geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,4997
EURO
8,9552
ALTIN
409,66
BIST
1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
15°C
İstanbul
15°C
Az Bulutlu
Cumartesi Sağanak Yağışlı
13°C
Pazar Çok Bulutlu
9°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
9°C
Salı Parçalı Bulutlu
13°C

Devlet İşçisi Nasıl Olunur? (Güncel)

Devlet İşçisi Nasıl Olunur? (Güncel)
A+
A-

Kamu kurumlarının tasfiye sürecinde herkes kamu işçisi veya memuru olma yollarını ve yöntemlerini araştırmaktadır. Öncelikle herkesin bildiği gibi merkezi sınav olarak düzenlenen KPSS, kamu kuruluşlarının işçi ve memur ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla düzenlenmekte ve başarılı olan adaylar bu kadrolara tercih yaparak atabilmekte ve alanına göre devlet memuru veya devlet işçisi olmaktadır. Kadrolu işçi olma şartları, engelli ve eski hükümlüler için şartlar, İŞKUR kamu personeli başvurularının yapılması ile ilgili ihtiyaç duyacağınız tüm bilgileri detaylandırdık. 

Kadrolu İşçi Olma Şartları Nelerdir?

Devlet kurumlarında çalışmak isteyen vatandaşlar genel şartları sağlamak zorundadır.

 • T.C. vatandaşı olan ve 18 yaşını tamamlamış olanlar, (2527 sayılı kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla)
 • Devletin güvenliğine karşı, anayasal düzene, işleyişe, milli savunmaya, devlet sırlarına karşı olan suçlar ile casusluk, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı suçlarından mahkum olmamak,
 • Eski hükümlü personel alımları dışında zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, irtikap, güveni kötüye kullanmak, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olmamak,
 • Kamu kurumlarının özel kanunlarda yer alan özel şartlarını taşımaktır.

İlköğretim mezunlarından kamu kurum ve kuruluşları işçi alacaklarsa, bu durumda İŞKUR yönetimine başvuru yapacaklardır.

Kamu kurumlarında memur işçi olarak  görev almak ve devlete işçi olarak atanabilmek için mutlaka Kamu Personeli Seçme Sınavına katılmak ve kurumlara başvuru yapabilmek için belirlenen alanda ve istenilen KPSS türü puanını almak gereklidir. KPSS olarak bilinen merkezi sınav ülkemizde lisans, önlisans, ortaöğretim düzeyleri için yapılmaktadır.

 • Önlisans, lisans mezunları işçi alımları için B kadroları için KPSS’den en az 60 almak gerekir,
 • Lisans ve önlisans düzeyinde alınacak hükümlü ve engelli personeller için B grubu kadrolar, EKPSS, KPSS’ye girmiş olmak yeterlidir geçerlidir.
 • Ortaöğretim (Lise ve Dengi) KPSS ‘ye girenler de işçi kadrolarına başvuruda bulunabilir. Sınavda en az 60 şartı aranmaktadır.

KPSS 60 Puan Alanlar Başvurabilir

Yukarıda belirttiğimiz üzere kamu işçisi olmak için ilgili KPSS’den başarılı bir puan almak  önemlidir. Kamu kurum ve kuruluşları işçi kadrosunda atamalara yerleşebilmek için dikkate alınan çift yıllarda geçerli puan türleri:

 • Önlisans mezunları KPSS P93 puan türünden yeterli puanı almış olmalıdır.
 • Lisans mezunları KPSS P1, P2, P3 puan türlerinin birinden kamu kurum ve kuruluşlarınca belirlenen puanı almış olmalıdır.
 • Engelli alımı yapan kurumlarda EKPSS puan türleri geçerlidir. EKPSS’de puan şartı aranmaksızın, Devlet işçisi olmak için KPSS’den 60 puan almak şarttır. Taban puan olarak belirlenen 60 puanı alan adaylar işçi kadrosu açan kamu kurum ve kuruluşlarına başvuru yapabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında  kamu kurum ve kuruluşlarında 3 farklı istihdam tipi vardır.

 • 4/A Memur,
 • 4/B Sözleşmeli Personel 
 • 4/C Sürekli İşçi kapsamındadır. 

