Devlet Destekli

E-Devlet İmar Affı Başvuru Kılavuzu

E-Devlet İmar Affı Başvuru Kılavuzu

Bu hizmeti kullanarak, imar kurallarına aykırı yapılarınız için kayıt başvurusunda bulunabilir ve başvurularınızı sorgulayabilirsiniz.

Sahip Olmanız Gerekenler

 • Bu hizmetten faydalanmak için e-Devlet Şifresi, Elektronik İmza, Mobil İmza, Elektronik Kimlik Kartı veya İnternet Bankacılığı ile Giriş yöntemlerinden birini kullanarak e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapabiliyor olmalısınız. İşleminize başlamadan önce gerekli e-Devlet Şifresi, Elektronik İmza veya Mobil İmzanızı temin etmelisiniz veya e-Devlet Kapısı’na entegre bankalardan birinin internet bankacılığını kullanıyor olmalısınız. E-Devlet Şifrenizi PTT’lere kimliğiniz ile birlikte şahsen başvurarak temin edebilirsiniz. Elektronik veya Mobil İmza temin etmek için ilgili hizmet
  sağlayıcılardan veya operatörlerden bu hizmeti satın almalısınız.
 • 18 yaşından küçük olanlar bu hizmetten faydalanamaz.
 • Bu hizmeti kullanabilmek için cep telefonu numaranızın profilinizde kayıtlı ve doğrulanmış olması gerekmektedir. Cep telefonu numaranız kayıtlı veya doğrulanmış değilse “İletişim Seçeneklerim” sayfasından bilgilerinizi kaydedebilir ve doğrulayabilirsiniz. Arama kutusuna yazarak “İletişim Seçeneklerim” sayfasına erişebilirsiniz.

Bilmeniz Gerekenler

İmar barışı hakkında detaylı bilgi almak için http://imarbarisi.csb.gov.tr/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Başvuru esnasında sizden istenecek bilgiler, bu web sitesinde bulunan e-Devlet Kapısı
Müracaat Kılavuzu’nda detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

blank

iskan affı başvurusu nasıl yapılır

Vergiler, Harçlar ve İşlem Ücretleri

Bu hizmeti kullanarak dolduracağınız başvuru formu esas alınmak suretiyle Yapı Kayıt Belgesi bedeli belirlenecektir. İşleme alınan başvurularınıza ait ödemeniz gereken Yapı Kayıt Belgesi bedeli bu hizmet içerisinde görüntülenecektir.

Adresi Kendiniz Yazın

Daha güvenli kullanım için adresi kendiniz yazmayı  tercih ediniz. Size e-Posta ile gelen, başka web sayfaları üzerinde bulunan veya arama motorları üzerinde bulunan bağlantılara tıklamayınız.

Güvenli Bağlantı Simgesi

E-Devlet Kapısı dahilinde veri güvenliğinin sağlanması amacı ile, gönderilen ve alınan tüm bilgiler şifreli olarak taşınmaktadır. Bunun göstergesi olarak tarayıcınızda güvenli bağlantı (kilit) simgesi görünür. Güvenli bağlantı simgesinin şekli ve yeri kullandığınız tarayıcı programı ve işletim sistemine göre farklılık gösterebilir.

1) e-Devlet Kapısı http://www.turkiye.gov.tr adresine girerek, sayfanın üst kısmında bulunan “Giriş Yap” bağlantısına tıklayınız.

2) Kimlik Doğrulama Sistemi Bağlantı sizi T.C. Kimlik Doğrulama Sistemi sayfasına yönlendirecektir. Bu aşamada adres satırında https://giris.turkiye.gov.tr yazdığından ve güvenli bağlantı simgesinin aktif olduğundan emin olunuz.

3) Kimlik Doğrulama Yöntemi Kullanmak istediğiniz kimlik doğrulama yöntemine tıklayıp ekranda çıkan yönergeleri takip ederek sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-DEVLET İmar Affı başvurusu yaparak yapı kayıt belgesi sahibi olabilirsiniz.

İMAR AFFI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

e-Devlet Şifresi e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden veya yurt dışında iseniz Konsolosluklardan, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.

Mobil İmza Mobil İmza özellikli sim kartınızı kullanarak ıslak imzanız ile kanunen eşdeğer kabul edilen Elektronik İmza atabilir ve eDevlet Kapısı’na giriş yapabilirsiniz. Mobil İmza almak için kullandığınız GSM operatörüne başvurmalısınız.

Elektronik İmza Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. Bu firmaların listesi ve diğer faydalı bilgilere www.tk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Elektronik Kimlik Kartı Yeni, çipli nüfus cüzdanlarınızı kullanarak da e-Devlet Kapısı’na giriş yapabilirsiniz. Bunun için T.C. Kimlik Kartınızı bilgisayarınızın akıllı kart okuyucusuna takarak, ekrandaki yönergeleri takip etmeniz yeterlidir.

