Devlet Destekli

Devlet Destekli Rüzgar Gülü Nasıl Kurulur? (Türbin Enerji Santrali Teşvikleri)

Devlet Destekli Rüzgar Gülü Nasıl Kurulur? (Türbin Enerji Santrali Teşvikleri)

KOSGEB tarafından girişimcilere sağlanan rüzgar enerjisi desteği 2020 yılında da devam ediyor. Bu sektöre yatırım yapmak isteyenler tarafından merak edilen eüzgar türbini maliyeti ve kazancı 2020 yılında ne kadar olur? Kar marjı nedir? yatırım kazandırır mı? 500 kw rüzgar türbini maliyeti kaça patlar?  Yatay eksenli, eğik eksenli, düşey eksenli ve dev rüzgar türbini kurarak elektrik üretimi yapmak isteyenler için rüzgar gülü projesi ve 10 MW rüzgar türbini fiyatları üzerinden maliyet hesaplaması ve rüzgar enerjisi nerelere kurulabilir tüm merak edilenleri inceledik.

Rüzgar Gülü Kurulumu İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Rüzgarın önemli bir üretim kaynağı olması nedeniyle devlet tarafından da lisanssız olarak elektrik enerjisi üretimlerini rüzgar gülü santrali açılarak yapılmasına izin verilmiştir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan rüzgar gülü santrali önemli bir yatırım alanıdır. Hatta rüzgardan elde edilen fazla enerjilerin de şebekelere satılmasına devlet tarafından özel izin verilmiştir. Enerji kanununda yapılan düzenlemeler küçük ve orta ölçekli işletmelerin de lisans almadan, şirket kurmadan 1 mW’ a kadar elektrik üretmesine olanak tanımaktadır. Devletimiz dışa enerji yönünden bağımlı olmamak için çıkardığı kanunlar ile rüzgar gülü ile enerji üretmek isteyenlere lisanssız rüzgar gülü kurmaları için devlet desteğinde bulunmaktadır. Hal böyle olunca rüzgar gülü santrali açarak elektrik üretip kendi elektriğini üretmek ve fazlasını şebekelere satarak yatırım yapmak isteyenlere devlet teşvikleri ile kolaylıklar sağlanmakta ve yatırım yapacakların sayısı her geçen gün artmaktadır.

500 kw Rüzgar Türbini Maliyeti

10 bin lira 25 bin dolar arasında maliyetleri değişen maliyetler ile 500 kw rüzgar türbini kurulumu için Kosgeb, Devlet destekleri gibi teşviklerden yararlanmak istiyorsanız bu yazımızdan devlet destekleri nasıl alınır ayrıntıları inceleyebilirsiniz. 500 Kw rüzgar türbini maliyetini ve fiyatını buradan öğrenebilirsiniz.

Rüzgar türbin fiyatlarını buradan da inceleyebilirsiniz.

Rüzgar Gülü Santrali Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Lisanssız rüzgar pazarı olarak devlet teşviği ile rüzgar gülü aracılığıyla enerji üretenlere destek veren kuruluşlarda mevcuttur. Türkiye’de teşvikler 10 yıl ile sınırlandırılmaktadır özellikle de 2 yıl geri ödemesiz dönemli olarak verilmektedir. Kurulacak olan türbinin bölgesine, büyüklüğüne göre sabit veya değişken, üretim yerine göre, teşvik yılına göre ve zamana göre değişmektedir. Bankaların türbin fiyatlarının % 25 ine kadar peşin ödeme almaları nedeniyle orta boy türbin için gerekli tüm masraflar için yaklaşık 100 bin dolar kaynak ayırmaları gereklidir.

Türbin için yapılacak maliyetler kısaca; arazi alım, başvuru ücretleri, türbin için en uygun alanın belirlenmesi için ölçüm verilerinin alınması ve arazi düzenlemesi için ve türbin dışı masrafları karşılamak için bankalardan bu türde oluşturulmuş kredi türlerinden yararlanarak finansman ihtiyacı karşılanması mümkündür.

Rüzgar gülü santrali ve lisanssız rüzgar enerjisi üretimine geçilmesi için öncelikle yer seçimini yaparak arazinin belirlenmesi  gereklidir.  Bundan sonra belirlenen arazide enerji üretiminde en önemli unsur olan rüzgar ölçümlerinin yapılması gereklidir. Projenin hayata geçirilmesinden önce yapılması zorunlu olan fizibilite raporunun hazırlanması ve lisans başvurusunun yapılması gereklidir. Lisanssız enerji üretimine geçmek için gerekli onay ve izinlerin alınması ile ilgili projenin yapım aşamasına geçilmesine başlanabilir.

Rüzgar Gülü Desteği

Yenilenebilir enerji için teşvikler sunan kurumlardan sağlanan teşviklerden yararlanılarak bu sektöre yatırım yapılabilir. Yenilenebilir enerji için teşviklerin detayları burada.

