Devlet Salma Tavukçuluk Kredisi 2023 YILI DESTEĞİ!

Devlet Destekli Gezen Salma Tavukçuluk Kredisi hangi kurumlar tarafından verildiğini ve şartlarının neler olduğunu, Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi Faiz Oranları ve kredi hesaplamalarını tüm detaylarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Devlet Salma Tavukçuluk Kredisi 2023 YILI DESTEĞİ!

Tavuk çiftliği açmak için Devlet desteği verilmeye devam ederken, tavuk çiftliğine yatırım yaparak bu işten para kazanmak isteyenler tarafından araştırılan salma tavukçuluk nedir, salma tavuk çiftliği hibe şartları nelerdir, en uygun salma tavukçuluk fiyatları ne kadar, salma tavukçuluk kredisi gezen tavuk şartları ve Ziraat Bankası tavuk çiftliği kredisi faiz oranları, prefabrik tavuk çiftliği maliyeti ne kadara mal olur sorularının yanıtlarını içeriğimizden inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Serbest Sistem Salma Tavukçuluk Nedir?

Serbest sistem salma tavukçuluk, gezen tavuk olarak da bilinir. Tavukların doğal ortamlarında gezerek rahatça yetiştirildiği bu sistemle organik yumurta elde edilir. Bu alanda yeni bir işletme açmak ya da var olan işletmenizi genişletmek için Serbest Sistem Salma Tavukçuluk için hibe ve destek almanız mümkündür.

Tarım ve Orman Bakanlığı gezen tavuk desteği kapsamında bu işle uğraşan kişilere 30.000 TL hibe desteği verilmektedir. Bu destek salma tavukçuluk, kaz, tavuk, ördek ve hindi yetiştiriciliği için geçerlidir.

Bakanlık Gezen Tavuk Desteği 2023

Tarım ve Orman Bakanlığı gezen tavuk desteği kapsamında bu işle uğraşan kişilere 30.000 TL hibe desteği verilmektedir. Bu destek salma tavukçuluk, kaz, tavuk, ördek ve hindi yetiştiriciliği için geçerlidir.

Tavuk çiftliği kurmak isteyen girişimcilerden istenen şartlar ise:

 • En az 500 adet tavuğa sahip olmalısınız.
 • Salma tavukçuluk ve yumurta tavukçuluğu projeleri hazırlamalısınız
 • En az 400 tane gezen hindi
 • En az 400 adet serbest sistem kaz, ördek, yetiştiriciliği projesi hazırlamalısınız.

Bu şartları sağlayan kişiler Gıda Tarım ve Hayvancılık il ya da ilçe müdürlüklerine şahsen başvuru yaparak 30.000 TL devlet desteğinden yararlanma hakkı elde edecektir.

 • Ördek ve kaz yetiştiriciliği projesi yapmak bakanlık tarafından verilecek hibe desteği koşulları arasında yer almaktadır.

Serbest Sistem Tavukçuluk Kredileri Hangi Kurumlar Veriyor?

2023 yılında Devlet desteği ile kredi veren aşağıdaki kamu kurum ve kuruluşlarına teşvik başvurusu yapılabilir:

 • Kalkınma ajansları
 • Kırsal kalkınma kurumu
 • Tarım kredi kooperatifleri
 • KOSGEB çiftçi destekleri
 • Tarım ve Orman Müdürlükleri ile diğer özel kuruluşlar serbest sistem tavukçuluk için teşvik alınabilecek kurumlar arasında yer alır

Devlet Destekli Salma Tavuk Çiftliği Hibe Şartları Nelerdir?

Tavuk çiftliği kurmak için genellikle minimum 2.000 tavuk ile faaliyete başlanmak istenir.

 • Tavuk alım maliyetini karşılamak için finansman desteğine ihtiyaç vardır.
 • Buna yönelik olarak KOSGEB, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu destek vermektedir.
 • Bu destekten yararlanabilmek için öncelikle onay alabilecek şekilde iş projesi hazırlamak gerekir.
 • Projesi incelenip onay alan ve kişisel olarak gerekli koşulları sağlayan kişiler devlet destekli gezen tavuk yardımından yararlanabilirler.

Salma tavukçuluk, hayvanların doğal ortamda beslenmeleri ve bu kapsamda organik yumurta elde edilme uğraşıdır. Serbest sistem tavukçuluk yapmak için tavuk sayısına göre kaliteli  malzemeden üretilmiş iyi bir kümes gerekmektedir. Uzmanların salma tavukçulukta en çok önem verdikleri husus, tavuklara verilen gıdalar ile kümestir. Eğer sermayesiz olarak salma tavukçuluğa başlamak isterseniz, bu alanda destek veren kamu kurum ve kuruluşlarına teşvik başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bu kuruluşlar Tarım ve Orman Müdürlükleri, Kırsal Kalkınma Kurumu, Kalkınma Ajansları, Tarım Kooperatifleri ve diğer özel kuruluşlardır.

