fbpx

Devlet İmplantı Karşılıyor mu? 2022 SGK Desteği Nasıl Alınır?

Sigortalı olarak çalışan vatandaş için Devlet implantı karşılıyor mu, Emeklinin, çalışanın diş tedavisinde SGK hangi tedavileri karşılıyor, Devlet hastanelerine ve üniversite hastanelerine başvurmak isteyen hastaların ne yapmaları gerekiyor, Güncel implant yapan üniversite ve devlet hastaneleri ile implant fiyatları hakkında tüm bilgileri detaylandırdık.

Devlet İmplantı Karşılıyor mu? 2022 SGK Desteği Nasıl Alınır?

Dişlerini kaybetmiş bireylere ikinci bir şans sunan implantlar eksik dişlerin yerini doldurmada kullanılan ve son yılların en iyi diş tedavi tekniklerinden biri olup, binlerce hasta bu tedavi için sıra beklemektedir. Salgın nedeniyle ertelenen ağız ve diş sağlığı tedavilerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle hastanelerde sürprizle karşılaşmamak için SGK’nın implant tedavileri karşıladığını bilmek gerekiyor. Kurum, sağlık açısından önemli olan, mutlaka yapılması gereken tüm tedavileri karşılıyor. İşte implant tedavi rehberi…

Devlet İmplantı Karşılıyor mu?

Devlet implantı karşılar. Ancak alt ve üst çenede tek taraflı serbest sonlu dişsizlik var ise, implant diş tedavisi devlet tarafından karşılanmaktadır. Konjenital diş eksikliği olan hastaların tedavi masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır. Diş implantının ücretsiz yapılabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında olması gerekmektedir. SGK kapsamında sigortalı veya emekli olan kişiler, kamu veya özel hastanelerde implant tedavisinden yararlanabilecek. Ücretsiz olarak implant tedavisini devlet hastanesinden faydalanabilecek konumda olan hastaların belli şartları sağlaması gerekmektedir.

SGK Diş İmplant Masraflarını Desteği Nasıl Alınır?

Devlet diş implant tedavisini karşılar. Devlet hastanesinde diş implantının tedavileri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanır ve ücretsizdir. Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde bulunan kişiler, bu uygulamanın vasisi sayılan emekliler ve çalışan kişiler, SGK tarafından belirlenen şartlara uygun olarak implanttan yararlanabilecektir. Sadece devlet hastanelerinde ücretsiz implant tedavisi ve devletle anlaşmalı olan Ağız diş diş sağlığı merkezlerinde geçerli olan ücretsiz implant zorunlu hallerde tedavi kapsamına alınacaktır. SGK 18 yaşından büyük olan bireylerin implant tedavilerini belli şartları taşımaları durumunda karşılayacaktır, belirlenen şartları taşımayan kişilerin implant tedavi masrafları SGK tarafından karşılanmayacaktır. SGK implant tedavisinde yalnızca 4 implant dişe kadar ödeme yapmaktadır.

SGK Ücretsiz Diş İmplant Tedavisinin Şartları Nelerdir?

SGK tarafından kişilerin sağlığı açısından gerekli olan ve lüks olmayan tedavi giderleri ödenmektedir. Ücretsiz implant tedavisi koşulları dışında kalan hallerde SGK, kemik için implantların bedellerini ödemez. Normal şartlarda 4 yılda bir yenilenmesi gereken hareketli ve sabit protezlerin hasta kaynaklı sebepler nedeniyle bu süreden önce yenilenmeye ihtiyaç duyulması halinde gerçekleştirilecek implant tedavisi SGK tarafından karşılanmaz.

SGK Ücretsiz Diş İmplant tedavisinden yararlanmanın şartları şu şekildedir:

 • Kemik içi implantların bedelleri, maksillofasiyal travma, kist ve tümörlere bağlı gelişen, maksiler ve mandibuler kemikte aşırı doku kaybının olduğu vakalarda, alt ve üst çenede tek taraflı serbest sonlu dişsizlik, konjenital diş eksikliği SUT’ta belirtilen bedeller üzerinden ödeniyor.
 • Ancak Emekli veya sigortalı olarak çalışan vatandaşlarımız için, implant yapan devlet ve üniversite hastanelerinin ücretleri SGK tarafından karşılanmaktadır. Fakat bu ücretlerin karşılanması için bazı şartlar bulunmaktadır.
 • İmplant uygulamasının zorunlu olduğu sağlık kurulu raporunda belirtilmesi şartıyla; her bir çene için en fazla 4 olmak üzere toplam 8 implantı karşılıyor.

