e-Devlet Aile Destek Programı Başvurusu 2023 Ödeme Tarihleri

Yılda yaklaşık 4 milyon hanenin yararlanacak ‘Türkiye Aile Destek Programı’nın ödeme tarihi de belli oldu. Peki, Aile Destek Programı nedir, kimlere verilecek? İşte Aile Destek Programı başvuru linki ve e-Devlet ile ilgili detaylar…

e-Devlet Aile Destek Programı Başvurusu 2023 Ödeme Tarihleri

e-Devlet Türkiye Aile Destek Programı Başvuru Linki (HEMEN BAŞVURUN)

Aile destek programı başvuruları alınmaya devam ediyor. Başvurular e-Devlet üzerinden yapılacak. Sosyal destek kapsamında ailelere Aylık 850, 950, 1.100, 1250 lira olmak üzere dört farklı tutarda 12 ay boyunca verilecek olan Aile Destek programına başvurular nasıl yapılır, başvuru şartları nelerdir, kimler başvurabilir, kimler başvuru yapamaz, ne kadar ödeme yapılacak tüm merak edilenleri detaylandırdık.

Aile Destek Programı Nedir?

Aile Destek Programı ile ihtiyaç sahibi ailelerin, Ocak 2023 – Haziran 2023 12 ay döneminde en fazla 12 aylık süre ile hane içindeki kişi başına düşen gelir tutarına göre belirlenen 4 farklı gelir aralığı için farklı yardım tutarları ile aylık periyotta desteklenmeleri sağlayan yeni destek paketidir.

Başvuruları alınmaya başlanan Yeni sosyal yardım paketi olan Türkiye Aile Destek Programı’ndan yılda yaklaşık 4 milyon hanenin yararlanacak. Ancak hanelerin gelir durumlarına göre belli birtakım şartları bulunuyor.

Başvurular 27 Haziran Pazartesi günü alınmaya başlamış olup halen müracaat edilebilmektedir.

2023 Yılı Aile Destek Programı Ödeme Miktarları Ne Kadar Oldu?

2023 yılında Aile Destek Programınca ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılacak ödeme miktarları aşağıdaki gibidir:

 • Kişi başı gelir miktarları 450 TL ve altı olanlar aylık destek tutarı: 1.250 TL
 • Kişi başı gelir miktarları 450 TL-911,15 TL arasında olanlar: 1.100 TL
 • Kişi başı gelir miktarları 911,15 TL- 1372,30 TL arasında olanlar: 950 TL
 • Kişi başı gelir miktarları 1.372- 1.833,45 TL arasında olanlar: 850 TL

Aile Destek Programına Başvuru Nasıl Yapılır?

Aile Destek Programına nasıl başvurular e-devlet kapısı üzerinden ve ikametgâh adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına olmak üzere 2 farklı şekilde yapılabilmektedir.

Aile destek programının e-devlet üzerinden alınacak olan başvuruları nasıl yapıldığını adım adım görsel üzerinden anlatacak olursak:

Aile Destek Programına Başvuruda bulunabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/ tıklayın. Görsel de görüldüğü gibi arama butonuna sosyal yardım başvuru hizmeti sayfasına tıklayın.

E-devlet üzerinden sosyal yardıma doğrudan müracaat etmek https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linki olan Sosyal Yardım Başvuru Ekranının linkine tıklayarak başvuru sayfasına ulaşabilirsiniz.

E-DEVLET AİLE DESTEK PROGRAMI BAŞVURUSU

Sosyal yardım başvuru hizmeti Aile Destek Programı başvuruları yoğun olarak alındığı için ”Şu anda kullandığınız hizmette yaşanan talep yoğunluğu nedeni ile işleminiz sıraya alınmıştır. İşlem sonucunuz birazdan otomatik olarak görüntülenecektir’‘ Talep sırayla alınacağından bir süre bekledikten sonra aşağıdaki görsel deki gibi Yeni Başvuru” Menüsü aktif hale gelecektir.

aile destek programı e devlet
aile destek programı e devlet başvuru linki

Görselde Aile destek programı başvuruları hakkında detaylı bilgi almak için ilgili bağlantıya tıklayarak şartları okuyabilirsiniz.

Açılan ekranda ”Yeni Başvuru” sekmesine tıklayarak açılacak sayfada Aile destek programından yararlanmak istiyor musunuz? sorusuna ”EVET” cevabı vererek, başvuru için tüm kişisel bilgilerinizi gelir durumunuz, hane içinde yaşayan kişilerin doldurarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

12 ay boyunca devam edecek olan aile destek programı ödeme tarihi ve başvuru şartları belli oldu.

Aile Destek Paketine Kimler Başvuru Yapabilir?
Aile Destek Paketine Kimler Başvuru Yapabilir?

Aile Destek Programı Başvuru Şartları Nelerdir?