Serbest Sistem Tavuk Çiftliği İçin Kümes Hazırlama

Salma tavukçuluk için kümes hazırlarken 1 metre kare alana 6 tavuk koyulur. 100 tavuk için 16, 500 tavuk için 83, 1000 tavuk için 166 metre kare (10 metre genişliğe 16 metre uzunluk) kümes gerekmektedir. Bu ölçüler tavukların rahatça gezinmeleri için ve kışın birbirlerini sıcak tutmaları için idealdir Kümesin uzun tarafı güney yönüne bakmalı ve bu yönde bırakabildiğiniz kadar pencere olmalıdır.

Devlet, küçükbaş veya büyükbaş hayvancılıkta olduğu gibi, tavukçuluk ve kümes hayvanları yetiştiriciliği alanlarında da, çeşitli krediler vermektedir. Bu kredilerin bazıları Devlet Bankaları tarafından, bazıları ise kooperatifler ve diğer kurumlar tarafından yapılmaktadır.

KOSGEB Tavuk Çiftliği Kuranlara Kredi Veriyor mu?

Son 3 yılda çok sayıda kişi, iş kurmak veya hayvancılık kredisi almak için KOSGEB’ e başvuruda bulunmuştur. Bilindiği üzere KOSGEB sadece bu alanda ürünlerin işlenmesi için destek vermektedir. KOSGEB canlı hayvan alımı için destek sağlamamaktadır. Bunun dışında, aşağıdaki belirtilen nace kodlarına göre tesisin kurulumu, gerekli ekipmanların satın alınması gibi alanlarda KOSGEB salma tavukçuluk alanında destek alınabilir. Bunun için, öncelikle KOSGEB girişimcilik eğitimlerine katılmak ve eğitim sonunda sertifikaya hak kazanmanız ve yapmak istediğiniz tavuk ürünlerinin imalatı ve saklanması işi ile ilgili bir iş planı hazırlayarak KOSGEB’ in onayına sunmanız gerekmektedir.

Tavuk çiftliği kurmak için tavuk çiftliği kredisi ve prefabrik tavuk çiftlikleri için verilen devlet destekleri hakkında bilgi edinmek yazımızı inceleyebilir bu sayede çiftlik kurma maliyetinizi azaltabilirsiniz.

KOSGEB İMALAT NACE KODU İLE (C.10.13/ 46,23 03.. ) AŞAĞIDAKİ ALANLARDA DESTEK VERMEKTEDİR!

Kümes hayvanları etlerinin işlenmesi ve saklanması
Canlı kümes hayvanları (tavuk, hindi, vb.) toptan ticareti
KOSGEB İMALAT NACE KODU

KOSGEB Canlı Kümes Hayvanı Alımı İçin Kredi Desteği Vermez. KOSGEB sadece yukarıda ki alanlarda destek verir. Eğer siz nace kodlarında yer almayan canlı hayvan alımı için başvuru yaparsanız destek alamazsınız. Sadece bu hayvanların etlerinin işlenmesi ve saklanması için, ürünlerin imalatı için verir.

Salma Tavukçuluk Kosgeb Kredisi
NACE KODU SEKTÖR ADI
46.23.02Canlı kümes hayvanları (tavuk, hindi, vb.) toptan ticareti
46.33.02Yumurta ve yumurta ürünleri toptan ticareti
47.29.11Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda yumurta perakende ticareti
47.81.13Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla şarküteri ürünleri, süt ve süt ürünleri ile yumurta perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
KOSGEB Tavukçuluk Alanındaki NACE Destek Kodları:

Ziraat Bankası Serbest Tavuk Çiftliği Kredisi 2023

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğnameye göre Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tavuk çiftliği kurulumu için 2 farklı kategoride kredi verecekler. Bu krediler:

 1. Kanatlı hayvan yetiştiriciliği
 2. Damızlık kanatlı yetiştiriciliği olarak adlandırılır.

Ziraat Bankası ve TKK Yumurta veya et üretiminde kullanılacak civcivlerin üretimi için geliştirilmiş sürüyü oluşturan kanatlıları, yani damızlık kümes hayvanı yetiştiriciliğine işletme ve yatırım dönemlerinde sıfır faizli tavuk çiftliği kredisi verecek.

