Devlet Destekli Ne İş Yapabilirim? Hibe Alabileceğiniz Sektörler 2023

Devlet, ekonomiyi, yerli üretimi destekleyerek dışa bağımlılığı azaltmak adına, bazı sektörlere destekleme ve teşvik kredileri vermektedir. Bu krediler dönem dönem verilmekte olup, bu içeriğimizde Devlet destekli ne iş yapabilirim diyenler için incelememizi sizlerle paylaşacağız.

Devlet Destekli Ne İş Yapabilirim? Hibe Alabileceğiniz Sektörler 2023

“Kendi işimi kurmak istiyorum ne yapabilirim” diyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bir işim yok, ne yapabilirim, yoksa evde yapılacaklar listesine mi ihtiyacınız var? Ne yapacağına karar veremeyen veya devlet desteği ile neler yapabileceğini düşünemeyen vatandaşlarımıza yardımcı olmak amacıyla “Devlet Destekli İşler” başlıklı içeriğimizde iş fikri gibi birçok öneri ve tavsiyede bulunacağız.

İşte yapabileceğiniz zekice, alıcısı hazır ve dünyada en çok para kazandıran en karlı ve kısa sürede para kazandıran işler..

Kendi İşimi Kurmak İstiyorum Ne Yapabilirim?

Öncelikle, kendi işinizi kurmak istiyorsanız, öncelikle bir iş planı oluşturmalısınız. İş planınızda hedeflerinizi ve stratejilerinizi belirlemelisiniz. Ardından, ticari faaliyetlerinizi başlatmak için gerekli kaynakları sağlamalısınız. Bunlar arasında yatırımcılar, çalışanlar veya ortaklar arayabilirsiniz. Ayrıca, ürün veya hizmetlerinizi tanıtmak için pazarlama ve reklam stratejileri geliştirmelisiniz. Son olarak, işinizi sürekli geliştirmek için müşteri geri bildirimlerini dinlemeli ve yeni fırsatları takip etmelisiniz.

İş Kurmak İsteyenlere KOSGEB Devlet Desteği

İş kurmak isteyen, iş zekası olan, girişimci özelliklere sahip çok sayıda genç vatandaşa Kosgeb tarafından devlet desteği verilmektedir.

KOSGEB, Türkiye Cumhuriyeti’nin küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’ler) gelişmesine yardımcı olmak amacıyla kurulmuş bir kurumdur. KOSGEB, iş kurmak isteyenlere çeşitli destekler sunmaktadır. Bu destekler arasında; iş kurma eğitimleri, iş planı hazırlama desteği, finansman desteği, proje desteği, katılım desteği, teknik destek, işletme araştırması desteği ve patent desteği sayılabilir. Ayrıca KOSGEB, kurulan işletmelere işletme kurma ve geliştirme ile ilgili danışmanlık hizmetleri de sunmaktadır.

Sermayeli veya sermayesiz birçok girişimciye destek sağlayan Kosgeb, yeni iş projeleri ile başvuran girişimcilerin arkasında olduğunu belirterek 60 bin lira ve 370 bin lira hibe desteği sunuyor.

Bu desteklerden yararlanmak isteyen girişimcilerin belirli şartlara uyması gerekmektedir. Bu koşulları sağlayan girişimciler, devlet destekli kredilerden yararlanarak kendi işyerlerinin sahibi olabiliyor.

Devlet Destekli Kredilerden Yararlanmanın Şartları Nelerdir?

Devlet destekli kredilerden yararlanma koşulları şu şekildedir:

 • Kredi almak isteyen kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • Girişimcilik sertifikasına sahip olmak
 • İş planınızın hazır olması
 • Kayıt işlemleri hazır olması gerekmektedir.
 • Kredi almak isteyen kişinin kredi başvurusunda yer alan bilgilerin doğru ve eksiksiz olması gerekmektedir.
 • Kendi adına bir banka hesabı açmış olması gerekmektedir.
 • Ödemelerini zamanında yapabilecek kadar gelir elde etmesi gerekmektedir.
 • Kredi başvurusunda istenen belgeleri ve kayıtların tamamlanması gerekmektedir.
 • İstenen kredi referanslarını sunması gerekmektedir.
 • Kredi başvurusunda istenen borç kontrol raporunu sunması gerekmektedir.
 • İstenen kredi notunun yeterli olması gerekmektedir.
 • Kredi almak isteyen kişinin kredi başvurusunda istenen diğer belgeleri sunması gerekmektedir.
 • Kredi almak isteyen kişinin, kredi kurumu tarafından belirlenen kredi limitine uygun bir kredi talebinde bulunması gerekmektedir.
 • faiz oranlarını kabul etmesi gerekmektedir.
 • ödeme tarihlerini karşılaması gerekmektedir.
 • kredi iade süresi içerisinde krediyi ödemesi gerekmektedir.
 • güvenlik şartlarını yerine getirmesi gerekmektedir.
 • Kredi almak isteyen kişinin, kredi kurumunun belirlediği diğer şartları sağlaması gerekmektedir.
devlet-destekli-kredilerden-yararlanma-şartları
Devlet Destekli Kredilerden Yararlanma Şartları

