Devlet Destekli

Devlet Destekli Sera Kredisi 2020 (7 Yıl Vade 2 Geri Ödemesiz)

Devlet Destekli Sera Kredisi 2020 (7 Yıl Vade 2 Geri Ödemesiz)

Devlet tarafından örtü altı tarım faaliyetleri de desteklenmektedir. Ziraat Bankası, Denizbank vb. bankalardan sera kredisi alabileceğiniz gibi  TKDK tarafından sağlanan desteklere de başvurabilirsiniz. Sera kredisi hesaplamaları yaparak işin ne kadar maliyet gerektirdiğini hesaplayabilirsiniz.

Müjde! Devlet 7 sene vadeli 2 yıl geri ödemesiz seracılık kredisi verecek. Bahse konu finansmanda faiz yıllık 8,25  iken 2 yıl geri ödemesiz olabilecek. Bunun haricinde çiftçimize 14 ay boyunca da işletme kredisi verilecek.

Örtü Altı Tarıma Devletten Destek

Sera Kredisi, seracılık yatırımı yapmak isteyen girişimciler ve var olan seralarını geliştirmek isteyen yatırımcılar için geliştirilmiş bir kredidir. Sera kredisi ile yeni sera kurmanın yanı sıra, seranızı büyütebilir, gerekli tadilat işlemlerinizi zorlanmadan yapabilirsiniz.

Sera kredisi yatırım maliyetinin %75’ini karşılamaktadır.İpotek teminatlı kredilerde maksimum 120 ay vadeye kadar değerlendirilir. 1/3/6/12 ayda bir ödemeli kredidir.

2020 yılında da verilen örtü altı tarım kredisi proje içeriğine göre 7 sene vadeli 2 sene geri ödemesizdir.

Sera Kredisi Çekmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Çiftçilik Belgesi, Kontrollü Örtü Altı Kayıt Sistemi belgesi, Nüfus Cüzdanı fotokopisi, Sera satın alınacaksa seraya ait ekspertiz belgesi, Sera yeni yapılacak veya tadilat ise proforma ve kesin fatura gerekli belgelerdir. Şubede yapılacak değerlendirme ile gerekli görülmesi durumunda ilave belge ve teminat talep edilebilecektir. Yerli üretim yapan ve yapacak olan girişimcilere devlet destekli krediler KOSGEB, BEBKA, ziraat bankası ve diğer devlet bankaları tarafından verilmektedir.

Ziraat Bankası Devlet Destekli Örtüaltı (Sera) Kredisi

Ziraat bankası devlet destekli sera kredi kampanyasıyla yatırım ve işletme kredi ürünleri ile seraların işletme giderlerinin ve yatırıma yönelik giderlerinin finansmanını karşılamak amacıyla seracılara özel sera kredisi vermektedir. Kontrollü örtüaltı üretme koşullarına sahip en az 1 dekar büyüklüğündeki seralarda üretim yapan ve hazırladıkları fizibilite raporları bakanlık müdürlüklerince onaylanan yeni kurulacak işletmelere seracılık kredileri sunmaktadır. Örtüaltı üretiminin kayıt altına alınması hakkında yönetmelik esasına uygun olarak üretim yapan ve Örtü altı kayıt sistemine (ÖKS) ye kayıtlı işletmelere verilen seracılık kredileri devlet destekli krediler kapsamındadır.

blank

Sera Kurmak İsteyenlere KOSGEB Destekleri

Kosgeb tarafından sera kurmak isteyenlere 100 bin lira Devlet destekli 0 faizli hibe kredi, 50 bin lira hibe kredi verilmektedir. Kosgeb kredisi alabilmek için kosgeb şartlarını yerine getirmek lazımdır. 32 saatlik girişimcilik kurslarına katılan ve başarılı olanlara verilen sertifikayı alarak gerekli fizibilite araştırmasını yapıp projelerini getiren herkes kosgeb kredisini alabilmektedir.

Sera Kredisi Veren Diğer Bankalar

Teb bankası sera yapımına yönelik yatırım veya mevcut serasında tadilat yapmak isteyen çiftçimize kredi imkanı sağlamaktadır. Bankadan 60 aya kadar vade ve 1,3,6,12 ayda bir eşit veya esnek ödeme imkan ile kredi alabilirsiniz. Seracılık kredisine başvurusu için gerekli belgeler; çiftçi kayıt sistemi belgesi, nüfus cüzdan fotokopisi, ikametgah senedi, tapu fotokopileri, kiralık arazileri varsa kira sözleşmeleri, örtü altı belgesidir.