Hidroelektrik santralı (HES), Rüzgar enerjisi santralı (RES) gibi yenilenebilir enerji kredileri veren bankalardan kredi alarak devlet desteğiyle rüzgar gülü kurabilirsiniz. Bu bankalardan ilk olarak Halkbankasının FKA yenilenebilir enerji kredisinin özelliklerini anlatacak olursak;

Halkbank

Halkbankası ile FKA Fransız Kalkınma ajansı işbirliği ile verilen FKA Yenilebilir enerji kredisi tüm enerji projelerinin finansmanında yardımcı olmak için düzenlenen ve verilen kredi türüdür. Yenilenebilir enerji kapsamında Rüzgar enerjisi santrali açmak isteyen firmalar en fazla 500 kişilik personel sayısına sahip olması şartıyla 5.000.000 EUR olarak verilmektedir. 10 yıl vade imkanları ile kullandırılan kredi 3 yıl geri ödemesiz dönemli olarak yatırım kredisi şeklinde verilmektedir. Halkbankası FKA rüzgar gülü kredisini görmek için tıklayınız.

Akbank

Akbank tarafından lisanssız rüzgar enerjisi üreticilerine Sürdürülebilir Enerji Kredileri başlığı altında kredi sağlanmaktadır.

Akbank  bu kapsamda yenilenebilir endüstriyel enerji verimliliği , yapı ve binaların termal rehabilitasyonu ile jeotermal, güneş gibi hidroelektrik santralleri, rüzgar enerjisi santralleri ve jeotermal enerji santralleri de proje finansmanlarında yenilenebilir enerji yatırımları için uzun vadeli finansman imkanı sağlıyor. Detaylar.

Denizbank Enerji Verimliliği Kredileri

Proje destek kredileri adı altında teşvik sağlamakta olan Denizbank Yenilenebilir enerji yatırımları için 1.000.000 EUR’ya en kısa iki en fazla 5 yıllık  finansman desteği sağlamaktadır. Bu kredi  desteğinden firma başına en fazla 12 Milyon Euro’ya kadar kredi kullandırılabilinecektir. En kısa 2 yıl ve en fazla 5 yıl vadeli kullandırım yapılabilmektedir. Projelerinize özel kredilerin detaylarını görmek için tıklayınız.

Garanti Bankası Kendi Elektriğini Üreten Kobi Destek Projesi

Lisanssız elektrik üretimini desteklemek maksadıyla Garanti bankası da kendi elektriğini üreten kobi destek projesi adı ile bir teşvik  kredisi ile 2 yıla varan geri ödemesiz dönem fırsatı sunmaktadır.

TEB AFD Enerji Kredisi

Lisanssız rüzgar enerjisi üretimi için rüzgar gülü santrali yatırımı yapacak olanlar için AFD Enerji Kredisi adı altında finansman desteğini en az 3 yıl vadeli olarak sağlamaktadır. Ayrıntılar.

Türkiye Finans Lisanssız Yenilenebilir Enerji Paketi

Türkiye Finans ‘ta rüzgar gülü türbin kurmak ve elektrik üretmek isteyenlere teşvik maksadıyla Lisanssız Yenilenebilir Enerji Paketi ile finansman desteği sağlamaktadır. Detaylar.

Bu bankalar haricinde;

 • Vakıfbankası da lisanssız enerji üretimi için rüzgar gülü santrali açmak ve elektrik üretmek isteyenlere yenilenebilir enerji kredileri vererek tüm yatırımcıları desteklemektedir. Bilgiler.
 • Yapı Kredi Bankası’da lisanssız enerji üretimi için rüzgar gülü santrali açmak ve elektrik üretmek isteyen yatırımcılara Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Programı adı altında destek sunmaktadır. Yapı kredi bankasının yenilenebilir enerji paketi detayları..

Kısaca bankaların yatırımcılar için sağlamış oldukları en fazla 10 yıl vade en az 2 yıl vadeli ve geri ödemesi dönem imkanlarıyla sağladıkları finansman destekleri ile rüzgar türbinleri kurarak yatırım yapabilirsiniz.

Rüzgar Türbini Kurmanın Avantajları Nelerdir?

 • Rüzgar türbini kurulduğu zaman enerji tasarrufu yapmaktadır. Yani bedava yakıt üretip hiç bir ücret ödenmez.
 • Rüzgar türbinlerini hemen hemen her yerde kurma imkanları vardır.
 • Rüzgar enerjisi elektrik üretirken doğaya hiç bir zarar vermez.
 • Temiz enerji kaynağı olarak hedeflenen rüzgar türbinleri, Temiz enerji üretimi yapmaktadır.
 • Rüzgar enerji santralleri çok fazla alan kaplamaz.
 • Rüzgar türbinleri için havanın aydınlık ve karanlık olması önemli değildir.