Saymış olduğumuz bu şartlar tamamlanmış olduğu taktirde devlet destekli kredilerden yararlanabilir ve kendi işinizin patronu olabilirsiniz. 2023 yılında online olarak verilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılarak girişimcilik sertifikasına sahip değilseniz halk eğitim merkezlerinin girişimcilik kurslarından yararlanabilir ve kısa bir süre bu sertifikanın sahibi olabilirsiniz.

Devlet Destekli Ne İş Yapabilirim?

Devlet Destekli birçok sektörde iş imkanı bulunmaktadır. Kosgeb bir çok girişimcinin hayallerini süslerken iş sahibi olmak için çaba gösteren vatandaşlarımızın da arkasında olduğunu belirtmiştir. Devlet destekli iş yapabilmek için sektörün desteklenen sektörler listesinde yer alması gerekmektedir. Devlet destekli kredilerden yararlanarak ne iş yapacağınızın kararsızlığını yaşıyorsanız veya ne iş yapacağınızı bilmiyorsanız yazımızı okuduktan sonra kararınızı vermiş olacaksınız.

Yapabileceğim işler nelerdir araştırması yapanlar için Devlet Destekli yapabileceğiniz işler aşağıdaki gibidir:

 • Çamaşırhane işletmesi
 • Kuru temizleme işi
 • Doğal cilt bakım ürünleri
 • Oto sanayide dükkan açmak
 • Bayilik açmak
 • Cafe açmak vb. işler yapabilirsiniz.

Çamaşırhane İşletmesi Açmak

Öğrenci şehrinin yoğun olduğu illerde bu çalışma yapıldığında çok daha verimli olacaktır. Öğrencilerin en büyük sorunlarından biri çamaşır yıkamak ve yıkatacak yer bulamamak. Bu nedenle böyle bir işyeri açtığınızda hem çamaşırları hem de ütüyü yıkar ve işinizi zamanında teslim ederseniz çok başarılı bir iş hayatınız olabilir.

 • Pazar araştırması yapın: Çamaşırhane işletmesi açmak istediğiniz bölge ile ilgili olarak mevcut pazar durumunu anlamak için pazar araştırması yapın. Çamaşırhane işletmesi açmak istediğiniz bölgedeki rakiplerinizi, müşterilerinizi ve hizmetlerinizi inceleyin.
 • Fiziksel altyapıyı oluşturun: Çamaşırhane işletmeniz için gerekli olan altyapıyı oluşturun. Gerekli makineleri alın, çalışanlarınızın ihtiyaç duydukları ekipmanları temin edin ve gerekli lisans ve izinleri alın.
 • İş planınızı oluşturun: Çamaşırhane işletmenizin amacını, hedeflerini, stratejilerini, faaliyetlerini ve finansal tablolarını belirleyin.
 • Çalışanlarınızı bulun: Kaliteli, deneyimli ve işe yatkın çalışanlar bulun. İşe alım sürecini yönetin ve çalışanlarınızı eğitin.
 • Hizmetlerinizi tanımlayın: Çamaşırhane işletmenizin sunduğu hizmetleri ve ücretleri belirleyin.
 • Reklam ve pazarlama faaliyetlerinizi geliştirin: Çamaşırhane işletmenizi pazarlama ve reklam faaliyetleri ile tanıtın. Müşteri portföyünüzü genişletin ve müşteri sadakat programları geliştirin.
 • İşletmeyi sürekli geliştirin: Çamaşırhane işletmenizi sürekli olarak geliştirmek için teknolojiyi takip edin, çalışanlarınızın eğitimlerini sürdürün ve müşteri memnuniyetini kontrol edin.
Çamaşırhane İşletmesi Açmak
Çamaşırhane İşletmesi Açmak

Kuru Temizleme Dükkanı Açmak

Kuru temizleme dükkanı açmak için birkaç adım atmanız gerekir. Öncelikle, çalışma alanınızı seçmelisiniz. Daha sonra, kuru temizleme işi için gerekli ekipmanları satın almalısınız. Son olarak, kuru temizleme işinizi yürütecek personel bulmalısınız. Personel aramak için internetten ilanlar vermeniz, mevcut kuru temizleme dükkanlarına ziyaret etmeniz veya lokal iş arama kuruluşlarına başvurmanız gerekebilir.