Finansbank tan da sera ile ilgili bir yatırımınız varsa ve Finansbank sera kredisinin özellikleri ve şartları size uyuyorsa siz de bu krediyi alıp ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bu kredi ile mevcut seranızı daha da büyütebilir ya da seranızı kurmak için bu krediyi kullanabilirsiniz. Bu krediyi kullanarak tohum, fide, ilaç, gübre gibi seracılıkta gerekli olan tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Sera kredisi işletme maliyetinin tümü karşılanmaz. Bu kredi ancak işletme maliyetinin % 85’i karşılamaktadır Maksimum 36 ay vade ile kredi kullanılabilmektedir.Eğer istenirse ödeme periyotlar ayda bir, üç ayda bir, 6 ayda bir, 12 ayda bir şeklinde düzenlenebilir.

Sera kurmak için verilen hibe ve örtü altı tarım kredileri isimli yazımızı okudunuz mu? Bu destekler 2020 yılında yine Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilmeye devam edecektir. Ayrıca Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından 2020 yılı 2015 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğ ile sera modernizasyonu ve kontrollü örtü altı tarım için düşük faizli kredi verilmektedir. Bu anlamda kredi kullanmak isteyenler 2020 yılına kadar Ziraat Bankası’ na giderek kredi başvurularını yapabilirler.

Kontrollü örtü tarım uygulamaları için yatırım dönemine ait olan krediler yüzde 50 faiz indirimli, işletme dönemine ait krediler ise yüzde 50 faiz indirimli olarak kullandırılmaktadır. Sera modernizasyonunda kullandırılacak olan krediler ise var olan seraların teknik aksaklıklarının giderilmesi amacı ile kullandırılacaktır. Sabit ya da montajlı olarak yapılacak yapı iskeleti ve ürünlerden alınacak olan verimin artırılması amacı ile yapılacak olan çalışmalarda 300 bin TL ‘ ye kadar sıfır  faizli olarak kredi verilebilecektir. Yatırım döneminde kredi yüzde 50 olarak verilirken işletme döneminde yüzde 50 indirimli olarak verileceği bildirilmiştir. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

blank

Sizde devlet destekli sera kredilerine başvurarak seracılıkla ilgili tarım yatırımlarınızı yapabilir ya da yeni sera işletmenizi kurabilirsiniz. Ayrıca bankalar tarafından sera kurulumu ve sera modernizasyonu amacı ile verilen pek çok kredi bulunmaktadır. Bu kredilere de başvuru yapabilirsiniz.

Ayrıca Yapı Kredi Bankası sera kredisi, Şekerbank sera yapım ve modernizasyon kredileri gibi bankaların verdiği sera kredilerine de başvurabilirsiniz.

Bunun haricinde Ziraat Bankası afet mağdurlarına borç erteleme yeniliği getirmiştir. Normal şartlarda Bankanın verdiği kredilerin YILLIK faizleri şöyledir;

 • 1 sene vade faiz oranı %8
 • 1-4 sene faiz %10
 • 4 seneden uzun kredi faizler %11 oranındadır.

Ziraat Bankası sera kredisi 2020 yılında en yüksek %8,25 faizli verilecek.  Bunu aya bölersek aylık faiz oranı 0,6875 olacaktır.

] }Yorumlar
 1. blank abdullah dedi ki:

  bende seracılık yapmak istiyorum büyük çaplı arazi ekipman ama elinde hiç bir şey yok devletimiz bu sekilde de yardımcı olurmu

 2. blank Hasan dedi ki:

  arkadaşlar bende arazi var seracılık veya başka birşey için yatırım yapmak istiyen varsa bana ulaşabilir 05448638760

  1. blank Hasan dedi ki:

   yer şanlıurfa Harran su sıkıntısı yok toprak lokum gibi

 3. blank Uğur dedi ki:

  Merhaba 6 dönüm tarlamizda sera var bunların yanına devlet destekli sera kurmak istiyoruz samsun çarşamba da yardımcı olur musunuz.

