E-Devlet Kömür Yardımı Başvuru Ekranı 2023 Kış Yardımı

İçeriğimizde Hane başı yapılacak ısınma yardımı yani kömür yardımı ile ilgili olarak, kömür yardımı başvurusu 2023 nasıl yapılır, kömür yardımı ne zaman dağıtılacak T.C ile kömür yardımı sorgulama ve kömür yardımı dilekçesi nasıl yazılır, kimler yararlanabilir, gerekli belgeler nelerdir, Belediyelerin kömür yardımı, e-devlet kömür yardımı başvuru linki ve tüm merak edilen konuları detaylandırdık.

E-Devlet Kömür Yardımı Başvuru Ekranı 2023 Kış Yardımı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de İhtiyaç Sahibi Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Karar” yürürlüğe kapsamında hane başı kömür ve geçmiş yıllara ait dağıtım miktarları, bölgenin iklim koşulları ve kömürün ısıl değerleri Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlendi. İhtiyaç sahibi ailelerin uygunluğunun kontrolü ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yetkili olduğu belirtildi.

Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Kış aylarında ihtiyaç sahibi ailelerin mağduriyetlerinin giderilmesi için verilen kömür yardımı Belediye, Kaymakamlık ve Valiliklere bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurularak alınıyor.

Kömür Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Kömür yardımına başvurulacak kurum ve kuruluşlar aşağıdaki gibidir:

 • Valilikler
 • Kaymakamlıklar
 • Aile Bakanlığı e-Devlet
 • STK’lar Sivil Toplum Kuruluşlarına
 • SYDV’ler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
 • Belediyelerin başvuru birimlerine giderek kömür yardım müracaatı yapılmaktadır.

TC İle Kömür Yardımı Başvurusu 2023

Kömür yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilen bir yardımdır. Kömür yardımı başvurusu Sosyal Yardımlaşma Vakfı, Belediyeler ve Vakıflara bizzat gidilerek yapılır. Kömür desteğine başvurmak için takip edilmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Dosyanız yok ise Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvurun.
 • İlk olarak bağlı bulunduğunuz SYD Vakıfta aktif bir yardım dosyası açtırın.
 • Belediye Başkanlıklarına şahsen giderek durumunuzu belirten bir dilekçe ile başvurun.
 • Kömür yardım başvuru talebiniz için ilk olarak başvuru dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir. 
 • Dilekçenizi yukarıda belirtilen kurumlardan kimlik bilgilerinizi vererek alabilir ve doldurabilirsiniz.
 • Diğer bir seçenek ise, eğer kurumlarda dosyalarınız varsa bunları inceleyebilir ve yeniden başvuruya gerek kalmadan işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca kış aylarında ihtiyaç sahiplerine sağlanacak Kömür Yardımı başvurularınız için e-devlet portalı üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” sayfasından online başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca Belediyelerin e-Devlet başvuru ekranından da yapılmaktadır.

E-Devletten Kömür Yardımı Başvurusu 2023 Güncel Kömür Yardımı

Yakacak Kömür yardımı Kış Desteği Başvuruları e-Devlet üzerinden “ONLİNE BAŞVURU” kısmından ihtiyaç ve taleplerinizi açıklayınız kısmına “YAKACAK KÖMÜR YARDIMI” olarak talebinizi doldurarak başvurunuzu oluşturmalısınız. Aksi halde başvurularınız işleme alınmaz.

E-devlet yakacak yardımına başvurmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkini tıklamalısınız. Ardından Yeni Başvuru menüsünden Uygulamaya Git seçeneğine tıkladıktan sonra başvuru formunda başvuracağınız yardım türünü ihtiyaç ve taleplerinizi aşağıdaki görsel deki gibi açıklamalı yazmalısınız. e-Devlet üzerinden Bakanlık tarafından sağlanan Sosyal yardımlara e-devlet üzerinden bu şekilde başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvurunuzla ilgili iş ve işlemler, kayıtlı resmi ikametgah adresinizin bulunduğu İl/İlçede 3294 sayılı Kanun hükümlerine göre faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yürütülecektir.

Kömür Yardımı Başvuru
Kömür Yardımı Başvuru Ekranı

Başvuru süreçleri e-devlet üzerinden takip edilebilir.

Değerlendirmeler ilgili mevzuat gereği hane bazlı yapılacaktır.