Engelli ve Eski Hükümlülere Baraj Puanı Uygulaması Yoktur

KPSS kapsamında bulunan özürlü ve eski hükümlüler için puan barajı bulunmamaktadır. Bununla birlikte, başvurularda bulunabilmek özürlü ve eski hükümlülerin merkezi sınava girmiş olması yeterli sayılmaktadır.

 • Buna göre engelli ve eski hükümlülerin sınavlara girmesi yeterli olmakta, alımlarda puan durumuna dikkat edilmemektedir.
 • Lisans ve ön lisans mezunu engelli işçi alımlarında EKPSS’ye girmiş olmak gerekmektedir.
 • Lisans, ön lisans mezunu diğer işçiler için puan türü KPSS olmaktaydı.
 • Bu durumun istisnası; eğitim düzeyine bakılmaksızın temizlik, güvenlik ve koruma, bakım ve onarım hizmetlerindeki işçi alım ilanları ile eğitim şartı aranmaksızın kömür ve maden işletmelerinin yeraltı işlerinde çalıştırılacaklara ilişkin işçi alım ilanlarıdır. Bu ilanlara gönderilecek adaylar, noter huzurunda çekilecek kurayla belirlenmektedir.

Devlet Kadrosunda Hizmetli Ne İş Yapar?

devlet-işçisi
KPSS puanı aranmaksızın da devlet işçisi olmak mümkündür.

KPSS Olmadan İşçi Başvuruları İŞKUR Aracılığıyla Yapılmaktadır

İŞKUR başvuruda bulunan adayların arasında alınan puanlara göre bir sıralama yapmaktadır. Belirlenen sayının 4 veya 5 katı kadar adayı, ilan veren kurumlara göndermektedir. KPSS uygulanmadan İŞKUR’ a başvuru yaparak alım yapacak olan kurumlara başvuru yapanların durumları İŞKUR tarafından kurumlara bildirilmektedir.

 • Önlisans, lisans mezunları için en yüksek puandan başlayarak açık iş sayısının 4 katı,
 • Öncelik hakkına sahip vatandaşlar için iş sayısının 4 katı,
 • Denetçi, Denetmen, Uzman Yardımcıları, Müfettiş, Kontrolör, Stajyerler için yapılacak alımlarda, en yüksek KPSS puanı alandan başlayarak açık iş sayısının 5 katı aday listeleri İŞKUR tarafından kurumlara gönderilir. 
 • İlan veren kamu kuruluşları sözlü ve yazılı sınav ile personelleri belirlemektedir.
 • Alım yapacak kamu kurum ve kuruluşları bulunulan il ve ilçeler için ikametgah şartı getirebilir, Türkiye geneli olarak da ilan açabilmektedir.
 • Yönetmeliğe göre genel şartları taşımak gerekmektedir.
 • Kuruluşların özel şartları var ise, bu şartları taşıyan adaylar arasından seçim yapılmaktadır.
 • Yazılı ve sözlü , uygulamalı sınavlar yetkili amir ve 4 üye bir başkan tarafından sınav kurulunca yapılmaktadır.
 • Kamu işçisi olarak kariyer gerektiren meslekler de yazılı- sözlü sınava tabidirler.

Güncel kamu ilanlarını takip edebilmek için İŞKUR İş Arayan girişi yapılarak veya ALO 170 hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Doktorlar ve  ilköğretim okulu mezunları kur’aya tabidir. Doktor ve diş hekimleri ve ilköğretim mezunları kur’aya tabidir, bu meslektekiler için sınav değil kur’a yapılmaktadır. Karacı, Havacı, Jandarma veya Denizci.. Hepsinin görevi bir birinden güzel. Üstelik Uzman Çavuşluktan da geçiş yapılabiliyor. Astsubay olmak ister miydiniz? Astsubaylık mesleğine giriş yazımızı inceleyin. Kamuflaj size çok yakışacak.

Devlet Demiryolları İşçi Alımı Şartları ve İlanlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Okan fidan kaynakçı dedi ki:

  Merhaba ben gaz altı oksijen elektrot kaynak ustasıyım bu işe cok ihtiyacım var çok çalışmak isterim 055