e-Devlet Maddi Yardım Başvurusu (Koronavirüs)

e-Devlet Maddi Yardım Başvurusu (Koronavirüs)
A+
A-

Ülkemizde Yeni Koronavirüs ( COVİD-19) tedbiri kapsamında alınan önlemlere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Korona salgını nedeniyle e-Devlet kapısı 5 bine aşkın hizmetle daha da aktif hale getirildi. e-Devlet maddi yardım başvurusu artık aktif hale geldi. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi de e-Devlet kullanıcılarına, “COVID-19 Bilgilendirme” başlığıyla e-posta gönderdi. “Sosyal ortam etkileşimini mümkün olduğunca azaltın” denilen açıklamada, vatandaşların çoğu kamu hizmetine e-devlet üzerinden evlerinden çıkmadan erişebileceği belirtildi.

Ülkemizdeki özel ve kamusal tüm işyerlerinde  ve kuruluşlarında Yeni Tip Koronavirüse karşı dünyaya örnek bir şekilde mücadele etmektedir.

Vatandaşlarımızın salgına karşı farkındalığının artması daha etkin bir mücadele sağlayacaktır.

Salgının ülke geneline yayılmasını önlemek için sosyal ortam etkileşimini mümkün olduğunca azaltmak önem arz etmektedir.

Bu doğrultuda, vatandaşlarımız (özellikle daha fazla risk taşıyan 60 yaş üstü olanlar, gebe veya emziren kadınlar ve ciddi kronik tıbbi hastalığı olanlar) kendilerini ve çevrelerini korumak üzere çoğu kamu hizmetlerine e-Devlet Kapısı ve diğer Dijital Türkiye Platformları üzerinden evlerinden çıkmadan erişim sağlayabilirler.

İnternetten yardım başvurusu yapmak isteyenler e-Devlet yardım başvurularını, para yardımını, sosyal yardımları, Kaymakamlıklara maddi yardım başvurusunu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurularını doğum yardımı başvuru formu e-devlet üzerinden kolaylıkla yapabilirler. 2021 yılında e-devlet yardım başvurusu ve sosyal  ekonomik destek sorgulama gibi işlemleri artık e-devletten yapmak çok kolay. Bunların yanında  e- devlet üzerinden yapılacak tüm başvurular yazımızın devamında yer alıyor.

Gemi işlemleri E-devlet Üzerinden Yapılacak

Ulaştırma ve  Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaptığı açıklamasında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında gemicilik işlemlerinin de e-Devlet ortamına aktarıldığını belirtti. Koronavirüsle mücadele kapsamında hem vatandaşımızın hem de personelimizin sağlığının korunmasına katkı sağlamak amacıyla Gemi işlemlerindeki bilgi sorgulama, ilk kayıt, nakil-terkin başvurusu işlemleri ve ödemelerini e-Devlet aracılığıyla online gerçekleştirebilecek.

e-Devlet uygulaması ile Milli Gemi Sicili, Türk Uluslararası Gemi Sicili ve Bağlama Kütüğü’ne kayıtlı gemi ve su araçları ile ilişkin başvuru, bilgi sorgulama ve ödeme gibi birçok işlemin vatandaşlarımızın liman başkanlıklarına gitmelerine gerek kalmadan elektronik ortamda gerçekleştirilmesi için hayata geçirildiği belirtildi.

Gemi adamı cüzdanı nasıl alınır içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

e-Devlet Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele önlemleri kapsamında yurt içi uçuşlarda Seyahat İzin Belgesi talep edileceğinin bildirilmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, otobüs ve uçakla yolculuk yapacak olanların Seyahat İzin Belgesi’ni artık e-Devlet’ten alabileceklerini bildirdi.

Seyahat edecek vatandaşlar artık kaymakamlıklara gitmesine gerek kalmadan Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet kapısından alabilecek. Burada belirtilen adresten alabilirsiniz.

E-devlet giriş ekranından seyahat izin belgesi almak için yapılması gerekenler ;

 • e-Devlet kapısına giriş yaptıktan sonra T.C. kimlik no ve şifre girilecek,
 • Giriş yapmanın ardında İçişleri Bakanlığı bölümünde yer alan “e Başvuru” kısmına giriliyor.
 • Seçenekler arasından “Seyahat İzin İşlemleri” seçilerek form dolduruluyor.

