Devlet Memurlarına Sıfır Faizli Konut Kredisi 2023 OCAK Ayı TOKİ

Devlet Memurlarına Sıfır Faizli Konut Kredisi 2023 OCAK Ayı TOKİ

Bu içeriğimizde Devlet Memurlarına Konut Kredisi Veren Bankalar ve sıfır faizli konut kredisini detaylandırdık.

Devlet Memurları İçin Konut Kredisi Mevzuatı

Devlet Memurlarına Yönelik Sıfır Faizli Konut Kredisi kampanyası adı altında 2023 yılında teşvik ve destekler kapsamında faizsiz konut kredisi kullandırılacağı değerlendirilmektedir. Ancak şu an itibariyle böyle bir kredi mevcut değil. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamındaki esaslara göre Türkiye Kanununa tabi kıdemi 10 yıl ve üzeri olanlara, talepleri halinde, öncelikle Toplu Konut Sandığından özel şartlarla konut kredisi verilmektedir.

Memurlara özel konut kredileri ile gerekli görülen yerlerde memurların kiralık konut ihtiyaçları Yapı ve İskan Bakanlığınca belirlenir ve genel ve katma bütçelere konulacak ödeneklerle kurulacak fonlardan karşılanır. Bakanlar Kurulunca onaylanacak programlara göre her yıl. Bu maddenin hükmü özel kanunlarla düzenlenir.

Toki Faizsiz Konut Kredileri

Türkiye Cumhuriyet Emekli Sandığına tabi kıdemi 10 yıl ve üzeri olanlara talepleri halinde Toplu Konut Sandığından öncelikli olmak üzere özel şartlarla konut kredisi kullandırılabilir. Bu krediden yararlanma koşulları ile memurlardan kredi borcunun tahsili ve her yıl ödenecek toplam kredi tutarı gibi diğer hususlar Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanacak yönetmelikle düzenlenir. Toki faizsiz konut kredileri sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Vakıfbank, Finansbank ve diğer bankalar tarafından verilen kredi koşulları aşağıdaki gibidir.

Memura Konut Kredisi Vakıfbank

120 aya varan vade seçenekleri ve uygun kredi faiz oranları ile Vakıfbank, memurlara konut sahibi olma fırsatı sunuyor. Sarı panjur kampanyası sadece kamu çalışanlarına özel bir kampanyadır. 3 aya varan taksit erteleme imkanı, 120 aya varan vade seçeneği ve kampanyaya özel dosya masrafı ile kredinizi kullanabilirsiniz.

Konut kredisi veren diğer bankalara geçmeden önce devletin verdiği bir destekten bahsetmek istiyorum. Açılacak konut hesaplarına devlet belirli oranlarda katkı sağlıyor. Açacağınız konut hesabı ve yapacağınız düzenli yatırımlar ile devletin verdiği desteklerden yararlanabilirsiniz.

Finansbank Kamu Personeli Ev Kredisi

Finans bank; konut almak isteyen 657 sayılı memurlara uygun kâr ve tahsis ücreti oranlarından yararlanabilecekleri 120 ay vadeye kadar konut kredisi sağlamaktadır. Kamu çalışanı, emekli, kadrolu, sözleşmeli fark etmeksizin tüm kamu çalışanları ve eşleri kamu çalışanları için konut kredisi kullanabilir.

Finansman desteğinden yalnızca çalışan, emekli, kadrolu veya sözleşmeli kamu görevlileri ile eşleri faydalanabilir. Satın alınacak konutun ekspertiz değerinin en fazla %75’ine kadar finansman desteği verilmektedir.  Kamu Çalışanları için konut kredisi sadece konut alımı amacıyla ve gerçek kişiler tarafından kullanılabilir. Kamu çalışanı için gelir belgesi zorunlu değildir. Finansman desteğinin kamu çalışanının eşi adına kullanılması durumunda gelir belgesi ibrazı ve kamu çalışanı eşin kefaleti zorunludur.

Kamu personeli konut sahibi olmak istediğinde QNB Finansbank’ın sunduğu çeşitli konut paketlerinden yararlanabilmektedir. Finansbank’ta bulunan 7 konut ürünü, ödeme yöntemleri ve kendilerine en uygun konut kredisine başvurarak ev sahibi olabiliyorlar.

