Devlet Destekli Ne İş Yapabilirim? Hibe Alabileceğiniz Sektörler 2022

Devlet, ekonomiyi, yerli üretimi destekleyerek dışa bağımlılığı azaltmak adına, bazı sektörlere destekleme ve teşvik kredileri vermektedir. Bu krediler dönem dönem verilmekte olup, bu içeriğimizde Devlet destekli ne iş yapabilirim diyenler için incelememizi sizlerle paylaşacağız.

Devlet Destekli Ne İş Yapabilirim? Hibe Alabileceğiniz Sektörler 2022

Kendi işimi kurmak istiyorum ne is yapabilirim diyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Mesleğim yok ne iş yapabilirim veya evde yapılacak işler listesine mi ihtiyaç duyuyorsunuz. Ne iş yapacağı hakkında karar veremeyen veya devlet destekli ne iş yapabilirim diye düşünen vatandaşlarımıza yardımcı olmak için Devletin Hibe Verdiği İşler konulu başlığımızda Devlet Destekli Ne İş Yapabilirim? diye araştırma yapan girişimcilere iş fikirleri gibi birçok öneri ve tavsiyeleri yazımızda belirteceğiz.

İşte yapabileceğiniz zekice, alıcısı hazır ve dünyada en çok para kazandıran en karlı ve kısa sürede para kazandıran işler..

İş Kurmak İsteyenlere KOSGEB Devlet Desteği

İş kurmak isteyen, ticaret kafasına sahip, girişimcilik özelliği olan bir çok genç vatandaşımıza devlet desteği verilmektedir. Sermayesi olan veya olmayan bir çok girişimciye destek sunan Kosgeb yeni iş projeleri ile başvuru yapan girişimcilerin arkasında olduğunu belirterek 60 bin lira ve 370 bin lira hibe desteği sunmaktadır. Bu desteklerden yararlanmak isteyen girişimcilerin belirli şartlara uymaları gerekmektedir. Bu şartlara uyan girişimciler devlet destekli kredilerden yararlanabilir ve kendi işlerinin sahibi olabilirler.

Devlet Destekli Kredilerden Yararlanmanın Şartları Nelerdir?

Devlet destekli kredilerden yararlanma şartları aşağıdaki gibidir:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Girişimcilik sertifikasına sahip olmak
 • İş planınızın hazır olması
 • Kayıt işlemleri hazır olması gerekmektedir.
devlet-destekli-kredilerden-yararlanma-şartları
Devlet Destekli Kredilerden Yararlanma Şartları

Saymış olduğumuz bu şartlar tamamlanmış olduğu taktirde devlet destekli kredilerden yararlanabilir ve kendi işinizin patronu olabilirsiniz. 2022 yılında online olarak verilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılarak girişimcilik sertifikasına sahip değilseniz halk eğitim merkezlerinin girişimcilik kurslarından yararlanabilir ve kısa bir süre bu sertifikanın sahibi olabilirsiniz.

Devlet Destekli Ne İş Yapabilirim?

Devlet Destekli birçok sektörde iş imkanı bulunmaktadır. Kosgeb bir çok girişimcinin hayallerini süslerken iş sahibi olmak için çaba gösteren vatandaşlarımızın da arkasında olduğunu belirtmiştir. Devlet destekli iş yapabilmek için sektörün desteklenen sektörler listesinde yer alması gerekmektedir. Devlet destekli kredilerden yararlanarak ne iş yapacağınızın kararsızlığını yaşıyorsanız veya ne iş yapacağınızı bilmiyorsanız yazımızı okuduktan sonra kararınızı vermiş olacaksınız.

Yapabileceğim işler nelerdir araştırması yapanlar için Devlet Destekli yapabileceğiniz işler aşağıdaki gibidir:

 • Çamaşırhane işletmesi
 • Kuru temizleme işi
 • Doğal cilt bakım ürünleri
 • Oto sanayide dükkan açmak
 • Bayilik açmak
 • Cafe açmak vb. işler yapabilirsiniz.

Çamaşırhane İşletmesi Açmak

Bu iş öğrenci şehrinin yoğun olduğu illerde yapıldığında çok daha verimli bir hal alacaktır. Öğrencilerin en büyük sıkıntılarından bir tanesi çamaşır yıkamak ve yıkattıracak yer bulamamaktır. Bu sebeple böyle bir işletme açtığınızda hem çamaşırları yıkar hem de ütü yapıp işlerinizi zamanında teslim ederseniz oldukça başarılı bir iş hayatınız olabilir.

Çamaşırhane İşletmesi Açmak
Çamaşırhane İşletmesi Açmak

Kuru Temizleme İşi Yapmak

Kuru temizleme işi çamaşır hane işiyle bir görülse de çok farklı iki dal olarak belirlenmektedir. Kuru temizleme işini yapmak isteyen girişimcilerin büyük şehirlerde özellikle de memur şehirlerinde bu işi yapmaları onların başarı seviyesini yükseltecektir. Kuru temizleme işinde en çok takım elbise, kaban, ceket, abiye, gelinlik yatak örtüsü vs. gibi ürünlerin verildiği gözlemlenmiştir. Bu iş sektöründe başarılı olmak istiyorsanız eğer ürünlerinizi zamanında teslim etmelisiniz.

kuru-temizleme
Ürünleri Zamanında Teslim Etmelisiniz.

