Doğum Yapan Anneye Devlet Yardımı ve Devlet Destekleri

Doğum Yapan Anneye Devlet Yardımı ve Devlet Destekleri hakkında bilgiler içeriğimizde.

Doğum Yapan Anneye Devlet Yardımı ve Devlet Destekleri
12 Ekim 2021 09:20

Doğum Yapan Anneye Devlet Yardımı: Kadınların istihdamının devamlılığı için devlet tarafından doğum yapan annelere destekler devam etmektedir. Doğum yapan aynı zamanda çalışan kadınlara doğum yardımı, emzirme ve süt yardımı, kreş yardımı, yarım gün çalışma desteği verilmeye devam edecektir. Doğum yapan ve çalışan anneye ödenecek tutar 7.500 ile 11.000 TL arasında olacaktır. Tutarlar çocuk sayısına ve brüt maaşa göre değişkenlik göstermektedir. Çalışan ve doğum yapan kadınlar desteklenecek alanların neler olduğunu, destekleme başına ne kadar ödeme alacaklarının araştırmasını yapmakta. Doğum yapan ve toplumun istihdamına katkı sağlayan annelere verilecek olan destekler hakkındaki bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Doğum Yapan Anneye Yarım Gün Çalışma Desteği

Kadınlara yönelik olan yarım gün çalışma desteği, kadınların doğum sonrası işyerlerinde yarı zamanlı çalışma hakkını getirmiştir. Bir kısmı işverenden bir kısmı da İŞKUR tarafından tam maaş alması sağlanmaktadır. Bu haktan yararlanmak için 3 yaşını doldurmamış çocuğu sahip olmak şartı aranmaktadır. Çalışan kadın bu haktan yararlanır ise günlük süt izninden mahrum kalacaktır. Kadın isterse onun yerine bu haktan eşi de yararlanabilmektedir. Yarı zamanlı çalışıp tam gün ücret almak kadınlara yönelik destekler arasındadır.

Çocuk Parası Ne Kadar? 2021

Devlet doğum yapan anneler için çocuk parası vermektedir. 15 Mayıs 2015’ten sonra doğan ve doğacak tüm çocuklar için çocuk sayısına kadar para ödenecektir.  Çalışmayan anneler bu destekten yararlanabiliyor. Çalışma şartı olmadan doğum yapan her anneye devlet tarafından verilecek çocuk parası desteği;

 • İlk çocuk için 300 TL,
 • İkinci çocuk için 400 TL
 • Üçüncü ve sonraki çocuklar için de 600 TL

olarak 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan her çocuk için anneye ödenecektir. Bu destekler 2021 yılı için devam edecektir.

Çoklu Doğum Yardımı

İhtiyaç sahibi TC vatandaşı aileler çoklu doğum sonrasından çokludoğum yardımından yararlanabilirler.

Çoklu doğum ile dünyaya gelen çocuklara, 2 yaşına kadar sağlık kontrollerinin düzenli olarak yaptırılması şartıyla iki ayda bir nakdi destek sağlanır.

Bu yardımlardan yararlanabilmek için İkamet ettiğiniz il/ilçedeki Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımıza başvurabilirsiniz.

Doğum Yapan Anneye Devlet Yardımı ve Devlet Destekleri
Çoklu doğum yardımı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından başvurusu kabul edilenler için; çocuk başına 150 TL ödeme yapılmaktadır. Ödemeler iki ayda bir PTT aracılığıyla kişilerin hesaplarına aktarılmaktadır. Bu yardımdan fFayda sahibi çocuklar için ödemeler 0-24 ay arası (en fazla 24 ay) yapılır. Ayrıca Şartlı Sağlık Yardımından (ŞSY) yararlanıyorum, aynı zamanda Çoklu Doğum Yardımından yararlanılabilir.

Süt ve Emzirme Ödeneği Desteği

Süt parası doğum yapan kişinin kendisine veya eşine ödenmektedir. Bunun için kişilerin SGK veya Bağkur’lu olması ve en az 120 gün prim ödemiş olması gerekiyor. Başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine, Sosyal Hizmetler Müdürlükleri alıyor. Aileler süt parası almak için başvuru esnasında bebeğin nüfus cüzdanını yanında bulundurulmalıdır. Ayrıca isteyenler yeni doğan bebeğin TC kimlik numarasıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığının resmi internet sitesinden başvurularını yapabilirler. 

