Devlet Destekli

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? (2020 Yılında 960 TL)

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? (2020 Yılında 960 TL)

Korona virüs salgını nedeniyle Devlet dar gelirli vatandaşa kira yardımı altında özel bir ödeme yapmıyor. Ancak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca 3 fazda toplamda 1.000 TL. ödeme yapılıyor. Yine kiraların ödenmemesi durumunda tahliyelere ilişkin Devlet bir takım tedbirler alıyor. Peki Devletten korona virüs salgını nedeniyle kira yardımı nasıl alınır? Maddi yardım şartları nelerdir? Kira yardımı için nereye başvurulur? Gerekli evraklar ve şartlar nelerdir?

Kentsel dönüşüme ilişkin 6306 Sayılı Kanun’un yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre riskli alanda bulunan konutların kentsel dönüşüme girmesi halinde kira yardımı süresi 36 aydan 48 aya çıkarıldı. Riskli yapılarda ise kira yardımı süresi 18 ay olarak devam ediyor.

Kentsel dönüşüm projeleri özel hesabının finansman durumu gözetilerek Bakanlıkça uygun görülmesi halinde kira yardımının ilk 12 aya kadar olan kısmı peşin olarak ödenebilecek.

Devlet Kira Yardımı Yapıyor mu?

Devletin sağlamış olduğu ekonomik yardımlar arasında kira yardımı da yer alıyor. Devlet barınacak yeri olmayan vatandaşlara barınacak yer temin ettiği gibi aylık ödemesi gereken kira içinde para yardımı yapıyor. Bu içeriğimiz de kira, yakacak, gıda ve tüm ekonomik maddi destekleri konu aldık. Bunun haricinde Bakanlık kararı ile yıkılması gerektiği belirlenen konutlarda bulunan kiracı ve hak sahiplerine de illere göre 595 TL. ile 960 TL. arasında ödeme yapılmaktadır.

İhtiyaç sahipleri ailelere aşağıda yer alan kişi ve kurumlar yardım yapmaktadır.

 1. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Bağlı Müdürlükleri,
 2. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (İstanbul, Ankara ve İzmir için kiracıya 595 lira ödenmektedir.)
 3. Kaymakamlık ve Valiliklere bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,
 4. Özel Vakıflar ve Dernekler,
 5. Sivil Toplum Kuruluşları,
 6. Maddi Yardım Gönüllüleri,
 7. Belediye Başkanlıkları

İhtiyaç sahibi vatandaş, gerekli evraklar ve belgeler ile kira ve diğer yardımlar için bu birimlerden herhangi birine başvuru yapabilmektedir. Sayılan 6 kuruluş tarafından bütçe olanakları dahilinde vatandaşlarımıza ödemeler yapılmaktadır. Örneğin 6. seçeneğimizde belirttiğimiz Belediye Başkanlıkları İstanbul ilimizde Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlaşma Kartı sayesinde maddi destek sağlamaktadır. Bu kart durumu iyi olmayan, aylık geliri giderlerini karşılamaya yeterli olmayan vatandaşların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri amacıyla verilmektedir. Kartın geçtiği işletmelerden gıda ve benzeri ihtiyaçlar uygun fiyatlar ile satın alınabilmektedir.

Bazı Belediyeler ise belirledikleri bir fon dahilinde belirli dönemlerde başvuru masalarında oluşturulan ihtiyaç sahiplerine gıda, kömür, giyim ve nakit para desteği sağlarlar. Başkanlık görevlileri ailelerin ikamet ettikleri evleri ziyaret ederek yardımlarını dağıtırlar. Kira veya diğer yardımlara ihtiyacı olmasına rağmen Belediye Başkanlığının listesinde bulunmayan vatandaşlar aşağıda yer almakta olan dilekçe örneği ile başvurularını gerçekleştirebilirler.

