Devlet Evlilik Yardımı ve Şartları 2023 (48 Ay Vadeli 150 Bin Lira)

Evlenmek isteyen çiftlerin evlilik yardımına nasıl başvuracağı, şartların neler olduğu, yeni evliler için devlet desteği ve kredisi araştırılıyor. Bu sayfada Devlet evlilik yardımı 2023 koşulları hakkında tüm detaylara ulaşabilir, evlilik yardımı, çeyiz yardımı için hemen başvurabilirsiniz.

Devlet Evlilik Yardımı ve Şartları 2023 (48 Ay Vadeli 150 Bin Lira)

2023 yılında devlet Evlenmek isteyen çiftlere devlet çeyiz parası ve devlet desteği veriyor. Yeni evliler için devlet desteğinin ne kadar olduğu, nasıl alınacağı, kaymakamlık ve belediye evlilik yardımları, yeni evlilere yardım eden kuruluşlar, devlet evlilik yardımı ve koşulları hakkında tüm detaylı bilgilere erişerek evlilik yardımı ve çeyiz desteği başvurusunda bulunabilirsiniz.

Evleneceklere Devlet Kredi Desteği! 2 Yıl Geri Ödemesiz 48 Ay Vadeli

Yeni evlenecek çiftlere 24 ay geri ödemesiz 48 ay vadeli 150 bin TL kredi desteği verilecek.

Cumhurbaşkanı tarafından müjesi verilen Aile Koruma Kalkanı Programı olarak açıklanan projenin finansmanı, uluslararası standartlarda dijital Aile ve Gençlik Bankası kanalıyla sağlanacak.

2023 Yeni Evlenenlere Devlet Yardımı Başvurusu

Evlenecek çiftlere ve ilk kez ev sahibi olacak kişilere devlet hibe desteği veriyor. Yeni evli çiftler bu iki olanaktan ayrı ayrı yararlanabilmektedir. Devletin bu kapsamda çiftlere sunduğu imkanlara hemen başvurabilir ve destek alabilirsiniz. Ayrıca evlenecek kadınlara çeyiz desteği de verilmektedir.

Anne veya babasını kaybetmiş kişilere verilen bu evlilik yardımı banka aracılığıyla evlilik yardımı açarak en az 3 yıl düzenli ödeme yapmak şartıyla devlet desteği verilmektedir. Bu birikimden sonra devlet paranızı alırken alınan yetim aylığının 12 veya 24 katını veriyor.

Devlet Evlilik Yardımı Ne Kadar?

18 yaşını aşmış, Türk vatandaşı olan vatandaşlar çeyiz hesabı açabilirler. En az 3 sene boyunca çeyiz hesabına düzenli bir şekilde 60 ay ve üzerinde para yatıran kişilere %25 devlet katkısı verilir. Banka üzerinden hesap açtırarak ödeme yapabilir ve devletin desteğinden yararlanabilirsiniz.

Ayrıca İlksan uygulanan evlilik yardımı 2.000,00 TL‘dir.

Yeni Evlenenlere Devlet Desteği 2023

Evlilik nedeniyle işten ayrılan kadın işçinin kıdem tazminatı normal kıdem tazminatı hesabı ile aynıdır. Yani bu durumda kıdem tazminatı, işçinin son 30 günlük brüt ücretinin çalışılan yıl ile çarpılmasıyla hesaplanır.

Asgari ücret ile çalışan ve gerekli koşulları sağlayan bir kadın, 2023 yılında evlilik nedeni ile işten ayrılıyor ise 1 senelik çalışması için alabileceği tazminat ortalama olarak 10.008 TL’dir. Çalıştığı her ay için hak edeceği tazminat ödeneği ise aylık olarak 384,92 TL olarak belirtilir.

Yetim kız çocukları evlenme ödeneği hesabı açtırarak aldığı yetim aylığının 12 veya 24 katı kadar bu destek alarak yardımlardan yaralanabilir.

