOkredi hayata geçirildi. Enerjiyi ve Emeği Koruyan Kredi kapsamında yalıtım kredisi sağlayan Şekerbank enerji tasarrufuna yönelik her türlü yatırımlar için uygun ödeme koşullarıyla kredi sunuyor. Bu kredi ile elektriğe, yakıta, suya, doğalgaza ödediğiniz tutarı azaltabilir  3-60 ay vadeli ve oldukça avantajlı faiz oranları ile krediyi  geri ödeyebilir, faturalarınızı düşürme imkanına sahip olabilirsiniz.

Konutlarda Enerji Verimliliği (Yeşil Bina); Konutlarda enerji verimliliğinin sağlanmasına yönelik ürün(beyaz eşya, pencere, yalıtım malzemesi vb) üreten, bu ürünlerin satışını yapan firmaların finansmanıdır.

  • Apartman EKOkredi için 60 aya,
  • Bireysel EKOkredi için 36 aya varan hizmetin türüne göre % 0 faiz imkanıyla verilen kredidir.

Şekerbank ile Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği İzoder arasında imzalanan protokol neticesinde Yalıtım kredisi verilecektir. Kredi başvuruları banka şubelerine yapılacaktır. Banka hakkınızda yaptığı inceleme neticesinde size kredi verip vermeme inisiyatifindedir. Anlaşmalı firmalardan alınan yalıtım malzemeleri için geçerli olmaktadır. İzoder’ e üye olan Üye ve Uzman Uygulayıcı Firmalar tarafından uygulanmaktadır. Kampanya dahilinde müşterilerden herhangi bir dosya masrafı, kredi tahsis ücreti vb. ekstra masraflar talep edilmeyecektir. 60 aya varan vadeler ile kredi kullandırılmaktadır. Etik şartnamede birçok ilke yer almaktadır. Bu ilkeler üye sorumluluğu, çevre bilincinin gelişmesi, kanunlara uygun olarak iş yapmak, adil ve sadık olmak, dürüst olmak gibi ilkelerdir. En az 8 daireli bir bina için izin verilmektedir.

Konu hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler izoder ile iletişime geçebilirler. Isı Yalıtımı rehberini indirerek yalıtım ile ilgili genel bilgileri buradan öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Bireysel Enerji Verimliliği Yalıtım ve Mantolama Kredisi

Ziraat Bankası enerji tasarrufunun desteklenmesi amacı ile mantolama kredisi kampanyası başlatmıştır. Bu kredi sıfır faizli olmaktadır. Enerji verimliliğine yatırım yaparak uzun vadede tasarruf etmek isteyenlere özel; yalıtım, ısıtma, aydınlatma, beyaz eşya, mantolama kredisinin vadesi 36 aydır. Banka hiçbir masraf talep etmemektedir. Anlaşmalı olunan firmalardan alınacak yalıtım malzemeleri için yararlanılacaktır. Bireysel enerji verimliliği kredisi başvurusu Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile kabul edilecektir. 36 ay vadeli esnek ödeme koşulları ile sunulan Bireysel enerji verimliliği kredisi dış cephe mantolama ve konutun zemin, duvar ve tavanın ısı, su, ses veya yangın yalıtımı için isteyenlere için kullandırılacaktır.

Mantolama işlemleri için siz de devletten destek alabilir ya da bankaların kredileri aracılığı ile finansal kaynak elde edebilirsiniz.

Yine Ziraat bankası site ve apartmanların dış cephe yalıtımlarının yapılması için Enerji verimliliği yönetim kredisi veriyor.

Başvurularda ise gerekli belgeler arasında kredi başvuru formu, başvuru sahibine ait nüfus cüzdanı, pasaport ya da sürücü belgesi yine ilgili kişinin gelir belgesi ve çalışma durumunu ifade eden maaş bordrosu gereklidir.

2022 yılında bu anlamda finansmana ihtiyaç duyan vatandaşlarımız bu kredilerden yararlanabilirler.

Yorumlar

  1. Avatar of Fahrettin kurtuluş Fahrettin kurtuluş dedi ki:

    Bu (yalıtım) eko kredisi halen veriliyor mu?

error: Content is protected !!