Devlet Destekli

Devlet Destekli Salma Tavukçuluk Kredisi 2020 (GEZEN)

Devlet Destekli Salma Tavukçuluk Kredisi 2020 (GEZEN)

Serbest Sistem Salma Tavukçuluk Finansman

Tavuk çiftliği açmak, yumurta, et pilici veya tavuk yetiştirmek için serbest salma tip tavukçuluk yapmak isteyenlere finansman sağlayan devlet kurumlarına yer vereceğiz. Devlet destekli tavukçuluk yapmak isteyenler ve devlet destekli salma tavukçuluk kredisi çekmek isteyenler için finansman kaynakları ve devlet tarafından yapılan destekler hakkında bilgiler vereceğiz.

Salma Tavukçuluk Yapmak İçin Devletten Nasıl Para Alınır?

Salma tavukçuluk, hayvanların doğal ortamda beslenmeleri ve bu kapsamda organik yumurta elde edilme uğraşıdır. Serbest sistem tavukçuluk yapmak için tavuk sayısına göre kaliteli  malzemeden üretilmiş iyi bir kümes gerekmektedir. Uzmanların salma tavukçulukta en çok önem verdikleri husus, tavuklara verilen gıdalar ile kümestir. Eğer sermayesiz olarak salma tavukçuluğa başlamak isterseniz, bu alanda destek veren kamu kurum ve kuruluşlarına teşvik başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bu kuruluşlar Tarım ve Orman Müdürlükleri, Kırsal Kalkınma Kurumu, Kalkınma Ajansları, Tarım Kooperatifleri ve diğer özel kuruluşlardır.

salma-tavukçuluk

Salma tavukçuluk için devlet desteği

Serbest Sistem Tavuk Çiftliği İçin Kümes Hazırlama

Salma tavukçuluk için kümes hazırlarken 1 metre kare alana 6 tavuk koyulur. 100 tavuk için 16, 500 tavuk için 83, 1000 tavuk için 166 metre kare (10 metre genişliğe 16 metre uzunluk) kümes gerekmektedir. Bu ölçüler tavukların rahatça gezinmeleri için ve kışın birbirlerini sıcak tutmaları için idealdir Kümesin uzun tarafı güney yönüne bakmalı ve bu yönde bırakabildiğiniz kadar pencere olmalıdır.

Devlet, küçükbaş veya büyükbaş hayvancılıkta olduğu gibi, tavukçuluk ve kümes hayvanları yetiştiriciliği alanlarında da, çeşitli krediler vermektedir. Bu kredilerin bazıları Devlet Bankaları tarafından, bazıları ise kooperatifler ve diğer kurumlar tarafından yapılmaktadır.

KOSGEB Tavuk Çiftliği Kuranlara Kredi Veriyor mu?

Son 3 yılda çok sayıda kişi, iş kurmak veya hayvancılık kredisi almak için KOSGEB’ e başvuruda bulunmuştur. Bilindiği üzere KOSGEB sadece bu alanda ürünlerin işlenmesi için destek vermektedir. KOSGEB canlı hayvan alımı için destek sağlamamaktadır. Bunun dışında, aşağıdaki belirtilen nace kodlarına göre tesisin kurulumu, gerekli ekipmanların satın alınması gibi alanlarda KOSGEB salma tavukçuluk alanında destek alınabilir.  Bunun için, öncelikle KOSGEB girişimcilik eğitimlerine katılmak ve eğitim sonunda sertifikaya hak kazanmanız ve yapmak istediğiniz tavuk ürünlerinin imalatı ve saklanması işi ile ilgili bir iş planı hazırlayarak KOSGEB’ in onayına sunmanız gerekmektedir.

KOSGEB İMALAT NACE KODU İLE (C.10.13)  AŞAĞIDAKİ ALANLARDA DESTEK VERMEKTEDİR!