Kuru temizleme işi çamaşırhane işi ile aynı görülse de birbirinden çok farklı iki dal olarak belirlenmiştir. Memurların yaşadıkları şehirler başta olmak üzere büyük şehirlerde kuru temizleme işi yapmak isteyen girişimcilerin başarı çıtası yükselecektir. Kuru temizleme işinde çoğunlukla takım elbise, kaban, ceket, abiye, gelin yatak örtüsü vb. ürünler kullanılmaktadır. bu tür ürünler gözlemlenmiştir. Bu iş sektöründe başarılı olmak istiyorsanız ürünlerinizi zamanında teslim etmelisiniz.

kuru-temizleme
Ürünleri Zamanında Teslim Etmelisiniz.

Doğal Cilt Bakım Ürünleri Dükkanı Açmak

Birçok güzellik merkezi işleten işletmelerle anlaşma sağlanırsa bu iş ilerleme gösterir. Güzellik merkezleri, kuaförler, berberler ve bireysel ev hanımlarının, genç kızların, çalışan hanımların ve emekli hanımların ilgisini çekmektedir. Başarılı olmak için kaliteli reklam yapabilir ve ürünlerinizin tanıtımını yapabilirsiniz.

 1. İşletme planınızı oluşturun. İşinizi başlatmak için maliyet, kaynaklar, müşteriler, ürünler ve pazarlama stratejilerinizi içeren bir plan oluşturmalısınız.
 2. Doğal cilt bakım ürünleri seçin. Müşterilerinize sunabileceğiniz doğal cilt bakım ürünlerini seçin ve bunlar hakkında araştırma yapın. Doğal ürünlerin faydalarını anlamak ve müşterilerinize hangi ürünleri kullanmaları gerektiği konusunda danışmanlık yapmak için gerekli bilgileri edinin.
 3. İşyeri kiralayın veya satın alın. Doğal cilt bakım ürünlerinizi satışa sunmak için bir işyeri kiralayın veya satın alın.
 4. Web sitesi oluşturun. Müşterilerinizin size ulaşmasını ve ürünlerinizi satın almasını kolaylaştırmak için bir web sitesi oluşturun.
 5. Pazarlama stratejileri geliştirin. Müşterilerinize ulaşmak ve ürünlerinizi satışa sunmak için pazarlama stratejileri geliştirin. Örneğin, sosyal medya, e-posta pazarlama ve diğer online pazarlama aracılarını kullanabilirsiniz.
 6. Mevcut müşterileri ve potansiyel müşterileri takip edin. Mevcut müşterilerinizin memnuniyetini ve potansiyel müşterilerinizin ilgisini takip edin ve bu konuda gereken değişiklikleri yapın.
Doğal Cilt Bakım Ürünleri Dükkanı Açmak
Cilt bakımı ürünleri

Bayilik Almak

Yeni bir iş hayatında atılım yapmak istiyor ve bu yola çıktığınızda başarılı olamamaktan korkuyorsanız bayilik alıp kendi işinizi açabilirsiniz. Bayilik alarak ticarete başlamak, risk oranınızı önemli ölçüde azaltacak ve başarınızı hızlandıracaktır. Çoğu bayilik firması sizden isim ücreti ve kar payı talep etmez. Bunun için kurulum aşaması kendilerine aittir.

Bayilik almak isteyen kişilerin öncelikle bir şirketin bayilik programını incelemeleri gerekmektedir. Bayilik programına başvurmak için, belirli kriterleri karşılamanız gerektiğinden, ayrıca şirketin ürün ve hizmetlerini tanımlamanız ve pazarlamanız gerekecektir. Bayilik programında yer almaya hak kazanmak için, şirketinizin ticari faaliyetlerini, iş planlarınızı ve finansal kaynaklarınızı göstermeniz gerekebilir. Ayrıca, şirket ile aranızdaki ilişkiyi sürdürmek için, müşteri hizmetleri ve satış desteği sunmanız da gerekebilir.

Siz sadece işin finansal yönüyle ilgileniyorsunuz. Çiğ köfte satışı, gıda sektörü, marka ayakkabı ve giyim, mobilya satışı yapan firmalar ile anlaşarak franchising hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Devlet Destekli Cafe Açmak

Devlet destekli cafe açmak için, öncelikle kuruluşunuzu resmi olarak kayıt ettirmeniz gerekmektedir. Ardından, devlet desteğinin alınabilmesi için bir proje dosyası oluşturmalı ve başvuruda bulunmalısınız. Proje dosyanızda, cafe işletmenizin amacını, finansal planını ve stratejilerini, müşteri hedeflerini, çalışan istihdamını ve diğer konuları içermelidir. Devlet desteği almak için, başvurunuzun yeterli ve geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca, devlet desteğini alabilmeniz için, cafe işletmenizin çevreye ve topluma faydalı olması gerekmektedir.

