Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor? Yıl Hesaplaması

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in taktığı diş protezi yenileme süresi ne kadar?

Ana dişlerimizi çoğu zaman geçirmiş olduğumuz bir kaza sonucu, çoğu zaman ise çürük ve diş problemleri sebebi ile kaybederiz bu durum karşısında diş hekiminiz sizin için en iyi tedavi yönteminin diş protezi takılması yönünde olacağını belirtmektedir. Diş protezi yaptırmayı düşünenler Devlet kaç yılda bir diş protezi takıyor? merak ediyor. Diş Protezi denildiği zaman çoğumuzun aklına direkt olarak 65 yaş üstü vatandaşlarımız gelmektedir. Çünkü diş protezleri en çok 60 ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızda görülmektedir. Fakat bu algı çok yanlış bir algıdır. Diş protezi kullanan çok sayıda genç hastalarında olduğu bilimsel olarak açıklanmıştır. İyi takılan bir diş protezinin kendi dişlerinizden bir fark olmadığını fark edeceksiniz. Diş protezleri Alt protez, üst protez, kısmi protez ve tam protez olarak 4 gruba ayrılmaktadır. Bu protezler hastanın diş sağlığına bakılarak tavsiye edilecek tedavi yöntemleridir.

Diş protezi nasıl takılır?

Hastanın ağız sağlığı açısından önerilen bir tedavi yöntemi olarak belirlenmektedir. Diş protezi hastaya uygulanmadan önce diş hekimlerinin kontrolleri ve tavsiyeleri yönünde şekillenir. Diş hekimleri öncelikli olarak hastanın ağız yapısını kontrol eder ve sağlıksız olan dişler belirlenir. Bunun üzerine protez yöntemlerinden birinin yapılması uygun görülür. Bu sebeple hastaya uygulanacak olan protezin tam oturması açısından damak ölçüsü alınmaktadır. Alınan damak ölçüsü üzerine bir kalıp çıkartılarak diş protezi hazırlanmaktadır. Kalıp çıkartıldığında içerisine alçı dökülerek donması beklenir. Bunun dışında protez için yapıştırıcı gerekli olmaktadır. Bu yapıştırıcıyı eczaneden ve marketlerden almanız mümkün olabilir.

Devlet kaç yılda bir diş protezi takıyor?

Hastaların en çok sormuş olduğu sorulardan biri olan devlet kaç yılda bir diş protezi takıyor? sorusunu araştırıp bu konuyu ele aldık devlet hastalarına 4 yıl arayla diş protezi takabiliyor. Yapılan diş protezleri bazen çok sağlıklı olurken uzun yıllar kullanılabiliyor. Bazen ise erken yıpranarak kullanışsız hal alabiliyor. Bu durumlarda hasta damak problemleri yaşayarak yemek yemekte zorluk çekiyor, konuşamıyor, ağrı ve sancı çekiyor. İşte bu sebeple Devlet 4 yılda bir protez değişikliği yapmak isteyen hastalara destek veriyor. Diş protezi uygulanan bir hasta protezlerine gerekli özeni göstermeli ve hekiminin önerdiği şekilde diş bakımını düzenli olarak yapmalısınız. Eğer diş protezinizin bakımını düzenli bir şekilde yapmazsanız protezi erken yıpranır ve size açı vermeye başlar. 4 yıldan önce proteziniz kullanışsız bir hal alırsa, kırılırsa, düşerse bunu devlet karşılamaz ve özel olarak protezinizi kendiniz yaptırırsınız.

Diş protezinin türleri nelerdir?

Diş protezinin 4 türü vardır. Yukarıdaki yazımızda da açıklamış olduğumuz gibi bu türler hastanın ağız ve damak yapısıyla alakalı olup diş hekiminin önermiş olduğu tedavi şekli uygulanır. Alt protez, üst protez, tam protez ve kısmı protez yöntemleri vardır. Şimdi bu protez yöntemlerini açıklamalı olarak ele alalım.

