Devlet Destekli

Devlet Memurlarına (Sıfır Faizli) Konut Kredisi

Devlet Memurlarına (Sıfır Faizli) Konut Kredisi

2020 yılında teşvik ve desteklemeler kapsamında faizsiz konut kredisi verileceği değerlendirilmektedir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında yer alan esaslara göre Devlet Memurlarından T.C  Emekli Sandığına tabi hizmeti 10 yıl ve daha fazla olanlara, istekleri üzerine Toplu Konut Fonundan özel şartlarla ve öncelikle konut kredisi verilmektedir. Bu içeriğimizde 2020 yılında Devlet Memurlarına Konut Kredisi Veren Bankalar ve sıfır faizli konut kredisini kaleme aldık. Sizde bu avantajlardan yararlanmak için, Hemen Başvuruda bulunabilirsiniz. Detaylar haberimizde..

devlet-memurlarına-konut-kredisi

Devlet Memurları İçin Konut Kredisi Mevzuatı

Devlet memurlarına özel konut kredisi ile devlet memurlarının lüzum ve zaruret görülen yerlerle kiralık konut ihtiyaçları, İmar ve iskan Bakanlığınca tespit edilerek Bakanlar Kurulunca onanacak programlar gereğince, genel ve katma bütçelere her yıl konulacak ödeneklerle tesis edilecek fondan karşılanır. Bu madde hükmü özel kanunlarla düzenlenir.

Evi olmayanlar yaşadı! Kampanya detaylarını öğrenin!

Devlet Memurlarından T.C emekli sandığına tabi hizmeti 10 yıl ve daha fazla olanlara, istekleri üzerine Toplu Konut Fonundan özel şartlarla ve öncelikle konut kredisi verilebilir.Bu krediden faydalanma şartları ile kredi borcunun memurlardan tahsili ve her yıl ödenecek toplam kredi tutarı gibi diğer hususlar Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı idaresi Başkanlığınca hazırlanacak yönetmelikle düzenlenir. Vakıfbankası, Finansbank ve diğer bankalar tarafından verilen kredi koşulları aşağıdaki gibidir.

Vakıfbankası Kamu ya Özel Sarı Panjur Kampanyası

120 aya varan vade seçenekleri ve uygun kredi faiz oranları ile Vakıf bank devlet memurlarını ev sahibi yapmaktadır.  Sarı panjur kampanyası sadece kamu çalışanlarına özel kampanyadır.3 aya kadar taksit erteleme fırsatı, 120 aya kadar vade seçeneği, kampanyaya özel dosya masrafı ile kredinizi kullanabilirsiniz.

blank

Sarı Panjur Kampanyası

Konut kredisi veren diğer bankalara geçmeden önce devlet tarafından verilen bir destekten söz etmek istiyorum. Devlet açılacak olan konut hesaplarına belirli oranlarda katkı sağlamaktadır. Açacağınız konut hesabı ve yapacağınız düzenli yatırımlar ile devlet  tarafından verilen desteklerden yararlanabilirsiniz.

Finansbank Kamu Personeli Ev Kredisi

Finans bankası; konut satın almak isteyen 657 sayılı devlet memurlarının 120 ay vadeye kadar uygun kâr ve tahsis ücreti oranlarından yararlanabileceği konut kredisi vermektedir.

Kamu çalışanları için konut kredisi çalışan, emekli, kadrolu veya sözleşmeli ayırımı olmaksızın tüm kamu çalışanları ve eşleri yararlanabilir. Finansman desteğinden yalnızca çalışan, emekli, kadrolu veya sözleşmeli kamu görevlileri ile eşleri faydalanabilir. Satın alınacak konutun ekspertiz değerinin en fazla %75’ine kadar finansman desteği verilmektedir. Kamu Çalışanları için konut kredisi sadece konut alımı amacıyla ve gerçek kişiler tarafından kullanılabilir. Kamu çalışanı için gelir belgesi zorunlu değildir. Finansman desteğinin kamu çalışanının eşi adına kullanılması durumunda gelir belgesi ibrazı ve kamu çalışanı eşin kefaleti zorunludur.