Doğal Cilt Bakım Ürünleri Dükkanı Açmak

Bu iş bir çok güzellik merkezi işleten işletmeler ile anlaşma sağlandığı takdirde ilerleme göstermektedir. Güzellik merkezleri, kuaförler, berberler ve bireysel olan ev hanımları, genç kızlar, çalışan bayanlar ve emekli hanımların dikkatini çekmektedir. Başarılı olmak için kaliteli reklam yapabilir ve ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.

Doğal Cilt Bakım Ürünleri Dükkanı Açmak
Cilt bakımı ürünleri

Bayilik Almak

Yeni bir iş hayatına atılım yapmak istiyorsanız ve bu yola çıktığınızda başarılı olamamaktan korkuyorsanız eğer bayilik alabilir ve kendi işletmenizi açabilirsiniz. Bayilik alarak ticarete atılmak risk oranını oldukça aşağı çekecek ve başarılı olmanızı hızlandıracaktır. Bayilik veren çoğu firma sizden isim bedeli ve kardan pay talep etmezler. Bunun için kurulum aşaması da kendilerine aittir. Siz işin yalnızca finansal boyutunda bulunursunuz. Çiğ köfte, yiyecek sektörü, marka ayakkabı ve kıyafet satışı, mobilya satışı yapan firmalar ile anlaşarak franchising hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Cafe Açmak

Cafe açarak gıda sektörüne giriş yapmış olacaksınız. Bu durum sizin için karlı bir hal alacaktır. Gıda sektörü son zamanların en çok kazandıran iş gurupları arasında yer alıyor. Cafe açmak için öğrencilerin ve genç nüfusun yoğun olduğu yerleri seçmelisiniz. Bu durumda oldukça başarılı olacak ve hızlı bir ilerleme göstereceksiniz.

Devlet Cafe Açma Desteği
Devlet Destekli Cafe Açma

Daha sonra kendinize bir konsept belirlemeli ve bu konsepte göre dekorasyon yaptırmalısınız. Cafe için gerekli olan malzemeleri temin ettikten ve resmi kurumlardan izin aldıktan sonra faaliyete başlayabilirsiniz. Ayrıca cafe açmak için bayilik veren firmalar ile de görüşebilirsiniz. Bu sayede kurulum için gerekli olan aşamalar ile tek tek uğraşmamış olursunuz.

Solucan Gübresi Satmak

Son yılların en popüler işlerinden biridir. Evet yanlış duymadınız. Solucan gübresi üreterek yüksek meblağlar kazanabilirsiniz. Fazla yatırım yapmanıza gerek olmayacak bir iş koludur. 50 bin adet solucan ile işe başlarsanız yıl sonunda en az 800 bin adet solucan elde edersiniz. Tarım ile ilgilenenler organik üretim yapmak isteyeceklerdir. Bu sebeple üretim yaptığınız gübreler çiftçiler için büyük önem arz edecektir.

Devlet destekli ne iş yapabilirim? diye düşünenler yukarıda verdiğimiz iş fikirlerini hayata geçirebilirler. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan sağlanacak olan finansmanlar sayesinde işlerini kurabilirler.

KOSGEB tarafından destek verilen sektörler listesinde yer alan konulardan 2022 yılından itibaren 370 bin TL tutarında destek sağlanıyor.

Devlet destekli ne iş yapabilirim diyenlere 2022 yılında Devletin destek verdiği işler listesi;

 1. Tarım sektörüne giriş yapabilir ve destek verilen sektörlerde bitki yetiştirebilirsin,
 2. Üretim sektöründe küçük bir işletme açılışı,
 3. E-ticaret sektörüne giriş yapabilirsin,
 4. SYDV’dan iş kurma desteği alabilirsin,
 5. Devlet bankalarından faizsiz işyeri açma kredisi çekip dükkan açabilirsin,
 6. Hayvancılık hibe desteklerinden faydalanarak hayvancılığa başlayabilirsin.

Genç Esnafa Devlet Desteği ve Banka Kredileri ve oranlarını inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of Ahmet Ahmet dedi ki:

  Hangi şehir

 2. Avatar of Zehra gündüz Zehra gündüz dedi ki:

  Bir tane kuaför açmak istiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

 3. Avatar of Cem Cem dedi ki:

  Ben bir kasap dükkanı açmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim

 4. Avatar of Bayram Bayram dedi ki:

  Pastane dükkan ı açmak istiyorum maddi durum yokk yardımcı olur musunuz yardımcı olursanız coook memmun olurum saygılar

 5. Avatar of Leyla Leyla dedi ki:

  İkinci el dükkanı açmak istiyorum mobilya uzerine sporcularla anlaşmalı mobilyalarını satiyorum. Kendi işimi kurmak istiyorum
  Ve imkanimyok dükkan açmaya maddidirumumuz yok yardımcı olursanız sevinirim saygilar

 6. Avatar of Mesut ataş Mesut ataş dedi ki:

  Elektrik dükkanı açmak istiyorum.diploma ve iş yeri açma belgem var.

 7. Avatar of Ali çınar Ali çınar dedi ki:

  Devlet destekli kültür mantarı yetiştirmek istiyoruz eşimle beraber ne yapmamız nasıl bir yol izlemiz gerekir.. Teşekkürler şimdiden..

  1. Avatar of Ahmet Ahmet dedi ki:

   Salma tavuk yapmak istiyorum ne yapmamiz lazim

   1. Avatar of Emrah Emrah dedi ki:

    Sonuç alabildiniz mi