Devlet Memuru Nasıl Olunur? (Sınavsız Memuriyet)

Devlet Memuru Nasıl Olunur? (Sınavsız Memuriyet)

Devlet Memuru Nasıl Olunur? (Sınavsız Memuriyet)
3 Ocak 2019 tarihinde eklendi.

Fetö mensubu devlet memurlarının kamu kurumlarından ihraç edilmesi kamu da çeşitli kadrolarda memur açığı meydana getirdi. KPSS sınavı öncesinde çoğu aday bir umut sınava girdi ve boşalan kadrolara yerleşme hayali kurdu. Ülkemizde devlet memuru olmak için en az lise mezunu olmak şart koşulurken Kamu personel seçme ve yerleştirme sınavında başarılı olduğunuz taktirde memur olmak için azda olsa bir kapı aralanmış oluyor. KPSS’nin memur alımı için en büyük etkenlerden biri olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu sınava giren tüm memur adayları canla başla çalışmakta ve hırslı bir şekilde adımlar atmaktadır.

Fakat bu sınavla memur olmak eskisi kadar kolay değildir. Memur olabilmek için en az 70 Puan aranırken barajı geçen öğrenciler için sözlü mülakatlar söz konusu olmaktadır. Sözlü mülakattan geçmek de sanıldığı kadar kolay değildir. Bütün bu aşamaları geçen ve tercih yapmış olduğu memurluklara atanan vatandaşlarımız için hayat şartları kolay bir hal almaktadır.

Devlet memurluğunda derece ve kademe ilerlemesi ve puanlama sistemi mevcuttur. Bu konuda memurun derece kademe ilerlemesi hakkında detaylı bilgi edinerek, mezun olduğunuz okula göre memuriyet kademenizi hesaplayabilirsiniz.

devlet memuru nasıl olunur

devlet memuru nasıl olunur?

Memur Olmanın Avantajları Nelerdir?

Devlet memuru olduğunuz taktirde işiniz garanti altındadır. Yüz kızartıcı hiç bir suç işlemezseniz eğer memuriyetiniz emekli olana kadar devam edecek ve yüksek gelirler elde edeceksiniz. Hafta sonları tatil olması bir diğer avantajlardan bir tanesidir. Sabah 8 akşam 5 saatleri arasında çalışmaktadırlar. Yıllık izinleri ve resmi tatilleri, Bayram günleri tatildir. Bütün bu saymış olduğumuz avantajlar memurlar için oldukça önemlidir. Memur olamak isteyen ve bir türlü başarılı olamayan memur adaylarının da bu avantajları düşünerek daha hırslı bir şekilde çalışmasını hedeflemektedir.

Sınavsız Geçiş Sistemi

Vatandaşımızın kafasına yer eden KPSS aslında bir çok kuruma atanmanıza destek sağlarken sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen memur adaylarının da bu konu üzerinde ayrıntılı bir şekilde durması gerekmektedir. Bazı kurum ve kuruluşlar kendi personelini kendisi seçerek onlara devlet memuru olmalarına hak tanımaktadır. Bu durum karşısında sınav şart koşulmadığından Bir çok vatandaşımız bu kurumlara başvuru yapmaktadırlar. Başvuru tarihlerinin ilk gününden son gününe kadar kalabalık olan bu ortam mesai saati bitiminde işlemlerini bitirmiş olmaları gerekmektedir.Sınavsız Memur Alımı Yapacak Olan Kurumlar

 • Cumhurbaşkanlığı genel sekreterliği memurları
 • Bakan yardımcı kadroları
 • Başbakan baş müşaviri alımları
 • Başbakan müşavir kadroları
 • Başbakanlık basın müşaviri kadroları
 • Bakanlık müşaviri kadroları
 • Avukat ve şube müdürü uzmanları
 • Bakanlar kurulu sekreterliği kadrsu
 • Din işleri yüksek kurul üyesi

Bu memurlara başvuru yapmak için öncelikli olarak başvuru formunuzu tamamlamış oluyorsunuz.

Son zamanlarda bir çok memur adayı sınavsız başvurularda bulunarak güzel bir iş sektörü içerisine girmiş bulunmaktayız. Bu durumda adaylar yazılı sınava girmeden sözlü mülakatlar yapılarak memur olacak olan adaylar seçilmektedir. Memur atamalarının çok az olduğu bu ülkede sözlü mülakat ile bir çok kurum  ve kuruluşa elemanlar alınacaktır. Bu durum karşısında çok daha küçük yaşta sınava girmeden memur olma şartlarını öğrenen vatandaşlarımız derin bir nefes almaktadırlar.

Memur Alımında Mülakat Nedir?

