geri ödemesiz hibehayvan kredisiesnaf kefalet kredisitablet başvurusumaddi yardımfaizsiz kredigeri ödemesiz destek

Devlet Destekli Salma Tavukçuluk Kredisi (GEZEN)

Devlet Destekli Salma Tavukçuluk Kredisi (GEZEN)
A+
A-

Tavuk çiftliği açmak için Devlet desteği verilmeye devam ederken, tavuk çiftliğine yatırım yaparak bu işten para kazanmak isteyenler tarafından araştırılan salma tavukçuluk nedir, salma tavuk çiftliği hibe şartları nelerdir, en uygun salma tavukçuluk fiyatları ne kadar, salma tavukculuk kredisi gezen tavuk şartları ve Ziraat Bankası tavuk çiftliği kredisi faiz oranları, prefabrik tavuk çiftliği maliyeti ne kadara mal olur sorularının yanıtlarını içeriğimizden inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Serbest Sistem Salma Tavukçuluk Nedir?

Tavuk çiftliği açmak, yumurta, et pilici veya tavuk yetiştirmek için serbest salma tip tavukçuluk yapmak isteyenlere finansman sağlayan devlet kurumlarına yer vereceğiz. Devlet destekli tavukçuluk yapmak isteyenler ve devlet destekli salma tavukçuluk kredisi çekmek isteyenler için finansman kaynakları ve devlet tarafından yapılan destekler hakkında bilgiler vereceğiz.

Salma Tavuk Çiftliği Hibe Şartları Nelerdir?

Salma tavukçuluk, hayvanların doğal ortamda beslenmeleri ve bu kapsamda organik yumurta elde edilme uğraşıdır. Serbest sistem tavukçuluk yapmak için tavuk sayısına göre kaliteli  malzemeden üretilmiş iyi bir kümes gerekmektedir. Uzmanların salma tavukçulukta en çok önem verdikleri husus, tavuklara verilen gıdalar ile kümestir. Eğer sermayesiz olarak salma tavukçuluğa başlamak isterseniz, bu alanda destek veren kamu kurum ve kuruluşlarına teşvik başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bu kuruluşlar Tarım ve Orman Müdürlükleri, Kırsal Kalkınma Kurumu, Kalkınma Ajansları, Tarım Kooperatifleri ve diğer özel kuruluşlardır.

salma-tavukçuluk
Salma tavukçuluk için devlet desteği

Serbest Sistem Tavuk Çiftliği İçin Kümes Hazırlama

Salma tavukçuluk için kümes hazırlarken 1 metre kare alana 6 tavuk koyulur. 100 tavuk için 16, 500 tavuk için 83, 1000 tavuk için 166 metre kare (10 metre genişliğe 16 metre uzunluk) kümes gerekmektedir. Bu ölçüler tavukların rahatça gezinmeleri için ve kışın birbirlerini sıcak tutmaları için idealdir Kümesin uzun tarafı güney yönüne bakmalı ve bu yönde bırakabildiğiniz kadar pencere olmalıdır.

Devlet, küçükbaş veya büyükbaş hayvancılıkta olduğu gibi, tavukçuluk ve kümes hayvanları yetiştiriciliği alanlarında da, çeşitli krediler vermektedir. Bu kredilerin bazıları Devlet Bankaları tarafından, bazıları ise kooperatifler ve diğer kurumlar tarafından yapılmaktadır.

KOSGEB Tavuk Çiftliği Kuranlara Kredi Veriyor mu?

Son 3 yılda çok sayıda kişi, iş kurmak veya hayvancılık kredisi almak için KOSGEB’ e başvuruda bulunmuştur. Bilindiği üzere KOSGEB sadece bu alanda ürünlerin işlenmesi için destek vermektedir. KOSGEB canlı hayvan alımı için destek sağlamamaktadır. Bunun dışında, aşağıdaki belirtilen nace kodlarına göre tesisin kurulumu, gerekli ekipmanların satın alınması gibi alanlarda KOSGEB salma tavukçuluk alanında destek alınabilir.  Bunun için, öncelikle KOSGEB girişimcilik eğitimlerine katılmak ve eğitim sonunda sertifikaya hak kazanmanız ve yapmak istediğiniz tavuk ürünlerinin imalatı ve saklanması işi ile ilgili bir iş planı hazırlayarak KOSGEB’ in onayına sunmanız gerekmektedir.

KOSGEB İMALAT NACE KODU İLE (C.10.13)  AŞAĞIDAKİ ALANLARDA DESTEK VERMEKTEDİR!

Et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı
Kümes hayvanları etlerinin işlenmesi ve saklanması

KOSGEB Canlı Kümes Hayvanı Alımı İçin Kredi Desteği Vermez. KOSGEB sadece yukarıda ki alanlarda destek verir. Eğer siz nace kodlarında yer almayan canlı hayvan alımı için başvuru yaparsanız destek alamazsınız. Sadece bu hayvanların etlerinin işlenmesi ve saklanması için, ürünlerin imalatı için verir.

Salma Tavukçuluk Kosgeb Kredisi

Ziraat Bankasından Tavukçuluk Kredisi ve Şartları

Damızlık etlik piliç ve damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 10.000 adet, Ankara Tavukçuluk Araştırma İstasyonu Müdürlüğünce Türkiye için geliştirilmiş hatlarla yapılacak damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 1.000 adet,  Damızlık hindi yetiştiriciliğinde 5.000 adet, Damızlık kaz, ördek veya bıldırcın yetiştiriciliğinde 1.000 adet Damızlık deve kuşu yetiştiriciliğinde 100 adet ve üzeri kapasitelerde üretim yapan veya yapacak olan üreticilerine Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği Kredileri vermektedir.

