EGM Bekçi Alımı Resmi Gazete’de (3.250 Bekçi Alınacak)

EGM bekçi alımı ilanı Resmi Gazete’de yayımlandı. Başvurular bugün başladı. e-Devlet, www.pa.edu.tr üzerinden nasıl yapılır, başvuru esnasında istenilen belgeler nelerdir, bekçi alım ilanları ne zaman yayınlanacak başvuru süreci başlamadan önce adaylar başvuru yapabilir mi içeriğimizde detaylandırdık. Bekçi adayları 2022 Bekçilik Başvurusu için ilan tarihlerinde başvuru formunu doldurarak işlemlerini tamamlayabilirler.

EGM Bekçi Alımı Resmi Gazete’de (3.250 Bekçi Alınacak)

2022/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alımı 28 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. başvuru kılavuzu yayımlandı. Buna göre 2022/1. Dönem de 3250 bekçi alımı yapılacak. Bekçilik başvurusu hakkında detaylı bilgiler yazımızda.

3.250 Bekçi Alınacak BAŞVURULAR BAŞLADI

7245 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu ile Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği kapsamında; Emniyet Hizmetleri Sınıfında Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak 81 İl Valiliğinde istihdam edilmek üzere en az lise ve dengi okul mezunu toplam 3.250 erkek Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı yapılacaktır.

Emniyet Genel Müdürlüğüne alınacak olan 3 bin 250 erkek çarşı ve mahalle bekçisi alımına ilişkin esaslar, il kontenjanları ve başvuru şartları belli oldu.

Başvurular 28 Nisan- 13 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.

Başvuru kılavuzu için tıklayınız.

Bekçi Alımı Başvurusu Nereden Yapılır?

Bekçi alım başvuru tarihleri belirlendiğinde Polis Akademisi resmi sayfasından e-devlet şifreleri ile giriş yaparak başvuru yapılır. Bu başvurular açıklandığında pa.edu.tr ve EGM mahalle bekçisi başvurularını e-Devlet sisteminden tamamlanır.

2022 BEKÇİLİK BAŞVURUSU BAŞLADI MI?

Binlerce bekçi adayı, EGM ve JGK tarafından yayımlanacak Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alımına dair ilanı bekliyor. Söz konusu bekçi alımına ilişkin başvuru kılavuzu yayımlandı. Başvuru kılavuzunda alıma ilişkin esaslar, il kontenjanları ve başvuru şartlar belli oldu.

E-Devlet Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022

Mahalle bekçisi adayları, EGM bekçi alımı başvurularının duyurulacağı tarihlerde http://www.pa.edu.tr adresinden e-Devlet şifresi ile giriş yaparak ön başvuru yapılır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan bekçi olabilme koşullarını sağlayan, Ön başvurusu kabul edilen adaylar yazılı, sözlü (mülakat) ve parkurlara katılarak sonuç puanlarını alırlar. Muhafız alımına ilişkin sınav takvimi Polis Akademisi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde duyurulmaktadır. Adaylar, bekçi alımı başladığında bu siteyi takip ederek başvuruda bulunabilirler. Bu yıl Devletdestekli.com sitemiz üzerinden bekçi alım ilanları açıldıkça sizlere duyuru yapacağız.

EGM Bekçi Alımı Başvuru Formu 2022

EGM bekçi alımı başvuru formuna e-Devlet’ten ulaşabilirsiniz. Bekçi alım ilanları EGM tarafından yayınlandıktan sonra bu tarihler arasında e-Devlet ve Polis Akademisi resmi sayfasından ön başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. Resmi olarak belirlenen tarihler arasında başvuru yapacak adaylar, başvuru formunu bireysel olarak doldurarak Emniyet Genel Müdürlüğü’ne başvurularını tamamlayabilirler.

e-Devlet Bekçilik Başvurusu Adımları 2022

Bekçilik ön başvuru e-Devlet üzerinden online yapılıyor. Başvurular için bekçi alım ilanlarının ve başvuru tarihlerinin yayınlanması gerekiyor çünkü, başvuru tarihleri ​​dışında yapılan başvurular geçersiz sayılıyor. e-Devlet kapısı üzerinden başvuru yapacak kişiler aşağıda belirttiğimiz adımları takip ederek başvurularını oluşturabilirler.

e-Devlet bekçilik başvurusu adımları:

 • EGM ve Polis Akademisi tarafından bekçi alım ilanları yayınlandıktan sonra, e-Devlet sistemine giriş yapın,
 • Siteye giriş yaptıktan sonra arama butonuna aday işlemleri sitesi yazıp,
 • Uygulamaya git bağlantısına tıklayıp, karşınıza çıkan Polis Akademisi İşlemleri Sistemi üzerinden,
 • Döneminizi seçerek başvurularınızı yapabilirsiniz.
 • e-Devlet üzerinden başvuru yapmak için aday işlemleri sistemi üzerinden yapabilirsiniz.

www.pa.edu.tr Bekçi Başvuru e-Devlet

Polis akademisi ve Emniyet Genel Müdürlüğü sayfalarında bekçi başvuru tarihinin resmi duyurusu yapıldığında, e-Devlet girişiniz ile online olarak ya da polis akademisi web sitesi üzerinden başvurular tamamlanmaktadır.

 • İnternet üzerinden başvuru: e-Devlet üzerinden
 • Bireysel Başvuru: Polis Akademisi resmi sitesinden.
 • İş-Kur üzerinden başvuru yapmak isteyen bekçi adayları, İŞKUR sayfasından yayınlanan bekçi ilanlarını takip edebilir.
 • Başvuru yapan kişiler başvuru sonuçlarını e-Devlet üzerinden öğrenebilirler.

Bekçilik Başvurusunda İstenilen Belgeler

Bekçi olmayan hak kazanan adaylardan başvuru esnasında bir takım belge talep edilmektedir. Adayların başvuru tarihine kadar gerekli belgeleri hazırlayarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Bekçilik başvurusunda istenen evraklar:

 • Sınav başvuru dilekçesi,
 • T.C kimlik belgesi fotokopisi,
 • Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu,
 • Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi,
 • Sağlık bilgilendirme formu
 • Diploma yada geçici bitirme belgesi,
 • Müracaat edilen il sınırlarına en az 1 yıldır ikametgah ettiğini gösteren belge,
 • Son 1 yıl içerisinde çekinilmiş 4 adet biyometrik fotoğraf,
 • Kendisi ve evli ise eşinin yönetmeliğin 5. maddesinde belirtilen engel hallerinin bulunmadığını ifade eden yazılı beyanlar,
 • Askerlik terhis belgesi,
 • Şehit yada vazife malulü olanların eş yada çocuklarından, şehitlik yada vazife malullüğü belgesinin ilgili kurumca onaylı örneği.

Bekçi olmak isteyen kadın ve erkeklerin en çok araştırmış olduğu konular arasında bekçi nasıl olunur şartları nelerdir yer alıyor. Bekçi olmak isteyen herkes bekçi nasıl olunur bilgi alarak başvuru yapabilirisiniz.

Bekçi Olma Şartları Nelerdir?

2022/1. DÖNEM ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİLİĞİNE BAŞVURMAK İSTEYEN ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • İlkokulu bitirmiş olmak,
 • Askerlik görevini yapmış olmak,
 • Kamu haklarından mahrum kalmamak,
 • En az 167 cm boyunda olmak,
 • Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak.
 • Başvuru tarihleri itibaren, 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış (28.04.2004 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmak) ve 31 yaşından gün almamış (28.04.1992 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak) olmak,
 • Başvuru tarihi itibari ile herhangi bir siyasi parti üyesi olmamak,
 • Sağlık yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir sebep ile polis eğitim kurumlarından atılmamış olmak,
 • Memuriyete engel bir halin bulunmaması,
 • Sağlık yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
 • Alkol, uyuşturucu yada uyarıcı devletdestekli.com madde tedavisi olmamış yada tedavi görüyor olmamak.
 • Silah taşımaya ve silah kullanmaya hukuki bir engelin olmaması gerekiyor.
 • Terör örgütlerinin eylemlerine, toplantılarına, yürüyüşlerine ve mitinglerine karışmamış ve desteklememiş olmak,
 • Ağır hapis yada 6 aydan fazla hapiste kalmış ve hırsızlık, dolandırıcılık, inancı kötüye kullanma, yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hüküm olmamak gerekmektedir.
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,

Bekçi Olmak için Boy Kilo Şartı Var mı?

