Devlet İmplantı Karşılıyor Mu? SGK Desteği Nasıl Alınır?

Devlet İmplantı Karşılıyor Mu? SGK Desteği Nasıl Alınır?
A+
A-

İmplant son yılların en iyi diş tedavi tekniklerinden biri olup, binlerce hasta bu tedavi için sıra beklemektedir. Peki sigortalı olarak çalışan vatandaş için Sgk implantı karşılıyor mu, Emeklinin, çalışanın diş tedavisinde sgk neleri karşılıyor, Devlet hastanelerine ve üniversite hastanelerine başvurmak isteyen hastaların ne yapmaları gerekiyor, Güncel implant yapan üniversite ve devlet hastaneleri ile fiyatlarını sizler için araştırdık.

SGK İmplantı Karşılıyor mu?

Emekli veya sigortalı olarak çalışan vatandaşlarımız için, implant yapan devlet ve üniversite hastanelerinin ücretleri SGK tarafından karşılanmaktadır. Ancak bu ücretlerin karşılanması için bazı şartlar bulunmaktadır. Hepimizin bildiği gibi, SGK tarafından kişilerin sağlığı açısından gerekli olan ve lüks olmayan tedavi giderleri ödenmektedir. Sgk’nın implant tedavisini ödemesi için de, 2010 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan Sağlık Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan hususların karşılanması gerekmektedir. Tebliğname de bu husus şöyle belirtilmektedir.

İmplant Yapan Devlet ve Üniversite Hastaneleri

İmplant Yapan Devlet ve Üniversite Hastaneleri

Eğer yeni bir uygulama başlatılmamış ise, genel itibariyle diş implantı Üniversite hastanelerinde yapılmaktadır. Yukarı da belirtilen kanun maddelerinde yer alan hususa tabi olan ve SGK desteği ile implant uygulatmak için üniversite hastanelerinde sıra bekleyen yüzlerce hasta bulunmaktadır. Bu sebeple üniversite hastanelerinde diş implantı için genel itibariyle şu uygulama yapılır.

 • Hasta üniversite hastanesinden randevu alır. Genelde bu süre 1 ay civarındadır.
 • Randevu alan hasta diş hekimliği fakültesine başvurur.
 • Başvuru muayenesini olur ve tedavinin yapılacağı bölüme sevk edilir.
 • Bu bölümde kontrolü yapılır ve tedaviye karar verilir.
 • Eğer hasta üniversite hastanesinde diş implant tedavisi olmak isterse kendisine gün verilir ve bu gün de tedavisine başlanır.
 • Diş Hekimliği Fakültelerinde ki yoğunluk nedeniyle, randevu tarihi aylar sonrasına verilebilmektedir. Bu sebeple, hastaneler tedavinin gerekliliği yönünde yukarı da anlatılan mevzuat hükümlerine uygun şekilde rapor tanzim ederler.
 • Eğer hasta ister ise, bu rapor ile birlikte özel implant yapan hastanelere başvuru yapabilir.
 • Başvuru yapılan özel hastane raporu teslim alır ve tedavi programını hastaya açıklar. Programda ne kadar ücret alınacağı, Devletin ne kadarını karşıladığı hastaya açıklanır.
 • Hasta zaman zaman özel hastanenin belirttiği şekilde SGK’ya başvuru yaparak devlet desteğini alır.

 İmplant Fiyatları Yılında Ne Kadar Olacak?

Eylül ayında doların yükselmesi ile yurt dışından dolar üzerinden getirilen tedavi ürünlerine de bir zam yansıdı. Bu kapsamda şuan itibariyle diş implant fiyatları 2.000 TL. ile 10.000 TL. arasında değişmektedir. Bu implantın devlet tarafından karşılanan miktarı hastanın durumuna ve tedavi gerekliliğine göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple şu kadarını devlet karşılar demek doğru olmaz. Özel hastanelerin fiyatları birbirine yakındır.

2021 yılı Güncel İmplant Fiyatları;

2021 Yılı İçin Ortalama FiyatlarKDV Dahil İmplant Fiyatı
Tek diş için kemik için implant fiyatı 1.200 TL
Tek Diş İçin Sert doku greftleme fiyatı 500 TL
Tek Çene Tek diş overdenture hassas tutucu fiyatı 1.300 TL
Çift çene tek diş hassas tutucu (Overdenture fiyatı) 2.500 TL
Tek Diş (Metal Ücreti Hariç) Veneer Kron ( Zirkonyum)500 TL
Tek diş için porselen veneer kron500 TL
Tek diş, tam seramik kron (metal desteği olmayan porselen)850 TL
Ortalama İmplant Fiyatları

Emeklinin Diş Yaptırması İçin Neler Gerekir?

