Devlet Yakacak Yardımı (Odun Kömür Desteği)

Devlet Yakacak Yardımı (Odun Kömür Desteği)
A+
A-

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç ailelere aynı ve nakdi yardımlar yapılmaya devam etmektedir. Kömür ve odun yardımı da bunlardan bir tanesidir. Yardım alabilmek için bazı şartlara sahip olmanız gerekiyor. Sigortalı olarak çalışanlara kömür yardımı verilmeyecektir. T.C. kimlik numaranız ile başvuru sonrası sorgulamada da bulunabilirsiniz. Ayrıca yardımlar il ve ilçe merkezlerinde valilikler ve kaymakamlıklara bağlı faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılmaktadır. Başvurular ile ilgili tüm detayları, nasıl başvuru yapılacağını ve yakacak yardımı alabileceğiniz kurumları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Odun Kömür Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde yakacak odun ve kömürü olmayan vatandaşlarımızın Devlet Odun Kömür desteği veriyor mu? diye araştırma yaptığını ve bu konuda nereye başvuru yapacağı hakkında bilgilendirme amacı ile yaptığımız araştırmaları sizler ile paylaşmak istiyorum.

Geliri olmayan, hasta, yaşlı ve bakıma muhtaç olan insanlarımıza Odun kömür yardımı yapan kurum ve kuruluşlar hangileridir? Bakalım. 

Devletimiz belirli kurumlar tarafından kış aylarında odun veya kömür olarak yakacak yardımı adı altında belirli yardımlar yapmaktadır. Bunun yanında farklı maddi ve giyim yardımları da yapılmaktadır. Fakat biz bugün sadece odun ve kömür yardımları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Sizinde etrafınızda bu tarz yardımlara muhtaç olan birileri var ise bunların bu yardımlardan haberdar olmalarında yardımcı olabilirsiniz. Yardımlar konusunda insanlara ilk olarak yardımcı olacak kişiler bulundukları bölgedeki muhtarlar olacaktır. Muhtarlar devlet kurumlarına fakir ve muhtaçların listesini verirken yardımcı olmaktadırlar.

İhtiyacı olan vatandaşların devlet kurumlarına başvuru yapmadan önce fakirlik belgelerini bağlı oldukları muhtarlıktan almaları gerekmektedir. Ayrıca muhtaç ailelere sadece devlet kurumları değil sivil toplum kuruluşları ve belediyeler tarafından da yardım sağlanmaktadır. Bu konuda insanlara yardımcı olacak olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğüdür. Sizde bu tarz başvurularınızı bu müdürlüğe yapmalısınız. Sosyal yardımlar genel müdürlüğü ihtiyaç sahiplerine yakacak yardımının yanında belirli zamanlarda verilmek üzere giyim ve gıda yardımı da yapmaktadır. Bunların hepsine bir kerede başvuru yapılması mümkündür. Yakacak yardımınızı da böyle alabilirsiniz.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü Yakacak Yardımı

2003 yılından itibaren verilmekte olan bu yardımlar sayesinde ihtiyaç sahibi aileler kış aylarında yakacak sıkıntısı çekmemektedir. Türkiye Kömür işletmelerinden sağlanan Kömür Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahibi ailelere en az 500 kg olmak üzere dağıtılmaktadır. Devlet bu imkanı verirken aynı zamanda atıl durumdaki yeraltı işletmelerinin ayakta kalmalarına destek olmaktadır. Bunun yanında oturulamayacak derece eski ve bakımsız evlerde yaşamak zorunda olan vatandaşların evlerinin yenilenmesi ve bakımının yapılması için nakdi ve ayni yardımlarda bulunmaktadır. Sizin veya çevrenizde yaşayan ve yakacak yardımına ihtiyacı olanların başvurularını bulunduğunuz bölgedeki sosyal yardımlar müdürlüğüne yapmanız gerekmektedir.

Maddi yardım yapan iş adamları ve zenginler tarafından 2021 yılında verilecek olan desteklere de başvuru yapabilirsiniz.

Belediyelerin Yakacak Yardımları

Ülkemizdeki bütün belediyeler kendi sınırları içerisinde yaşayan ve ihtiyaç sahibi insanlara her kış yakacakları kömür veya odun yardımında bulunarak kış aylarında ısınmalarına yardımcı olmaktadırlar. Sabit bir miktar kısıtlamasının olmadığı belediye yakacak yardımlarında en az 1 ton olarak kömür dağıtılmaktadır. Bu miktar belediyenin ayırmış oldukları bütçe ile değişiklik gösterebilmektedir. Bu imkandan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin ikametgah belgesi, nüfus cüzdanı ve başvuru formu ile bulundukları belediyelere başvuru yapmaları gerekmektedir. Yapılan başvuruların doğruluğu belediye zabıta ekiplerince yerinde tespit sistemi ile araştırılmakta ve aynı zamanda mahalle muhtarlarından bilgi alınmaktadır. Bilgilerin doğruluğu üzerine dilekçe tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde belediye ekipleri tarafından muhtaç ailelere kömür yardımı yapılmaktadır.

Yakacak Yardımı Yapan Sivil Toplum Kuruluşları

Bu yardımlar Ülkemizin her yerinde aynı zaman ve miktarda yapılmamaktadır. Sivil toplum kuruluşları kendilerinin belirledikleri bölge ve miktardaki yakacakları ihtiyaç sahiplerini ulaştırmaktadırlar. Bu kuruluşların vereceği kömür Belediyeler ve Sosyal Yardımlar Müdürlüğünün gibi süreklilik arz etmemek ile beraber azda olsa ihtiyaç sahipleri tarafından talep edilmektedir. STK ların irtibat büroları veya internet üzerindeki başvuru sayfalarından talep edilebilen yakacak yardımları sayesinde bir çok aile kış aylarında ısınma ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Başvuracağını makamlar;

 • Belediyelere,
 • Sosyal Yardımlaşma Vakfına,
 • Sivil Toplum Kuruluşlarına
 • Valilik veya Kaymakamlık Makamına,
 • Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine

Başvurunuzu gerçekleştirin. Mutlaka size uzanan bir el olacaktır. Konu hakkında yorum yapın, yanıtlayalım.

Devlet tarafından kömür yardımlarına başvurmak için hemen yazımızı okuyabilirsiniz.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. İpek çiftci dedi ki:

  Oduna kömüre ihtiyacım var oğlum engelli

 2. Zeynep akalan dedi ki:

  Benim kocam calismi sizden ödün yardım rica edi.

 3. Kumsal dedi ki:

  Eşim mahkum ve kızıma bakacak kimse yok çocuğum adına yatırılan 785 lira dışında hiçbir gelirim ve sosyal yardımlar adına hiçbir yardım verilmiyor tümü red edildi diyor verilen cüzi miktarla geçimi mi sağlayamıyorum

 4. Kadriye Şahin dedi ki:

  Yakacak ihtiyacım var lütfen bize destek olun lütfen zor durumdayız eşim işsiz pandemi den dolayı

 5. Halil dedi ki:

  Maddi desteğe ihtiyacım var

  (5/5)
1 7 8 9