KOSGEB E-Devlet Girişimcilik Kursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB E-Devlet Girişimcilik Kursu Başvurusu Nasıl Yapılır?
A+
A-

Devletten geri ödemesiz hibe desteği almak isteyenler tarafından Kosgeb kurumundan hibe desteğinin nasıl alındığı bu yıl da merak edilen konular arasında yer alıyor. Yazımızda online ve girişimcilik eğitimlerine nasıl başvurulur, kosgeb girişimcilik kursu başvuru e-devlet üzerinden nasıl yapılır, KOSGEB girişimcilik Belgesi nasıl alınır, KOSGEB girişimcilik Kursu 2021 tarihleri, kosgeb.gov.tr girişimcilik eğitimi başvuru, Geleneksel ve İleri girişimcilik KOSGEB Destekleri, e-devlet kosgeb girişimcilik belgesi sorgulama, kosgeb’e kayıt nasıl yapılır, kosgeb’e başvuru işlemleri ve KOSGEB girişimcilik Eğitimi online giriş için kosgeb.gov.tr girişimcilik sertifikası Kursu başvuru işlemleri ve KOSGEB başvuru sorgulama tüm detaylara yer verdik.

KOSGEB tarafından verilen 60 bin lira girişimcilik hibe imkanlarından yararlanmak için kosgeb.gov.tr üzerinden verilen uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmak gerekmektedir. Girişimcilik kursu başvuru yapacak olanlar kurumun internet sayfasından ve e-devlet üzerinden de giriş yaparak kurslara katılabilirler. 2021 yılından itibaren Kosgeb desteklerinden yararlanmak için alınması gereken girişimcilik sertifikasına sahip olmak isteyenler online girişimcilik kurslarından dersler geçmek ve başarılı olmak zorundadır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine Başvurular E-Devlet Üzerinden Online Yapılıyor

Kosgeb 2021 yılından itibaren uygulamalı girişimcilik eğitimlerini  örgün ve online uzaktan eğitim olarak düzenlemektedir. Uzaktan eğitim olarak online girişimcilik eğitimleri tamamlayan ”Geleneksel’‘ ve ”İleri girişimcilik” sertifikaları sistem üzerinden kolaylıkla verilmektedir. Örgün eğitim başvuruları sınıf ortamında öğretmen ile karşılıklı olarak alacağınız Girişimcilik Eğitimi için; (Buradan alınacak sertifikalar 01.01.2021 tarihine kadar geçerli olacaktır) Bundan dolayı Uzaktan eğitim için başvuru yapmanız gereklidir.

Kosgeb tarafından eğitimler düzenlenebildiği gibi e-devlet üzerinden yapılan başvurular ile uygulamalı girişimcilik eğitimi verilmektedir. E-devlet üzerinden yapılan başvurular ile uzaktan eğitim sistemi üzerinden başvurular ise şu şekilde yapılıyor.

Online Girişimcilik Eğitimi Başvuru Nasıl Yapılır?

İşletme kurulmadan önce Uzaktan eğitim sistemi üzerinden verilen ileri girişimci eğitimi tamamlanmalıdır. Eğitim türünü doğru tespit etmek önemlidir. Bu nedenle iş fikrine yönelik nace kodu tespit edilerek sürece başlanmalıdır. Kosgeb tarafından desteklenen sektörlere yönelik nace kodları site üzerinden yer almaktadır.