Ziraat Bankası tarafından verilen tavuk gibi kümes hayvanları ve diğer hayvancılık kredileri 2023 yılında şunlardır:

 • Salma tavukçuluk
 • Hindi ve ördek yetiştiriciliği
 • Yumurta tavukçuluğu
 • Bıldırcın yetiştiriciliği
 • Et tavuğu yetiştiriciliği gibi çeşitlere ayrılır.

Ziraat Bankasından Tavukçuluk Kredisi ve Şartları

Damızlık etlik piliç ve damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 10.000 adet, Ankara Tavukçuluk Araştırma İstasyonu Müdürlüğünce Türkiye için geliştirilmiş hatlarla yapılacak damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 1.000 adet,  Damızlık hindi yetiştiriciliğinde 5.000 adet, Damızlık kaz, ördek veya bıldırcın yetiştiriciliğinde 1.000 adet Damızlık deve kuşu yetiştiriciliğinde 100 adet ve üzeri kapasitelerde üretim yapan veya yapacak olan üreticilerine Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği Kredileri vermektedir.

Ziraat Bankası Salma Tavuk Çiftliği Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği Kredileri kapsamındaki Yatırım Kredileri kapsamında Damızlık kümes, damızlık kanatlı üretimi gerçekleştirmek kaydıyla:

 • Kuluçkahane yapımı ve tadilatı,
 • Bio güvenlik önlemleri,
 • Gübre işleme tesisi yapımı ve tadilatı,
 • Kendi elektrik ihtiyaçlarını,
 • Yenilenebilir enerji kaynaklarından (güneş ve biyokütle karşılamak için gerekli olan tesis ve alet/ekipmanların alımı için serbest sistem çiftlik kurulumu kredileri vermektedir.

Ziraat Bankası Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği Kredileri kapsamındaki İşletme Kredileri kapsamında ise; Yurt içi veya yurt dışı damızlık kanatlı üretim işletmeleri ve kuluçkahanelerden yetiştirilmek üzere;

 • Kuluçkalık damızlık yumurta,
 • Damızlık civciv ve damızlık yarka alımı ve
 • Diğer giderlerin istihdamının sağlanması üzerine kredi verilmektedir.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden verilecek olan kredilerin üst limitleri Resmi Gazete’de yayınlanarak ilan edilmiştir. Ayrıca verilecek olan kredilere ek olarak faiz indirimleri yapılacaktır.

Kanatlı sektöründe verilecek olan kredinin üst limiti 7,5 milyon TL’ dir. Yatırım dönemi için %25 oranında, işletme dönemi için %50 oranında faiz indirimi yapılacaktır.

Kanatlı sektöründe destek alabilmek için piliç sayısının 10 bin adet, hindi, kaz ve ördeğin 1000 adet, yumurta tavuğu için 7500 adet, devekuşu için 50 adetten oluşan bir işletme kurulması ya da mevcut işletmede bulunan hayvan sayısının bu sayılara ulaştırılması gerekmektedir.

Kanatlı sektörünü Devlet %25 faiz desteği vermektedir. Resmi gazete’ de yatırım dönemi için uygulayacağı sübvansiyon oranları %25 işletme için %50 olduğu ve aranan şartları sağlamaları durumunda bu sübvansiyon oranlarının %55 ve %80 olarak uygulanacağı görülmektedir. Yani tavuk yetiştiriciliği yapacak olan çiftçilere Ziraat bankası aracılığıyla kullandırılacak olan kredinin faiz oranı hesaplaması şu şekilde yapılacaktır.

Yatırım Dönemine: %25 faiz desteği ile senelik %10,50 aylık ise %0,87 faizli kredi kullandırır.
İşletme Dönemine: %50 faiz desteği ile yıllık %7 aylık da ise bu oran %0.58 oranında olacak şekilde banka çiftçilerimize kredi kullandırmaktadır.

Bu faiz oranlarına yukarıda yer alan nitelikler/özellikler de var olup eklendiğinde ise;

 • Yatırım dönemine en fazla %55 faiz indirimi ile senelik %6,26 aylık ise %0.52,
 • İşletme dönemine ise en fazla %80 faiz indirimi ile yıllık %2,78 aylık ise %0.23 faiz oranlı kredi kullandırılmaktadır.

Ziraat bankasını yıllık cari faiz oranı bu yıl için % 14 ‘tür. Sübvansiyon oranı ise % 25 olduğu söyledik. Şimdi bu krediye uygulanacak sübvansiyon oranı üzerinden ne kadar destek verilecek bakalım.

Yıllık cari faiz oranı %14/ %25 sübvansiyon oranı: yıllık % 10,50 aylık % 0,87 olacaktır.

