Yakacak Kömür Yardımı Başvurusu e-Devlet Üzerinden Yapılıyor! 2022 Kış Desteği

Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde yakacak odun ve kömürü olmayan vatandaşlarımızın Devlet Odun Kömür desteği veriyor. Kış Desteği Almak İsteyenlere Müjde! Yakacak yardımı Başvuruları e-Devletten alınmaya Başlandı. Detaylar haberimizde..

Yakacak Kömür Yardımı Başvurusu e-Devlet Üzerinden Yapılıyor! 2022 Kış Desteği

Yakacak yardımı için başvurular e-Devlet üzerinden alınıyor! Kışın nasıl ısınacağını kara kara düşünen maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’tan yüzleri güldürecek bir açıklama geldi. Bakan Yanık, ihtiyaç sahiplerine kış yardımı yapılacağını duyurdu. Kış boyunca bu vatandaşların yakacak ve elektrik giderlerine destek olmak için toplamda 2,5 milyar lira yardım vereceklerini müjdeledi.

İşte yardımdan yararlanmak için ayrıntılı bilgiler..

Devlet Yakacak Yardımı (Odun, Kömür) KIŞ DESTEĞİ 2022

Devletten ihtiyaç sahiplerine Kış boyunca odun kömür desteği müjdesi geldi. Dev destek ödemesinin bu kış boyunca tüm ihtiyaç sahibi ailelere yapılacağını açıklayan Bakanlıktan devlet odun kömür yakacak yardımı için 1,6 Milyar bütçe ayrıldı. Kış desteği başvuruları e-devlet üzerinden yapılacak. Detaylar haberimizde..

Kış Boyunca Sürecek Dev Destek Ödemesi!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre: Önümüzdeki kış günlerinde yakacak ve elektrik yardımları kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 2,5 milyar TL destek verilecek.

Yakacak Kömür Yardımı Başvurusu e-Devlet Üzerinden Yapılıyor! 2022 Kış Desteği

1,6 Milyar TL Değerinde Yakacak Yardımı Başlıyor

İhtiyaç sahibi vatandaşlar için Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’ndan kömür tahsis ederek dağıtımını gerçekleştirdiklerini belirtti. Önümüzdeki kış mevsiminde yakacak ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Yanık, toplam değeri 1,6 milyar TL’ye ulaşan kömür dağıtacaklarını bildirdi.

Kış ayları boyunca yapılacak yakacak dağıtım işlemlerinin maliyetinin 40 milyon TL olduğunu kaydeden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Tüm Türkiye’de bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız aracılığıyla hızlı ve etkin bir şekilde ihtiyaç sahiplerimize bu dağıtımı gerçekleştireceğini açıkladı.

Elektrik Tüketim Desteği 6 Milyar TL’ye Ulaştı

Elektrik Tüketim Desteği’nde ise 2019’dan bugüne kadar yapılan yardımın 6 milyar TL’ye ulaştığına dikkat çeken Bakan Yanık, “İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın elektrik faturalarına destek oluyoruz. Kasım dahil önümüzdeki 4 ayda bu kapsamda yaklaşık 920 milyon TL elektrik tüketim desteği vereceğiz.” açıklamalarında bulundu.

Kış mevsimi boyunca ihtiyaç sahibi vatandaşlara desteklerinin süreceğinin altını çizen Bakan Yanık: “Önümüzdeki kış günlerinde yakacak ve elektrik yardımları kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 2,5 milyar TL destek vereceğiz” açıklamasında bulundu.

Kömür Yardımı Başvuruları e-Devletten Yapılacak

“İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız, yakacak yardımına e-Devlet üzerinden başvurabilecek. Diğer yandan Elektrik Tüketim Desteği’ni ise düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ailelerimize hali hazırda veriyoruz. Herhangi bir kuruma başvuru yapmalarına gerek yok. Sadece kimlik kartları ve elektrik faturaları ile PTT şubelerine gitmeleri yeterli olacak” açıklamaları yapıldı.

e-Devlet KIŞ DESTEĞİ Yakacak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

18 yaşın üzerinde olan ve yakacak yardımı almaya hak kazanan vatandaşlar, kömür ve odun yardımlarını başvuru yaptıktan sonra e-devlet üzerinden Başvuruda bulunduktan sonra ve sorgulama yaparak yatıp yatmadığını öğrenebilirler. Başvuruların asıl yeri Aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı SYDV’lerdir. Ancak Bakanlığın e-devlet sayfası üzerinden de başvuru yapmak mümkündür.