Sgk’nın implant tedavisini ödemesi için de, 2010 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan Sağlık Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan yukarıdaki hususların karşılanması gerekmektedir.

SGK kapsamında 4A – 4B – 4c sigortalı olanlar ve emekliler ücretsiz implant haklarını kullanabilirler. Bu kişilerin ücretsiz sgk implant tedavisinden yararlanabilmesi için Travma, tümör, kist veya anlık bir durumdan sonra diş eksikliğinin oluşması gerekir. Zaruri ve mücbir hallerde ortaya çıkan diş implantları SGK kapsamındadır ve hastalar ücretsiz haklardan yararlanır.

2022 İmplant SGK Desteği Miktarları

Sgk tarafından Kemik içi implantların bedelleri ödenmez. Ancak: 2022 SGK Desteği almak için Kemik içi implantların bedelleri aşağıda tanımlanan durumlarda ve raporlanması halinde Sağlık Uygulama Tebliğinde belirtilen bedeller üzerinden SGK tarafından ödenmektedir:

 • Alt ve üst çenede tek taraflı serbest sonlu dişsizlik vakalarında hastaların tedavi masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır.
 • Konjenital (on kesici) diş eksikliği vakalarında Konjenital diş eksikliği olan hastaların tedavi masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır.
 • Maksillofasiyal travma, kist ve tümörlere bağlı olarak gelişen, maksiler ve mandibuler kemikte aşırı doku kaybının olduğu vakalarda hastaların tedavi masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır.
 • Dudak damak yarığı vb. doğumsal anomalilere bağlı, diş ve ilgili kemik doku defektlerinin olduğu vakalarda hastaların tedavi masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır.
 • Sağlık kurulu raporu ile her bir çene için en fazla 4 adet kemik içi implant uygulaması işlem bedeli ile her implant için 90 TL,
 • 3713 sayılı Kanuna göre aylık bağlanmış maluller, 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 56 ncı maddesi veya 2330 sayılı Kanunun 2. maddesinin birinci fıkrasının (e) ve (f) bentlerinde sayılanlardan 3713 sayılı Kanun kapsamına giren olaylar sebebiyle aylık bağlananlar ile,
 • 3713 sayılı Kanun kapsamına girmese dahi başkasının yardımı ve desteği olmaksızın yaşamak için gereken hareketleri yapamayacak derecede malul olan vazife ve harp malullerinde ise her implant için en fazla 700 TL üzerinden faturalandırılabilir.

Bu şartları sağlayan kişilerin implant tedavisi masrafları her bir çene için en fazla 4 adet implant olmak üzere toplam 8 adet implant SGK tarafından karşılanmaktadır.

İmplant tedavisi yukarıdaki durumlarda SGK tarafından karşılanır.

18 yaşını doldurmamış kişilerin ortodontik diş tedavilerine ilişkin giderler Kurumca karşılanmaktadır. Genelde çocuklara uygulanan diş teli tedavisi SGK’nın karşıladığı bir tedavidir. Devlet hastanesi diş teli tedavisi isimli içeriğimiz de nasıl bir tedavi olduğu, çocuklar için yapılacak başvuru da izlenecek yöntemler, üniversite veya devlet hastanelerinden hangisinin seçilmesi gerektiği ayrıntıları ile birlikte anlatılmaktadır.

İmplant Yapan Devlet ve Üniversite Hastaneleri

Eğer yeni bir uygulama başlatılmamış ise, genel itibariyle diş implantı Üniversite hastanelerinde yapılmaktadır. Yukarı da belirtilen kanun maddelerinde yer alan hususa tabi olan ve SGK desteği ile implant uygulatmak için üniversite hastanelerinde sıra bekleyen yüzlerce hasta bulunmaktadır. Bu sebeple üniversite hastanelerinde diş implantı için genel itibariyle aşağıdaki gibi uygulamalar yapılır.

