Devlet Evlilik Yardımı ve Şartları 2021

Evlenmek isteyen çiftler tarafından evlilik yardımı başvurusu nasıl yapılır, şartları nelerdir, yeni evlenenlere devlet desteği ve krediler araştırılmaktadır. Devlet evlilik yardımı ve şartları 2021 hakkında tüm detaylara ulaşabilir, evlilik yardımı, çeyiz yardımı için hemen başvuru yapabilirsiniz.

Devlet Evlilik Yardımı ve Şartları 2021

Evlenmek isteyen çiftlere devlet tarafından çeyiz parası, devlet desteği verilmektedir. 2021 yılında da devlet evlilik yardımlarına devam etmektedir. Bu konu için yeni evlenenlere devlet desteği ne kadar, nasıl alınır, kaymakamlık ve belediye evlilik yardımları, yeni evlenenlere yardım eden kuruluşlar hakkında bilgi alarak devlet evlilik yardımı ve şartları 2021 hakkında tüm detaylı bilgilere ulaşarak evlilik desteklerine, çeyiz parası desteklerine başvuruda bulunabilirsiniz.

2021 Yeni Evlenenlere Devlet Yardımı Başvurusu

Devlet, evlenecek olan çiftlere ve ilk kez ev sahibi olacak kişilere hibe desteği vermektedir. Yeni evlenecek olan çiftler bu iki imkandan ayrı ayrı ayrı yararlanabilirler. Devletin bu kapsamda çiftlere sunduğu imkanlara hemen başvuru yapabilir ve destek alabilirsiniz. Bununla beraber evlenecek olan kadınlara çeyiz desteği de verilmektedir. Anne yada babasını kaybetmiş yetim aylığı alan kişilere verilen bu evlilik desteği banka üzerinden evlenme ödeneği açtırarak en az 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapma şartı ile devlet desteği verilmektedir. Bu birikim sonrasında paranızı alırken devlet alınan yetim aylığının 12 yada 24 katı kadar yardım yapmaktadır.

Devlet Evlilik Yardımı Ne Kadar?

18 yaşını aşmış, Türk vatandaşı olan vatandaşlar çeyiz hesabı açabilirler. En az 3 sene boyunca çeyiz hesabına düzenli bir şekilde 60 ay ve üzerinde para yatıran kişilere %25 yani 11 bin 32 TL devlet katkısı verilir. Banka üzerinden hesap açtırarak ödeme yapabilir ve devletin desteğinden yararlanabilirsiniz.

Yeni Evlenenlere Devlet Desteği 2021

Asgari ücret ile çalışan ve gerekli koşulları sağlayan bir kadın, 2021 yılında evlilik nedeni ile işten ayrılıyor ise 1 senelik çalışması için alabileceği tazminat ortalama olarak 3.577 TL’dir. Çalıştığı her ay için hak edeceği tazminat ödeneği ise aylık olarak 297.97 TL olarak belirtilir. Bununla birlikte yetim kız çocukları evlenme ödeneği hesabı açtırarak aldığı yetim aylığının 12 veya 24 katı kadar bu destek alarak yardımlardan yaralanabilir.

Bunlarla birlikte;

Evlilik Yardımı Kimlere Verilir?

Evlilik yardımı bir diğer adı ile çeyiz parası kimler verilir diye merak edilmektedir. Bu yardımdan yararlanmak için kız çocuklarının anne veya babasını kaybetmiş olması ve çalışmıyor olması gerekmektedir. Yetim aylığı alan ve evlilik yapan kadınlara bir defaya mahsus verilmektedir. Yaş sınırı ise bulunmuyor. Erkekler ise bu hakka sahip değillerdir. Sigortalı olarak çalışan bir kadın çeyiz parasını yetim aylığı almadığı için bu imkandan yararlanamaz.

Evlenen Çiftlere Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Evlenen çiftlere resmi nikahtan sonra ödenen yardımlar şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Çalışan kadınlara evlilik tazminatı,
 • SGK’dan ölüm maaşı alanlara çeyiz yardımı,
 • Devlet tarafından yapılan evlilik yardımları,
 • Belediye ve diğer kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan yardımlar,

Yazımızın devamında evlilik için yapılan tüm yardımları, kredileri ve destekleri nasıl alacağınızı, belgelerini ve başvuru yerlerini açıklayacağız.