Kira yardımının yanı sıra maddi anlamda yetersiz olan ailelere 80 TL. elektrik parası yardımı yapılacaktır.

kira-yardımı

İhtiyaç halindeki vatandaş gerekli evrakları temin ettikten sonra kira yardımı için başvuruda bulunabilir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kira Yardımı Yapıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı daha önce deprem riski taşıyan ve yıkılma ihtimali olan evler için yıkım kararı almakta ve bu evlerde ikamet eden vatandaşlarımız için ödeme yaptığı bilinmektedir. Eğer ikamet ettiğiniz ev deprem riski taşımakta ise ve bu sebeple yardım istiyor iseniz, dilekçe örneklerine ulaşabilirsiniz.

Bununla birlikte yine kentsel dönüşüm kapsamında kira ödemesi yapılmaktadır. Kentsel dönüşüm alanında yapılan kira miktarları şöyledir;

En düşük ödenen kira yardım miktarı 595 TL. 

Kilis, Artvin, Karabük, Bilecik, Yalova, Bingöl, Iğdır, Bolu, Ardahan, Çankırı, Bartın, Erzincan, Kırıkkale, Gümüşhane, Karaman, Hakkari, Bayburt, Nevşehir, Tunceli illerine verilmektedir. Bu illerimizde ikamet eden kiracılar 1 defa 1.190 TL. sınırlı ayni hak sahipleri ise 2.975 TL. alabilirler.

675 TL. Kira Yardımı Alan İllerimiz;

Amasya, Düzce, Rize, Bitlis, Osmaniye, Edirne, Kırıkkale, Şırnak, Giresun, Aksaray, Isparta, Yozgat, Kars, Uşak, Muş, Siirt, Kastamonu, Niğde illerimizde ise 1 defa 350 TL. verilirken ev sahibi vatandaşa ise 3.375 TL. ödenecek.

755 TL. Verilen İller;

Çanakkale, Sivas, Adıyaman, Afyon, Batman, Ağrı, Zonguldak, Çorum, Elazığ, Tokat, Kütahya, Ordu illerimizde ikamet eden kiracılara bir defaya mahsus 510 TL., ev sahiplerine ise 3.775 TL. para ödemesi yapılacak.

660 TL. İlleri

Aydın, Urfa, Balıkesir, Van, Deniz, Trabzon, Erzurum, Tekirdağ, Diyarbakır, Samsun, Denizli, Sakarya, Eskişehir, Muğla, Antep, Kocaeli, Maraş, Hatay, Manisa, Kayseri, Malatya illerine 830 TL. oldu. 1 defa kiracılara 660 TL, hak sahibi vatandaşa ise 4.150 TL. ödeme yapılacak.

Konya, Bursa,  Antalya ve Adana illerimizde ise bir defaya mahsus 810 TL. ödenirken, hak sahiplerine 4.525 TL. verilecek.

Çevre ve şehircilik bakanlığı kira desteği şartları nelerdir

960 TL. tutarında kira yardımı alabilirsiniz.

Ankara, İstanbul ve İzmir illerimizde ise ödemeler 860 liradan 960 TL.’ye yükseltildi. Bu illerdeki kiracılar bir defa 920 TL. alacaklar. Hak sahiplerine ise 4.800 TL. ödenmektedir.

Ancak bu ödemeler 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun maddeleri gereğince yapılmaktadır. Eğer bu durumda değilseniz Çevre ve Şehircilik Bakanlığından bu desteği alamazsınız. Kanun bu konuda şöyle demektedir;

MADDE 5 – (1) Riskli yapıların yıktırılmasında ve bunların bulunduğu alanlar ile riskli alanlar ve rezerv yapı alanlarındaki uygulamalarda, öncelikli olarak malikler ile anlaşma yoluna gidilmesi esastır. Anlaşma ile tahliye edilen yapıların maliklerine veya malik olmasalar bile kiracı veya sınırlı ayni hak sahibi olarak bu yapılarda ikamet edenlere veya bu yapılarda işyeri bulunanlara geçici konut veya işyeri tahsisi ya da kira yardımı yapılabilir.