2021 yılı ile bu rakam 232 TL olarak belirlemiştir. Emzirme ödeneğinde eşlerde yararlanabilmektedir. Ödenek çalışan annenin kendisine çalışmayan annelere ise SGK veya BAĞ-KUR çalışanı olan eşlerini verilmektedir.

İş Görmezlik Ödeneği

İş görmezlik ödeneği, çalışan ve doğum yapan annelere verilen destekler arasındadır. Doğum öncesinde 8 hafta, doğum sonrasında da 8 hafta olarak toplamda 16 hafta izin veriliyor ve işten ayrı kaldıkları bu süre içinde anneler iş görmezlik ödeneğini 16 hafta boyunca alabiliyor. Çoğul gebelikler de ise bu süre 18 haftaya çıkıyor.

İş görmezlik ödeneğini alabilmek için doğum yapan annelerin doğumdan önce 1 yıllık sürede en az 90 gün sigorta primi ödemiş olması şartı aranıyor. Asgari ücretli çalışan ve 16 hafta boyunca iş görmezlik ödeneği alacak olanlar 4 bin 424 TL toplam destek verilecek. Bu ödeneğin hesaplanmasına ayakta ve yatarak tedavi oranları baz alınıyor.

Doğum yardımı ödemesinin PTT aracılığıyla hak sahiplerinin TC kimlik numaraları ya da Mavi Kart numaraları üzerinden gerçekleştirilen ödemeler 1 (bir) yıl içinde teslim alınmalıdır. Aksi takdirde 1 (bir) yıl içerisinde teslim alınmayan ödemeler iade olmaktadır.

Bakıcı Parası

Çalışan annelere yardımlar bununla bitmiyor. Devlet çalışan annelere dadı yardımında bulunacak. Bakıcı parası olarak ülkemizde uygulamalar henüz pilot il aşamasında. Pilot il olarak seçilen İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yaşayan sigortalı çalışan annelere SGK çalışan anne desteği olarak 300 Eurodan başlayıp 400 Euro ya kadar ödeme yapılıyor. 1.500 TL olarak hesaplanan bakıcı parası desteği almak için bu illerden birisinde ikamet etmek şartı bulunuyor. Pilot ilde başarılı olarak uygulanmasının ardında yurtiçinde diğer illerde de uygulamaya geçilecek olan bakıcı parasını çalışan annelerin büyük anneleri de alabilecek.

Doğum yapan anneye verilecek olan desteklerin asgari ücretli anne ilk çocuk için toplam 6 bin lirayı aşıyor.

 • Çocuk parası: 300 TL
 • Emzirme ödeneği: 232 TL,
 • Çalışan anne için İş görmezlik ödeneği: 4.424 TL
 • Çalışan anne için bakıcı parası: 1.500 TL olarak ödemeler netleşti

Toplamda 6 bin lirayı geçen bu rakamlardan ödeme almak için doğum yapan annelere ödemeler yapılacaktır. Dikkat çeken yardım ise bakıcı parası oldu. Herkes bakıcı parasını alabilmek için uygulamanın ülke geneline yayılmasını bekliyor.

Devlet tarafından doğum yapan annelere, 2 yaşına kadar bebeklerinin bez ve mama ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile destek verilmektedir. 

Yorumlar

 1. Avatar of Melek Melek dedi ki:

  Eşim epleks hastası çalışamıyor 2 tane çocuğum var birisi ilkokula 2sınıf gidiyor kırtasiye ve tablet yardım. Öbürü daha 6 aylık bebek bez ıslak mendil gıda temizlik sebze-meyve yardım. Anne sütü az geliyor sizden yardım istiyoruz teşekür ederiz.

 2. Avatar of Emre Emre dedi ki:

  Eşim ve ben devlet işçisiyiz ne gibi yardımlar alabiliriz eşimin çalısma şartı nasıl olacak tam bir muallak

 3. Avatar of Derya Derya dedi ki:

  Ev hanımlarına hiç bir şey yok ama çok saçma

  1. Avatar of Hıdır can Hıdır can dedi ki:

   Asıl calişmayanlarin almasi lazim ama devletimiz cok buyuk normal

 4. Avatar of Şerife Şerife dedi ki:

  Merhabalar ben dördüncü çocuğuma gebeyim eşim çalışıyor ben ev hanımıyım banada devlet yardım parası veriyor mu teşekkürler

 5. Avatar of Yasin Yasin dedi ki:

  300₺ lik anneye yapılan çacuk parası başvurusu yapılmış olunan şehrin dışında farklı bir şehirden teslim almak mümkünmü acab ?