Kredi Miktarı 5 Yıl Vadeli Yatırım Dönemi %25 Faiz Destekli Aylık %0,87 Oranlı Hesaplama (AYLIK ÖDEME)YILLIK MALİYET
30.000 TL 643,93 TL 643,93 TL
45.000 TL965,89 TL57.953,31 TL
55.000 TL1.180,53 TL 70.831,83 TL
65.000 TL1.395,17 TL 83.710,34 TL
75.000 TL1.609,81 TL96.588,85 TL
100.000 TL2.146,42 TL128.785,14 TL
150.000 TL3.219,63 TL193.177,71 TL
250.000 TL5.366,05 TL321.962,84 TL
300.000 TL6.439,26 TL386.355,41 TL
400.000 TL 8.585,68 TL515.140,55 TL
500.000 TL10.732,09 TL643.925,69 TL
5 Yıl Vadeli Yatırım Dönemi %25 Faiz Destekli Aylık %0,87 Oranlı Kredi Hesaplama Tablosu
MİKTAR 5 Yıl Vadeli İşletme Dönemi %80 Faiz İndirimli Aylık %0.23 Oranlı Hesaplama (AYLIK ÖDEME)YILLIK MALİYET
50.000 TL893,11 TL53.586,71 TL
75.000 TL 1.339,67 TL80.380,07 TL
100.000 TL 1.786,22 TL107.173,42 TL
125.000 TL 2.232,78 TL133.966,78 TL
150.000 TL2.679,34 TL160.760,14 TL
200.000 TL3.572,45 TL214.346,85 TL
225.000 TL4.019 TL241.140,20 TL
250.000 TL4.465,56 TL267.933,56 TL
300.000 TL5.358,67 TL321.520,27 TL
350.000 TL 6.251,78 TL375.106,98 TL
400.000 TL7.144,89 TL428.693,69 TL
5 Yıl Vadeli İşletme Dönemi %80 Faiz İndirimli Aylık %0.23 Oranlı Hesaplama Tablosu

Damızlık Yetiştirici ve İşletmecilerine ise %75 Faiz Desteği Hesaplaması

Kanatlı sektörü damızlık kümes hayvanları yetiştiriciliği için verilecek olan kredinin üst limiti ise 10 milyon TL’ dir. Yatırım ve işletme dönemlerinde %75 oranında faiz indirimi yapılacaktır.

Damızlık yetiştirici ve işletmecilerine ise %75 faiz desteği ile aylık %0.29 faizli kredi verilir. Geri ödemeleri ise;

KREDİ 5 Sene Vadeli %75 Faiz Destekli Olarak Aylık %0.29 Faizli Kredi Hesaplaması (AYLIK ÖDEME)YILLIK MALİYET
50.000 TL909,14 TL 54.548,37 TL
75.000 TL 1.363,71 TL81.822,55 TL
100.000 TL1.818,28 TL109.096,74 TL
125.000 TL2.272,85 TL 136.370,92 TL
150.000 TL2.727,42 TL163.645,11 TL
200.000 TL 3.636,56 TL218.193,48 TL
250.000 TL4.545,70 TL272.741,85 TL
275.000 TL 5.000,27 TL 300.016,03 TL
300.000 TL5.454,84 TL 327.290,21 TL
350.000 TL6.363,98 TL 381.838,58 TL
400.000 TL7.273,12 TL436.386,95 TL
5 Sene Vadeli %75 Faiz Destekli Olarak Aylık %0.29 Faizli Kredi Hesaplaması

TKDK Salma Gezen Tavuk Destekleri 2023 Yılı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından verilen gezen tavuk desteği imkanından yararlanabilmek için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir. Buna ek olarak kurum tarafından belirtilen illerde ikamet etmek ve yapılacak işe dair iş projesi hazırlamak da destek koşulları arasında yer alır. TKDK’nın destek verdiği sektörler içerisinde yumurta üreten tarımsal işletmeler, kanatlı et üreten tarımsal işletmeler ve kanatlı et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile uğraşılması gerekir.

TKDK tarafından belirlenen sektörler üzerinde durarak tavuk çiftliği kurabilir ve bu alanlar için destek alabilirsiniz. Peki TKDK tarafından destek verilen sektörler hangileridir?

 • Kanatlı Et üreten tarımsal işletmeler
 • Kanatlı et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması
 • Yumurta üreten tarımsal işletmeler

Yumurta ve tavuk yetiştiriciliği yapmadan önce en çok yumurta yapan tavuk cinsleri ve ligorin tavuk cinsi gibi bir çok tavuk cinsi hakkında yapmış olduğumuz araştırmalara göz atabilirsiniz.

