Devlet Destekli Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? (GÜNCEL PROJE)

Devlet Destekli Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? (GÜNCEL PROJE)
A+
A-

Konutlar ve işyerleri için ısı yalıtımı yaptırmak isteyenler ısı yalıtım kredisi ve mantolama kredisi nasıl alınır merak ediyor. Bu yazımızda dış cephe ısı yalıtım mantolama kredisi veren bankalardan olan Ziraat Bankası ısı ve yalıtım kredisi şartlarını nelerdir, yalıtım Kredisi veren bankalar 2021 hangileridir v.b gibi konuları inceleyeceğiz.

Isı Yalıtımı İçin Devlet Desteği

Evlerine ısı yalıtımı yaptırmak isteyen vatandaşlara, devlet destekli ısı yalıtımı kredisi verileceği söyleniyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, ısı yalıtımı yapmak isteyenlere teşvik verilecek ve yaptırmayanlara ise vergi ile cezalandırılacak. Devlet destekli ısı yalıtımı nasıl yapılır? Devlet enerji tüketimini en aza indirmeyi hedefliyor. Bu sebeple tüm binaların yakıt tüketimine gitmesi için Devlet kesenin ağzını açacak ve ısı yalıtımı kredisi verecek. Hibe ve teşvik şeklinde verilmesi planlanan bu kredi ile yalıtıma ihtiyaç duyan binalar tek tek tespit edilecek ve yalıtım uygulaması yapılacak.

En Düşük Faizli Konut Kredisi Veren 5 Banka şubesinin şartlarını öğrenebilirsiniz.

Günümüzde ısı yalıtımı  iç ve dış olmak üzere 2 farklı şekilde yapılmaktadır. Binanın konumuna, güneş ve rüzgar alma durumuna, cephesine (kuzey, doğu, batı) ve diğer dış etkenlere göre yapılmaktadır. Betonarme binalar, ahşap binalar, prefabrikler ve farklı yapıya sahip binaların ısı yalıtım işlemleri birbirinden farklıdır. Bu kapsamda her binanın ısı yalıtım giderleri farklı olmaktadır. Bu sebeple, devlet destekli ısı yalıtımı projesi dahilinde, her bina için yalıtım giderlerinin bilirkişiler tarafından tespit edileceği ve ödemelerin buna göre yapılacağı değerlendiriliyor. Apartmanların bina genelinde ısı yalıtımı yaptırabilmeleri için, kabul etmeyen ev sahipleri olsa da, bina yönetim kurulu kararı ve oy çokluğu ile karar almaları yeterlidir.  Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince tüm sakinler kararlara uymaya mecburdur.

ısı-yalıtımı-devlet-desteği
Devlet destekli ısı yalıtımı yaptırmak mümkün …

Isı Yalıtımı ve Mantolama Kredisi Veren Bankalar

Devlet destekli ısı yalıtımı nasıl yapılır? öğrenmek isteyenlere evine kendi imkanları ile yalıtım yapmak isteyenler veya apartman genelinde site yönetim kurulu kararı ile mantolama yaptırmak isteyenlere Şekerbank, Akbank, İşbankası, TEB, Garanti bankası gibi birçok banka şubesi ihtiyaç kredisi vermektedir. 4 yıla kadar vadelendirilebilen krediler ve devlet teşvikleri ile %50 enerji tasarrufu sağlanması amaçlanıyor. Enerji tasarrufu kredisi diye de adlandırılan krediler sayesinde, sizde doğalgaz veya katı yakıt giderlerinizi yarıya düşürebilir, devletin bu konuda verdiği teşviklerden faydalanabilirsiniz.

Mantolamaya Devlet Teşviği

Dış cephe mantolama devlet desteği binalar  için alınması gerekli olan Enerji Kimlik Belgesi ne sahip binaların doğalgaz maliyetlerini düşürmek amacıyla konutlar, binalar, yalıtım durumuna göre A,B,C,D,E,F,G şeklinde enerji sınıflarına ayrılacaktır. Sınıflara ayrılacak ve A,B,C sınıfına giren devlete, doğaya ve çevreye katkı sağlayan binaların enerji birim fiyatları düşük tutulacak.

Mantolamaya devlet teşviği kapsamında binalarına konutlarına mantolama uygulaması yapanlardan vergi ve harç alınmayacak. Önümüzdeki yıllarda Devlet destekli ısı yalıtımı nasıl yapılır? sorularının cevapları daha da netleşecek çünkü Çevre ve Şehircilik Bakanlığının düşük faizli yalıtım kredilerinin Bakanlık katkısı ile teşvik edileceği de söz konusudur.