 • Hasta üniversite hastanesinden randevu alır. Genelde bu süre 1 ay civarındadır.
 • Randevu alan hasta diş hekimliği fakültesine başvurur.
 • Başvuru muayenesini olur ve tedavinin yapılacağı bölüme sevk edilir.
 • Bu bölümde kontrolü yapılır ve tedaviye karar verilir.
 • Eğer hasta üniversite hastanesinde diş implant tedavisi olmak isterse kendisine gün verilir ve bu gün de tedavisine başlanır.
 • Diş Hekimliği Fakültelerinde ki yoğunluk nedeniyle, randevu tarihi aylar sonrasına verilebilmektedir. Bu sebeple, hastaneler tedavinin gerekliliği yönünde yukarı da anlatılan mevzuat hükümlerine uygun şekilde rapor tanzim ederler.
 • Eğer hasta ister ise, bu rapor ile birlikte özel implant yapan hastanelere başvuru yapabilir.
 • Başvuru yapılan özel hastane raporu teslim alır ve tedavi programını hastaya açıklar.
 • Programda ne kadar ücret alınacağı, Devletin ne kadarını karşıladığı hastaya açıklanır.
 • Hasta zaman zaman özel hastanenin belirttiği şekilde SGK’ya başvuru yaparak devlet desteğini alır.

İmplant Fiyatları Yılında Ne Kadar Olacak?

Kasım ayında doların yükselmesi ile yurt dışından dolar üzerinden getirilen tedavi ürünlerine de bir zam yansıdı. Bu kapsamda şuan itibariyle diş implant fiyatları 2.000 TL. ile 10.000 TL. arasında değişmektedir. Bu implantın devlet tarafından karşılanan miktarı hastanın durumuna ve tedavi gerekliliğine göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple şu kadarını devlet karşılar demek doğru olmaz. Özel hastanelerin fiyatları birbirine yakındır.

2022 yılı Güncel İmplant Fiyatları

İmplant taktırmak isteyen vatandaşlarımız için yapmış olduğumuz fiyat araştırmasında implant fiyatlarını şağıda listeledik.

2022 yılı Güncel İmplant Fiyatları listesi aşağıdaki gibidir:

İMPLANT TEDAVİSİ FİYATLARI 2022 KDV HARİÇ KDV DAHİL %8
İmplant Çıkartılması ücreti 949,07 TL1.025 TL
Diş Çekim ücreti212,96 TL 230 TL
Overdenture Hassas Tutucu ücreti2.513,89 TL 2715 TL
Veneer Kron ( Akrilik) ücreti685 TL 740 TL
İmplant Üstü Tam Zirkonyum ücreti1.529 TL 1.660 TL
Veneer Kron ( Zirkonyum) İmplant Üstü ücreti1.041,67 TL 1.125 TL
Tek Diş Sert Doku Greftleme ücreti1.027,78 TL 1.110 TL
Gömülü Diş Çekim ücreti685,19 TL 740 TL
İmplant Üstü Veneer Kuron (Seramik) (Abutment hariç) 1.041,67 TL 1.125 TL
İmplant Rehberi (Yarım Çene) ücreti1.300,93 T 1.405 TL
İmplant Rehberi (Tam Çene) ücreti898,15 TL970 TL
Kapişon İzalesi – İmplant Üstü Açılması ücreti328,70 TL 355 TL
Reimplantasyon ücreti962,96 TL 1.040 TL
Kemik İçi İmplant (Tek Silindirik İmplant Ücreti Hariç) ücreti2.490,74 TL 2.690 TL
Zigoma İmplant (İmplant Ücreti Hariç) ücreti2.500 TL 2.700 TL
Peri-İmplantitis (Cerrahi) (Biomaterial ve Membran Ücreti Hariç) (Tek İmp.) 648,15 TL700 TL
Peri-İmplantitis (Cerrahi Olmayan) (Tek İmp.) ücreti 268,52 TL 290 TL
Sinüs Lifting ücreti981,48 TL 1.060 TL
2022 İmplant tedavisi fiyatları bu şekildedir.

Emeklinin Diş Yaptırması Konusunda Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

Emeklilerin diş yaptırması için:

 • Emekli vatandaşlarımızın diş yaptırmayı istemeleri durumunda, en yakın Devlet hastanelerinin diş polikliniklerine başvurmaları gerekmektedir.
 • Başvuru sonrasında program belirlenir ve SGK tarafından emeklinin tüm diş masrafları karşılanır.
 • Ancak implant gerekli ise yukarıda anlatılan esaslar emekliler içinde geçerlidir. 