Yumurta ve Tavuk Yetiştiriciliği İçin Başka Hangi Kurumlar Destek Veriyor?

Bu destekler haricinde Tarım Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınmaya Destek projeleri kapsamında, 81 ilde çeşitli desteklemeler verilmektedir. Bu destek 300 bin liraya kadar yüzde elli oranında verilmekte olup, limiti bulunmadığı bilinmektedir. Bu krediden yararlanmak için Bakanlığın duyurduğu kırsal alanda yaşıyor olmanız ve Çiftçi kayıt belgesine (ÇKS) sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca devlet destekli salma tavukçuluk kredisi alabilmek için, tesis kurmak istediğiniz alanın sizin kullanımınıza ait olduğunu belgelendirmeniz gerekiyor. Bu destekleme haricinde Ipard projesinin 42 ilde uygulanan Tarım destek projeleri mevcuttur. Devlet destekli kredi alabilmek bu projeyi inceleyerek, başvuruda bulunabilirsiniz.

Salma Tavuk Kredisi İçin Nereye Başvurmalıyım?

Projeler kapsamında Salma tavukçuluk yapmak için Ziraat ve diğer banka şubelerine, TKDK’ ya, KOSGEB’ e başvurabilir, hemen kredi çekerek girişime başlayabilirsiniz.

Salma Tavukçuluk için Gerekli Belgeler

Salma tavuk çiftliği açmak için gerekli belgeler şunlardır;

 • Başvuru Beyan Formu,
 • İşletme Belgesi ’50 veya daha fazla kişinin çalıştığı işletmeler için’
 • İmza Sirküleri,
 • Mülk sahibi ise Tapu bilgileri beyanı, Kiracı ise kira sözleşmesi (Tapu bilgilerinin doğruluğu İdare tarafından teyit edilecektir)
 • Aylık Sigorta Prim Bildirgesi Örneği (SGK kaydı)
 • Sorumlu Müdürün Adı Soyadı, TC Kimlik No su ve Sorumlu Müdür Sözleşmesi beyanı
 • İşyeri Hekimliği Belgesi ’50 ve üzeri işçi çalıştıran işletmeler için’ ‘Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan’
 • İtfaiye Raporu (Ruhsat başvurusunda İtfaiye Daire Başkanlığı’na başvuru yapıldığına dair belge istenir. İtfaiye Raporu alınmadan ruhsat düzenlenmez.)
 • İlgili Belediyenin ‘Yapı ruhsatı ve eklerine uygundur’ ibaresiyle onayladığı, ölçekli yeni tarihli Vaziyet Planı, ölçekli makine yerleşim planı
 • Yapı Ruhsat Eki Mimari Proje (İlçe Belediyesince onaylı),
 • Kapasite Raporu
 • Tehlikeli Maddeler Zorunlu Sorumluluk Sigortası (yanıcı, parlayıcı, patlayıcı, yakıcı maddeler)
 • Tesisin Bulunduğu Parsele Ait İmar Durum Belgesi (Yeni tarihli ve onaylı olacak veya değişiklik yoktur ibaresi ile güncel tarihle onaylanmış olacak)
 • İlgili Belediyeden işletmenin bulunduğu parsele ait uygulama imar plan notları (Gerek duyulan işyerlerinden istenir)
 • Yapı Kullanma İzin Belgesi (İlgili Belediyeden aslı gibidir onaylı örneği)
 • İş Akış Şeması ve Açıklama Raporu (Üretim prosesi ile ilgili bilgileri içeren, kaşeli, imzalı, tarihli)
 • Şehir şebeke suyu bulunmayan yerlerde içme ve kullanma suyu teminiyle ilgili belge, suyun bakteriyolojik-kimyasal analiz raporu, şehir şebekesi bulunan yerlerde şebekeye bağlı olduğuna dair yazı veya su faturası
 • İçme Suyu Havzasında Bulunan Tesislerden Su Genel Müdürlüğü’nün Uygun Görüşü
 • Tehlikeli atıklarla ilgili lisansa tabi ise belgesi
 • Çevre İzni; ruhsat başvurusunda İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne başvuru yapıldığına dair belge istenir.
 • ÇED Yönetmeliği kapsamında bulunuyorsa nihai ÇED Kararı (ÇED Raporu veya Proje Tanıtım Dosyası ilave edilecek)
 • Çevre Kirlenmesini Önleyecek Tedbirler Hakkında Rapor (kaşeli, imzalı, tarihli),
 • Karayolunda yer alan tesislerin için İlçe Belediyesince alınacak Geçiş Yolu İzin Belgesi
 • Ruhsat Harcı/Ücret
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.