Bunlarla birlikte;

 • Devlet destekli faizsiz evlilik kredisi veren bankalar yılında bir çok çifte evliliği için uygun faiz oranları ile destek vermektedir. Bilgi alabilir ve yuvanızı kurmak için kredi desteği alabilirsiniz.
 • Devlet çeyiz parası desteği ile banka hesabınızı açarak ödemelerinize karşılık devletten çeyiz desteği alabilirsiniz.

Evlilik Yardımı Kimlere Verilir?

Çeyiz parası olarak da bilinen evlilik yardımının kime verildiği merak ediliyor. Kız çocuklarının bu yardımdan yararlanabilmesi için anne veya babasını kaybetmiş olması ve çalışmıyor olması gerekir. Yetim aylığı alıp evlenen kadınlara bir defaya mahsus verilir. Yaş sınırı yoktur. Erkeklerin bu hakkı yoktur. Sigortalı olarak çalışan kadın çeyiz parasını yetim aylığı olarak almadığı için bu imkandan yararlanamaz.

Evlenen Çiftlere Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Resmi nikahtan sonra evli çiftlere ödenen yardımlar şunlardır:

 • Çalışan kadınlara evlilik tazminatı
 • SGK’dan ölüm maaşı alanlara çeyiz yardımı
 • Devlet tarafından yapılan evlilik yardımları
 • Belediye ve diğer kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan yardımlar,

Yazımızın devamında evlilik için tüm yardım, kredi ve desteklerin nasıl alınacağını, evrakları ve başvuru yerlerini anlatacağız.

2023 Evlilik Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

2023 Evlilik Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Evlenme cüzdanı
 • Kimlik belgesi
 • Başvuru yapılan kurumca verilen dilekçe örneği
 • Bu belgeler ile evlilik yardımlarına başvuru yapabilir ve desteklerden yararlanabilirsiniz.

Çeyiz Parası Şartları ve Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde SGK’nın kadınlara sağladığı yardımlardan biri de halk arasında çeyiz parası olarak bilinen çeyiz ödeneğidir, yani kızlara evlilik yardımı ödeneği verilmekte, erkekler çeyiz parası alamamaktadır.

Çeyiz parası alabilmek için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Çeyiz parası yani evlenme ödeneği alabilmek gerekli olan şartlardan birincisi kız çocuklarının vefat eden anne veya babasından ölüm aylığı alması durumudur.
 • İkincisi ise kız çocuklarının bu ölüm aylığını almaya devam ederken evlenmiş olmasıdır.
 • Dul olan eşlerin eşler yeniden evlenmeleri halinde çeyiz parasından yararlanamazlar.
 • Çeyiz parası almak isteyen kız çocuklarının İl veya İlçelerde bulunan  Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

Çeyiz parasıyla evlenen kızların ölüm aylığı da kesiliyor. Kızın boşanması halinde yeniden dul aylığı alabilir.

Anne ve babası vefat etmiş yetim kızların aldığı yetim maaşının 24 katı olmalıdır. Yetimin 2 yıllık maaşının toplamına eşittir. Bu nedenle diğer kardeşlerin maaşlarının artması için en az 2 yıl beklemesi gerekiyor. Evlenecek kızlardan en son evlenen evlenme ödeneği almaya hak kazanır.

e-Devlet Evlilik Yardımı Başvurusu

İlksan evlilik yardımı başvuru e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet kapısı üzerinden İlksan
Evlilik Yardımı Başvurusunu https://www.turkiye.gov.tr/ilksan-evlilik-yardimi-basvurusu linki üzerinden evlilik yardımı başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

İşyerinde Evlilik Parası Ne Kadar?

Evli çiftlerin resmi nikahlarından sonra en geç 1 yıl içinde işten çıkarma talebinizi bildirmeniz gerekmektedir. Bunu yaparken ihbar sürelerine uymak gerekir. SGK evlilik yardımı yani evlilik tazminatı için işten ayrılabilmeniz için çalışma süresine göre işten ayrılmadan önce başvurmanız gereken tarihler aşağıda sıralanmıştır.