Kış boyunca devam edecek olan Yakacak yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılabilir.

E-devlet Kış Desteği (Kömür yardımı) Başvuru Ekranı üzerinden yakacak yardımına başvurmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkini tıklamalısınız. Ardından Yeni Başvuru menüsünden Uygulamaya Git seçeneğine tıkladıktan sonra başvuru formunda başvuracağınız yardım türünü ihtiyaç ve taleplerinizi aşağıdaki görsel deki gibi açıklamalı yazmalısınız.

Yakacak Kömür Yardımı Başvurusu e-Devlet Üzerinden Yapılıyor! 2022 Kış Desteği
e-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu İhtiyaç ve talepleriniz kısmına kömür yardımı yazmalısınız.

E-devlet üzerinden Bakanlık tarafından sağlanan Sosyal yardımlara e-devlet üzerinden bu şekilde başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuza ilişkin iş ve işlemler kayıtlı resmi ikamet adresinizin bulunduğu İl/İlçede bulunan 3294 Sayılı Kanun hükümleri doğrultusunda faaliyetlerini yürüten Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca yerine getirilecektir.

Yine Yakacak yardımı başvurularınızı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kaymakamlıklar ve Belediyeler üzerinden yapabilirsiniz. Başvuru sonrasında e-Devlet yakacak yardımı başvurusu sorgulaması yaparak sonuçlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Odun ve Kömür Yardımı Yapan Kurumlar Hangileridir? 2022

Odun Kömür Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar 2022 yılında aşağıdaki gibidir:

 • Belediyeler
 • Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü
 • Valilikler
 • Kaymakamlıklar
 • Sivil Toplum Kuruluşları
 • Odun yardımı ve kömür yardımı yapan diğer kurum ve kuruluşlar tarafından odun ve kömür yardımı yapılmaktadır.

Yakacak Yardımı için Nereye Başvurulur?

Yakacak yardımı için başvuru yapacağınız makamlar aşağıdaki gibidir:

 • E-devlet
 • Sosyal Yardımlaşma Vakfı
 • Sivil Toplum Kuruluşlarına
 • Belediyeler
 • Valilik veya Kaymakamlık Makamına
 • Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine yakacak yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

Yakacak Yardımını Kimler Alabilir?

Yakacak yardımından yararlanacak olan kişiler aşağıda bulunan şartları taşımalıdır:

 • Yakacak yardımı, bir haneden bulunan kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 1/3’ünden 942 TL az olması durumunda yapılır.
 • Bu koşullarda olan vatandaşlar, ilgili kurumlara T.C. kimlik kartları ile başvuru yapabilirler.
 • Devlet yakacak yardımı başvurusunda bulunacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
 • Bu şartları taşıyan kişiler yakacak yardımlarına başvuru yapabilirler.

Devlet Yakacak Yardımı için Gerekli Belgeler

Devlet Yakacak Yardımı başvurusu için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Fakirlik belgesi yakacak yardımı başvurusu için gerekli belgedir.
 • Başvuru dilekçesi
 • T.C. kimlik numaranızın bulunduğu kartın fotokopisi
 • Bu belgeler ile başvurunuzu yapabilirsiniz.

Yakacak Yardımı Odun ve Kömür Desteği Nasıl Alınır?

Devlet kömür ve odun yardımlarını, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde dosyası bulunan kişiler vermektedir. Odun ve kömür yardımı alabilmek için bir hanede yaşayan kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin üçte birinden (942 TL) bu koşulu sağlayan vatandaşlar, ilgili kurumlara T.C. kimlik numarasının bulunduğu kimlik kartı veya nüfus cüzdanı ile başvuru yapabilir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında dosyası olan muhtaç aileler belirlenerek bu ailelere yakacak yardımı verilir. Dosyası olmayan kişiler isse vakıflara giderek yakacak yardımı için başvuru yazabilir.