 6. Avatar of Leyla aksu Leyla aksu dedi ki:

  Esimden bosaniyorum 2 aylik bebegim var banada yardim edermisiniz

  1. Avatar of öner yıldırım öner yıldırım dedi ki:

   elimden geleni yapmak isterim Leyla hanım.0

 7. Avatar of Songül Songül dedi ki:

  Eşim ceza evinde üç aylık bebegim var hiçbir gelirim yok daha önce calısıyordum simdi bebegime bakacak kimsem yok yardımcı olursanız sevinirim virüsten dolayı iş de bulunmuyor bebege bakacak yok ne yapacagımı bilmiyorum yardım edin lütfen

  1. Avatar of Atike Atike dedi ki:

   Iyi günler ben 2 çocuğu doğum yapmak istiyorum fakat durumum yok calismiyorum aylik devlet desteği almak mümkün mü acaba doğum sonrasi

 8. Avatar of İsimsiz İsimsiz dedi ki:

  Devlet çalışana destek verecek tabi ki hem ev hem iş hem çocuk zorlanıyor. Evde oturanlar sadece çocuk bakıyor. Veya gidin siz de çalışın alın terinizi kazanın devlet size de yardım etsin. Ne çok çalışanlara saldırdınız. Çalışan niye çalışıyor salak mı çocuğunu bırakıp gitsin. Evde oturan çalıştırmayan eşte kendine güveniyor demek ki hanımını çalıştırmıyor! Yok eşi hapisteymiş yok başka birşeymiş yok eşi hapiste hamile imiş hapiste ise çocuğu nasıl yaptın suç işlemesin şeytana uymasın düzgün insan olsun da ailesine sahip çıksın!!

  1. Avatar of Haluk Haluk dedi ki:

   Duzgun biri olsaydin adini yazmaktan korkmazdin

  2. Avatar of Saçma Sapan Saçma Sapan dedi ki:

   O isimsiz kişi kendince yorum yapmış sen neyi görmüşsün ne konuşuyorsun bu ülkede yardıma muhtaç olan kısımda var olmayan kısımda var o yüzden senin gibi her zaman atlayan zıplayan insanlar olduğu sürece gereksiz topluluğu artacak neymiş çalışsaymış felan filanda zorunlumuzun sen herkesi kendimi sanıyorsun herkesin üçlüsü hat safada açık değil fıtrat var insanda senin gibi gereksiz eleştirenler genelde ana babaya çocuğunu bırakıp çalışan mantıktır kimsesi yoksa ne yapacak sen kendi çocuğunu bakıcıya verebilirmisin 1 yaşındaki çocuğu ailesel bir zorluk görmemişsin insanları eleştirmeye hakkın yok troll yapma burda.

 9. Avatar of Yasemin okur Yasemin okur dedi ki:

  Eşimin sıgortası yok calışmıyo 2 cocum var 30 haftalık hamileyım cok zor durumdayım

  1. Avatar of Isimsize cvp Isimsize cvp dedi ki:

   Bende calismiyorum hamile kalinca isten cikardilar oglum 1 yasina girince ise girecektim fakat hem virus cikti hemde oglumun karaciger kanseri oldugunu ogrendim suan iyi durumda ben calismayi cok istedim halada iatiyorum ama oglum benden baska kiksede durmuyo birakamamda suan zaten o isimsiz kisiye soyluyorum su zamanda hic kimse cocugunu biyere birakipta ise gitmez ya coxugunuda yanina alip caliaicak yada wvde oturucak kocaainin niye hapse girdigini kimse bilmiyo bilmek zorundada degkliz bilio bilmeden yorum yapmayin belki adam sucsuz iftira attilar ne bilcezki ayiptir ya

 10. Avatar of Sukran Sukran dedi ki:

  Ben neredeyse 6 yıldır çalıştığım işyerimden görev değişikliği nedeni ile çıkartıldım devamsız gösterip çıkış yaptılar şikayet ettim fakat iş mahkemeye kaldı avukat tutamadım kredim var üstelik bunlar yaşanırken hamile olduģumu öğrendim başka firma işe aldı fakat hamile olduğum için öğrenince başlatmadı 3200 den fazla günün var 4 ay sonra doğum yapıcam ve faydalanamamak haksızlık