Mahalle ve gece bekçisi olmak isteyen kişilerden başvuru sırasında istenen bir takım özellik bulunmaktadır. Bu özelliklerin yanında istenen ve belirtilen şartları taşıyan kişilerin bekçi olması mümkün olacaktır. Bekçi olmak için aranan şartlardan birincisi ve en önemlisi boy ve kilo şartıdır. Bekçi olmak isteyen adayların beden kitle indeksinin 18-27 aralığında olması ve bu kritere uygun olmayan kişilerin elenmesi çok yüksektir. Beden kitle indeksi 17,9 ve 27,10 olan kişilerin bekçi olabilmesi pek mümkün değildir. Boy 1,67 cm olmalıdır.

Bekçi Alımı KPSS Şartı Var mı?

Bekçi adaylarının başvuru esnasında KPSS puanı talep edilmemektedir. Bu nedenle KPSS şartı bulunmamaktadır. Adaylar yazılı sınava alınarak mülakata tabi tutulurlar. Yazılı sınav ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılır ve sınav 100 sorudan oluşmaktadır.

Bekçilik Sınav Ücreti Ne Kadardır?

Bekçilik başvurusu yapacak olan adayların online hizmetler üzerinden ön başvuru yaparak 340 TL sınav ücretini Halkbank şubelerinden yada ATM’lerinden yatırması gerekmektedir. Şehit ve vazife mamullerinin çocukları ücret ödemeyecektir.

Bekçilik Sınavı Ücreti Nereye Yatırılıyor?

Bekçilik sınavı ücreti sadece Polis Akademisi Başkanlığı döner sermaye işletmesi müdürlüğünün hesabına Halkbank şubelerinde, internet bankacılığından ve ATM’lerinden alınıyor.

Bekçi Sınav Tarihi 2022 Yılında Ne Zaman Yapılacak?

2022 yılı için henüz bekçilik sınavının ne zaman yapılacağı hakkın açıklama ilgili merciler tarafından yapılmamıştır. Güncel açıklamaları ve bekçi sınav tarihlerini açıklamalar yapıldığında devletdestekli.com üzerinden öğrenebilirsiniz.

Bekçilik Giriş Sınavı Ücreti Nereye Yatırılacak?

28.04.2022 saat 09.00’dan 13.05.2022 saat 17.00’ye kadar Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halkbank Gölbaşı Şubesi/ANKARA “2022/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Giriş Sınavı” isimli hesabına yatırılacaktır.

S.NOİL ADIPLANLAMA SAYISIS.NOİL ADIPLANLAMA SAYISI
1Adana7542Konya50
2Adıyaman1543Kütahya15
3Afyonkarahisar2044Malatya25
4Ağrı1545Manisa30
5Amasya1546Kahramanmaraş30
6Ankara20047Mardin30
7Antalya3548Muğla100
8Artvin1549Muş15
9Aydın3550Nevşehir20
10Balıkesir3551Niğde15
11Bilecik1552Ordu30
12Bingöl1553Rize20
13Bitlis1554Sakarya30
14Bolu1555Samsun35
15Burdur1556Siirt15
16Bursa3557Sinop15
17Çanakkale3058Sivas20
18Çankırı1559Tekirdağ75
19Çorum1560Tokat20
20Denizli3061Trabzon35
21Diyarbakır7562Tunceli15
22Edirne2063Şanlıurfa35
23Elazığ4064Uşak15
24Erzincan1565Van75
25Erzurum3566Yozgat15
26Eskişehir3567Zonguldak15
27Gaziantep7568Aksaray15
28Giresun1569Bayburt15
29Gümüşhane1570Karaman15
30Hakkari1571Kırıkkale15
31Hatay7572Batman15
32Isparta4073Şırnak15
33Mersin7574Bartın15
34İstanbul70075Ardahan15
35İzmir20076Iğdır15
36Kars1577Yalova20
37Kastamonu2078Karabük15
38Kayseri3579Kilis15
39Kırklareli1580Osmaniye15
40Kırşehir1581Düzce15
41Kocaeli50TOPLAM3250
ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİSİ ALINACAK İLLER VE KONTENJAN SAYILARI
Yorumlar

 1. Avatar of King King dedi ki:

  Sınav Yerlerini Nerden Ögrenecez ?