Online Girişimcilik Eğitim. Başvuruları 2021
 • Online girişimcilik eğitim öncelikle e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaparak başvuru yapmanız gereklidir.
 • e-Devlet üzerinden e-Hizmetlere giriş yaptıktan sonra Uygulamalı girişimcilik eğitimi araması yapılması ve Uygulaması girişimcilik eğitimi katılımcı başvurusuna tıklayınız.
 • Sistemin giriş sayfasına giriş yaptıktan sonra üst kısımda yer alan Yeni Başvuru butonuna tıklayınız.
 • Açılan pencereden Uzaktan eğitim adı altında yer alan Başvur butonuna tıklayınız.
 • İleri ve geleneksel olarak verilen eğitimlerden hangisine katılmak istediğiniz eğitimi seçmek için üste menüden Tüm Eğitimler’ e ya da Eğitim Kategorisi altındaki başlıklara tıklayın.
 • Sayfanın sonunda Öne çıkan eğitimler  adı altında kategoriler altında almak istediğiniz eğitimi seçmek için üzerine tıklayın.
Hangi eğitimi alacaksanız eğitim türünü seçerek başvuru yapmalısınız!
 • Kosgeb desteklenen sektörler içinde Üretime dayalı  ise  İleri Girişimcilik Eğitimi üretime dayalı değilse ve Kosgeb desteklenen sektörler içinde yer alan bir ticarethane ise Geleneksel Girişimcilik Eğitimi almanız gerekiyor.
 • Hangi eğitimi almaya karar verdi iseniz Eğitime Başla butonuna tıklayınız.
 • Geleneksel Girişimcilik Eğitimine başlayabilmek için kendinizi derse kayıt edebilirsiniz.
 • Eğitimler video olarak verilmektedir ve online eğitimlerde 10 tane eğitim videosunun tamamını izlemeniz gereklidir. Eğitim videolarından sonra 10 sorudan oluşan bir teste tabi olacaksınız.
 • Online eğitimlerdeki tüm etkinlikleri tamamladığınızda yeşil onay işareti ile etkinlikler tamamlanmalıdır.
 • Eğitimdeki tüm etkinlikleri tamamladığınızda eğitim sertifikanızın çıktısını alabilirsiniz.
 • Tüm videoları izleyip tüm testleri tamamladıktan sonra karşınıza çıkan ”Sertifika Talep Et” linkinden girişimcilik sertifikasının çıktı olarak alabilirsiniz.
 • Çıktı almak için de e-Devlet şifresiyle resmi sayfası e-hizmetler bölümüne giriş yaptıktan sonra ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” altında yer alan ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım” belgesini tıklayarak belgenizi yazdırabilirsiniz.

Unutmayınız! İleri Girişimcilik Eğitimine kayıt olabilmeniz için öncelikle Geleneksel Girişimcilik Eğitimini tamamlamanız gerekmektedir. Geleneksel eğitim etkinliklerini tamamlamadan İleri girişimcilik eğitimine katılmak mümkün değildir.

Kosgeb” Uzaktan Eğitim” online başvuruları yapanlar için sağladığı kolaylıklar şunlardır;

 • Uzaktan eğitimler 7/24 elektronik ortamda sağlandığından kurs başlama günü  ve sıra bekleme derdi olmadan istediğini saat ve günlerde hemen eğitim almaya başlama avantajı sağlar.
 • Kursta verilen dersleri tamamlayan ve başarılı olan için verilecek olan Girişimcilik  sertifikasını teslimi için de gün beklemenize gerek kalmadan anında belgenize sahip olabilirsiniz.
 • Uzaktan eğitim ile alacağınız Girişimcilik sertifikası ömür boyu geçerli olacaktır.
 • Yine ileri girişimciler için sağlanacak olan 370.000 TL’ ye kadar verilecek olan girişimci destek programı için de eğitim alabilirsiniz.
 • Tüm bu avantaj ve kolaylıklardan yararlanmak için e-devlet şifrenizin olması yeterli olacaktır.

E-devlet üzerinden yapılan başvurular ile örgün olarak yapılan eğitimlere başvurular ise şu şekilde yapılıyor.

 • Öncelikle e-devlet sitesine kimlik bilgileriniz ve şifrenizi yazarak giriş yaptıktan sonra Uygulamaya Git menüsü tıklayarak; uygulamalı girişimcilik eğitimleri ile ilgili çıkan link üzerinde çıkan ” İl Filtresi ” bölümünden nerede örgün eğitim alıyorsanız o ili seçenekler üzerinden seçiniz.
 • Uygulamalı girişimcilik eğitimini alacağınız İlin seçimini yaptıktan sonra bütün eğitimlerin belirlenen tarihlerdeki sıralı  listesine ulaşacaksınız. Seçili ilin üzerine tıkladığınızda online eğitimin tarih ve verilen kurumun hangisi olduğuna dair bilgilere erişeceksiniz.
 • Eğitim Kosgeb kurumu tarafından verilecekse ve başvurular şahsen kabul ediliyorsa müracaatlarınızı KOSGEB kuruma şahsen yapmanız gerekecektir.
 • Yine eğitim başvuruları e-devlet üzerinden yapılıyorsa bu durumda e-devlet kapısı üzerinden başvuru yapmanız gereklidir.
 • Seçilen ilin yanında yer alan e-devlet başvuru sekmesine tıklayarak bağlantısından giriş yaptıktan sonra sayfanın sağ üst kısmında Yeni Başvuru sekmesine tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.