Emekli vatandaşlarımızın diş yaptırmayı istemeleri durumunda, en yakın Devlet hastanelerinin diş polikliniklerine başvurmaları gerekmektedir. Başvuru sonrasında program belirlenir ve SGK tarafından emeklinin tüm diş masrafları karşılanır. Ancak implant gerekli ise yukarıda anlatılan esaslar emekliler içinde geçerlidir. Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor isimli içerikte emekliler için kaç yılda bir tedavinin yenilebileceği, diş protezinin değiştirilme süresi anlatılmaktadır.

SGK Diş Teli Tedavisini Karşılıyor mu?

Genelde çocuklara uygulanan diş teli tedavisi SGK’nın karşıladığı bir tedavidir. Devlet Hastanesi Diş Teli Tedavisi isimli içeriğimiz de nasıl bir tedavi olduğu, çocuklar için yapılacak başvuru da izlenecek yöntemler, üniversite veya devlet hastanelerinden hangisinin seçilmesi gerektiği ayrıntıları ile birlikte anlatılmaktadır.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. hulya Ulutaş dedi ki:

  devlet memurlarınada impilant hakkı verilsin.Özel diş hastanelerinde de tedavinin bir kısmını devlet karşılasın.

  1. Bünyamin dedi ki:

   Niye sadece devlet memurları vatandaşı niye kayiriyorsunuz. Bu yüzden memurada hak tanınmasın

 2. Münevver çetinkaya dedi ki:

  5 yil evvel oynar diz yaptirdim ssk da ama hiç kullanmadim 5 yildir agzimda 7 kesilmiş diş ustu kaplama zaman geçirdim morbit obezim yemeğimi çiğnemem gerekiyormuş olmayan dişle nasil çiğnenir yemek bunu bana anlatabilecek bir sağlık kuruluşu varmı acaba disardan ssk odemesi yapiyorum birde iplant ücreti nerden bulayim zor zahmet 950 tl oderken iplanta nerden kaynak bula agiz lutfen devletimiz yardimci olsun bize sadece eşim ssk emeklisi 2250 tl aliyor 950 ssk ya verdikmi bize birşey kalmiyor sesimizi duyan varsa kulak versin lutfen sesimize

 3. Mesken59 dedi ki:

  Milletvekilleri ve ailelerine de aynı prosedür uygulanıyor mu.
  1000 tane araç sahibi bir firmaya vergi borcu çıkmazken.yaninda çalışan elemanından devletin yıllık 11 bin tl asgari ücretten vergi alması adaletli mi.

 4. Cem dedi ki:

  18 yaşındayım yeni mezun oldum arka dişlerim çekilmesi gerekiyor implant yaparlar mı? Babamın sgksından yararlanabilir miyim?

 5. Yalın dedi ki:

  Haklısın bende senın durumundayım hayatım şuan altüst olmuş. Öleceksin deseydi daha iyiydi.

 6. Caresizlik... dedi ki:

  Implant fiyatlari yuzunden daha 30lu yaslarda olmama ragmen genetik sikintili oldugu icin 8 9 disle duruyorum. Doktor sen bu yasta tak cikar dis kullanamazsin diyor bi yandan implant fiyatlari inanilmaz yuksek. Vergiler oduyoruz ama ihtiyacimiz olan konuda hicbir katkisini gormuyoruz buyuk haksizlik bu. Her vatandasin boyunu asan sorunlari farklidir. Eskikler kapaniyorsa bu vergilerle benimki saglik sorunu neden yardim alamiyorum devletten? Hayatimda en cok yardima ihtiyac duydugum donemde olmama ragmen kimse sesimi duymuyor. Kit kanaat yasamaya alistik hadi ses etmiyoruz ama bari muhtac oldugumuzda yardimci olun !