Memurların Konut Kredisi Başvurusunda Gerekli Evraklar

Nüfus cüzdanı veya ehliyet, Gelir belgesi/maaş bordrosu,Serbest meslek sahipleri ve işletme sahipleri için son yıla ait vergi levhası ve onaylı bilanço, gelir tabloları, mizan, imza sirküleri, kuruluş ve en son ortaklık payını gösteren Ticaret Sicil Gazetesi,Finansmana konu ürünün proforma faturası. Satın alınacak konuta ait kat mülkiyeti veya kat irtifakı tapusu ve yapı kullanım izin belgesi ,Ücretli çalışan kişiler için, maaş bordrosu antetli kağıt ile bildiriliyor ise firmanın imza sirküleri beyanı gerekmektedir.Banka gerekli gördüğü durumlarda kefil ve ek belge isteme hakkına sahiptir. Kefil için de aynı belgeler talep edilecektir.

657 sayılı Devlet memurları, diğer vatandaşa göre bankalara kredi başvurusu yaptıklarında daha uygun vade ve faiz seçenekleriyle karşılanırlar. Çünkü esas olan iş garantisi ve memurun konut kredisini ödeme kararlılığıdır. Bugüne kadar Türkiye’de konut kredisi ile en çok ev satın alan kitle memurlar olduğu gibi, borcunu düzenli olarak ödeyen kitlede yine memurlardır. Devlet memurlarının sabit ve düzenli geliri olması, konut kredilerinin her ay aksatılmadan ödenen krediler haline gelmesini sağlamaktadır.

Geçen yıl yeni bir konut kampanyasına imza atılmıştı.  Emlak GYO tarafından bazı konutlar satışa sunulacak ve konut kredisi faizleri memurlara konut kredisi veren bankalardan daha uygun seviyede olacak.

5 yıl içerisinde tüm taksitlerini ödeyeceğini taahhüt ederek  60 ay vadeli ev kredisi çeken memurlara sıfır faizli kredi verilecek. Bu kampanya dahilinde ödenecek taksit ve faiz tutarları aşağıda ki görselde ayrıca belirtilmiştir.

Devlet Memurlarına Konut Kredisi Veren Bankalar

Devlet Memurlarına Konut Kredisi Veren Bankalar

Bu görselde de görüldüğü üzere, kamu personeline ev için %25 oranında peşinat ödemesi durumunda, 10 yıl boyunca %0,36 faiz alınacaktır. Bu oran, Türkiye’de memurlara verilen en düşük faizli krediden daha düşüktür. Sizde devlet memuru iseniz kamu personeline özel konut kredisine başvuruda bulunarak ev sahibi olabilirsiniz.

Kamu çalışanlarına uygun vade ve faiz oranları ile konut kredisi veren bankalar aşağıdaki gibidir;

  • Garanti Bankası kamu çalışanlarına özel mortgage kampanyası
  • Akbank kamuya anında kredilerine de başvuru yapabilirsiniz.

Düşük faizli konut kredisi veren bankaları inceleyebilir ve bu bankalardan kredi alarak konut alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

2020 yılında konut kredisi almak isteyen her kesimden vatandaşımız için başlatılmış yeni konut kredisi kampanyaları bulunmaktadır. Diğer bankaların faiz oranları henüz değişmemekle birlikte Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından anlaşmalı olunan inşaat şirketlerinden yapılacak olan konut alımlarında geçerli olacak faiz oranı yüzde 0,99 olarak belirlenmiştir. Kredi üst limitleri 500 bin TL’ dir. Alacağınız konutların yüzde 80′ ine konut kredisi çekerek yüzde 20 peşinat yatırarak konut kredisi alabilirsiniz.

] }Yorumlar
  1. blank 2017 Yılı Refinansman dedi ki:

    0,89 dan yapılandırma yapan bankalara başvurdum ancak şuan sonucu beklemekteyim. Umarım 2017 yılında düşük faizli yapılandırmadan yararlanırım.