Et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı
Kümes hayvanları etlerinin işlenmesi ve saklanması

KOSGEB Canlı Kümes Hayvanı Alımı İçin Kredi Desteği Vermez. KOSGEB sadece yukarıda ki alanlarda destek verir. Eğer siz nace kodlarında yer almayan canlı hayvan alımı için başvuru yaparsanız destek alamazsınız. Sadece bu hayvanların etlerinin işlenmesi ve saklanması için, ürünlerin imalatı için verir.

Ziraat Bankasından Tavukçuluk Kredisi ve Şartları

Damızlık etlik piliç ve damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 10.000 adet, Ankara Tavukçuluk Araştırma İstasyonu Müdürlüğünce Türkiye için geliştirilmiş hatlarla yapılacak damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 1.000 adet,  Damızlık hindi yetiştiriciliğinde 5.000 adet, Damızlık kaz, ördek veya bıldırcın yetiştiriciliğinde 1.000 adet Damızlık deve kuşu yetiştiriciliğinde 100 adet ve üzeri kapasitelerde üretim yapan/yapacak olan üreticilerine Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği Kredileri vermektedir.

Salma Tavukçuluk Kosgeb Kredisi

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

Ziraat Bankası Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği Kredileri kapsamındaki Yatırım Kredileri kapsamında; Damızlık kümes, damızlık kanatlı üretimi gerçekleştirmek kaydıyla kuluçkahane yapımı ve tadilatı, Bio güvenlik önlemleri, Gübre işleme tesisi yapımı ve tadilatı, Kendi elektrik ihtiyaçlarını, yenilenebilir enerji kaynaklarından (güneş ve biyokütle) karşılamak için gerekli olan tesis ve alet/ekipmanların alımı için serbest sistem çiftlik kurulumu kredileri vermektedir. Ziraat Bankası Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği Kredileri kapsamındaki İşletme Kredileri kapsamında ise; Yurt içi veya yurt dışı damızlık kanatlı üretim işletmeleri ve kuluçkahanelerden yetiştirilmek üzere; kuluçkalık damızlık yumurta, damızlık civciv ve damızlık yarka alımı ve diğer giderlerin istihdamının sağlanması üzerine kredi verilmektedir.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri  31 Aralık 2020 yılına kadar geçerli olmak üzere kanatlı ya da damızlık kanatlı yetiştiriciliği kredisi vermektedir. Verilecek olan kredilerin üst limitleri resmi gazetede yayınlanarak ilan edilmiştir. Ayrıca verilecek olan kredilere ek olarak faiz indirimleri yapılacaktır.

Kanatlı sektöründe verilecek olan kredinin üst limiti 5 milyon TL’ dir. Yatırım dönemi için %25 oranında, işletme dönemi için %50 oranında faiz indirimi yapılacaktır.

Kanatlı sektörü damızlık kümes hayvanları yetiştiriciliği için verilecek olan kredinin üst limiti ise 10 milyon TL’ dir. Yatırım ve işletme dönemlerinde %75 oranında faiz indirimi yapılacaktır. Kanatlı sektöründe destek alabilmek için piliç sayısının 10 bin adet, hindi, kaz ve ördeğin 1000 adet, yumurta tavuğu için 7500 adet, devekuşu için 50 adetten oluşan bir işletme kurulması ya da mevcut işletmede bulunan hayvan sayısının bu sayılara ulaştırılması gerekmektedir.

Yumurta ve Tavuk Yetiştiriciliği İçin Başka Hangi Kurumlar Destek Veriyor?

Bu destekler haricinde Tarım Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınmaya Destek projeleri kapsamında, 81 ilde çeşitli desteklemeler verilmektedir. Bu destek 300 bin liraya kadar yüzde elli oranında verilmekte olup, limiti bulunmadığı bilinmektedir. Bu krediden yararlanmak için Bakanlığın duyurduğu kırsal alanda yaşıyor olmanız ve Çiftçi kayıt belgesine (ÇKS) sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca devlet destekli salma tavukçuluk kredisi alabilmek için, tesis kurmak istediğiniz alanın sizin kullanımınıza ait olduğunu belgelendirmeniz gerekiyor. Bu destekleme haricinde Ipard projesinin 42 ilde uygulanan Tarım destek projeleri mevcuttur. Devlet destekli kredi alabilmek bu projeyi inceleyerek, başvuruda bulunabilirsiniz.