İnternet Bankacılığı ile Giriş Destekleyen bankaların İnternet Şubeleri ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Bunun için bankanızın belirlediği yöntemler ile İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra, ilgili bağlantıya tıklayarak e-Devlet Kapısı’na girebilirsiniz.

Kullanmanız gereken hizmetin adı “İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması”dır. Hizmeti bulmak için aşağıdaki yöntemler kullanılabilir.
Site İçi Arama kutusuna hizmet adının içinde geçen kelime veya kelimeleri yazdığınızda gelen listedeki “İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması” bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

imar-barışı2

Başvurularım Ekranı

Hizmet bağlantısına tıkladığınızda, imar kurallarına aykırı yapılarınız için gerçekleştirdiğiniz ve işleme alınan kayıt başvurularınız görüntülenir. İmar Barışı Kayıt Başvurusu yapmanız halinde, başvurunuz 24 saat içerisinde işleme alınır. Bu sayfada sadece işleme alınan başvurularınız görüntülenir. Ayrıca başvurunuz işleme alındıktan sonra ödeme işlemini yapana kadar başvurunuzu iptal edebilir veya bir defaya mahsus olmak üzere güncelleyebilirsiniz. İmar barışı hakkında detaylı bilgi almak için http://imarbarisi.csb.gov.tr/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Yeni başvuruda bulunmak için ekranda yer alan “Yeni Başvuru” düğmesine tıklayınız.

1. Bilgilendirme ve Onay Ekranı

“Yeni Başvuru” düğmesine tıkladığınızda Bilgilendirme ve Onay ekranı açılacaktır. Bu ekranda yer alan bilgilendirmeyi dikkatlice okuyunuz. “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum ve kabul ediyorum.” ifadesini işaretledikten sonra “Devam Et” düğmesine tıklayınız.

2. Müracaat Sahibine Ait Bilgiler Ekranı

Lütfen bu sayfada yer alan alanları doldurunuz.

Aykırılığın Kapsamı alanında “Bağımsız Bölüm” veya “Yapının Tamamı” seçilmesi halinde “Yapının Tamamının Kullanım Amacı” alanı açılacaktır. Aykırılığın kapsamı bağımsız bölüm olsa bile, bu alanda yapının tamamının kullanım amacını seçiniz.

3. Yapıya Ait Bilgiler Ekranı

Müracaat Sahibine Ait Bilgiler ekranında yapılan seçime göre, Yapıya Ait Bilgiler ekranındaki form değişecektir. Oluşabilecek tüm durumlar için açılacak olan formlar aşağıda anlatılmıştır. Bu ekranda ilgili formu doldurup “Devam Et” düğmesine tıklayınız. Durum 1: Aykırılığın kapsamı “Bağımsız Bölüm” ve yapının kullanım amacı “Konut” veya “Ticari” seçilirse Yapıya Ait Bilgiler
ekranı yandaki gibi olacaktır.

Durum 2: Aykırılığın kapsamı “Bağımsız Bölüm” ve yapının kullanım amacı “Karma (Konut + Ticari)” seçilirse Yapıya Ait Bilgiler ekranı yandaki gibi olacaktır.

Durum 3: Aykırılığın kapsamı “Yapının Tamamı” ve yapının kullanım amacı “Konut” veya “Ticari” seçilirse Yapıya Ait Bilgiler ekranı yandaki gibi olacaktır.

Durum 4: Aykırılığın kapsamı “Yapının Tamamı” ve yapının kullanım amacı “Karma (Konut + Ticari)” seçilirse Yapıya Ait Bilgiler ekranı yandaki gibi olacaktır.

Durum 5: Aykırılığın kapsamı “Güneş Enerjisi Santralleri (GES)” seçilirse Yapıya Ait Bilgiler ekranı yandaki gibi olacaktır.

4. Ön İzleme Ekranı

Bu aşamada başvuru işleminiz tamamlanmaz!

Bu ekranda, doldurduğunuz başvuru bilgileri görüntülenir. Lütfen bilgilerinizi kontrol ediniz. Bilgilerinizde değişiklik yapmak için sayfanın en altında yer alan “Düzenle” düğmesine tıklayınız. “Düzenle” düğmesine tıklarsanız, “2. Müracaat Sahibine Ait Bilgiler” ekranına geri dönersiniz. Başvuru işlemini tamamlamak için de sayfanın en altında yer alan “Başvur” düğmesine tıklayınız. “Başvur” düğmesine tıkladığınızda İşlem Sonucu ekranı açılacaktır.

