Dolar ve Euroda Rekor Üstüne Rekor

Dolar/TL kuru, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü faiz açıklamalarının ardından sabah saatlerinde rekor tazeledi. Dolar/TL, bu sabah 12,52 ile rekor tazeledi. Euro’da 14,11 seviyesi aşıldı. Döviz kurlarında günlük artış yüzde 10’a ulaştı.

Dolar ve Euroda Rekor Üstüne Rekor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün akşamki kur ve faiz açıklaması sonrasında yükselişe geçen dolar/TL, bu sabah 12,52 ile rekor tazeledi. Euroda 14,11 seviyesi aşıldı. Döviz kurlarında günlük artış yüzde 10’a ulaştı.

Reuters’a konuşan bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Önümüzdeki aylarda enflasyonun en az yüzde 25’e yükseleceğini düşünürsek faiz inmediği ortamda bile reel faiz eksi 10 tam puana ulaşacak. Türkiye ekonomisinde bu daha önce görülmedi” dedi.

DOLAR 13,35 EURO 14,99 Liraya Yükseldi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün kabine toplantısı sonrası düşük faiz politikalarında kararlı olduklarını yinelemesi sonrası Türk lirası bugün çakıldı.

Piyasalarda Rekor serisi devam ediyor.

  • TL bir günde yüzde 12’nin üzerinde eridi
  • Dolar 13,35 TL’yi geçti, euro 14,99 ‘yi gördü.
  • Gram altın 736 seviyesiyle tarihi rekorunu yeniledi.
  • Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS) 475 baz puanda.

Döviz kurları piyasaların açılmasıyla bir kez daha rekor tazeledi.

  • Dolar, Türk Lirası karşısında yüzde 5.61 değer kazanarak, 13,35’yi gördü 14 TL’ye yaklaştı.
  • Euro/TL de, yüzde 5.60 yükselişle 14,99’ün üzerine tırmandı.

Türk lirası salı günü yüzde 5 değer kaybıyla gelişen ülke para birimleri arasında en fazla değer kaybeden para birimi olurken ikinci sırada yüzde 0.72 düşüşle Tayland bahtı yer aldı. Türk lirasındaki değer kaybı Kasım ayı başından beri yüzde 17’nin üzerine çıktı.

Öte yandan, gram altın 747, çeyrek altın 1132 lirayla tarihi zirvesini gördü.

Dünyanın pek çok ülkesi faiz artışı ya da desteklerini çekme eğilimine girerken, Türkiye’de faizlerin dünyanın aksine düşürülmesiyle dolar/TL sert çok sert yükselişle 13,52’yi aştı.

Euro/TL’de bir eşik daha aşıldı ve 14,11 seviyesi aşıldı.

Dün öğleden sonra 11,19 olan dolar/TL, Erdoğan’ın açıklaması sonrasında sert yükseliş yaşadı.

Erdoğan düşük faizlere ilişkin,

“Bu politika ile biz ne yaptığımızı, ne için yaptığımızı, nasıl yaptığımızı hangi risklerle karşı karşıya bulunduğumuzu, sonunda ne elde edeceğimizi gayet iyi biliyoruz” derken, süreci “ekonomik kurtuluş savaşı” olarak niteledi.

Erdoğan faizlerin düşük tutulmasını memnuniyet verici olarak niteleyerek, TL’deki değer kaybı nedeniyle meydana gelen fiyat artışlarının yatırımları doğrudan etkilemeyeceğini ifade etti.

FAİZ İNDİRİMLERİYLE TL ERİYOR

Merkez Bankası (TCMB) yüzde 20’ye yakın seyreden yüksek enflasyona ve TL’de art arda gelen sert değer kayıplarına rağmen faiz indirimlerine geçen hafta 100 baz puan ile devam ederken, gelecek ay bir faiz indirimi daha yapabileceğine işaret etti.

Eylülden bu yana 400 baz puan faiz indirimi yapan TCMB’nin indirimlere devam edeceğinin sinyalini de vermesi TL’deki değer kaybının ana nedeni konumunda.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!