2023 Yılı Kömür Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

2023 Yılında Kömür yardımı başvuru şartları aşağıdaki gibidir:

 • Hanede Sosyal güvencesi bulunan bireylerin olmaması gerekir. (BAĞ-KUR ve SSK)
 • Bunun sebebi ise, sigortalı kişilere yakacak yardımı yapılmamaktadır.
 • Aktif vergi kaydı bulunmamalıdır.
 • Nüfus dairesinde kayıtlı olan adres ile ikametgah ettiğiniz adresin aynı olması gerekir. Aksi takdirde farklı bir adrese gidebilir.
 • Mali yardıma ihtiyacı olan vatandaşların muhtarlıktan bir Yoksulluk Belgesi almaları gerekmektedir.
 • Fakirlik belgesi alabilmek için hane başına düşen gelirin 2.835 TL‘den daha az olması gerekir.
 • Yardıma başvuran kişilerin daha önce Sosyal Yardım Vakıflarına başvuru oluşturmuş olmamış ve dosyası olmaması gerekir.
 • Muhtaçlık durumu, sosyal yardım vakıflarına yapılan başvuru ve yetkili kişiler muhtarlık tarafından belirlenmelidir.
 • Bu şartları sağlayan her vatandaş kömür yardımı alabilir.

Son 1 yılda vakıf ve sosyal kurumlardan inceleme aldıysanız tekrar başvuru yapmanıza gerek olmadığını bilmelisiniz. Gelen denetim ekibi sizin adınıza kömür yardımınızı yazacaktır.

e-Devlet Kömür yardımına başvuran kişi:

 • Adresinin yurtdışı olması.
 • Adres gizliliği kararının olması.
 • 18 yaşından küçük olması.
 • T.C Vatandaşlığının olmaması.
 • Son 15 gün içerisinde hanenizden herhangi bir Sosyal Yardım Başvurusu yapılması durumunda e-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu değerlendirmeye alınmayacaktır.

Sigortalılara Kömür Yardımı Yapılır mı?

Sigortalılara kömür yardımı da sağlanmaktadır. Ülkemizde de her il ve ilçede ihtiyaç sahibi ailelere ısınma amaçlı kömür yardımı yapılmaktadır. Başvuru sahibinin sigortalı olup olmaması gelirine bağlı olarak bir fark yaratmaz. Kişi sigortalı olmasına rağmen ailenin yardıma ihtiyacı varsa ilgili kurumda yapılacak değerlendirme sonucunda kömür yardımı yapılabilmektedir.

İl ve ilçe bazında dağıtılacak toplam kömür miktarı, yardımdan yararlanacak aile başına düşen kömür miktarı ve ihtiyaç sahibi aile sayısı, önceki yıllardaki dağıtım miktarları, iklim koşulları ve termal değerler dikkate alınarak belirleniyor ​​Kömür miktarı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir ve dağıtılır.

Kömür dağıtımı ailelerin ihtiyacına göre yapılacak ve ısınma ihtiyacı dışında kullanılmayacaktır. Bu karar kapsamında kömür, belirlenen kurallara göre 2023 yılında vakıfların belirlediği vakıf ve ailelere doğrudan teslim edilecek.

Bazı illerde kömür yardımı uygulamaları başladı. Başvuruların ne zaman başlayacağını ve kömür dağıtımının ne zaman olacağını ilinizdeki Belediye, SYDV veya Kaymakamlıklara giderek öğrenebilirsiniz. 2023 kış dönemi kömür yardımı başvuru ve dağıtımı hakkında dilerseniz belediye ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının numaralarını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kömür Yardımı Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kömür yardımına başvuran kişilerden başvuru sürecinde bazı belgeler istenmektedir. Kömür yardımı almak için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Fakirlik belgesi alınması
 • Başvuru sahibinin T.C kimlik fotokopisi
 • İlgili kurumlardan alınan yoksulluk durumunu gösteren belge
 • Başvuru sahibinin belgelerle birlikte kömür yardımı dilekçesini doldurması gerekmektedir.
 • Yardım dilekçesi içerisinde kişisel bilgilere yer verilmelidir.

Kömür Yardımı Başvuru Dilekçesi Örneği

Dilekçe yazarak kömür yardımına başvurabilirsiniz.

                                                                 …………………….……..’NE

………………………………………………….. adresinde ikamet etmekteyim. Maddi imkansızlıkların içerisinde hayatımızı idam ettirmekteyiz. Kışlık yakacağımız olmadığından ve alabilecek maddi gücümüz olmadığı için tarafınızca verilen kömür yardımından yararlanmak istiyoruz.

Gereğini arz ederim.. …/…/2023

 1. Ad Soyad:
 2. İmza:
 3. Adres:
 4. Telefon:

Bilgileri ile dilekçe yazılmaktadır.