 2. Avatar of İshak Aydın İshak Aydın dedi ki:

  31yasindayim başvur hakkım varmı aceba

 3. Avatar of Edip Edip dedi ki:

  Nasıl bekçilik başvurusu yapılır

 4. Avatar of Niyazi Niyazi dedi ki:

  Ben de şehit ailesiyim bana hiç bir destek verilmiyor bende bekçi olmak istiyorum

 5. Avatar of Konca Konca dedi ki:

  Akşam baktım 18 ve 55 yaş sınırı yazdığını gördüm burdada 27 yaş diyo 28 yaşında olanlar ne iş yapacak vallahi aşırı derecede saçmalık var sınav ücreti 75 lira yazıyor diğer sayfa karda 250 lira sınav ücreti yaziyor

  1. Avatar of Eminee Eminee dedi ki:

   Beden indeksi 18-27 yas araligi ise 31 den gun almamis olacak dikkatli okuyun

 6. Avatar of Adem Adem dedi ki:

  Bende istiyorum

 7. Avatar of Rüstem Rüstem dedi ki:

  Bekçi olmak ve devletime yardimci olmak icin

 8. Avatar of Meral Meral dedi ki:

  Başvurular ne zaman başlayacak alım ne zaman?

 9. Avatar of Doğan ölmez Doğan ölmez dedi ki:

  Bekçi olmak istiyorum yardımcı olur musunuz

 10. Avatar of Halil Halil dedi ki:

  İş arıyorum

 11. Avatar of Ilker Ilker dedi ki:

  Bekçi olmak istiyorum yardimci olabilirmisin

 12. Avatar of Yusuf Türkoğlu Yusuf Türkoğlu dedi ki:

  Bende bekçi olmak istiyorum nerden başvuru yapabilirim

 13. Avatar of Fatih şanverdi Fatih şanverdi dedi ki:

  Merhaba ben hataydan yazıyorum bekçi alımları Mart ayından önce yapılacak diye bi duyuru okumuştum ne kadar doğru bilmiyorum ne zaman yapılacak herkes bunun cevabını bekliyor yaş sınırları bazı yerlerde 31 yazıyor ama burada 27 yazıyor anlayamadık adam akıllı bi açıklama yapabilecek birileri yok mu hep çelişkili millet açıklama bekliyor birileri açıklayacak mı artık

 14. Avatar of Hakan Hakan dedi ki:

  Mrb benim ihtiyacım var nolur yalvarıyorum bekçilik başvuru yapmak istiyorum

 15. Avatar of Miraç Miraç dedi ki:

  Bir turlu başvuruyu tamamlayamadım yardımcı Ola bilçek varmı acaba

 16. Avatar of Düzgün Düzgün dedi ki:

  Ne zaman alım var

 17. Avatar of Kemal Kemal dedi ki:

  Saygı deyer büyüklerim Bekçi alımları nezan ben Çanakkale’de kemal Bitlis Hizan da komando özel tim olarak yaptım

 18. Avatar of Bahar Bahar dedi ki:

  Bayan bekçilik başvurusu ne zaman

  1. Avatar of Hasan Basri TÜRK Hasan Basri TÜRK dedi ki:

   Yeni Alımlar açıklandığı an sitemizden duyuru yapılacaktır.

  2. Avatar of Muhammet Muhammet dedi ki:

   Yarın

 19. Avatar of Vedat Antika Vedat Antika dedi ki:

  Bekçilik başvurusu ne zaman yapabiliriz bilgisi olan varmı ????

 20. Avatar of Mustafa Atar Mustafa Atar dedi ki:

  Başvuru Yapamıyorum Başvuruda Görünmüyor Yardımcı Olacak Var Mı

 21. Avatar of Mücahit kaya Mücahit kaya dedi ki:

  bekçilik baş vuru

 22. Avatar of Uğur güner Uğur güner dedi ki:

  Bekçilik

 23. Avatar of Murat Murat dedi ki:

  Ben Esenyurt ta oturuyorum bekçilik formu nasıl yapılır ve ne zaman açıklanacak

 24. Avatar of Zeydan Zeydan dedi ki:

  Ben Kıbrıs ta askerlik yapıyorum ve bekçilik için başvuru yapacak nasıl yapabilirim

 25. Avatar of İsmet İsmet dedi ki:

  Bekçilik sınavı ne zaman olacak

 26. Avatar of Baki Baki dedi ki:

  Bekçilik alımı var mı

  1. Avatar of Fahri Yıldırım Fahri Yıldırım dedi ki:

   Bekçilik

 27. Avatar of Yusuf Yusuf dedi ki:

  Bekçilik başvurusu

 28. Avatar of Şaban yalap Şaban yalap dedi ki:

  Bekçilik

error: Content is protected !!