Örgün eğitim olarak yapacağınız başvurular BAŞVUR butonuna tıkadıktan sonra açılan ÖRGÜN EĞİTİM adı altında yer alan; Başvurularım, Girişimci Bilgilerim, Kurs Seçimi ve İş Fikri Bilgileri alanlarını doğru bir şekilde doldurduktan sonra Kaydet sekmesine tıklayıp İşlem Başarılı, eğitim başvurunuz kayıt edilerek yapılan değerlendirme sonucunda eğitime katılmaya hak kazananlara eğitim ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır. Örgün eğitime başvuru hakkında daha detaylı bilgi için eğitimi düzenleyen kuruma şahsen gidip de bilgi alabilirsiniz.

Kurs başvurusunda bulunmak için bazı şartlar gerekiyor;

 • 18 yaşını tamamlamış olanlar,
 • İş ve meslek danışmanlığı hizmeti almış olanlar,
 • Daha önceden  bu programlardan yararlanmamış olmak gerekmektedir.

Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi isimli yazıda, kurslarda anlatılan konuların neler olduğu, kursa başlayacak kursiyerlere tavsiyeler, ilk giriş başvurusu ve testinde neler sorulduğu, ilk kez kosgeb kursuna katılan kişilerin ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır.

2021 yılında da uygulamalı girişimcilik eğitimi adı altında kurslar verilmeye devam edecektir.

e-Devlet Kosgeb Girişimcilik Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Uygulamalı girişimcilik eğitimleri, yıllık bir proje halinde, Kosgeb’ in resmi internet sayfası üzerinden online olarak düzenlendiğini artık biliyorsunuz. Kurslara katılanlara girişimcilik sertifikası verilmektedir. Kursların yüzde 80′ lik kısmına katılmayanlar sertifikalarını alamayacaktır.

Bu sertifika ile yeni girişimci desteklerine başvuru yapılabilir. Hibe desteği alarak işyeri açmak isteyen girişimciler bu kursları başvuruda bulunarak aldıkları girişimcilik belgelerinin sorgulamasını da e-devlet üzerinden kolaylıkla yapabilirler.

Kosgeb girişimcilik kursu katılım belgesi sorgulama bu sayfadan yapılır.

İşletme geliştirme ile ilgili eğitimler de verilmektedir. Girişimcilik eğitimlerinden yararlananlar arasında engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da bulunmaktadır. Bu kişiler de kurslara katılabilir. Ayrıca tarımsal çalışmalar yapan ve sigortalı durumda olan ya da sosyal yardım alanların da başvuruda bulunması mümkündür. Kosgeb destekleri 2021 yılında da verilmeye devam edecektir.

Yeni yılda geleneksel girişimciler 60 bin TL, ileri düzey işletmeler ise 370 bin TL hibe ile desteklenmektedir. 2021 yılında da kurum tarafından açılacak olan kurslara başvuru yaparak girişimci desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar aysegul dedi ki:

  Merhabalar benim bulunduğum ilçede hiç tava salonu yok hep kebap üzerine yemekler ve çeşitleri bu eksikliği fark ettim ve bir tava salanı açmak istiyorum lütfen bana yardımcı oturmuşum

 2. Avatar hacı bekir gülseven dedi ki:

  restaurat kurmak istiyorum

 3. Avatar organik dedi ki:

  seracılık

 4. Avatar organik tavukçuluk dedi ki:

  yerli üzüm bağıcılığı eskiyen bağlarımı yenilemek

 5. Avatar organik tavukçuluk dedi ki:

  gezici kümes hayvancılığı yapmak istiyorum

 6. Avatar pasta börek işi dedi ki:

  koskep kurslarına katılmak istiyorum bu yıl ayın kaçında başlıyor acaba lütfen bilgi verirmisiniz çok önemli

 7. Avatar Orhan uysal dedi ki:

  Harika bir sistem,Tüm kurum ve kuruluşlara Saygılarımı arz ederim,,,

  1. Avatar Hayrettin dedi ki:

   Orhan uysal kardeş bu sistemden yararlamanın şartları nedir bide bu kurslar yıl içerisinde bir defamı oluyor.