 • Yakacak yardımına ihtiyacı olan ve destekten yararlanmak isteyen vatandaşların devlet kurumlarına başvuru yapmadan önce fakirlik belgelerini bağlı oldukları muhtarlıktan almaları gerekmektedir.
 • Ayrıca muhtaç ailelere sadece devlet kurumları değil sivil toplum kuruluşları ve belediyeler tarafından da yardım yapılmaktadır.
 • Bu konuda vatandaşlara yardımcı olacak olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğüdür.
 • Sizde yakacak odun kömür desteği başvurularınızı bu müdürlüklere yapmalısınız.
 • Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ihtiyaç sahiplerine yakacak yardımının yanında belirli zamanlarda verilmek üzere giyim ve gıda yardımı da yapmaktadır.
 • Bunların tümüne bir kerede başvuru yapmanız mümkündür.
 • Devletten yakacak yardımınızı da bu şekilde alabilirsiniz.

Yakacak yardımları aile ve sosyal politikalar bakanlığı web sayfasında “Aile Yardımları” başlığı altında yer almıştır.

e-Devlet Yakacak Yardımı Başvurusu Sorgulama

 • T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yapmalısınız.
 • Buradan “e-Hizmetler” menüsüne girerek “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” hizmetlerine giriş yapabilirsiniz.
 • Sunulan hizmetler arasından ”Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” seçeneğinden kömür yardımı sorgulamasını görüntüleyebilirsiniz.
Yakacak Kömür Yardımı Başvurusu e-Devlet Üzerinden Yapılıyor! 2022 Kış Desteği

Belediyeden Yakacak Yardımı Nasıl Alınır?

Belediye yakacak yardımları ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak amacı ile verilmektedir. Belediye sınırları içinde ikametgah eden, muhtaç ailelere en az 1 ton yakacak yardımı Belediyeler tarafından yapılmaktadır. Belediyelerin sunduğu yakacak yardımlarından yararlanmak için gerekli belgeler ile bulunduğunuz il ve ilçelerdeki belediyelere başvuru sağlayabilirsiniz.

E-devlet yakacak yardımına başvurmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalısınız. Ardından Uygulamaya Git seçeneğine dokunduktan sonra başvuru formunda başvuracağınız belediyeyi seçmelisiniz.

Belediye yakacak yardımı başvurusu için gerekli evraklar:

 • İkametgah yerinizi bildiren belgeniz,
 • Nüfus cüzdanı,
 • Belediye tarafından temin edilen başvuru formu

Bu evraklar ile beraber ikametgah ettiğiniz bölgede bulunan belediyelere başvuru sağlayabilirsiniz. Başvurunuzun incelenmesi ve onay alması halinde 1 ay içerisinde belediye ekipleri tarafından yakacak yardımları sağlanmaktadır.

Yakacak Yardımı 2022 Yılında Ne Kadar?

Sayın bakan Devlet tarafından yapılacak yakacak yardımının 1.6 milyar TL olduğunu açıkladı. Devlet yakacak yardımı başvurusu yapan vatandaşlar arasında kabul edilen vatandaşlara asgari limit 500 KG olacak şekilde yılda bir defa yardım yapar. Belediyeler de ise sabit miktar kısıtlaması olmadığı sürece 1 ton olarak kömür dağıtımı da yapılır. Bu durum Belediyelere ve bütçeye göre farklılık gösterebilir.

Devlet yakacak yardımı haricinde ihtiyaç sahibi ailelere 500 TL maddi yardım desteği, sosyal yardımlar ve e-Devlet üzerinden başvuru yapanlara 1100 TL yardım desteği vermektedir. Hemen odun ve kömür yardımı desteği dışında maddi ve nakdi olarak verilen desteklere başvuru yapabilirsiniz.

2022 YILI MADDİ YARDIMLAR:

Yorumlar

 1. Avatar of Azize susn Azize susn dedi ki:

  Ben yakacak için başvuru yaptım yapacak destek istiyorum 6 çocuk 4 öğrencim var

 2. Avatar of Azize Azize dedi ki:

  Ben yakacak için başvuru yaptım yapacak destek istiyorum 6 çocuk 4 öğrencim var

 3. Avatar of Birgül bahar Birgül bahar dedi ki:

  Iyigunler diliyorum ben antalya manavgat ikâmet ediyorum odun yardımı istiyorum maddi durumum yok kiradayım 12 yaşında bir oğlum var allahtan başka kimsem yok allah rızası için yardim edin ne olur maddi olarak da destek istiyorum gelirim yok iş bulamiyorum heryere basvurdum ama halen bir sonuc alamadım elim kolum bağlı kaldım bunalima girdim okullar açılıyor en kısa zamanda yardımcı olmanizi diliyorum şimdiden çok teşekkür ediyorum saygılar sunarım