Devlet hastanesinde implant fiyatları ne kadardır?

SGK’nın devlet hastanelerinde implant tedavileri için ödediği miktarlar; Kemik içi implant uygulaması için işlem bedeli olarak tek ünite için 120 TL ödeme, Her implant uygulaması için 90 TL ödeme yapılmaktadır.

1 tane implant ücreti ne kadardır?

Tek diş implant fiyatı estetiğin ön planda olmadığı arka bölgede ise implant tedavisi fiyatı 3500 TL ile 7000 TL arasında, estetiğin önemli olduğu üst çenede yapılacak ise tek diş implantı fiyatı 6000 TL ile 10000 TL arasında olacaktır.

İmplant diş ömrü kaç yıldır?

Diş implantlarına yeteri derecede özen gösterildiği sürece diş implantının ömrü ortalama 25 ile 30 yıl arasındadır. Diş implantlarına çok iyi davranılmaması, doktor önerilerinin dışına çıkılması gibi durumlarda implantın ömrü kısalacaktır.

Tam Dişsizlikte kaç implant takılır?

Tam dişsiz ağızlarda protez yapmak için üst çenede 7-10 adet implant şarttır.

İmplantın zararı ve yan etkisi var mıdır?

İmplantın zararı ve herhangi bir yan etkisi bulunmaz. İmplant titanyumdan yapılan, insan vücuduna herhangi bir zararı ve olumsuz bir etkisi olmayan uygulamadır.

SGK İmplant Tedavisi Desteklerinin Tutarı Ne Kadardır?

Kemik içi implant tedavisinde, tek ünite işlem için 120 TL ödeme yapılacaktır.
Uygulanan her implant için SGK tarafından 90 TL ödeme yapılmaktadır.
313 sayılı kanun kapsamında malulen emeklilik hakkı bulunan kişiler, herhangi bir ödeme yapmadan tamamen ücretsiz şekilde tedavi olacaktır.
%40 üzeri güncel engelli raporu bulunan kişiler, herhangi bir ödeme yapmadan implant tedavisi haklarından faydalanabilirler.
Savaş mağdurları, harp gazileri ve şehit yakınları için SGK implant destekleme tutarı belirlenmiştir.

SGK Diş Teli Tedavisini Karşılıyor mu?

SGK’nın belirlediği şartların sağlanmış olması durumunda; devlet hastanesinde yaptırılan diş tedavisinin bir bölümünü SGK karşılamaktadır. Sözleşmeli sağlık kurum ve kuruluşlarından diş tel tedavisi alındığında, tel ücretleri SGK tarafından karşılanmaktadır.

Devlet kaç yılda bir diş protezi takıyor? merak eden emekliler için kaç yılda bir tedavinin yenilebileceği, diş protezinin değiştirilme süresi bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of Tozi Pozi Tozi Pozi dedi ki:

  1200 tl.1 diş mi
  Bana en az 7-8 tane ile köprü kurularak 15 tane diş lazım..tçünkü ağzimda diş kalmadi..param yoksa ne yapacam..çok pahalı..bunu taksitle yapan bir yer yokmu..senetle yapsınlar..üzerimde icra yok birşey yok.ödemezssek maaşimizdan alırlar ki öderiz..

 2. Avatar of hulya Ulutaş hulya Ulutaş dedi ki:

  devlet memurlarınada impilant hakkı verilsin.Özel diş hastanelerinde de tedavinin bir kısmını devlet karşılasın.

  1. Avatar of Bünyamin Bünyamin dedi ki:

   Niye sadece devlet memurları vatandaşı niye kayiriyorsunuz. Bu yüzden memurada hak tanınmasın

   1. Avatar of Hacı Hüseyin Özbek Hacı Hüseyin Özbek dedi ki:

    Devletin sigortalı bir kişiye diş yapmaması heleki implant saçmalık insan yaşlandıkça dişin ne kadar önemli olduğunu anlıyor hiç değilse yarı parasını devlet vermesi lazım diş çok önemli insan emekli olunca oturup bir şeyler yiyecek onunda yemiyorsa yaşamanın ne anlamı var

error: Content is protected !!