  1. Avatar of Songül Songül dedi ki:

   Eşim ceza evinde üç buçuk aylık bebegim var hiçbir gelirim yok daha önce calısıyordum simdi bebegime bakacak kimsem yok yardımcı olursanız sevinirim virüsten dolayı iş de bulunmuyor bebege bakacak yok ne yapacagımı bilmiyorum yardım edin lütfen devletim sagolsun bebegime mama bez verdi ilk defa aldım Allah razı olsun emegi gecen getiren onay veren herkesten

 11. Avatar of Hatem tekinalp Hatem tekinalp dedi ki:

  7 yıldır evliyim eşim ceza evinde iki cocugum var hamileyim bize bakacak kimse yok cocuklarim dan dolayı çalışamıyorum lütfen yardım edin çok zor durumdayım

 12. Avatar of Hatem tekinalp Hatem tekinalp dedi ki:

  7 yıldır evliyim eşim ceza evinde iki cocugum var hamileyim bize de kimse bakmıyor çocuklarımdan dolayı çalışamıyorum lütfen yardım edin çok zor durumdayım

 13. Avatar of Zöhre Zöhre dedi ki:

  Benim eşim cezavin de heran gi bı gelirim yok eşim 15 yıl ceza aldı iki çocuğum var kirada oturuyorum kimsem yok yardm edenim yok evimde yiyecek doğru düzgün yemeyin yok kzma bez alamıyorum Allah rızası için yardm istiyorum çok ihtiyacm var

 14. Avatar of Ebru Ebru dedi ki:

  1 senelik evliyim kiracıyım borcum var eşim çalışmiyo korono virusunden dolayı iş yok çok zor durumdayım. Hamileyim doğum yapicam 1 ay sonra çok sıkıntıdayım. Lütfen yardım edin.

 15. Avatar of Htny Htny dedi ki:

  Hacer hanımla özge hanım niye bu kadar çalışmayan annelere dolmuşsunuz,gidin öfkenizi size iş vermeyenlere boşaltın,niye işe giremediniz bizim sorunumuz değil,sen nerden biliyosun bizim okuyup okumadığımızı sen nerden biliyosun bizim çalışıp çalışmadığımızı ne zorluk gördüğümüzü sen kimsin,herkes dönüp kendine baksın devlet böyle bi yardım sunmuşsa kullanırız cebimizde harçlığımız belki yok harçlık olacak sizene

  1. Avatar of Mehmet polat Mehmet polat dedi ki:

   Tok insan dan korkacan tok insan saldırgan olur yobaz olur yoldan çıkan keyifci olur devletten para alır yetmez habersiz bir sekilde patron dan da alır ondan sonra dostuyla yer çocuk allaha emanet bilemedin çöpe atılır yada 300 tl çalışan bir kadına baktirilir neyse burda tek suçlu devlettir ki ayrım yapıyor dur çalışmayan anneye yok neden yok zaten allah emretti kadın çalışmayacak erkeğin itaat edecek tir diye aman neyse şeytanlar imana gel diyoruz şeytan gelirmi asla gelmez siz şeytani bile Geçmiş siniz

 16. Avatar of Hacer Hacer dedi ki:

  Kusura bakmayın da gidin işinizi kendiniz bulun ben sağlık bakim Teknisyeniyim kadro acmadilar ama iş yok deyip evde oturmadim komşularla dedikodu yapıp oturmadim bı fabrikada çalışıyorum hemde çocuğum doğduktan 2 ay sonra gittim başladım ise ben eşim askerde ama devlet bana yardım etsin iki aylık çocuğum var demedim essek gibi çalışıyorum asgari ücret için ayrıca şu zaman da her aile tek çocuğum okusun diye her şeyi yapiyo gidip okusaymissiniz da evlenmeseymissiniz yapacak bişey yok

 17. Avatar of özge özge dedi ki:

  Ne kadar düşüncesizce bir davranış çalışan anne çalışamadığı için 4 ay kadar süre ve maaşından kesinti yapıldığı için alıyor. diğer yardımları sizlerde alıyorsunuz sıkın götünüzü de evde oturduğunuz yerden para para diye tutturmayın. hiç değilse bir işe yaramış olursunuz. Boş beleş evde durayım çocuğuma bakayım he bide para versinler ozaman biz çalışan anneler ne salağız ya neden çalışıyosak yaparız çocuk devlet bakar evladımızı bırakmaya çok mu meraklıyız. cahil kesimsiniz hiç bir zamanda gelişmiceksiniz sizler var olduktan sonra bu ülke hiç bir zaman gelişmicek.