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği Kredileri kapsamındaki Yatırım Kredileri kapsamında; Damızlık kümes, damızlık kanatlı üretimi gerçekleştirmek kaydıyla kuluçkahane yapımı ve tadilatı, Bio güvenlik önlemleri, Gübre işleme tesisi yapımı ve tadilatı, Kendi elektrik ihtiyaçlarını, yenilenebilir enerji kaynaklarından (güneş ve biyokütle) karşılamak için gerekli olan tesis ve alet/ekipmanların alımı için serbest sistem çiftlik kurulumu kredileri vermektedir. Ziraat Bankası Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği Kredileri kapsamındaki İşletme Kredileri kapsamında ise; Yurt içi veya yurt dışı damızlık kanatlı üretim işletmeleri ve kuluçkahanelerden yetiştirilmek üzere; kuluçkalık damızlık yumurta, damızlık civciv ve damızlık yarka alımı ve diğer giderlerin istihdamının sağlanması üzerine kredi verilmektedir.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden verilecek olan kredilerin üst limitleri resmi gazetede yayınlanarak ilan edilmiştir. Ayrıca verilecek olan kredilere ek olarak faiz indirimleri yapılacaktır.

Kanatlı sektöründe verilecek olan kredinin üst limiti 5 milyon TL’ dir. Yatırım dönemi için %25 oranında, işletme dönemi için %50 oranında faiz indirimi yapılacaktır.

Kanatlı sektörü damızlık kümes hayvanları yetiştiriciliği için verilecek olan kredinin üst limiti ise 10 milyon TL’ dir. Yatırım ve işletme dönemlerinde %75 oranında faiz indirimi yapılacaktır. Kanatlı sektöründe destek alabilmek için piliç sayısının 10 bin adet, hindi, kaz ve ördeğin 1000 adet, yumurta tavuğu için 7500 adet, devekuşu için 50 adetten oluşan bir işletme kurulması ya da mevcut işletmede bulunan hayvan sayısının bu sayılara ulaştırılması gerekmektedir.

Yumurta ve Tavuk Yetiştiriciliği İçin Başka Hangi Kurumlar Destek Veriyor?

Bu destekler haricinde Tarım Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınmaya Destek projeleri kapsamında, 81 ilde çeşitli desteklemeler verilmektedir. Bu destek 300 bin liraya kadar yüzde elli oranında verilmekte olup, limiti bulunmadığı bilinmektedir. Bu krediden yararlanmak için Bakanlığın duyurduğu kırsal alanda yaşıyor olmanız ve Çiftçi kayıt belgesine (ÇKS) sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca devlet destekli salma tavukçuluk kredisi alabilmek için, tesis kurmak istediğiniz alanın sizin kullanımınıza ait olduğunu belgelendirmeniz gerekiyor. Bu destekleme haricinde Ipard projesinin 42 ilde uygulanan Tarım destek projeleri mevcuttur. Devlet destekli kredi alabilmek bu projeyi inceleyerek, başvuruda bulunabilirsiniz.

En Uygun Salma (GEZEN) Tavukçuluk Fiyatları Ne Kadar?

Sahibinden.com tavukçuluk salma yarka tavuk fiyatlarını görmek için tıklayınız.

Hayvancılık Kredisi İçin Nereye Başvurmalıyım?

Projeler kapsamında Salma tavukçuluk yapmak için Ziraat ve diğer banka şubelerine, TKDK’ ya, KOSGEB’ e başvurabilir, hemen kredi çekerek girişime başlayabilirsiniz. Hayırlı işler dileğiyle 🙂

Faizsiz ve 2 yıl ödemesiz kredi hibe şartları ile ilgili yazımız için tıklayınız.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!
Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Mustafa ÖZBEKMEZ dedi ki:

  Devekuşu yavru edinme ve destek kredisi nasıl alabilirim

 2. Mehmet örenç dedi ki:

  Mehmet Ören Siirt’ten arıyorum tavuk almak istiyorum Bana nasıl yardımcı olabilirsin tam alıcıyım iş olsun diye aramıyorum

 3. ferdi dedi ki:

  merhaba adana da yaşıyorum 823 metre arsam var gezen tavuk kredisi alabiliyormuyum gerekli şartlar nelerdir sıfırdan başlayan biri için ne yapmam gerekiyor

 4. Mustafa dedi ki:

  Ortak yapacak arkadaşlar ulaşın aydı lıyım evliğim 2 çocuğum var

 5. Tahir bayam dedi ki:

  Doğal gezen tavuknyetistirmek istiyorum bunun icin devlet desteğinihtiyacımız var yardımlarınızı bekliyoruz

 6. Hindi kredisi 2020 dedi ki:

  Ben organik hindi çiftliği kredisi veriyorum.

  1. Fahri Ayvaz dedi ki:

   Size nasıl ulaşabilirim hindi kredisi için

 7. tavuk dedi ki:

  benim tavuk var horoz yok acaba ben horoz olabilirmiyim:)

  1. tavuk dedi ki:

   Horoz olabilmeniz için önce gerçek bir horoz tarafından aşılanmanız gerekmektedir.Size bu konuda yardımcı olabilirim.

 8. Tavuk dedi ki:

  Merhaba bende ahırım var Salman tavuk yapmak istiyorum destek kredisi alabilirmiyim

 9. Hibe tafuk dedi ki:

  Şu anda 100 tane var tavuk bunu 500 cikarmam lazim devletin hibesi nas oluyor

 10. Salma tavukçuluk dedi ki:

  Merhaba salma tavukçuluk yapmak istiyorum çok güzel tarlam var hiç sermayem yok devletimden hibe almak istiyorum

 11. 2019 Hibe Tavuklar dedi ki:

  Ben de köyde hibeli tavuk bakıcam. 20 tavuk 2 horoz yeter mi?