Belediyelerin Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

e-Devlet yakacak yardımına başvurmak için öncelikle İçişleri Bakanlığı e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama sekmesinden yapabilirsiniz. Ardından Uygulamaya Git seçeneğine dokunduktan sonra başvuru formunda başvuracağınız belediyeyi seçmelisiniz.

Kömür sübvansiyonları her zaman başvuru yoluyla alınmaz. Belediye, kaymakamlık, muhtarlık gibi devlet idaresine bağlı kurumlara yapılacak başvurularda bazı incelemeler yapılır. Ailenin durumu muhtaç olup olmadığına bakılır. Ekiplerin incelemesinin ardından belediye her kış ailenin evine yakacak yardımı yapıyor.

Belediye Yakacak Yardımı Ne Kadardır?

Belediye en az 1 ton mazot yardımı dağıtıyor. Bu miktarlar, yaşadığınız şehrin iklimine ve kömür bağışı yapan aile bireylerinin sayısına göre değişiklik gösterebilir. İhtiyaç sahipleri, Belediyeden Kömür Yardımı almak için gerekli belgelerle başvurabilir.

e-Devlet Kömür Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan yardımlar için sekme üzerinden e-Devlet sosyal yardım bilgi sorgulaması yapılır. Kömür yardımı başvuru sonuçlarınızı T.C kimlik bilgileriniz ile kolayca sorgulayabilir ve başvurularınızla ilgili onay bilgilerini sistem üzerinden kolayca görebilirsiniz.

e-Devlet kömür yardımı sorgulama adımları şu şekildedir:

 • Yakacak kömür yardımınızı e-Devlet portalı üzerinden sorgulamak için T.C Kimlik numaranızla e-Devlet sistemine giriş yapın.
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ”Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” sekmesine giriş yapınız.
 • Sekme üzerinden kimliğinizi doğrulayarak işlemlerinize devam edebilirsiniz.
 • Başvuru yapan kişiler kömür yardımı desteklerinin onaylanıp onaylanmadığını başvuruda bulunduğu kurumlara giderek şahsen sorgulama yaptırabilir.
 • Kömür yardımı başvuruları e-Devlet üzerinden yapılmamaktadır.
e-Devlet Kömür Yardımı Sorgulaması Ekranı 2023

2023 Kışında Kömür Yardımı Hangi Ayda Yapılacak?

Kömür dağıtımları için son tarihler genellikle kış mevsiminin başladığı sonbahar aylarında yapılmaktadır. Başvurular Eylül, Ekim ve Kasım ayları arasında alınmaktadır. 2023 yılında başlayacak olan kış yardımının Ocak ayı civarında verilmesi bekleniyor.

Kömür dağıtımı ise, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere göre TKİ ve TTK Genel Müdürlüğü tarafından belirlenerek sevkiyat programı düzenlenir.

2023 Yılı Kömür Dağıtım Takvimi

Bu yardımlar dışında en ucuz portakal kömür fiyatları ve sobalık odun fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetim ve dullara barınak, yakacak yardımı, gıda, erzak, eğitim desteği ve nakdi yardım yapmaktadır.

Tüm yardım başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardım Başvuru Servisi sekmesinden yapılmaktadır. e-Devlet başvuru formunu doldururken hangi yardımlardan yararlanmak istediğinizi işaretlemeniz gerekmektedir.

Her Aileye 500 TL Yardım e-Devlet Başvurusu

Her aileye 500 TL olarak yapılan yardım güncellendi artık 2023 yılında 850 TL-1250 TL arasında yapılıyor. Aile Destek Programı kapsamında yapılan 850 TL-1250 TL arasındaki para yardımı başvuru işlemleri e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Aile Destek Programı uygulaması, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bu platformdaki faaliyetleri arasında yer almaktadır. Başvuru sahibi ve hanede yaşayanlar kişi başına düşen gelirin altında ise başvuruda bulunarak yardımdan faydalanabilirler.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu

Türkiye’de yaşayan düşük gelirli ailelerin kış aylarında doğalgaz faturalarını ödemelerinde yardımcı olmak için devlet tarafından sağlanan doğalgaz yardımına e-Devlet portalı üzerinden ulaşabilirsiniz. Doğalgaz yardımı başvuru formu üzerinden eviniz için ısı ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvuru Formu

Sosyal yardım başvuru formuna e-Devlet sosyal yardım başvuru hizmeti sekmesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Başvuru formunu online olarak doldurarak sosyal yardım talebini tamamladığınızda desteklerden faydalanabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Kömür Yardımı Geldiğinde Evde Olmaz İsek Ne Olur?

