Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Para Ödüyor? (2019 HESAPLAMA)

Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Para Ödüyor? (2019 HESAPLAMA)

Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Para Ödüyor? (2019 HESAPLAMA)
28 Şubat 2019 tarihinde eklendi.

Sigortalılar Devlet desteği ile gözlük alma hakkına sahipler. Ancak birçok hasta, bu hakkında nasıl kullanılacağını bilmiyor. Şimdi sizlere, çerçevelerin, optik camların kaç yılda bir yenileceğini, gözlük hakkınız olup olmadığını nasıl öğreneceğinizi anlatacağız. Devlet gözlük için ne kadar ödüyor? Sgk gözlük çerçeve modelleri ve fiyatları,  sgk’nın karşıladığı gözlük modelleri gibi sorularınızın yanıtları ile beraber 2019 yılında gözlük süresi sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Devlet Destekli Gözlük Nasıl Alınır?

Devlet desteği ile gözlük ve çerçeve alabilmek için, kişinin yeterli prim ödemesi yaparak, muayene olabilecek kadar çalışmış olması gerekiyor. Daha sonra Devlet Hastanelerinin Göz Polikliniklerinden randevu alarak, gözünüzde ki rahatsızlığı tespit ettiriyorsunuz. Bu rahatsızlık sonucunda eğer doktor tarafından gözlük yazılırsa, bu gözlüğü almak için Sosyal Güvenlik Kurumunun yapmış olduğu Devlet Destekli gözlük ödemesinden faydalanabilirsiniz.

SGK Kapsamında Gözlük Yardım Bedelleri Ne Kadar?

Sosyal Güvenlik Kurumu kendi bünyesinde ki bütün vatandaşlarına 3 yılda yalnız 1 kez olmak üzere;

Uzak Çerçeve Bedeli;  37,80 TL.

Yakın Çerçeve Bedeli; 37,80 TL. (40 yaş üstü prespiyopi teşhisi ile yazılan yakını görme gözlüğü)

Bunun dışında gözlük çerçevesi alan kişi eğer yerli üretim bir çerçeve alırsa Sgk’nın ödediği çerçeve fiyatı 43,20 olur.

Anlaşıldığı üzere SGK kendi bünyesinde ki her hastasına 3 yıl da 1 kez olmak şartıyla 37,80 yada 43,20 TL çerçeve alması için katkıda bulunur.

Camlar içinse diyoptri değerleri göre farklı fiyatlar ödemektedir.  Sgk ‘nın en sık ödediği cam ücretleri;

 • 10,97 TL,
 • 12,07 TL,
 • 15,37 TL,
 • 16,47 TL.

arası değişmektedir. Peki Sgk çerçeve yardımının toplam hesabı nasıl yapılır?

SGK Gözlük Çerçeve Yardımı Hesaplama

Sgk Çalışanı için hesaplama;

-2.00 miyop hasta için çift cam ücreti olarak 10,97 TL ödemektedir.

Yani -2.00 uzak çerçevesi ve camları için Sgk Çalışanı bir kişiye:

37,80  TL. +  10,97 TL. =  48,77 TL ödemekte olup, Sgk çalışanlarından %20 katılım payı ödenen rakamdan düşülmektedir.

48,77  TL.  –  9,75  TL.  (%20 Kat. Payı)  =  39,02  TL.

Sgk çalışanı -2.00 miyop gözlük almak isteyen bir kişiye 3 yılda 1 kez olmak üzere Sgk toplamda 39,02 TL para yardımı yapmaktadır. (Bağkur çalışanı, yeşilkartlı, ssk çalışanı hepsi %20 katılım payı kesintisine uğrar)

Emekliler için hesaplama;

Tek fark eden şey katılım payının %10 olması ve bunun kişinin maaşından kesilmesidir. Yukarıda ki hesabı Sgk emeklisi bir vatandaş için yapalım.

-2.00 miyop hasta için çift cam ücreti olarak 10,97 TL ödemektedir.

Yani -2.00 uzak çerçevesi ve camları için Sgk emeklisi bir kişiye:

37,80 TL. +  10,97  TL. =  48,77 TL ödemekte olup Sgk  emeklisinin maaşından %10 katılım payı kesilmektedir.

48,77  TL. –  4,87 TL. (%10 Kat. Payı)  =  43,89 TL.

Sgk emeklisi -2.00 miyop gözlük almak isteyen bir kişiye 3 yılda 1 kez olmak üzere toplamda 43,89 TL para yardımı yapmaktadır. (Bağkur emeklisi, emekli sandığı emeklisi, ssk emeklisi hepsi %10 katılım payı kesintisine uğrar)

Anlaşıldığı üzere SGK her vatandaşına gözlük çerçevesi ve cam vermez! Sadece alması gereken ürün için belli zaman aralığı koyarak yardımda bulunur.