Isıtma ve soğutma için ayrılan bütçe cep takıyor. Bu sebeple çoğu konutun ısı yalıtım ihtiyacı oluyor. Ayrıca çevre kirliliğinin azalması amacı ile geçmiş yıllarda yürürlüğe giren uygulama ile birlikte yalıtım malzemeleri için taksit imkanı uygulanmaya başladı. Bakanlığın da desteği ile mantolama ve ısı yalıtımı konusuna devlet tarafından katkı yapılacağı söyleniyordu.

Bunun yanı sıra beyaz eşyalarda ve çevrenin korunması amacı ile karbondioksit gazının salınımının önlenmesi amacı ile bazı araçların vergilerinin de düşürüleceği bilinmektedir. Ülkemizde pek çok ruhsatlı ve ruhsatsız konut bulunmaktadır. Binaların ne yazık ki sadece yüzde 10′ luk  kısmında ısı yalıtımı yapılmıştır. Isı yalıtımı ile birlikte yılda 10 milyon TL tasarruf edileceği söylenmektedir. Hem Türkiye ekonomisi hem de konut sahipleri için bu durum önem arz etmektedir.

Şekerbank Eko Yalıtım Kredisi

Şekerbank Eko Krediler kapsamında enerjide tasarruf bilincinin arttırılması, daha temiz ve yaşanabilir bir çevre oluşturma duyarlılığı amacıyla tüm bunlara yönelik harcama giderlerinin karşılanması için Şekerbank, EKOkredi hayata geçirildi. Enerjiyi ve Emeği Koruyan Kredi kapsamında yalıtım kredisi sağlayan Şekerbank enerji tasarrufuna yönelik her türlü yatırımlar için  uygun ödeme koşullarıyla kredi sunuyor. Bu kredi ile  elektriğe, yakıta, suya, doğalgaza ödediğiniz tutarı azaltabilir  3-60 ay vadeli ve oldukça avantajlı faiz oranları ile krediyi  geri ödeyebilir, faturalarınızı düşürme imkanına sahip olabilirsiniz.

Ayrıntılar..

Şekerbank ile Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği İzoder arasında imzalanan protokol neticesinde Yalıtım kredisi verilecektir. Kredi başvuruları banka şubelerine yapılacaktır. Banka hakkınızda yaptığı inceleme neticesinde size kredi verip vermeme insiyatifindedir. Anlaşmalı firmalardan alınan yalıtım malzemeleri için geçerli olmaktadır. İzoder’ e üye olan Üye ve Uzman Uygulayıcı Firmalar tarafından uygulanmaktadır. Kampanya dahilinde müşterilerden herhangi bir dosya masrafı, kredi tahsis ücreti vb. ekstra masraflar talep edilmeyecektir. 60 aya varan vadeler ile kredi kullandırılmaktadır. Etik şartnamede birçok ilke yer almaktadır. Bu ilkeler üye sorumluluğu, çevre bilincinin gelişmesi, kanunlara uygun olarak iş yapmak, adil ve sadık olmak, dürüst olmak gibi ilkelerdir. En az 8 daireli bir bina için izin verilmektedir. Detaylar için tıklayınız.

Konu hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler buradan iletişime geçebilirler. Isı Yalıtımı rehberini indirerek yalıtım ile ilgili genel bilgileri buradan öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Bireysel Enerji Verimliliği Yalıtım ve Mantolama Kredisi

Ziraat Bankası enerji tasarrufunun desteklenmesi amacı ile mantolama kredisi kampanyası başlatmıştır. Bu kredi sıfır faizli olmaktadır. Kredi vadesi 60 aydır. Banka hiçbir masraf talep etmemektedir. Anlaşmalı olunan firmalardan alınacak yalıtım malzemeleri için yararlanılacaktır. Bireysel enerji verimliliği kredisi başvurusu Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile kabul edilecektir. 60 ay vadeli esnek ödeme koşulları ile sunulan Bireysel enerji verimliliği kredisi dış cephe mantolama ve konutun zemin, duvar ve tavanın ısı, su, ses veya yangın yalıtımı için isteyenlere için kullandırılacaktır.

Mantolama işlemleri için siz de devletten destek alabilir ya da bankaların kredileri aracılığı ile finansal kaynak elde edebilirsiniz. 2021 yılında bu anlamda finansmana ihtiyaç duyan vatandaşlarımız bu kredilerden yararlanabilirler. Ayrıntılar.

Yine Ziraat bankası site ve apartmanların dış cephe yalıtımlarının yapılması için Eenerji verimliliği yönetim kredisi veriyor. Detaylar.

Başvurularda ise gerekli belgeler arasında kredi başvuru formu, başvuru sahibine ait nüfus cüzdanı, pasaport ya da sürücü belgesi yine ilgili kişinin gelir belgesi ve çalışma durumunu ifade eden maaş bordrosu gereklidir.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.