Başvuru yapmak için gerekli evrakları ve belgeleri gerekli evraklar listesinden öğrenebilirsiniz.  Eğer şahsınıza ait bir konutunuz var ise ve bu konutunuz için tarafınıza yapılan ödemeleri öğrenmek isterseniz, https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-adima-yapilan-kira-odemeleri adresini inceleyebilirsiniz.

Devletin Verdiği Diğer Maddi Yardımlar Şunlardır;

 1. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile Yardımı (bu sayfadan)
 2. Aile Yardımı (burada)
 3. Sosyal Güvenlik Kurumu Dul ve Yetim Aylığı (başvuru sayfası)

vermektedir. Başvuru işlemleri ve evrakları kuruluşların bağlı Müdürlüklerine yapılabiliyor iken, sorgulamalar E-devlet sisteminden yapılabilmektedir.

Çocuğu okuyan ailelere bu yıl itibariyle aylık 821 TL. civarında SED adı verilen Milli Eğitim Bakanlığı destekli yardım verilebilmektedir. Bu yardım hakkında öğrencilere para yardımı isimli haberimizi okuyabilirsiniz. Diğer yardımlar için ise sosyal medya sayfamızı takip edebilirsiniz. Kira yardımları 2020 yılında da verilmeye devam edecektir.

] }Yorumlar
 1. blank Fatma dedi ki:

  Benim 3 kızım var hamileyim 1ay sonra 4 cu cocucugum geliyor 3tane kira borcum var sizden kira yardımı istiyorum cocuklarim icin nolur yardım edin 2 tanesi orta okula bitanesi ilkokula gidiyo lütfen yardim

 2. blank raif dedi ki:

  bartın amasra kaymakamlığı kira yardımı diye bir şey bilmiyor haberiniz olsun

 3. blank ÖZLEM dedi ki:

  Merhaba..iki çocuğumla annemde kalıyoruz 10 aydir..annemin evi verasetli onuda esi ölünce üvey çocukları istemiyorlar beni ve cocuklarimida..calismak istiyorum ama ikisi cok küçük birakacak kimse yok annem.ameliyat gecirdi kalpten 1 yil oldu..babalari yla mahkemeliyim..nikah olmadigindan bana herhangi bir hak talepte edemiyorum..zaten evi vardi onuda satigini soyledi borcu varmis..yalan tabiki..amaci bana nafaka odememek..ben sadece cocuklarimi istiyirum baska bir şey degil kendime bir ev tutsam kira gelirim karşılansa baska bir sey istemem gerisi Allah kerimdir..eger duzenli bir ev ve odalari olmazsa..cocuklarimi babalarina verebilirler sadece onlari istiyorum yanimda..umarim.bu kotu gunleri atlatiriz..Allah yar ve yardimcimiz OLSUN

 4. blank Yilmaz dedi ki:

  Ben iki çocuk babasiyim evim kirada hambalik yapıp geçim sagliyordum covid 19geldihinden beri iş yok işsizim yardıma muhtacım geçim sikintisinda evimde huzurum yok devletimize minetariz elinden geldiği kadar bize yardımcı oluyor vatan millet sağolsun

 5. blank Sibel dedi ki:

  Hayirli geceler ben 3.cocuguma hamileyim evim kira esimin isi kira hic bir sekilde yetisemiyor zaten tesbih yapiyor isteyen olursa yoksa yok yaptigida biriken borclara bogazimiza hic birseyimize yetismiyor surekli borc buluyor evim 700 dukkan 550 kira yardim edende allah razi olsun etmeyenden dua edende

 6. blank Seda dedi ki:

  Eşimden şiddet görüyorum diye ayrıyım ama dava açtım boşanamadım daha 2 yaşında oğlum var kimsen yok İzmir’de hiç bi gelirimde yok evim kira lütfen yardım edin birdaha oo adamın eline bakmak istemiyorum. Ne olur yardım edin dayak yemekten psikolojimiz bozuldu çocuğumla

 7. blank Ilhan tasdoner dedi ki:

