Devlet Destekli

2020 Devlet Konut ve Çeyiz Desteği 20 Bin Liraya Çıkarılıyor

2020 Devlet Konut ve Çeyiz Desteği 20 Bin Liraya Çıkarılıyor

Hükumet tarafından bir yeniliğe daha imza atıldı. Devlet tarafından yapılan konut hesabında ki birikim sonuncunda ev almak isteyen vatandaşa 20 bin lira konut desteği verilecek. Daha önce 15 bin TL. tutarında olan konut desteği oranı bu sayede %20’den %25 e çıkarılmış olacak. Yeni evlenenlere devlet yardımı başvurusu nasıl alınır,devlet çeyiz ve evlilik desteği hibe ve teşvikleri başvuru şartları, ilk defa ev alacaklara ve yeni evlenenlere devlet yardımı başvurusu 2020 yılında devam edilecek mi, çeyiz ve konut hesabı devlet desteği nasıl alınır tüm detaylar yazımızda.

DEVLET KONUT DESTEĞİ 20 BİN LİRAYA ÇIKARILIYOR

Meclise yeni bir yasa tasarısı sunuldu. Bu yasa tasarısında bir madde de ev almak isteyen bu kapsamda Devlet bankalarında birikim hesabı açtıran vatandaşlarımız içindi. Bahse konu tasarı metni ise şöyle;

 “Mevcut Konut Hesabı Sistemine işlerlik kazandırılması amacıyla, Devlet katkısı tutarı 15.000 liradan, 20.000 liraya, %20 olan azami Devlet katkısı oranı %25’e çıkarılmaktadır.

konut-desteği

Konut desteğine devlet katkısı oranı %25’e çıkarılmıştır.

Bununla birlikte konut almak isteyen vatandaşlarımız için evlerin satışı esnasında alınan tapu harçlarına ilişkinde bir düzenlemeye gidilmesi ve bankalar tarafından verilen konut kredisi faizlerinin düşürülmesi içinde bakanlar kurulunun yetki vermesi gerekiyor.

Devlet Destekli Konut Kredisi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Katılım konut hesabı için tıklayınız.

Konut Hesabı Açanlara Devlet Katkısı Veriliyor

En az 3 yıl birikim yapanlara yüzde 25′ e varan oranlarda konut desteği verileceğinden söz ettik. Konut hesabı açacak olanların aşağıdaki şartları taşıması gerekiyor.

 • 07.04.2015 tarihi itibariyle ismine kayıtlı konut bulunmayanlar,
 • Yine bu tarihten itibaren başka bir konut edinmemiş olanlar,
 • 36 ay sürecince ödemelerini düzenli olarak yapanlar,
 • Konut alımı yaptıktan sonra gerekli belgeler ile banka şubelerine başvuru yapanlar konut desteğinden yararlanabilecektir. Ancak düzensiz ödeme yapanlar ne yazık ki verilecek olan bu destekten yararlanamayacaktır.
 • Konut hesapları ortak hesap şeklinde açılamaz. Konut alımı yapacak olan kişinin kendi adına açılmış olması gerekmektedir.
 • Aynı şahıs adına birden fazla konut hesabının açılması mümkün değildir.
 • Konut hesapları Türk Lirası cinsinden açılır. Faizli olarak açılabileceği gibi faizsiz olarak açmak da mümkün olmaktadır.
 • Devlet tarafından verilecek olan katkı oranının yüzde 25′ i geçmemesi gerekiyor.
 • Azami katkı tutarı ise 20 bin TL’ yi geçemeyecektir.

Bankalardan konut hesabı açarak birikimlerinizi yapabilir, düzenli ödemeleriniz sayesinde konut katkısı almaya hak kazanabilirsiniz.

Devlet konut desteği alacak konutları nitelikleri

 • Kat mülkiyeti tapusu bulunan,
 • Kat irtifakı tapusu ve yapı kullanma izin bulunan,
 • Konut nitelikli yapı kullanma izin belgesi olan müstakil taşınmazlar konut desteğine konu olan konutları niteliklerini taşır.
 • Devre mülklere Devlet katkısı ödenmez.