Hayvancılık Kredisi İçin Nereye Başvurmalıyım?

Projeler kapsamında Salma tavukçuluk yapmak için banka şubelerine, TKDK’ ya, KOSGEB’ e başvurabilir, hemen kredi çekerek girişime başlayabilirsiniz. Hayırlı işler dileğiyle 🙂

Faizsiz ve 2 yıl ödemesiz kredi hibe şartları ile ilgili yazımız için tıklayınız.

] }Yorumlar
 1. erdal dedi ki:

  Bende orduda arazim var bi is icin civciv alicagim yeri bulmamda yardimci olabilecek arkadaslar adres ve tel numarisi gondere bilirler mi

 2. erdal dedi ki:

  Salma tavukcukluk

 3. ümit dedi ki:

  5682m yerim var salma yumurta tavukçulu yapmak istiyoru çadır tavuk ihtiyacım var yumurtayı bunları getirip kuranlaramı satcaz bukadar yumurtayı en önemlisi bu yapmak mesele deyil kim alacak destek al

 4. cevdet demirayak dedi ki:

  Adapazarında 11 dönüm içinde evi olan fındık bahçem var, köy tavukçuluğuna müsaittir. Sermayesi olan arkadaşlarla görüşebilirim

 5. serbest yumurta tavukculuk dedi ki:

  konyada serbest yumurta tavukculuk yapmak isteyen sermayesi olan hazir ciftligime ortak ariyorum caliskan ve durust bu iste canla basla gonulde calismak isteyen arkadaslar arasin

  1. Ahmet dedi ki:

   Nerede arkadaşım çiftliğin

  2. Şahsuvar Genç dedi ki:

   Merhaba adım şahsuvar Genç benimde salma tavukçuluk yapma gibi bir düşüncem var araştırıyorum konuyu, yorumunuzu gördüm bende konyalıyım teklifiniz hala geçerliyse ilgini çekti uygun görürseniz iletişime geçmek isterim sizinle iyi günler.

   1. serbest yumurta tavukculuk dedi ki:

    merhaba arkadas ben kulunun bir koyunden ciftlik hazir baslamak istiyorsan mail ime isteklerini gonder telefonunu veya mailini gonder

  3. ibrahim baris dedi ki:

   Selam bi konuşalım beyefendi sizle.telefonum.

   1. serbest yumurta tavukculuk dedi ki:

    konusalim arkadas telefonunuzu yada mailinizi gonderin saygilarimla

  4. Erdihan yilmaz dedi ki:

   Aradigin kişi benim gida pazarlamasindayim görüşelim 0505 4

  5. nejdet pişirici dedi ki:

   mersinliyim salma tavuk yumurta yetiştiriciliği ile ilgileniyorum uygun yerim ve maddi sermayem yok.
   sermayem çalışkanlık, dürüstlük, bilgi, kültür seviyem ve insan ilişkilerim.
   sizce uygun olur ise görüşmek isterim.
   saygılarımla

 6. Salma tavukçuluk dedi ki:

  Bende salma tavukçuluk yapmak istiyorum maliyeti nekadar oluyo acaba bilgi verebilir misiniz

 7. SALMA TAVUKCULUK dedi ki:

  SALMA TAVUKCULUK YAPACAM YERİM VAR KÜMESİM VAR SADECE DEVLETİMDEN TAVUK İSTİYORUM

 8. Kümes Yapımı İçin Destek dedi ki:

  Ben salma tavukçuluk yapacağım ama kümes yapımı için devletimden hibe almak istiyorum.

 9. Salma tavukculuk dedi ki:

  Hiç sermayem yok işten yeni ayrıldım köyde arazimiz var bu iş için uygun olduğunu düşündüğüm için başvuruda bulunmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 10. salma tavuk dedi ki:

  ben düzceden yerim var ama tapu müşterek yinede oluyormu yada kiralık hazır yerler var bu iş için uygun ortak iş yapmak isteyen arkadaşlar varsa görüşe biliriz