Alt protez yöntemi

Alt dişlerin çürümesi, kırılması, kaza sonucunda dökülmesi gibi herhangi bir nedenle kaybedilmesi üzerine diş hekiminin önerdiği alt diş protez yöntemi uygulanır. Bu yöntem sadece alt damak için uygulanırken üst dişlerle birlikte uyumunun olması için damak ölçüsü alınır ve kalıp çıkartılır. Bunun üzerine alt damak için protez diş ayarlanır ve hastanın damağına göre protez yapılır. Alt çene kası sürekli hareket halinde olduğundan dolayı damağa tam oturmamış olan protez hastaya rahatsızlık vererek açı çekmesine yol açar bu sebeple diş hekiminin ve çıkarılan kalıbın son derece önemli olduğu ortaya çıkmıştır.Üst protez yöntemi

Üst protez yöntemi de aynı şekilde alt protez yöntemiyle bir olarak şekli almaktadır. Hastanın daha önceden geçirmiş olduğu önemli bir rahatsızlık, kaza, çürük veya herhangi bir nedenden dolayı üst dişlerini kaybetmesi üzerine diş hekiminin öneride bulunduğu üst diş protezi uygulanır. Bunun için öncelikle damak yapısı kontrol edilir ve damağa uygun bir kalıp çıkartılır. Bu kalıba göre protez ayarlanarak hastanın ağız sağlığı ön planda tutulur. Hasta diş protezini doktorunun önerdiği şekilde temizlemez ve güzel bakmazsa kısa bir süre sonra protezini kaybeder ve damak rahatsızlıkları yaşamaya başlar. Bu durumda suçlu diş hekimi olarak görülmemelidir.

Tam protez

Diş tedavisinde uygulanan tam protez yöntemi hastanın tüm dişlerini kaybetmesi ile oluşur. Bu durum bazen çürüklerden olurken bazen hastanın geçirmiş olduğu bir kaza sonucu veya ciddi bir rahatsızlık sonucunda oluşan diş kayıpları sebebi ile gerçekleşir. Başvuru yapmış olduğunuz diş hekimi damak yapınızı kontrol ettikten sonra damak ölçünüzü alıp alt ve üst dişleriniz için protez hazırlar. Bu protezler damaklarınıza tam oturmadığı takdirde ağzınızda ve damağınızda açı oluşturur aynı zamanda dışarıdan bakıldığında yüz şeklinizin değişmesine de sebebiyet verir üstelik bakıldığında çok eğreti duracaktır. Bu sebeple diş protezi tedavisi uygulamadan önce çok iyi bir diş hekimi araştırması yapın ve daha sonra tedavinize başlayın.

Kısmi protez yöntemi

Kısmi protez yöntemi bir veya birden fazla dişin kırılması, çürümesi ve çekilmesi üzerine gerçekleştiren bir yöntemdir. Kısmi protez yöntemi ile tedavi uygulandığında sağlam olan dişinizin desteği ile bir köprü oluşturulur ve daha önceden hazırlanmış olan kalıptan yapılan protezi damağınıza yapıştırarak tedaviyi uygulamış olursunuz. Fakat Tek bir diş kaybedildiği zaman genelde implant tedavisi önerilmektedir. İmplant çektirmiş olduğunuz dişinizin yerine yeni bir dişin takılması ile gerçekleştirilmektedir. Diş protezlerinden oldukça farklı bir işlemi vardır.

Bazı hastalara diş teli tedavisi verilmesi gerekiyor. Peki sizce Devlet Hastanesi Diş Teli Takıyor mu?

İmplant tedavisi nasıl gerçekleştirilir?

İmplant çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir. İmplant tedavisi üniversite hastanelerinde uygulanırken aynı zamanda özel klinikler sayesinde de yapılmaktadır. İmplant sayesinde hem sağlam hemde doğal diş görünümüne sahip olmanız mümkündür. İmplant tek diş ve üç dört dişe birden uygulanırken aynı zamanda alt ve üst çene için uygulanırken tüm dişler içinde uygulanabilir. İmplant fiyatları ise şu doğrultuda belirlenmektedir.

  • Tek diş için uygulanan implant fiyatı ortalama olarak 1.000 lira ile 2.500 lira arasında değişiklik göstermektedir.
  • 2 ile 6 diş için uygulama implant bedeli ise 3.000 ile 6.300 lira arasında değişiklik gösterecektir.
  • 3 ile 4 kaplama implant için çıkarılan bedel 5.000 ile 10500 lira arasında değişiklik gösterecektir.
  • Alt ve üst çene tüm dişler için belirlenen ortalama fiyat 25.000 ile 52.500 lira arasında değişiklik gösterecektir.

Maddi açıdan bir engeli olmayan hastalar protez yerine implant diş tedavisi uygulayabilirsiniz. Devlet kaç yılda bir diş protezi takıyor sorularına cevap aradık. Sizde devlet destekli diş protezi yaptırmak için hastanelerden randevu alınız.Etiketler:


BEĞEN DEVLET DESTEKLERİNİ TAKİP ET!Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git