Sgk 16 yıldır katkıda bulunduğu rakamları değiştirmemiştir. 16 Yıl önce de ödediği rakam 43,20 idi şimdi de 43,20 TL ‘ dir. Rakamları güncellemediğinden kişiler almak istedikleri çerçeve ve cam fiyatından Sgk’nın ödediği rakamı eksik öderler.

Burada şunun altını bir kez daha çizmek isterim ki Sgk çerçeve vermez! Piyasada zaten 37 TL ‘ye ya da 43 TL’ye satılan standartlarına uygun bir çerçeve yoktur! Sgk kendi bünyesinde ki vatandaşına gözlük alabilmesi için yardımda bulunur.

Mesela kişi 400 TL değerinde bir çerçeve 200 TL değerinde bir cam alabilme özgürlüğüne sahip olduğu gibi 150 TL çerçeve 100 TL değerinde ki bir camı da alabilir. Toplam tutardan Sgk’nın ödediği rakam düşülür arada kalan fark gözlük kullanıcısı tarafından ödenir.

Anlaşıldığı üzere siz istediğiniz bir gözlükçüden içeri girdiğiniz andan itibaren istediğiniz çerçeveyi ve camı almakta özgürsünüz. Toplam tutarın sadece yukarıda yazılan kısmını SGK öder gerisini gözlük almak isteyen vatandaş öder.E-DEVLET ÜZERİNDEN GÖZLÜK HAKKI SORGULAMA

Sosyal Sigortalar Kurumu E-Devlet uygulaması ile, gözlük ödemesi yapılan kişilerin kaydını yapıyor ve yeni gözlük sorgulamasının ne zaman yapılacağını internet üzerinde sorgulamalarına müsaade ediyor. Sosyal Sigortalar kurumu Ne zaman Gözlük Camı Değiştirebilirim isimli uygulamasını kısa mesaj servisine de uyarlamış. Hatta e-devlet sitesinde bir görsel ile kullanıcılara bu konuda bilgi veriliyor.

sgk-gozluk-sorgulama

KISA MESAJ İLE GÖZLÜK SORGULAMA

Yukarıda ki mesajda görüldüğü üzere, gözlüğünü yenilemek isteyen hastalar, 5502 nolu numaraya CAM TC AİLE SIRA NO yazarak kısa mesaj gönderiyorlar ve bu sorgulamanın sonunda aşağıda ki görselde görüldüğü üzere, kullanıcının hangi tarihte yeniden gözlük alabileceği bildiriliyor.

devlet-destekli-gozluk-sorgulama-sonucu

GÖZLÜK SORGULAMA SONUCU

Eğer sizinde E-Devlet şifreniz var ise, Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama sayfasında e-imza veya mobil şifreniz ile bağlanarak online sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Açılan sayfaya giriş yapmadan evvel PTT’ den aldığınız şifre ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra açılan sayfada gözlük alma hakkınız olup olmadığı sorgulanmaktadır. Örneğin sağ cam bilgisi hakkınız olmadığı gösteriliyor ise yukarıdaki durum gibi gözünüzde bir değişiklik olmaksızın cam değiştirilmesi mümkün olmamaktadır.

e devlet gözlük hakkı sorgulama

e devlet gözlük hakkı sorgulama

3 Yıldan Evvel Gözlük Değiştirmek Mümkün mü?

Normal şartlarda devlet destekli olarak verilen çerçeve ve camlar için belirlenmiş bir süre bulunmakla beraber bu sürenin 3 yıl olduğunu söyledik. Ancak bu durumun iki istisnasını bulunmaktadır.

 1. Diyoptrilik:  Bu gözün gelen ışınlarını kırma gücünü ifade etmektedir. Şayet bu konuda 0,5 oranında bir artış söz konusu olursa, devlet tarafından camların karşılanması gibi bir durum söz konusu olmaktadır. Bu durumun tespiti için yine Göz Hastalıkları doktoruna giderek muayene olmanız gerekiyor. Bu bozukluğun tespit edilmesi durumunda doktor tarafından size yeni bir gözlük reçetesi yaptırılması söz konusu olabilecektir.
 2. Gelişim çağında olan çocuklar: Ayrıca süreden önce numaralı gözlük verilmesi durumu bir de gelişim çağında olan çocuklar için geçerli olmaktadır. 18 yaşını doldurmamış olan çocuklarda 3 yıldan önce gözlük camı değiştirmek mümkündür.

Gözlük Reçetesi Kaç Gün Geçerli?

Gözlük reçeteleri Göz Hastalıkları Uzmanları tarafından düzenlenmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında hizmet veriliyor ise reçetelerin geçerlilik süreleri 10 iş günü olarak belirlenmiştir. 10 iş günü içerisinde müracaat edilmeyerek işleme girmeyen reçeteler geçersiz olarak kabul edilmektedir. Bir de özel hastaneden alınan reçetelere değinelim. 4924 sayılı Sağlık Bakanlığı yazısında;

Gözlük Reçetesi Kaç Gün Geçerli?