KPSS Sınavı sonrasında internet üzerinden yapılan atamalar bir yana, eğer memur özel bir kurumun memuriyetine başvuru yapar ise, mülakat adı verilen seçme sistemi devreye girmektedir. Bu sistemde sınav sonrasında gerekli evraklar teslim edilir ve alınacak personel sayısına kadar kurulan seçme komisyonu tarafından adaylar sözlü sınava çağırırlar. Bu sınavda her ne kadar genel kültür ve mesleki bilgi gerektiren sorular sorulabilse de, asıl amaç kişinin devlet memurluğuna uygun olup olmadığının tespitidir. Komisyonlar konuşmasına, hitap tarzına, karakteristik özelliklerine göre mülakata giren adaylara puan verirler. İşte bu puanlar KPSS ve diğer notlar ile birleştirilerek kişinin esas puanı oluşturulur.  Tüm yazılı sınavlardan 100 alan bir aday, başvurmuş olduğu meslek için uygun olmayabilir. İşte bu duruma mülakat sınavı ile karar verilmektedir.

memur alımı nasıl yapılır

Memur Alımı Sınavsız Yapılabilir!

İlginizi çekebilecek diğer memuriyetler;

Sivil MemuriyetSubaylık, Astsubaylık ve İnfaz ve Koruma Memurluğu linklerimizden bu mesleklerle ilgili bilgi alabilirsiniz.

Sorun cevaplayalım; Eğer bu konuda sorularınız var ise YORUM bölümünden sorunuzu sorun, sizlere cevap vermekten onur duyarız. 2019 yılında yayınlanacak olan memur alım ilanlarını hakkında bilgi sahibi olmak için bizi takip etmeye devam edin. Ayrıca memur maaşları enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra zam alacaktır. 3 Ocak 2019′ da enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra güncel maaş miktarlarını da sizlere aktaracağız.Devlet Memuru Nasıl Olunur? (Sınavsız Memuriyet) Konusuna 20 Yorum Yapıldı
 1. Din dedi ki:

  Merhaba. Din işleri yüksek kurulu üyesi olmak için aranan şartlar nelerdir?

 2. Sınavsız Memurluk dedi ki:

  Merhabalar. Ben, 1989 doğumluyum. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Bölümü mezunuyum. Bölümümü 3.’lükle bitirdim. Liseyi de; Isparta Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Resim Bölümü okudum. Ve okul 2. olarak mezun oldum. Benim bu eğitim durumumla, sınavsız bir şekilde, devletin hangi kurumlarında memur olma şansım olabilir? Teşekkürler.

 3. Osman Kakara dedi ki:

  Melaba,

  1979 doğumluyum. Yüksek lisans yapmış bir ekoloji danışmanıyım. Bir kere bir hafif suçtan (basit adam yaralama) hapise girdim. Memur olabilme şansım nedir?

 4. memurluk dedi ki:

  Nikah memurluğu için ne yapmalıyım

 5. Derya saglam dedi ki:

  1989doğumluyum kpss 68puanımvar nasıl ve nereye memurluk için başvurabilirim lütfen bir yol gösterirmisiniz lise mezunuyum

 6. sayin kurumlara dedi ki:

  Bilgi ala bilirmiyiz sizlerden

 7. bilgi almak istiyorum yetkililerle dedi ki:

  Nasil başvuru yapa biliriz

 8. nazlı zilan dedi ki:

  Merhabalar nerden basvuru yapabılırım yardımcı olursanız sevınırım

 9. Emrullah dedi ki:

  Sınavsız memurluğa Nasıl başvurabilirm

 10. neslihan dedi ki:

  nasıl başvuru yapılıyor

 11. Neşe Güzel dedi ki:

  Lise mezunuyum bilgisayar ön muhasebe bilgim var masa başı dosya fatura kesme asistanlık gibi bir iş arıyorum sınavsız memur okuyunca çok mutlu oldum eğer böyle bir imkan varsa kesinlikle talibim teşekkür ediyorum

 12. NİHAL dedi ki:

  Açık lise okuyorum 34 yaşındayım dışardan memur olma şansım varmı

 13. Mahmut dedi ki:

  Ben orta okul mezunuyum sinavsiz bir işe girmek istiyorum Nasil yapabilirim yardimci olurmusunuz
  Memur olmak istiyorum

 14. Eda dedi ki:

  Nasil başvurabilrim

 15. Mustafa dedi ki:

  Peki şöyle bir şey var lise mevzunu değilim ortaokul mevzunuyum sınavsız bir işe girmek istiyorum me yapmalıyım bunun için bir yol çizin lütfen

 16. Memur dedi ki:

  Nasıl başvuru yapabiliriz

 17. Sivilmemurluk dedi ki:

  Guzelim turkiyemde ulkeme hizmet etmek icin memur olmak istiyorum

 18. din işleri yüksek kurulu dedi ki:

  istanbul nuru osmaniye kurankurstan hafız olarak mezun oldum dışardan ilahiyet okuyorum son senem daha önce müazzin olmak için kps ye girdim 71 puanım var alım olmadığı için cevab gelmedi ben devletin herhangi bir kurumunda din görevlisi olarak görev almak istiyorum sınavlarım bitinci 1 dersim kaldı ilahiyeti bitirmeye imamhatip olmak istiyorum derslerimi bitirene kadar devletimin din kurumlarında banada bir görev verilirmi yardımcı olurmusunuz teşekürler askerliğimi yaptım 1983 doğumluyum tokat reşadiyeliyim recep talak

 19. sedanur mermer dedi ki:

  başvurmam için ne yapabilirim

 20. sedanur mermer dedi ki:

  meslek lisesini bu sene bitiriyorum başvurabilirim

Sayfa başına git