Devlet Destekli

Doğum Yapan Annelere Devletin 2020 Yılında Verdiği Destekler

Doğum Yapan Annelere Devletin 2020 Yılında Verdiği Destekler

Ülkemizde birçok alanda desteklemeler bulunmaktadır. Bu desteklerden bazıları istihdam sağlayan kadınlara yöneliktir. Kadınların istihdamının devamlılığı için devlet tarafından doğum yapan annelere destekler 2020 yılında da devam etmektedir. Doğum yapan aynı zamanda çalışan kadınlara doğum  yardımı, emzirme ve süt yardımı, kreş yardımı, yarım gün çalışma desteği verilmeye devam edecektir. Doğum yapan ve çalışan anneye ödenecek tutar 7.500 ile 11.000 TL arasında olacaktır. Tutarlar çocuk sayısına ve brüt maaşa göre değişkenlik göstermektedir. Çalışan ve doğum yapan kadınlar desteklenecek alanların neler olduğunu, destekleme başına ne kadar ödeme alacaklarının araştırmasını yapmakta. Doğum yapan ve toplumun istihdamına katkı sağlayan annelere verilecek olan destekler hakkındaki bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

doğum-yapan-annelere-devletten-destek

2020 yılı itibari ile bayanlara devletten destekler devam ediyor..

Yarım Gün Çalışma Desteği

Kadınlara yönelik olan yarım gün çalışma desteği, kadınların doğum sonrası işyerlerinde yarı zamanlı çalışma hakkını getirmiştir. Bir kısmı işverenden bir kısmı da İŞKUR tarafından tam maaş alması sağlanmaktadır. Bu haktan yararlanmak için 3 yaşını doldurmamış çocuğu sahip olmak şartı aranmaktadır. Çalışan kadın bu haktan yararlanır ise günlük süt izninden mahrum kalacaktır. Kadın isterse onun yerine bu haktan eşi de yararlanabilmektedir. Yarı zamanlı çalışıp tam gün ücret almak kadınlara yönelik destekler arasındadır.

Çocuk Parası

Devlet doğum yapan anneler için çocuk parası vermektedir. 15 Mayıs 2015’ten sonra doğan ve doğacak tüm çocuklar için çocuk sayısına kadar para ödenecektir.  Çalışmayan anneler bu destekten yararlanabiliyor. Çalışma şartı olmadan doğum yapan her anneye devlet tarafından verilecek çocuk parası desteği ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü ve sonraki çocuklar için de 600 TL olarak 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan her çocuk için anneye ödenecektir. Bu destekler 2020 yılı için devam edecektir.

Doğum Yapan Anneye Devlet Yardımı 2017 Yılı Destekleri

Süt ve Emzirme Ödeneği Desteği

Süt parası doğum yapan kişinin kendisine veya eşine ödenmektedir. Bunun için kişilerin SGK veya Bağkur’lu olması ve en az 120 gün prim ödemiş olması gerekiyor. Başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine, Sosyal Hizmetler Müdürlükleri alıyor. Aileler süt parası almak için başvuru esnasında bebeğin nüfus cüzdanını yanında bulundurulmalıdır. Ayrıca isteyenler yeni doğan bebeğin TC kimlik numarasıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığının resmi internet sitesinden başvurularını yapabilirler. 

Emzirme ödeneği geçtiğimiz yıl 180 TL olarak verilmekteydi. 2020 yılı ile bu rakam 202 TL olarak belirlemiştir. Emzirme ödeneğinde eşlerde yararlanabilmektedir. Ödenek çalışan annenin kendisine çalışmayan annelere ise SGK veya Bağkur çalışanı olan eşlerini verilmektedir.

İş Görmezlik Ödeneği

İş görmezlik ödeneği, çalışan ve doğum yapan annelere verilen destekler arasındadır. Doğum öncesinde 8 hafta, doğum sonrasında da 8 hafta olarak toplamda 16 hafta izin veriliyor ve işten ayrı kaldıkları bu süre içinde anneler iş görmezlik ödeneğini 16 hafta boyunca alabiliyor. Çoğul gebelikler de ise bu süre 18 haftaya çıkıyor.

İş görmezlik ödeneğini alabilmek için doğum yapan annelerin doğumdan önce 1 yıllık sürede en az 90 gün sigorta primi ödemiş olması şartı aranıyor. Asgari ücretli çalışan ve 16 hafta boyunca iş görmezlik ödeneği alacak olanlar 4 bin 424 TL toplam destek verilecek. Bu ödeneğin hesaplanmasına ayakta ve yatarak tedavi oranları baz alınıyor.

anne-bebek

Doğum yapan anneye devlet destekleri

Bakıcı Parası

Çalışan annelere yardımlar bununla bitmiyor. Devlet çalışan annelere 2020 yılında da dadı yardımında bulunacak. Bakıcı parası olarak ülkemizde uygulamalar henüz pilot il aşamasında. Pilot il olarak seçilen İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yaşayan sigortalı çalışan annelere SGK çalışan anne desteği olarak 300 Eurodan başlayıp 400 Euro ya kadar ödeme yapılıyor.  1500 TL olarak hesaplanan bakıcı parası desteği almak için bu illerden birisinde ikamet etmek şartı bulunuyor. Pilot ilde başarılı olarak uygulanmasının ardında yurtiçinde diğer illerde de uygulamaya geçilecek olan bakıcı parasını çalışan annelerin büyük anneleri de alabilecek.