Gözlük Reçetesi Kaç Gün Geçerli?

“…..düzenlenen gözlük ve her türlü lens reçetelerinin geçerlilik süreleri; hastanın refraksiyonu, kornea eğimi ve göz yaşı özelliklerinin değişebileceği, bu nedenle gözlük reçeteleri ile her türlü lens reçetelerinin son 1 yıl içinde yazılmış olması gerektiği.” söylenmektedir.

Yönetmelik gereği SGK kapsamı dışında yazılan reçetelerin geçerlilik süreleri 1 yıl olarak belirlenmiştir.

gözlük-desteği

Devlet gözlük desteği

Devlet Destekli Gözlük Hakkı ile Güneş Gözlüğü Alınır mı?

Optikler sizlerden aldığı faturalar ile Devletin yapacağı ödemeyi her ayın belirli günlerinde sosyal sigortalar kurumuna başvurarak, belirli dönemlerde teslim almaktadırlar. Bazı özel optik firmalarının, bu bedeli ister standart gözlük ve cam, isterse güneş gözlüğü olarak kullandıkları söylense de, gerçeği yansıtmamaktadır. Ayrıca bu durum mevzuata aykırıdır.  Numaralı gözlük reçetesi ile güneş gözlüğü alınamaz. 

(Kaynak: İçeriğimiz Optisyen İsmail UYAR bey tarafından hazırlanmış olup, katkılarından dolayı teşekkürü bir borç biliriz.)Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Para Ödüyor? (2019 HESAPLAMA) Konusuna 39 Yorum Yapıldı
 1. MESAJ ATTIM AMA CEVAP VEREN YOK dedi ki:

  Söylediğiniz şekilde mesaj attım herhangi bir geri dönüş olmadı ?

 2. Bedava'ya Gözlük Yok dedi ki:

  Optisyen olarak söylüyorum. Devletin ödediği gözlük diye bir şey yok devlet 40 lira kadar ödeme yapıyor ister 500 liralık gözlük al ister 100 liralık devletin verdiği gözlük diye bir şey yok eskidendi onlar yıllardır reçeteye zam gelmiyor optisyenler niye zarara uğrasın biraz anlayış.. Siz istiyorsunuz iyi olsun güzel olsun para alınmasın var mı öyle dünya bizler nasıl ayakta duracağız Biraz emeğe ve mesleğe saygınız olsun

 3. GÖZLÜK GİDERLERİ dedi ki:

  Memur emeklisiyim. 2019/2..yarısında gözlük çerçevesi ve optik cam alayım dedim. SGK katkısı 43,20 TL olurken, gözlükçü 240.00 TL alırım dedi. Siz ne dersiniz SLM.

 4. SGK dan ucrefsiz gozluk dedi ki:

  Ben 2017 de 2 numara gözlük aldim hic para odemedim Gözlükçü Devletin verdigi gözluk modellerini cikardi 7-8 model onlardan birini aldim.HİÇ PARA ÖDEMEDİM

 5. Gözlük fiyatları dedi ki:

  Bugün doktora çıkıp doktordan reçete aldık optikçiye gittik.Üç sene önce almıştık,bu sene yine SGK’dan ücretsiz gözlük alma haklkımız var.Bursa’da .. optik, … optik,ve adını unuttuğum bir başka optikçi bizden 20+20,toplamda 40 tl. para istiyorlar.En ucuzundan alsak bile ille de bu parayı ödemek zorundaymışsık..Almadan geldik…

 6. her yerden ne kopartırım dedi ki:

  doktor bana yakın gözlüğü yazdı.optikci en ucuz camın 40 tl olduğunu,devletin 20 tlsini ödediğini söyleyerek 20 tl talep etti.birde hastanelere ödediğimiz katılım payı olarak gözlük katılım payı 9 tl aldı.tam 29 tl ödeme yaptım.bana verilen sağlık hizmetinin içine edeyim.her yerden tırtıklıyorlar.

 7. Numaralı gözlük dedi ki:

  Hüseyin bey aliekperesten hangi firmadan aldınz

 8. savr dedi ki:

  Geliyor geliyor optikçilerede yakında dayanacaklar.

 9. gözlükçüye devletin verdiğini ver dedim benden 40 tl fazla para istedi dedi ki:

  gözlükçü benden 40 tl ücret istedi. ben emekliyim.

 10. Hüseyin dedi ki:

  Bir ay beklemeyi göze alanlar aliekpresten çerçeve beğenin cam numaralarınızı satıcıya yazın titanyum çerçeveli yakın gözlük herşey dahil hediyeler ile beraber 75 TL ye geldi. Çok beğendiğim için Tekrar yedek takım sipariş ettim. Bursa’da aynı tür çerçeveye 600 TL en düşük fiyat istiyorlar.

1 2
Sayfa başına git