Devlet Destekli

Doğu ve Güneydoğu Yatırım Teşvik Programı ile Sıfır Faizli Kredi

Doğu ve Güneydoğu Yatırım Teşvik Programı ile Sıfır Faizli Kredi

Geçtiğimiz yıl Doğu ve Güneydoğu Yatırım Teşvik Programı düzenlendi. Bu program 23 ilimizde uygulanacak ve 112 bin 400 kişiye iş imkanı sağlanacak. Devlet güneydoğuda ki illerimize yatırım yapan girişimcilere, esnafa ve yatırım sahiplerine KOBİ destek kredisi gibi sıfır faizli işletme desteği kredisi verecek.

Yapılan açıklamada yatırım yapanlara sıfır faizli kredi verileceği söylendi. Bu bağlamda 112 bin 400 kişiye iş müjdesi verdi.

Cazibe Merkezlerinin kuruluş amacı PKK terörünün zarar verdiği bölgeleri güvenli hale getirme ile birlikte diğer taraftan da yatırımları desteklenmesi ve göçün azalmasıdır. Bunun için Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yatırım teşvik programı uygulanacak. Bakanlar kurulu bu yönde karar aldı. 23 ilimiz için 200.000 Yatırım ve İşletme Başvurusu yapıldı. Devlet  Doğu ve Güneydoğu Yatırım Teşvik Programında 19.600.000 TL. yatırım yapacak. Bu yatırım sonucunda güneydoğu ve doğu anadolu bölgelerimizde 112.400 kişiye iş imkanı sağlanması bekleniyor.

Geçen yıl 24 Ocak tarihi itibariyle Devletin Doğu ve Güneydoğu Teşvik Programı başlatıldı.

Fabrika kuran işletme sahipleri iş sahası oluşturacak ve yatırım teşviki ile yatırımcılara Devlet faizsiz kredi sağlayacak. Bu programın güneydoğu ve doğu anadolu illerimizde ki, işsizliğin önlenmesi için önemli bir rol oynayacağı değerlendiriliyor.

 • İşsizliğin önlenmesi ekonomik refahın sağlanmasına ve terörden zarar gören doğu illerimizde istikrarın sağlanması hedefleniyor.
 • İşletme sahipleri sıfır faizli Devlet teşviklerinden yararlanmak için en az 30 kişiye istihdam sağlayacaklar. İstihdam sağlanması karşılığında teşvikler verilecek. Hizmet Merkezleri için en az 200 kişiye iş imkanı sağlayacaklar.
 • Doğu ve Güneydoğu Yatırım Teşvik Programı ile iş sahalarının oluşturulması ve işsizliğin önlenmesi ve doğuda ki illerimizin kalkınması için büyük bir fayda sağlayacağı değerlendiriliyor.

23 il için başvuru sayısı bin 200′ dür.

Yatırım için ayrılan bütçe 19 milyar 600 milyon TL’ dir.

Öngörülen istihdamın ise 112 bin 400 olması bekleniyor.

Yatırımcılarımız sıfır faizli işletme kredisi desteğine başvurarak, güneydoğu da istihdamın sağlanması için katkı sağladıkları gibi, faizsiz krediden de faydalanacaklar.

] }Yorumlar
 1. blank TEKSTİL DESTEĞİ dedi ki:

  6-7 bölgede 200-400 kişi kapasiteli tekstil imalatı kurmak istiyorum . bu konu ile ilgili gerekli desteği almak için uzman desteğine ihtiyacım var . yardımcı olursanız sevinirim .

 2. blank Dawod dedi ki:

  ben veteriner ilaç fabrıka açmak ıstıyorum

 3. blank aydın şahan dedi ki:

  kilis merkezden 35 km uzakta hatay yolunnda 17 dönüm arazime ambalaj tesisi kurmak istiyorum. Yaklaşık 10-15 vasıfsız köyde ikamet eden bayan ve 5 vasıflı erkek çalıştırma olnağı olan bir yer düşünüyorumö. öncelik kapalı alanı 1500 metre yerin yeterli olacağını düşünüyorun. makina teçisat ve ham madde teşviki nasıl alırım. teşekkür ediyorum.

 4. blank Mustafa dedi ki:

  Beyazesya ve elektronik fabrikası kurmak istiyorum

 5. blank tekstil dedi ki:

  şırnak ili cizre ilcesinde tekstil fabrikası kurmayı düşünüyorum bu fabrikada en az 200 kişi ye iş istihdamı sağlanacak bu konu için bana gerekli bilgilendirme olursa sevinirim

  1. blank Emre Turan dedi ki:

   KOSGEB ve Kırsal Kalkınma ajanslarından destek sağlayabilirsiniz. Böyle büyük bir iş için KOSGEB desteği ilk etapta yeterli olmayabilir. Size tavsiyem AB destekli kırsal kalkınma kuruluşları hakkında bilgi edinmeniz. İşinin ehli bir danışman ile görüşürseniz sorularınızın çoğuna cevap bulabilirsiniz. Sizi yönlendirebilirim. Emre Turan /Ankara

 6. blank HAYVANCILIK dedi ki:

  HAYVANCILIK İŞİ YAPMAK İSTİYORUM