Bir akrabanız varsa ve kimliğinizi onlara emanet ettiyseniz, görevliler buna göre kömürünüzü teslim edebilir.

Kömür Yardımı Kimler İçin Geçerli?

Bakanlık ve belediyeler tarafından yoksul vatandaşlar için yapılan diğer yardımlar gibi kömür ve odun yardımı da yalnızca muhtaç veya dar gelirli kişilere yapılıyor

Yorumlar

 1. Avatar of Umut Arslan Umut Arslan dedi ki:

  Allah rızası için elimizden tutun madi destek gıda yardımı ulusal hane yardımı ediniz yıkılma tehlikesi hane yardımı altında kalp ölecegiz

 2. Avatar of Yeşim Yeşim dedi ki:

  Kömür yardımı başvurusu yaptım Ekim ayında ama onaylanıp onaylanmadigi bilmiyorum nasıl ogrenebilirim

 3. Avatar of MAHMUT MAHMUT dedi ki:

  Selam sana. Kömür konusunda yardıma ihtiyacım var.Bana yardım eder misin?

 4. Avatar of Hatice Hatice dedi ki:

  Kiraciyim kömüre ihtiyacım var iki çocuğum var lütfen kış geliyor yardimci olun zor durumdayim

 5. Avatar of Yonca Yonca dedi ki:

  Kiraciyim kömüre ihtiyacım var lütfen yardımcı olun kış geliyor yakacak bir şeyimiz yok

 6. Avatar of Ayşan Ayşan dedi ki:

  Komur icin Basvuruyorum Lutfen Geri donun İhtiyacımız Var Bayadır Komur Yardımı Alamıyoruz?

  1. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

   Hayırlı günler simdikten eşim calismiyor gebeyim çocuğum yolda iki tane kızım var kira parasını zor toplaya biliyork borç alarak kimsede vermiyor 1.700 TL kira veriyok ev döküntü ev soğuk yakacak odunumuz yok komurumuz yok yardimci olursanız seviniriz

 7. Avatar of Ayşegül demircan Ayşegül demircan dedi ki:

  Eşim engeli benseker hastasıyım calisamiyarum 2 cocumvar okuyorlar zordayim

 8. Avatar of Gökhan Gökhan dedi ki:

  Eşim epleks hastası sağ elini doldurulacak çalışamıyor aile ihtiyaçımız var. Kömür başvuru çoktan başvuru yaptım vercez dedi sonradan kömür bitti dediler seneye dediler vermediler kara kış yardım odun yok dedi vermedi nolur sizden odun kömür gıda sebze-meyve temizlik koli yardım istiyorum mahallemizde bakkal hiç yok nolur yardım edin. 2 tane çocuğum var birisi 9 yaşında ilkokula gidiyor kırtasiye malzemesi ve tablet ihtiyaçımız var. Birisi de 11 aylık bebek bezi ve ıslak mendil alamıyorum herşey pahalandı alamıyorum sizden yardım istiyorum ederseniz çok sevinirim hepinize allah razı olsun derim çok dua ederim. Kış günü soğuk havalar çocuklarım üşüyorlar nolur sizden yardım istiyoruz.

 9. Avatar of Gökhan Gökhan dedi ki:

  Ben epleks hastasıyım ve sağ elimi dondurulacak çalışamıyorum aile ihtiyaç var. 2tane çocuğum var birisi 9yaşında ilkokula gidiyor birisi de 11 aylık bebek bu sene kömür başvuru yaptım kömür bitti dediler seneye dediler vermedi. Kara kış yardım odun yok dedi vermedi. Ne kömür odun yok sizden yardım etmenizi istiyorum. Yardım ederseniz çok sevinirim hepinize allah razı olsun derim çok dua ederim

 10. Avatar of Ayşe Akbıyık Ayşe Akbıyık dedi ki:

  Kömür yardımı talep ediyorum

 11. Avatar of Gökhan Gökhan dedi ki:

  Ben epleks hastasıyım ve sağ elimi dondurulacak çalışamıyorum 2 tane çocuğum var birisi 9 yaşında Biriside 10 aylık bebek nolur sobamız yok odun kömür yardım etmenizi istiyorum. Kara kış yardım dan yardım geldi elektrikli soba verdi ama ev ısınmıyor nolur kömürlü soba gibi olmaz evi hemen ısıtır çocuklar ısınır ihtiyaçımız var. Sizden nolur yardım etmenizi istiyorum ederseniz çok sevinirim hepinize allah razı olsun derim.