Aile destek programı başvuru şartları aşağıdaki gibidir:

 • 18 yaşından küçük olmamak
 • TC Vatandaşı olmak
 • Ülke sınırları içinde yaşayan
 • İhtiyaç sahibi olmak (Gelir durumu muhtaçlık sınırının altında 850 TL-1.250 TL arasında olmak)

Destek, şu an herhangi bir yardım programından faydalanan aileler de dahil olmak üzere ihtiyaç sahibi her aileyi kapsıyor. E-devlet üzerinden başvuru yapan ihtiyaç sahibi her aile, program kapsamında değerlendirilecek.

Aile Destek Paketine Kimler Başvuru Yapabilir?

İhtiyaç sahibi olan her vatandaş bu yardım paketinden yararlanabilecek. Türkiye Aile Destek Programı’ndan yararlanacak haneler gelir durumlarına göre belirlenecek.

Şu an farklı bir destek paketinden yardım alanlar yine bu paketten de faydalanabilecek.

Aile Destek Paketine Kimler Başvuru Yapamaz?

Aile destek programına başvuruları değerlendirilmeyecek olan kişiler aşağıdaki gibidir:

 • Başvuru sahibinin Türk vatandaşı olmaması
 • Mavi Kart sahibi olması
 • Yerleşim adresinin yurt dışında olması
 • Kişinin 18 yaşından küçük olması
 • Aynı evde yaşayan kişilerden memur, kamu işçisi, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunması, durumlarında başvurular değerlendirmeye alınamayacaktır.

Aile Destek Programı kapsamındaki geçerli başvurular, hanenin sosyoekonomik profilinin ve gelir seviyesinin belirlenmesi için ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına iletilecek olup bu hanelerden 3294 sayılı Kanun kapsamında olduğu tespit edilenler, bu tespiti takip eden ödeme dönemi itibarıyla söz konu destek programından yararlanabilecektir.

Türkiye Aile Destek Programı Tek Seferlik mi Verilecek?

Program kapsamında her haneye 12 ay boyunca süreli ve düzenli olarak ödeme yapılacak.

Aile Destek Paketi Ödemesi Ne Kadar? MART 2023

Aylık 850, 950, 1100, 1250 lira olmak üzere dört farklı tutarda destek verilecek. Ödemeler yıllık 10 bin 200 ila 15 bin arasında değişecek olup, 12 ay boyunca süreli ve düzenli yapmış olacaktır.

Hak sahibi hanelere sağlanacak destek tutarları, hanedeki kişi başına düşen aylık gelirin dâhil olduğu gelir aralıkları göre belirlenmiştir. Bu kapsamda aşağıdaki tabloda yer alan kişi başına düşen gelir tutarı aralıklarına göre Bakanlıkça bildirilen ödeme tutarları şöyle:

Kişi başına düşen aylık gelir aralığıÖdeme Tutarı (TL)
450 TL ve altı 1.250 TL
450 TL üzeri – 911,15 TL ve altı 1.100 TL
911.15 TL üzeri- 1.372,30 TL ve altı 950 TL
1.372 TL üzeri – 1.833,45 TL’den az850 TL
Aile Destek Programı Ödeme Tablosu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından 850 TL ile 1.250 TL olan Aile destek programı ödeme miktarlarının 850 TL ila 1250 TL arasına yükseltildiği açıklandı.

Ödemeler Ne Zaman Sona Erecek?

12 aylık ödeme döneminin son ödemesi 2023 yılında Ocak 2023 – Haziran 2023 İLK 6 ayı için olup bu dönemin ödemesi takip eden Haziran ayı gerçekleştirilerek söz konu destek programı sona erecektir.

Hak sahiplerinin ve hanelerinin sosyoekonomik durumlarında Aile Destek Programı hak sahipliğini etkileyecek nitelikte değişiklik olduğunun sistem ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından tespiti halinde söz konusu destek programı ilgili hane için durdurulacak olup bu şekilde desteği durdurulan hanelerin ihtiyaç sahipliği durumunun yeniden tespiti halinde Aile Destek Programı yeniden başlatılacaktır.

Aile Destek Ödeme Tarihleri

MART ayında aile destek programı ödemeleri hesaplara yatırıldı. Ödemeler; 850 TL ile 1.250 TL arasında yapılıyor.

e-Devlet Başvuru Sayfası Açılmıyor?

E-devlette yaşanan yoğunluk nedeniyle “şu anda kullandığınız hizmette yaşanan talep yoğunluğu nedeni ile işleminiz sıraya alınmıştır. İşlem sonucunuz birazdan otomatik olarak görüntülenecektir.” mesajı görüntülenmektedir.
Bu mesajı alan başvuru sahiplerinin ilerleyen saatlerde yeniden başvuru yapmayı denemeleri tavsiye edilmektedir.

e-Devlet Sistemde Yaşanan Bir Teknik Aksaklık Nedeni ile İşleminiz Tamamlanamadı Sorunu Nedir?

E-devlet aile destek programı başvuru sayfasında görüntülenen bu mesajın sebebi yoğunluk nedeniyledir. İlerleyen saatlerde yeniden başvuru yapmayı deneyiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.