  1. idris dedi ki:

   yahu resmen beni yazmışsın yaşadıklarım aynı acaba dedim ben eskiden mi yazdım bende de aynı sorun ve yaşım 44 bende gerçek 5 6 diş kalmıştı enson gerisi yapıştırma duruyorum off hayat off düşün birde bu saatte yazıyorum

 7. Kırık diş tedavisinde kullanılan fiber post un fiyatı dedi ki:

  kırık diş tedavi ettiriyorum özel muayenede onun için

 8. Sağlık dedi ki:

  Arkadaşlar; nc’izhane ben yıllardır bu konu da SGK bin pirim edeyen çalışanlara ayrı bir fon olusturarak ödenek ayirmasinin uygun olacağını duşunuyorum. Mesela diş için olsu, başka bir sağlık problemi için olsun belli bir ödenek ayrılmış olsa , vatandaşın talep etmesi durumunda bu özel ödenkten faydalanma çok iyi olur. örneğin 3000 gün pirim ödemiş birine atıyorum 3000 , 5000 gün pirim ödemiş olana 5000. TL nakit para ödense vatandaşin bu parayı istedigi bir sağlık harcamasinda rahatlikla kullansa. Güzel olmaz mı? Özelde kamu hastanesinde nerde isterse tedavisini yaptırsın. Bu parayı çalişirken kullanmayanda emekli olurken + sağlık ödemesi olarak ikramiyesi ne eklenip ödesin. Bu şekilde bazı sağlık sorunlarında özellikle diş tedavisinde bu ekstra ödeme ile bir nebze tedavi glderlerine katki saglanmış olur. Ağzimizda dış kalmıyor. Hastanelerde bu gün git aylar sonrasına randevu al bekle. Çile Bülbülüm çile. Boyle bir ekran olsa vatandaşını alır ustunedecbulur buşurur. Özelde tedavisini olur. İnşaallah daha guzel günlere erismek dileğiyle…

  1. kadir dedi ki:

   bence yanılıyorsunuz çünkü sizden veya işvereninizden kesilen primler emekli olduğunuzda zaten tarafınıza aylık maaş olarak ödeniyor ki bunun yanında yaşadığınız bu süreçte her türlü sağlık koşullarından faydalanabiliyorsunuz, ilaç olsun kanser gibi tedavilerde bile devlet ekstra ücret almamaktadır. şöyle derseniz ben emekli olduğumda alacağım maaşımı aralarda ihtiyacım olduğunda sizin belirttiğiniz rakamlarda versin, emekli olduğumda da benden kessin derseniz olabilir.

 9. implant dedi ki:

  Devlet yöneticileri önce benim implantımı yaptıracak kalırsa kendine implant yaptıracak.Bunlar kendine müslüman. Ben böyle devlet adamlarını istemiyorum.

 10. İmplant dedi ki:

  Yerden gog’e kadar haklısın üstadım sağlık ağızdan başlar çalışan ve emekli vatandaşlarımızın implant ödemelerinde devletimizin vatandaşımıza biraz daha kolaylıklar sağlayıp veya saglik bakanlığımız bu konu üzerinde çalışıp bizlere bu hizmetten faydalanmamızı sağlar iseler müteşekkir
  kalırız

 11. Dış dedi ki:

  Engelli vadandasim iplanat dış yaptıracağım ama matdi durumum yok salık bakanlığı anlaşmalı hastanesi varmı

 12. implant da diğer tedavilerd dedi ki:

  cok haklısınızfakat hastayı düşünen anlayan kim kanunlar var ama kime sözde sağlıkta iyileşme var hani nerde uzun süren randevu bekleme leri sonucunda birde yaptıtılmayan tedaviler sonunda fdaha da ileri shfalara giden sağlık sorunları duyan var mı umursayan

 13. Sikortalı olunmasına rağmen implant icin ücretli olması dedi ki:

  46 yaşındayım ve sikortalı olarak özel sektörde calışmaktayım ağızımdaki dişlerin coğu uzun zamandır köprü 1 – 2 yıldır üst sağ cwyrek tarafı düşüyor tekrar yapıştırldı ama ortalama 6 ay sonra tekrar dan düşüyor yani köprünün altındaki kesilmiş orjinal dişler gidik olduğundan artık tutmuyor doktorun tavsiyesi implant komple üst cene veya yarım duruma göre ama aldığım maaş ile zaten kıtı kıtına geciniyorum ve borclanamam bu bir sağlık konusu ve keyfi güzellik olsun diye olan bişey değil sikortalı olmama rağmen niye implant icin ücrwt ödemem gerwktiğine anlam veremiyorum ve haksızlık olduğunu düşünüyorum madem en sağlıklısı implant ve öyle bi imkan var ise niye sağlıksız olanı yaptırmaya zorluyorlar sonucta keyfi bişey değil gerektirdiği icin