Kafe açarak gıda sektörüne girmiş olacaksınız. Bu sizin için karlı olacaktır. Gıda sektörü son zamanların en karlı iş grupları arasında yer alıyor. Kafe açmak için öğrencilerin ve genç nüfusun yoğun olduğu yerleri tercih etmelisiniz. Bu durumda oldukça başarılı olacak ve hızlı ilerleme kaydedeceksiniz.

O halde kendinize bir konsept belirlemeli ve bu konsepte göre dekorasyon yapmalısınız. Kafe için gerekli malzemeleri temin ettikten ve resmi kurumlardan izin aldıktan sonra aktiviteye başlayabilirsiniz. Ayrıca cafe açmak için franchise veren firmalarla iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede kurulum için gerekli olan adımlarla tek tek uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Solucan Gübresi Satmak

Son yılların en popüler eserlerinden biridir. Evet, doğru duydunuz. Solucan dökümü üreterek büyük meblağlar kazanabilirsiniz. Fazla yatırım gerektirmeyen bir iş koludur. 50 bin solucanla başlarsanız yıl sonunda en az 800 bin solucanınız olur. Tarımla ilgilenenler organik üretim yapmak isteyeceklerdir. Bu nedenle üreteceğiniz gübreler çiftçiler için büyük önem arz edecektir.

Solucan gübresi satmak için, ilk olarak ürününüzün farkındalığını arttırmak ve pazarlama stratejilerinizi geliştirmek önemlidir. Bunu yapmak için, sosyal medya platformlarını kullanarak ürününüzün özelliklerini insanlara tanıtmak ve ürününüze özgü bir marka oluşturmak iyi bir başlangıç olabilir. Ayrıca, ürününüzün avantajlarını vurgulayan bir web sitesi oluşturmak ve ürününüzü hedef kitlelere doğrudan pazarlama mesajları ile ulaştırmak da önemlidir. Ürününüzün satışını arttırmak için, satış ortaklıkları programlarını kullanarak ürününüzün tanıtımını destekleyebilirsiniz. Son olarak, ürününüzün fiyatlandırmasını ve ödeme seçeneklerini optimize etmek de önemlidir.

Devlet desteği ile ne yapabilirim? Yukarıdaki iş fikirlerini hayata geçirebileceğini düşünenler, çeşitli kurum ve kuruluşlardan sağlanan finansman yardımı ile kendi işlerini kurabilirler.

KOSGEB tarafından destek verilen sektörler listesinde yer alan konulardan 2023 yılından itibaren 370 bin TL tutarında destek sağlanıyor.

Devlet desteği ile ne yapabilirim diyenler için 2023 yılında Devlet destekli iş ilanları listesi şu şekildedir:

 1. Tarım sektörüne giriş yapabilir ve destek verilen sektörlerde bitki yetiştirebilirsin,
 2. Üretim sektöründe küçük bir işletme açılışı,
 3. E-ticaret sektörüne giriş yapabilirsin,
 4. SYDV’dan iş kurma desteği alabilirsin,
 5. Devlet bankalarından faizsiz işyeri açma kredisi çekip dükkan açabilirsin,
 6. Hayvancılık hibe desteklerinden faydalanarak hayvancılığa başlayabilirsin.

Genç Esnafa Devlet Desteği ve Banka Kredileri ve oranlarını inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of HAYRETTİN ARAS HAYRETTİN ARAS dedi ki:

  Çiftlik kurmak istiyorum Yardımcı olursanız sevinirim

 2. Avatar of E D E D dedi ki:

  Hangi sehirde dusunuyirsunuz?

 3. Avatar of Ahmet Ahmet dedi ki:

  Hangi şehir

 4. Avatar of Zehra gündüz Zehra gündüz dedi ki:

  Bir tane kuaför açmak istiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

 5. Avatar of Cem Cem dedi ki:

  Ben bir kasap dükkanı açmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim

 6. Avatar of Ahmet Ahmet dedi ki:

  Salma tavuk yapmak istiyorum ne yapmamiz lazim

  1. Avatar of Emrah Emrah dedi ki:

   Sonuç alabildiniz mi

 7. Avatar of Bayram Bayram dedi ki:

  Pastane dükkan ı açmak istiyorum maddi durum yokk yardımcı olur musunuz yardımcı olursanız coook memmun olurum saygılar