Doğum yapan anneye verilecek olan desteklerin asgari ücretli anne ilk çocuk için toplam 6 bin lirayı aşıyor. Çocuk parası: 300 TL, Emzirme ödeneği: 2020 TL, ( Çalışan anne) için İş görmezlik ödeneği: 4.424 TL ve çalışan anne için bakıcı parası: 1.500 TL olarak ödemeler netleşti. Toplamda 6 bin lirayı geçen bu rakamlardan ödeme almak için 2020 yılında doğum yapan annelere ödemeler yapılacaktır. Dikkat çeken yardım ise bakıcı parası oldu. Herkes bakıcı parasını alabilmek için uygulamanın ülke geneline yayılmasını bekliyor. 2020 yılında bu ödeneklerde artış olacağı düşünülüyor.

Devlet tarafından doğum yapan annelere, 2 yaşına kadar bebeklerinin bez ve mama ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile destek verilmektedir. Mama ve Bez Yardımı isimli içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

] }Yorumlar
 1. blank Şerife dedi ki:

  Merhabalar ben dördüncü çocuğuma gebeyim eşim çalışıyor ben ev hanımıyım banada devlet yardım parası veriyor mu teşekkürler

 2. blank Yasin dedi ki:

  300₺ lik anneye yapılan çacuk parası başvurusu yapılmış olunan şehrin dışında farklı bir şehirden teslim almak mümkünmü acab ?

 3. blank Leyla aksu dedi ki:

  Esimden bosaniyorum 2 aylik bebegim var banada yardim edermisiniz

  1. blank öner yıldırım dedi ki:

   elimden geleni yapmak isterim Leyla hanım.0

 4. blank Songül dedi ki:

  Eşim ceza evinde üç aylık bebegim var hiçbir gelirim yok daha önce calısıyordum simdi bebegime bakacak kimsem yok yardımcı olursanız sevinirim virüsten dolayı iş de bulunmuyor bebege bakacak yok ne yapacagımı bilmiyorum yardım edin lütfen

  1. blank Atike dedi ki:

   Iyi günler ben 2 çocuğu doğum yapmak istiyorum fakat durumum yok calismiyorum aylik devlet desteği almak mümkün mü acaba doğum sonrasi

 5. blank İsimsiz dedi ki:

  Devlet çalışana destek verecek tabi ki hem ev hem iş hem çocuk zorlanıyor. Evde oturanlar sadece çocuk bakıyor. Veya gidin siz de çalışın alın terinizi kazanın devlet size de yardım etsin. Ne çok çalışanlara saldırdınız. Çalışan niye çalışıyor salak mı çocuğunu bırakıp gitsin. Evde oturan çalıştırmayan eşte kendine güveniyor demek ki hanımını çalıştırmıyor! Yok eşi hapisteymiş yok başka birşeymiş yok eşi hapiste hamile imiş hapiste ise çocuğu nasıl yaptın suç işlemesin şeytana uymasın düzgün insan olsun da ailesine sahip çıksın!!

  1. blank Haluk dedi ki:

   Duzgun biri olsaydin adini yazmaktan korkmazdin

  2. blank Saçma Sapan dedi ki:

   O isimsiz kişi kendince yorum yapmış sen neyi görmüşsün ne konuşuyorsun bu ülkede yardıma muhtaç olan kısımda var olmayan kısımda var o yüzden senin gibi her zaman atlayan zıplayan insanlar olduğu sürece gereksiz topluluğu artacak neymiş çalışsaymış felan filanda zorunlumuzun sen herkesi kendimi sanıyorsun herkesin üçlüsü hat safada açık değil fıtrat var insanda senin gibi gereksiz eleştirenler genelde ana babaya çocuğunu bırakıp çalışan mantıktır kimsesi yoksa ne yapacak sen kendi çocuğunu bakıcıya verebilirmisin 1 yaşındaki çocuğu ailesel bir zorluk görmemişsin insanları eleştirmeye hakkın yok troll yapma burda.

 6. blank Yasemin okur dedi ki:

  Eşimin sıgortası yok calışmıyo 2 cocum var 30 haftalık hamileyım cok zor durumdayım

  1. blank Isimsize cvp dedi ki:

   Bende calismiyorum hamile kalinca isten cikardilar oglum 1 yasina girince ise girecektim fakat hem virus cikti hemde oglumun karaciger kanseri oldugunu ogrendim suan iyi durumda ben calismayi cok istedim halada iatiyorum ama oglum benden baska kiksede durmuyo birakamamda suan zaten o isimsiz kisiye soyluyorum su zamanda hic kimse cocugunu biyere birakipta ise gitmez ya coxugunuda yanina alip caliaicak yada wvde oturucak kocaainin niye hapse girdigini kimse bilmiyo bilmek zorundada degkliz bilio bilmeden yorum yapmayin belki adam sucsuz iftira attilar ne bilcezki ayiptir ya