ÇEYİZ DESTEĞİ DE ARTTIRILACAK

Yeni evlenenlere devlet desteği 2020 yılında da  devam ediyor.  Ev almak isteyen vatandaşlarımıza ilavaten yeni evlenecek olan ve bu kapsamda devlet bankalarında çeyiz hesabı açtırarak para biriktiren vatandaşlarımız için müjde verildi. Eğer yasa tasarısı kabul edilirse, çeyiz hesabında birikim yapan vatandaşlarımız için de Devlet katkısı yüzde 20 oranında %25′ e çıkarılacak. Ayrıca devletten yetim ve malullük aylığı alanlara maaşlarının 24 katı tutarında çeyiz parası ödemesi yapılacak. Örneğin babası vefat eden bir kız çocuğunun evlenmesi dahilinde maaştan aldığı %25′ lik hisse kesilir. Ancak başvuru yapması durumunda maaşın 1000 TL olduğunu varsayarsak (250*24) = 6 bin TL çeyiz parası alabilecektir.

Bankaların da çeyiz kredisi vermek için aradığı şartlar var. Bu şartlar;

çeyiz-kredisi

Çeyiz kredisi alabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır;

 • 18 yaşını tamamlamış olmak gerekiyor. Yaş şartını taşımayanların hesaplarını velileri ya da kanunen tayin edilen vasileri açabilmektedir.
 • Çiftler ortak hesap açamazlar. Ancak ayrı ayrı hesapları olmalıdır.
 • 24 yaşını doldurmamış olmak gerekmektedir.
 • Çeyiz hesabı açabilmek için ilk evliliğin yapılıyor olması gerekmektedir. 2. evliliklerini yapacak olanlar yaş şartını taşısalar bile hesap açamazlar.
 • 36 ay boyunca düzenli ödeme alanlar devlet katkısı alabilir.
 • Evliliğin 27 yaşına kadar yapılması gerekiyor.
 • Bankalarda açılan çeyiz hesaplarına devlet katkı sağlamaktadır. Verilen destek miktarı 5 bin TL ile 7 bin 500 TL arasında değişmektedir.
 • Yaş şartını aşanlar ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirseler dahi destek alamayacaklardır.
 • Ödemeleri kendiniz belirleyebilir ve hatta 3 aylık dönemler ile toplu ödeme gerçekleştirebilirsiniz.
 • Faizsiz olarak da bankalar çeyiz hesabı açabilmektedir. Yatırmış olduğunuz tutar üzerinden devlet katkısı oranı hesaplanır.

Çeyiz Hesabı Açılabilecek Bankalar

 1. Türkiye İş Bankası
 2. Ziraat Bankası
 3. Akbank
 4. Yapı Kredi
 5. Garanti Bankası
 6. Vakıf Katılım Bankası
 7. Ziraat Katılım
 8. Albaraka Türk
 9. Türk Ekonomi Bankası gibi bankalardan yukarıda şartları taşıyarak çeyiz hesabı açmanız durumunda birikim tutarınıza devlet katkısı da eklenecektir.

] }Yorumlar
 1. blank Betül dedi ki:

  Keşke yaş sınırlamasını biraz daha ileri alsak mesela ben 27 yaşındayım ve maalesef ki ancak evlenebileceğim çünkü üniversiteyi bitir iş ara bul ve sonra birikim olabiliyor hatta tam birikim yapamıyor borçlanıyorsun şu an o kadar zor ki Ağustos da olacak düğünüm için bir sürü eksiğim varken bunları karşılayacak paramız ne yazıkki yok keşke o yaş sınırlaması biraz daha ileri olmuş olsaydı..

 2. blank Fatma Aydemir dedi ki:

  Merhaba.Yaa gençlerimiz o şekilde para biriktiremiyor.oylle değilde evlendikten sonra devletimiz yardım etse ne güzel olur.Mesela20 bin lira olsa hiç olmazsa.cunku evlenirken ya evlenen genç yada anne babası borclaniyor.Bunu şarta bağlayabilir.5 sene boşanmama şartı konabilir.Bosanirsa faizsiz olarak devlet verdiği parayı geri alsın taksitler halinde.Ben iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum siz ne dersiniz.