 4. blank Salih dedi ki:

  Slm 15 dönüm kiraladim sera kurmak için devlet destek verirmi bana bilgi verirmisiniz luyfen

 5. blank Salih dedi ki:

  Slm 15 donum kiraladim sera kurmak istyrm yardımcı olurmusunuz

 6. blank sersis modern sera dedi ki:

  Sersis modern sera sistemleri

 7. blank YAHYA PARTAL dedi ki:

  Antalya Aksuda sera kurmak için 10 yilligina boş arsa kiraladım ve devletten destek istiyorum bütün bankalar ipotek istiyor soruyorum size benim teminat gösterecek arsam olsa neden arazi kiralayayım kendi arazim yok kira arsa ya tesis yapıp üretim yapmak istiyorum saygılarımla

 8. blank Nevzat karaca dedi ki:

  25 dönüm muz serası yaptırmak istiyorum yaklaşık kaça mal olur

  1. blank aktas dedi ki:

   2.5 trilyon

 9. blank 5 donum sera yapmak kaca mal olur dedi ki:

  Cok iyi

 10. blank Sera Yapımı dedi ki:

  Şanlıurfa Birecikte Hayvancılık yatırımımız inşaata başlayacak. Size de sera için başvuru gerçekleştirebiliriz.

  1. blank bilgi almak dedi ki:

   merhaba bilgi alabilirmiyim

 11. blank KKYDP VE TKDK SERACILIK FAALIYETLERI dedi ki:

  Seracılık yatırımlarınız veya hibe başvurularınız için arayın görüşelim.

  1. blank Sera dedi ki:

   Merhaba sera kurmak istiyorum yardimci olurmusunuz

  2. blank Seracılık dedi ki:

   Tam olarak siz kim oluyorsunuz. Ne siniz necisiniz ?
   Bilgilendirirseniz sevinirim.

  3. blank kredi almak dedi ki:

   merhaba seracılık kredisi almak istiyorum

  4. blank bülent samancı dedi ki:

   merhaba seacılık kredisi alabilirmıyım

 12. blank Sera bizim işimiz facebook Eskişehir dedi ki:

  Recep bey numaralardan arayın bilgilendirelim

  1. blank bülent samancı dedi ki:

   merhaba seracılık kredisi almak istiyordum nerden alabılırım bılgınız varmı

 13. blank EYUB YILMAZ dedi ki:

  Ben Erzurum AZİZYE Bey pınarı mahallesinde BANA AİT OLAN TARLAMDA sera projesinden yararlanmak istiyorum ne yapmalıyım

 14. blank TARLA dedi ki:

  ben tarla sahibiyim. ama neyim bilmiyorum

 15. blank Mahmut basibeyaz dedi ki:

  3 dönüm tarlaya sera kuracam bana devlet en nasıl yardım alabilirim

 16. blank şeref dedi ki:

  merhaba
  sera kurulumu için devlet destekleri konusunda bilgi alabilirmiyim

 17. blank seracılık dedi ki:

  iş kurmak

 18. blank Sera kurma dedi ki:

  Sera yapmak isteyen bize ulaşsın uygun fiyata sera kurulur

  1. blank Genç Çiftçi Sera Kurma Hibesi 2017 dedi ki:

   Sera Kurmak ve Devlet destekli Genç Çiftçi Hibesinden yararlanmak istiyorum. Nasıl Yapabilirim?

  2. blank sera dedi ki:

   1000 1150 m2 sera anahtar teslim ne kadar nasıl ulascaz

  3. blank Sami can dedi ki:

   Bana yardımcı olurmusunuz

  4. blank recep cınbırt dedi ki:

   Denizli baklan ilçesinde önce 5,5 daha sonra 25 dönüm sera yapmak istiyorum

  5. blank İbrahim dedi ki:

   İbrahim Burcu. Tel 05426832780
   1 dekar topraksız tarım serası kurmak istiyorum.
   Görüşelim. Teşekkürler

  6. blank METİN KIRCAN dedi ki:

   Merhaba sera kurmak istiyorum yardımcı olabilirmisiniz

  7. blank Emrah dedi ki:

   Selam 2 dönümlük anahtar teslim ne kadara mal olur öğrenebilir miyim?

  8. blank fiyat alma dedi ki:

   meraba 2 bin metre kara 2 tünel sera anahtar teslim maliyet kac olur tsk

 19. blank Sami can dedi ki:

  Sanliurfa/halfeti de Bana ait 13 dönüm tarlma var içinde elektirik su var 5 dönüm ü sera yapmak istiyorum.
  Bana yardımcı olabilrmisiniz ne yapmam lazim