 • 1,5-3 yıl arasında ise en az 6 hafta önce başvuru yapmalısınız.
 • 3 yıldan fazla ise en az 8 hafta önce başvuru yapmalısınız.
 • Çalışma süreniz 1,5 yıl ve altında ise en geç 4 hafta.

İş yerinize başvurmanız gerekmektedir. İşyerinden alacağınız tazminat, çalışma sürenize ve haklarınıza göre hesaplanır. Evli erkeklerin böyle bir hakkı yoktur.

SGK Evlilik Yardımı 2023

SGK tarafından evlilik yardımı alacak kişilerin:

 • 4/A hizmet akdi ile çalışanların sigortalılığı
 • 4/B Kendi nam ve hesabına çalışanların sigortalılığı

kapsamında ise veya 01 Ekim 2008’den sonra ilk defa memurluğa başlayanların kız çocukları, bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine yada Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Çeyiz parası için müracaatta bulunan kişilerin kendileri tarafından açtırılan banka hesap numaraları veya SGK tarafından ikametlerine en yakın yerde açtıracakları hesap numaralarına yatırılmaktadır. Çeyiz parası elden verilmemektedir.

Kaymakamlık Evlilik Yardımı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından evlilik ve çeyiz adı altında herhangi bir yardım yapılmamaktadır. Ancak devlet yeni evli çiftlere destek sağlıyor. Bu destekler, çiftlerin evlendikten sonra ortaya çıkan maddi sıkıntılarını gidermek amacıyla verilmektedir.

Yeni Evlenenlere Yardım Eden Kuruluşlar

Evlenmek üzere olan ve maddi durumu yetersiz olan çiftlere yardımcı olan kurum, dernek ve vakıflar aşağıdaki gibidir:

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Vade Süresi Kaç Ay?

Devlet destekli evlilik kredisi vade süresi 2 yıl geri ödemesiz 48 ay vadeli toplamda 60 ay vadelidir.

Devlet Evlilik Yardımı Alan Çiftlerin Boşanması Durumunda Yardım Geri Ödenir mi?

Hayır, Devlet Evlilik Yardımı geri ödenmez.

Devlet Evlilik Yardımı Almak İçin Evlilik Yeri Kısıtlaması Var mı?

Hayır, Devlet Evlilik Yardımı için evlilik yapılacak yer ile ilgili bir kısıtlama yoktur.

Yorumlar

 1. Avatar of Emine çakır Emine çakır dedi ki:

  Evliyım ama mahkemmm suruyor zordayım eşim bıraktı cehız parası almadım bn hıc haklarımı isyorum

 2. Avatar of Gülşah Gülşah dedi ki:

  Yeni evliyim durmumuz yok hic ceyizim yok ceyisiz bir gelin geldim lutfen bana yardimci olun benimde herkez gibi bir ceyizim olsun istiyorum

 3. Avatar of mehmet akif mehmet akif dedi ki:

  yani devlet çok sağolsun yardımı harikaymış ya!!!!!!!! zaten anasını ağlatmışssınız ülkenin fiyatlar almış başını gidiyor. bu insanlar neyi alıp da evine koayacak evlenecek. en basitinden bari alınacak olan eşyalardan kdv si ötv si bunları almayın be kardeşim . herkes sizin gibi 50-60 milyar para kazanmıyor velhasıl kelam
  ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM !

 4. Avatar of Harun Harun dedi ki:

  Geçen sene nişanımızı yaptık bir yıl içinde yaşam şartları çok bozuldu kiralar çok arttı asgari ücretle eşyamı alalım kiramı verelim geçinelimmi allah bizim durumumuzda olanlara yardım etsin evlenmekten vaz geçeyim diye düşündüm ama nişanlımın hayallerini yıkmaya hakkım yok ama bizim hayallerimizi yıkanlar çok kafam iki elimin arasında kara kara düşünmek bize kaldı neyazıkki.