  1. Avatar of Azize Susan Azize Susan dedi ki:

   İyi günler ben yapacak yardım istiyorum 6 tane çocuğum var 4 tane öğrencim var zor geçiniyorum yakacaka ihtiyacım var sobaya ihtiyacım var sizden destek istiyorum

 4. Avatar of Halil Halil dedi ki:

  Yakıcak yardımına ihtiyacım var

 5. Avatar of Rukiye Rukiye dedi ki:

  Üç tane çocuğum var kiracıyım hiç bir gelirim yok yakacak yardımı istiyorum

 6. Avatar of Halil Halil dedi ki:

  Yakıcak yardımına ihtiyacım var

 7. Avatar of Gülhan Gülhan dedi ki:

  Lütfen bize.yardım.edin.beş.çocuğum.var

 8. Avatar of Halil Halil dedi ki:

  Yakıcak yardımına ihtiyacım var

 9. Avatar of Gökhan Gökhan dedi ki:

  Ben epleks hastası sağ elimi doldurulacak aile ihtiyaçımız var. 2 tane çocuğum var birisi 8 yaşında ilkokula 2 sınıf gidiyor kırtasiye malzemesi ve tablet ihtiyaçımız var. Gıda ve sebze-meyve temizlik koli yardım. Odun kömür soba çok çürük birtane soba ihtiyaçımız var. Ben kömür soba istedim gelmedi ve elektrikli soba getirseler odun yok dediler vermedi. Evimizi bu soğukta elektrikli soba ısıtmadı 2 tane çocuğum kış günü için ev de çok üşüyorlar sizlerden yardım etmenizi istiyorum. Evimiz elektirikli soba kulandık hepimiz badaniyelere sarsıldık ben kömür soba istiyordum ve bacamız da yok nolur sizden 2 tane çocuğum birisi 9 yaşında Biriside bebek 9aylık odun ve kömür yardım ederseniz çok sevinirim hepinize allah razı olsun. Kış günü sizden haber bekliyorum bulursunuz

 10. Avatar of Merve biltekin Merve biltekin dedi ki:

  Kiraciyim 5 cocugum var esim caiismiyor oduna ihtiyacim var

 11. Avatar of Döne Döne dedi ki:

  Yakacak konu desteği istiyorum ihtiyacım var 5 çocuk var evim kira kendim aslım hastasiyim

  1. Avatar of Aslan Aslan dedi ki:

   Ben korona oldum.calisamiyom.cok zor durundayım lütfen msjimi görün biran önce ilgilenin

 12. Avatar of halil halil dedi ki:

  yakıcak yardımına ihtiyacım var kocaeli

 13. Avatar of Melek eroğlu Melek eroğlu dedi ki:

  Kirada oturuyorum sobalı evim eşim tek çalışıyor oduna ve kömüre çok ihtiyacım var küçük bebeğim var çok ihtiyacım var

 14. Avatar of İpek çiftci İpek çiftci dedi ki:

  Oduna kömüre ihtiyacım var oğlum engelli

 15. Avatar of Zeynep akalan Zeynep akalan dedi ki:

  Benim kocam calismi sizden ödün yardım rica edi.

 16. Avatar of Kumsal Kumsal dedi ki:

  Eşim mahkum ve kızıma bakacak kimse yok çocuğum adına yatırılan 785 lira dışında hiçbir gelirim ve sosyal yardımlar adına hiçbir yardım verilmiyor tümü red edildi diyor verilen cüzi miktarla geçimi mi sağlayamıyorum

 17. Avatar of Kadriye Şahin Kadriye Şahin dedi ki:

  Yakacak ihtiyacım var lütfen bize destek olun lütfen zor durumdayız eşim işsiz pandemi den dolayı

 18. Avatar of Mujde mazruk Mujde mazruk dedi ki:

  Devlerden.. yardim..yakacak..odun.istiyorum

 19. Avatar of Tuncay orak Tuncay orak dedi ki:

  Yakacak yiyecek gelirim on aydir yok muhtacim lutfen ilgelenirseniz tşkrler