Rüzgar Türbinlerinin Kurulmasındaki Dezavantajlar Nelerdir?

 • Rüzgar enerjisi santrallerinin yatırım maliyetleri oldukça yüksektir.
 • Rüzgar santrallerinin kurulması için çok ciddi ölçümlerin yapılması gerekmektedir.
 • Lisansız güneş santralleri kadar kolay kurulumları yoktur.
 • Rüzgar türbinleri ile elektrik elde etmek için rüzgarın belirli bir seviyede esmesi gerekmektedir.
 • Rüzgar santralleri bir bölgede çok fazla seviyede ise o bölgede cep telefonları ve televizyon kanalları çekmez.
 • Rüzgar enerji santralleri çok fazla gürültü yapmaktadır.
 • Rüzgar gülleri göç eden kuşlara ciddi boyutta zararlar vermektedir.

Rüzgar Türbini Kurmak İsteyenlere Destek Geliyor

Rüzgar türbini kurmak isteyenlere verilen teşviklerin yeterli gelmediğini yetkililer tarafından açıklanmıştı. Bu açıklamanın üzerine talepte bulunulan destek göz önüne alınacak ve ileri ki zamanlarda gündeme getirilecektir. Rüzgar enerjisi santrallerinin yatırımı ciddi boyutlara dayandığı için çok daha fazla destek gerekmektedir. Kurulan rüzgar santralleri sayesinde elektrik üretimi yapılacak ve doğaya hiç bir zarar verilmeyecektir. Rüzgar santralleri güneş enerjisi ile kıyaslanmaktadır. Fakat rüzgar gülleri güneş enerjisinden çok farklı şekilde çalışmaktadır.

Rüzgar Enerji Projesini Kim Oluşturdu

Türkiye rüzgar enerjisi birliği kar amacı gütmeden, rüzgar enerjisi kullanımını faaliyete geçirmek için, 10 Şubat 1992 yılında Bakanlar kurulu kararı ile gündeme getirilmiştir. Bu projenin ülke ekonomisine katkıda bulundurulması hedeflenmektedir. Türkiye Rüzgar enerjisi bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye enerji raporu sayesinde Ocak 2013 yılında ana sektör aktiviteleri olarak gündeme gelmiş ve bir çok ilde rüzgar gülü projesi hayata geçirilmiştir.

Rüzgar Enerjisi Elektrik Santrali Nerelere Kurulabilir?

Rüzgar Rüzgar santralleri ülkemizde bir çok şehirde hayata geçirilmiştir. Bu durum sayesinde elektrik üretimi yapılmakta ve doğaya hiç bir zarar verilmemektedir. Peki rüzgar gülleri hangi illerde kurulmuştur.

 • İzmir
 • Balıkesir
 • Tekirdağ
 • Afyonkarahisar
 • İstanbul
 • Hatay
 • Çanakkale
 • Manisa
 • Adıyaman
 • Muğla
 • Aydın
 • Kırklareli
 • Mersin
 • Eskişehir

Yukarıda saymış olduğumuz şehirlerde kurulu olan rüzgar gülleri sayesinde o şehirlerde temiz bir şekilde, hava kirliliği oluşturmadan ve doğaya zarar vermeden oluşturulan enerji ülke ekonomisine fayda sağlamaktadır. Kim bilir bir sonraki tesisi belki de siz kurarsınız.

Rüzgar Enerjisi Türkiye’de Nerelerde Var?

Ülkemizde rüzgar enerjisi potansiyeli yüksek olduğu için bu sektöre yatırımın yapıldığı iller Balıkesir ve İzmir olaral en çok rüzgar türbinine sahip olan il olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde coğrafi özellikler açısından en yoğun rüzgar alan  Ege bölgesinde en fazla rüzgar türbini bulunuyor.

Durmayın! Araştırın ve devletin bu alanda verdiği desteklere başvurun.

] }Yorumlar
 1. blank cemil dedi ki:

  Rüzgar enerjisi kurmak için nereye başvurmak gerekiyor?

 2. blank Sibel Yener dedi ki:

  Rüzgar gülü işini yapmak istiyorum. Bu konuda eksiklerim var. bu konuda ilk işe nasıl adim atılır, Doğu bölgesine kurabilirmişim. kursam elektriği kime satabilirim,ne kadar maliyet ile başlarım. Nerden yardım alabilirim

 3. blank İbrahim dedi ki:

  Rüzgar gülü işini yapmak istiyorum ama benim bu iş ile ilgili fazla eksiklerim var bana bu konuda ilk işe adim nasil atilir nerelere kursam elektriği kime satabilirimm ne kadar mebla ile başliyabilirim bu işe yardimci olabilecek birileri var mi.