 • Standart konut kredisi: %2,47 faiz oranı 180 ay vade seçeneği.
 • Evini değiştiren konut kredisi: %2,38 faiz oranı 5 yıl vade süresi.
 • Artan taksitli konut kredisi: %2,38 faiz 180 ay vade seçeneği sunmaktadır.
 • Azalan taksitli konut kredisi: 61-120 ay vade seçenekleri ile %2,38 faiz oranı ile kredi kullanabilirsiniz.
 • Kentsel dönüşüm kredisi: %2,38 faiz oranında kredinizi kullanabilirsiniz.
 • Peşinatsız %100 konut kredisi: %2,38 faiz oranında kullanacağınız krediniz için 180 aya varan vade seçenekleri ile taksitlendirme yapabilirsiniz.
 • Konut projeleri hakkında tüm detayları QNB Finansbank’tan alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Memura Konut Kredisi

Kamu personeli olan ve konut kredisi kullanmak isteyen devlet memurları Ziraat bankası üzerinden uygun faiz oranında ve 10 yıla varan vade imkanları ile ev sahibi olabilirler. Alacağınız evin ekspertiz değerine kadar kullanabileceğiniz kredide evin değerine göre alacağınız tutar 500.000 TL ve altındaki konutlar için %90’ı kadar 500.000 TL ve üzerinde olan konutlar için ise %80’i kadar 120 aya varan vade imkanları ile kredinizi kullanabilirsiniz.

 • Çalışanın artısı konut kredisi adı altında alacağınız 200.000 TL için 72 ay vade yaptırmanız durumunda %1,36 faiz oranı ile toplamda ödeyeceğiniz tutar 308.254,37 TL’dir.
 • 300 bin TL için 120 ay vade ile kullanacağınız krediniz için %1,29 faiz oranında aylık 4.928,61 TL ödemeniz olacaktır.
 • 5000.000 TL kredinizi 120 ayda ödemek isterseniz eğer toplamda geriye 985.721,95 TL ödeme yapacaksınız.

Memurların Konut Kredisi Başvurusunda Gerekli Evraklar

657 numaralı memurlar bankalara kredi başvurusu yaptıklarında diğer vatandaşlara göre daha uygun vade ve faiz seçenekleri ile karşılaşmaktadır. Çünkü asıl olan iş garantisi ve konut kredisini ödemek için memurun kararlılığıdır.

Bu durumda konut kredisi başvurusunda memurlardan istenecek belgeler şu şekilde sıralanıyor:

 • Nüfus cüzdanı veya ehliyet,
 • Gelir belgesi/maaş bordrosu,
 • Serbest meslek sahipleri ve işletme sahipleri için son yıla ait vergi levhası ve onaylı bilanço,
 • Gelir tabloları, mizan, imza sirküleri,
 • Kuruluş ve en son ortaklık payını gösteren Ticaret Sicil Gazetesi,
 • Finansmana konu ürünün proforma faturası,
 • Satın alınacak konuta ait kat mülkiyeti veya kat irtifakı tapusu ve yapı kullanım izin belgesi ,
 • Ücretli çalışan kişiler için, maaş bordrosu antetli kağıt ile bildiriliyor ise firmanın imza sirküleri beyanı gerekmektedir.

Banka gerekli gördüğü durumlarda kefil ve ek belge talep etme hakkına sahiptir. Aynı belgeler kefil için de istenecektir.

Bugüne kadar konut kredisi ile en çok konut alan kişiler memurlar olduğu gibi, borçlarını düzenli ödeyen kişiler de memurlardır. Memurların sabit ve düzenli bir gelire sahip olması, konut kredilerinin her ay kesintisiz olarak ödenen krediler haline gelmesini sağlamaktadır.

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar listesini inceleyiniz!

Memura Özel Faizsiz Konut Kredisi

Geçen yıl yeni bir konut kampanyasına imza atılmıştı.  Emlak GYO tarafından bazı konutlar satışa sunulacak ve konut kredisi faizleri memurlara konut kredisi veren bankalardan daha uygun seviyede olacak. 5 yıl içerisinde tüm taksitlerini ödeyeceğini taahhüt ederek 60 ay vadeli ev kredisi çeken memurlara sıfır faizli kredi verilecek.

Memurlara konut için %25 peşinat ödenmesi durumunda 10 yıl için %0,36 faiz uygulanacaktır. Bu oran, Türkiye’de memurlara verilen en düşük faizli kredinin altındadır. Devlet memuru iseniz kamu personeline özel konut kredisi başvurusu yaparak ev sahibi olabilirsiniz. Kamu çalışanlarına uygun vade ve faiz oranları ile konut kredisi veren bankalar şu şekildedir;

Konut kredisi almak isteyen her kesimden vatandaşlarımız için başlatılan yeni konut kredisi kampanyaları bulunmaktadır. Diğer bankaların faiz oranları henüz değişmemekle birlikte Ziraat Bankası ve Halkbank’ın anlaşmalı olduğu inşaat firmalarından yapılacak konut alımlarında uygun faiz oranı ve kredi üst limitleri 500 bin TL. Alacağınız konutların %80’i için %20 peşinat ödeyerek konut kredisi çekebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.