5. İşlem Sonucu Ekranı

Ön İzleme ekranında “Başvur” düğmesine tıklandığında İşlem Sonucu ekranı açılacaktır. Bu aşamadan sonra başvurunuz 24 saat içerisinde işleme alınacaktır. Başvurunuz işleme alındığında Yapı Kayıt Belgesi bedeli için tahakkuk oluşturulacaktır. Başvurularım sayfasında başvurunuza ait ödemeniz gereken tutar görüntülendikten veya ödeme bilgileri, doğrulanmış cep telefonunuza SMS olarak gönderildikten sonra ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuz işleme alındıktan sonra ödeme işlemini yapana kadar başvurunuzu iptal edebilir veya bir defaya mahsus olmak üzere güncelleyebilirsiniz.

1. Başvurularım Ekranı

Bu ekranda, işleme alınan imar barışı kayıt başvurularınız görüntülenir. Tablonun İşlem alanında yer alan “Detay” bağlantısına tıkladığınızda, başvurunuzla ilgili detaylı bilgilerin görüntülendiği ekran açılacaktır.

2. Detay Ekranı

Bu ekranda, başvuruda bulunurken doldurduğunuz tüm bilgiler görüntülenir. “Yazdır” düğmesini kullanarak sayfayı yazdırabilirsiniz.

Başvurularım Ekranı

Bu ekranda, işleme alınan imar barışı kayıt başvurularınız görüntülenir. Başvurunuz işleme alındıktan sonra ödeme işlemini yapana kadar başvurunuzu bir defaya mahsus olmak üzere güncelleyebilirsiniz. Tablonun İşlem alanında yer alan “Güncelle” bağlantısına tıkladığınızda başvuru formu açılacaktır.

Bu ekranda, işleme alınan imar barışı kayıt başvurularınız görüntülenir. Başvurunuz işleme alındıktan sonra ödeme işlemini yapana kadar başvurunuzu iptal edebilirsiniz. Tablonun İşlem alanında yer alan “İptal Et” bağlantısına tıkladığınızda İptal Onay ekranı açılacaktır.

Kaçak Yapılara İskan Affı Başvurusu E-Devlet adresini ziyaret ederseniz, ADIM ADIM görsellerle başvurunun nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

2. İptal Onayı Ekranı

Bu sayfanın altında yer alan “Başvurumu İptal Et” düğmesine tıkladığınızda, bilgileri görüntülenen başvurunuz iptal edilecektir.

3. İptal İşlem Sonucu Ekranı

İptal Onayı ekranında yer alan “Başvurumu İptal Et” düğmesine tıkladığınızda işlemin başarıyla gerçekleşmesi halinde bu ekran açılacaktır.

E-Devlet İmar Affı Başvuru Klavuzu bağlantısını ziyaret ederek PDF dosyasını inceleyebilirsiniz.

İmar affı uygulaması ile birlikte 2020 yılında vatandaşlarımız Yapı Kayıt Belgeleri’ ne sahip olmuş olacaklar.

] }Yorumlar
 1. blank Şahide seda bulut dedi ki:

  Eşimden ayrıldım 1yasinda kızım var kiraciyim şuan çalışmıyorum çok zor durumdayım yardım istiyorum

 2. blank Nihat keskin dedi ki:

  Çok zurdurumdayim

 3. blank Leyla dedi ki:

  Devletimzde destek bekliyurz

 4. blank Tansu dedi ki:

  Banada yardım edin

 5. blank Mihriban dedi ki:

  Gıda yardımı istiyom eşim çalışmıyor 9 aylik bebeğim var mama alamiyom ihtiyacım var cok

 6. blank SERKAN KARA dedi ki:

  OKAN BEY 3 KATLI YAZLIĞINIZ İSKANI VARSA YAPI KULLANIM İZİN BELGEM VAR TIKLAYINIZ BAĞIMSIZ BÖLÜM 3 OLARAK İŞARETLEYİNİZ 30M2 YAZINIZ BAĞIMSIZ BÖLÜMÜ 2 ADET RESİM EKLEYİNİZ..

  YALNIZ YAZLIĞIN İSKANI YOKSA TAMAMINI YAPMAMAZ GEREKLEKTEDİR.ONUN İÇİNDE İSKANIM YOK TIKLAYINIZ YAPININ TAMAMI VE BAĞIMSIZ BÖLÜM 3 YAZININ 3 KATIN M2 SİNİ YAZINIZ

 7. blank Okan ALPER dedi ki:

  3 katlı yazlığım toplam kullanım alanı 111 m² dir. 30 m² ilave yaptım
  Bağımsız bölüm alanına ne yazıcam
  Toplam yapı alanına ne yazıcam
  Teşekkürler

 8. blank Nuriye Kemerkaya dedi ki:

  Bursa bağlarbaşı mahallesinde erikli sokakda bulunan binaya imar barışı talebinde bulunmaktayım