  Eşim çalışmıyor iki çocuğum var bitanesi ana okuluna başlıycam benim gelirim çok az evin kira lütfen yardımcı olun bana

 8. blank Ertan yılman dedi ki:

  Kira yardımı istiyorum 2evladim var issizim evim kira elektiriyim 254 tele gelmiş ne olur yardım edin

 9. blank fatma dedi ki:

  merhabalar benim 2.5 yasinda bi oglum var annm babam ayri gorusmuyorum yarfim etcek kimsem yok oglumu kres kabul etmiyo kucuk oldugu icin calisamiyorum. esinden bosanali 3 ay oldu lakin kalcak gitvek yerim yok ev tutamiyorum hafi tutsam kirasini veremiyorum suan bi kiz arkadasimin ailesinin yaninda kaliyorum gitcek yerim olmadigindan yardimci olabilcek birileri olurmu diye bi care yazdim. simdiden tesekkur ederim.

 10. blank Erdal.alakuş dedi ki:

  Evliyim.3.cocugum.var.evim.kira.işim.yok
  Nolur.yardımcı.olun

 11. blank Belkıs dedi ki:

  Ben belkıs 2 çocuk annesiyim 4 yıl önce eşimden ayrıldım çocuklarıma ben bakıyorum babadan hiçbir yardım almıyorum kızım 14 oğlum 7 yaş ve oğlum babaya verilmişti başına kötü bir olay geldiği için 1 yıldır bende ve olayı atlatamadı herkesten korkuyor işe gidemiyorum 33 yaşındayım abilerim destek oluyordu ikiside ilçe milli eğitim görevlisiydi ikisinide aralıkla trafik kazasinda kaybettim 8 yıldır arnavutkoy arnavutköy de oturuyorum.Eğerr çocuklarıma yardım etmek isterseniz lütfen ulaşın Rabbim cümlemizin yardımcısı olsun İNŞALLAH

  1. blank ibrahim dedi ki:

   iban numaranız varmı 1 çocuklarınızı göre bilirmiyim

 12. blank Nurcan dedi ki:

  Ben kira yardımı istiyorum 3 çocuğum var eşim berber bu virüsten dolayı mağdur olduk selamlar haber bekliyorum

 13. blank Ferhat gokmen dedi ki:

  Ben Ferhat İstanbul’da kirada oturuyorum bir çocuğum var okuyor zor durumdayiz maddi durumumuz çok zayıf bende kira yardımı istiyorum

 14. blank Güneş dedi ki:

  Merhaba benimde 3 çocuğum var kiradayım eşim çalışmıyor zor durumdayız kira yardımından bende yararlanmak istiyorum lütfen yardım edin

 15. blank Fatma dedi ki:

  Ben izmir bucada otuyorum kiramı ödeyemiyorum çocuklarda küçük olduğu için çalışamıyorum eşim sorumsuz çocuklarım 5ve 3.5 yaşında lütfen bana yardım edin

 16. blank Derya ünal dedi ki:

  Merhaba durumum yok 4 çocuk var ev hanımıyım evim kira maddi gelir yetmiyor sizden yardım bekliyorum 8 aylık bebeğim var mama parası yetiremiyorum eşimin maaşından başka gelirimiz yok ay sonu ucu ucuna yetiremiyorum sizlerden yardım bekliyorum

 17. blank Emine ormam dedi ki:

  Evde çalişanimiz yok iki oğlum ben ozurlu mahaşı alıyoruz eşim bize bakıyor küçük oğlüm okuyor başka gelirimiz yok kirada oturuyoruz kira yardımı istıyorum gerçekter yardıma ihtiyacımız var çok sahlik sorunlarım var iç birşey yapamiyorum felefon numaram 05464253422

 18. blank Muhammed kartal dedi ki:

  Ben muhammed 4 çocuk babasiyim çocuklarım hepsi 2.4.10.12 yaş arasındalar. Kiradayim.serbest meslek sahibiyim haciz.eski banka borçları. Hepsi toplam 20 bin tl borclarım var.alanyada oturuyrm. Maddi bulanim geçiriyorum. Durumu iyi zengin. Hayır sever abiler ablalar varsa.yardım kabul ederim Kendimi acindirmiyorum.sadece ihtiyaç sahibi.3kiz.1 erkek babasiyim zaten kendimize istediğimiz. Birsey yok hersey vatan için herşey ailemiz için selamlar herkese

 19. blank Ömer dedi ki:

  Üç aydır kiramı ödeyemiyorum işsizim 1.5 yaşında çocuğum var geçim sıkıntısı yaşıyorum devletimizden yardım bekliyorum

 20. blank Nadiye sahin dedi ki:

  Benzordumdayim faturalari odeyemiyorum kironuk kalb ve astım kironiksekerastim alerji hastası ilaçlarınıalamiyorum çalışamıyor um ekmekalacak durumum yok evde çocuklarıma birşey yapamiyorumzordurumdayim ekmek alacak para yok yarin yiyecek bir şey alamıyorum zordurumdayim ınan telefonum faturalarımı odeyemiyorumzordurumday alamıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim icralarim var kiretikartiborcumvar avukatlar ariyorlarzordurumdayim telefonum

 21. blank Ibrahim sahim dedi ki:

  Benzordumdayim faturalari odeyemiyorum kironuk kalb ve astım hastası ilaçlarınıalamiyorum çalışamıyor um ekmekalacak durumum yok evde çocuklarıma birşey yapamiyorumzordurumdayim ekmek alacak para yok yarin yiyecek bir şey alamıyorum zordurumdayim ınan telefonum faturalarımı icralarim var kiretikartiborcumvar avukatlar ariyorlarzordurumdayim telefonum faturalarımı odeyemiyorumzordurumday kiretikartiborcumvar avukatlar ariyorlarzordurumdayim telefonum faturalarımı odeyemiyorumzordurumday

 22. blank Bora dedi ki:

  Evim kira hiçbir sosyal güvencemiz yok 3 aydır kiramizi elektrik su faturalarimizi ödeyemiyoruz aylardır işsizim 7 yaşında bir kızımız var besin alerji herşeyi yiyemiyor onun yiyeceği şeyleri bile almakta güçlük çekiyoruz zor durumdayız eşim ayağından geli var yardım edin bir umut eli uzatin

 23. blank Sevim dedi ki:

  Ben sevim kurt kirada oturuyorum kira elektirik su faturalarımı ödeyemedim eşim işsiz 3 çocuğum var lütfen yardımcı olurmusunuz

 24. blank Necla dedi ki:

  Üc ay oldu kuramı veremiyorum üc cocuk annesıyim esım altı ay işzizdı cok borcumuz olfugu ıcın kıra elektitik su cocuklara bez. Mama almakta cok zorluk cekıyoruz esım işe gireli üc ay oldu ama yeterli degil ne olursunuz mesajı önemseyın iyi geceler

 25. blank osmanüren dedi ki:

  durumum yok işsizim kiralarim birikti
  devletimizden yardim istiyorum

 26. blank Volkan dedi ki:

  Meraba kiramı 4 aydır ödeyemiyorum elektirik doğalgaz faTuram ödeyemiyorum işten çıkardılar devletimiz den yardım bekliyorum ev sahibi evden çıkaracak 2 tane çocuk var biri hasta

 27. blank Filiz dedi ki:

  Kiramı 2 aydır ödeyemiyorum ve ev sahibim evden atacak diye ödüm kopuyor 3 çocugum var eşimden ayrıyım ve çok zor günler yaşıyorum alah rızası için bana yardım edin

 28. blank Gulseren dedi ki:

  Benim iki tane kız çocuğum var ufak biri bu sene ilkokula başladı oldukça eski sağlıksız evde oturuyorum çocuklarım hasta oluyor ev okadar eskiki sivasi dökülüyor evin duvari dökülüyor kira yardımı almak istiyorum bu yardımı çocuklarım için istiyorum hasta oluyorlar bu sagliksiz evde Allah razı olsun isim Gülseren değerselvi