2021 Evlilik Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler 

 • Evlenme cüzdanı
 • Kimlik belgesi
 • Başvuru yapılan kurumca verilen dilekçe örneği
 • Bu belgeler ile evlilik yardımlarına başvuru yapabilir ve desteklerden yararlanabilirsiniz.

e-Devlet Evlilik Yardımı Başvurusu

İlksan evlilik yardımı başvuru e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet kapısı üzerinden İlksan
Evlilik Yardımı Başvurusunu https://www.turkiye.gov.tr/ilksan-evlilik-yardimi-basvurusu linki üzerinden evlilik yardımı başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Çeyiz Parası Şartları ve Başvurusu

Ülkemizde SGK tarafından bayanlara sağlanmakta olan yardımlardan birisi de bilenen genel adı ile çeyiz parası yani evlenme yardımı ödeneği kız çocuklarına verilir, erkekler çeyiz parası alamaz. Çeyiz parası alabilmek için gerekli şartlar ise;

 • Çeyiz parası yani evlenme ödeneği alabilmek gerekli olan şartlardan birincisi kız çocuklarının vefat eden anne veya babasından ölüm aylığı alması durumudur.
 • İkincisi ise kız çocuklarının bu ölüm aylığını almaya devam ederken evlenmiş olmasıdır.
 • Dul olan eşlerin eşler yeniden evlenmeleri halinde çeyiz parasından yararlanamazlar.
 • Çeyiz parası almak isteyen kız çocuklarının İl veya İlçelerde bulunan  Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

Çeyiz parası alarak evlenen kız çocuklarının ölüm aylıkları da durdurulmaktadır. Kız çocuğunun boşanması durumunda yeniden ölüm aylığı alabilir.

Anne yada babası vefat etmiş yetim kız çocuklarının almış oldukları yetim maaşının 24 katı olmalıdır. Yani; 2 yıllık yetim maaşının toplamı kadar olmaktadır. Bu sebep ile diğer kardeşlerin maaşının artması için en az 2 yıl beklemesi gerekmektedir. Evlenecek olan kız çocuklarından en son evlenen en yüksek miktarda evlilik ödeneği almaya hak kazanır.

İşyerinde Evlilik Parası Ne Kadar?

Evlenen çiftlerin resmi nikahlarından sonra en geç 1 yıl içerisinde işten çıkış talebinizi bildirmeniz gerekiyor. Bu işlemi yaparken ihbar sürelerine uymak gerekiyor. SGK evlilik parası yani evlilik tazminatı alarak için işten çıkabilmek için çalışma süresine göre işi bırakmadan önce başvuru yapmanız gereken tarihler aşağıda sıraladığımız gibidir.

 • 1,5-3 yıl arasında ise en az 6 hafta önce başvuru yapmalısınız,
 • 3 yıldan fazla ise en az 8 hafta önce başvuru yapmalısınız,
 • Çalışma süreniz 1,5 yıl ve altında ise en geç 4 hafta

içerisinde işyerinize başvurularınız yapmanız gerekmektedir. İşyerinden alacağınız tazminat ise çalışma süreniz ve haklarınıza göre hesaplanmaktadır. Evlenen erkeklerin böyle bir hakkı yoktur.

SGK Evlilik Yardımı 2021

SGK tarafından evlilik yardımı alacak kişilerin;

 • 4/A hizmet akdi ile çalışanların sigortalılığı,
 • 4/B Kendi nam ve hesabına çalışanların sigortalılığı,

kapsamında ise veya 01 Ekim 2008’den sonra ilk defa memurluğa başlayanların kız çocukları, bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine yada Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Çeyiz parası için müracaatta bulunan kişilerin kendileri tarafından açtırılan banka hesap numaraları veya SGK tarafından ikametlerine en yakın yerde açtıracakları hesap numaralarına yatırılmaktadır. Çeyiz parası elden verilmemektedir.

Kaymakamlık Evlilik Yardımı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından evlilik veya çeyiz parası adı altında yardımlar bulunmamaktadır. Ancak, devlet devletdestekli.com tarafından yeni evlenecek çiftlere devlet tarafından destek verilmektedir. Bu desteklerden çiftler evlendikten sonra ortaya çıkan maddi problemleri karşılamak adına verilmektedir.

Yeni Evlenenlere Yardım Eden Kuruluşlar

Evlenecek olan ve maddi durumu yetersiz olan çiftlere yardım yapan kurum, dernek ve vakıflar:

Yorumlar

 1. Avatar of Uğur Uğur dedi ki:

  Evlilik yardım istiyorum hiç param yok hiç kimse yardım etmiyor

 2. Avatar of Cerem Cerem dedi ki:

  Ben bilmiyordum ve hesabım yok yazın evlenicez inşallah ben yararlanamaz mıyım

 3. Avatar of mehmet mehmet dedi ki:

  evlilik ceyiz parası destegi icin nereye basvuru yapabilirim

  1. Avatar of ALP ALP dedi ki:

   Sgk ya başvuru yapmanız gerekmete

 4. Avatar of Farkedermi Farkedermi dedi ki:

  Merhabalar evlenmeden önce çocuğum oldu evlendim çeyiz parasına başvuruda bulundum çocuğun olması sorun teşkil eder mi bir de üzerime araç alsam sorun olur mu

error: Content is protected !!