Otobüsle veya uçakla seyahat edebilme hakkına kimler sahip olacak

 • Şehirlerarası otobüs veya uçakla şehir dışına çıkmak isteyenlerden doktor kararıyla tedavi için şehir dışına sevk edilmiş olanlar,
 • Birinci dereceden yakını vefat etmiş veya ağır hasta olanlar,
 • Son 15  gün içerisinde ile gelmiş, ilde kalacak yeri olmayanlar için belgelerini ibraz etmek koşuluyla alabilecekler.

e-Devlet Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

e-Devlet Sistemi Seyahat İzin Belgesi
e-Devlet Sistemi Seyahat İzni Alma

 E-devlet kapısından başvuru gerçekleştirildikten sonra başvuru seyahat izin kuruluna iletilecektir. İleti kurul tarafından değerlendirilmeye alınacaktır. Kurul tarafından yapılan değerlendirme sonrasında başvurun kişilere “başvurunuz kabul edilmiştir” ya da “başvurunuz red edilmiştir” şeklinde mesaj üzerinden bildirim sağlanacaktır. Başvurusu kabul gören kişiler, havaalanlarında ya da otogarda oluşturulan başvuru masalarından T.C kimlik numarasıyla doğrulama işlemi yaptıracak ve işlem sonrasında başvuru kabul edilecektir.

E-devlet Ücretsiz Maske Başvuruları

T.C. Sağlık Bakanlığı ile T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının almış olduğu karara istinaden; online ortamda ePttAVM.com üzerinden vatandaşlarımıza ücretsiz olarak maske temini sağlanacaktı. Vatandaşların yoğun ilgiyle karşıladığı e-PTTAVM maske dağıtım işlemi, internet sitesinde doldurulacak bir başvuru formu ile 20 – 65 yaş aralığındaki vatandaşlar için haftalık 5 adet olarak belirlendi. Ancak vatandaşların yoğun ilgisi üzerine yaşanılan yoğunluk nedeniyle ePTTAVM maske başvurularının e-Devlet üzerinden yapılacağı duyuruldu.

EPttAvm internet sayfasında yaşanılan yoğunluktan kaynaklı başvuru formunun değiştiğini site üzerinden kamuoyuna duyurdu;

e-PTTAVM Üzerinden Maske Yardımı
Maske Başvurusu Yapma

Açık Kapı e-Devlet Uygulaması Nedir?

İçişleri Bakanlığı tarafından Açık Kapı Hizmete girdi. e-başvuru valilik ve kaymakamlıklar ile ilgili tüm talep ve başvuruları artık e-devlet kapısı üzerinden İç işleri Bakanlığı e-başvuru sisteminden yapabilirsiniz.

e-Başvuru Sistemi
Açık Kapı e-başvuru Sistemi

Devletin vatandaşı ile en üst düzeyde iletişimin kurulması, başvuru ve müracaatlarının etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesi ve sonuçlandırılması amacıyla oluşturulan elektronik olarak ya da valilik ve kaymakamlıklarda bulunan Açık Kapı birimlerine yazılı olarak taleplerinizi iletebilmek mümkün. Evden çıkmadan bulunduğunuz yerden yapacağınız tüm başvuruların süreç ve sonuç bilgileri kısa mesaj ile tarafınıza bildirilmesi kolaylığından yararlanabileceğiz Açık kapı giriş yapmak için tıklayınız.

İnternet Üzerinden Tüm Kamu İşlemleri
Açık Kapı Kolaylığı ile Tüm Kamu İşlemlerini Halledebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik İşlemleri e-Devlette!

Evinizde veya işyerinizden ayrılmadan, virüs riskiyle karşılaşmadan sosyal güvenlik işlemleri dahil tüm işlemler e-Devlet  üzerinden yapılabilecek işte e-Devlet ile yapılacak işlemler;

Emekli promosyonları için e-devlet banka değiştirme hususları yeniden düzenlendi.

e-Devlet Sistemi
e-Devlet Sistemi Üzerinden Artık Tüm İşlemleriniz Halledebilirsiniz.

Evden Emekli Maaşı Almak İçin Başvuru

Mart ayında emekli promosyonları için taahhüt şartı kaldırıldı. 76 yaş ve üzeri emekliler coronada risk grubunda yer aldıkları için evlerinden çıkmamaları ve promosyon ödemelerinde banka şubelerine gitmeden evlerinden aylıklarını almaları için düzenlemeler getirildi. Emekli promosyon açıklması için tıklayınız. Evden maaş almak isteyen emeklilerin 76 yaş ve üzerinde olması gerekiyor başvurular SGK ya yapılacak dolayısıyla sgk e-devlet üzerinden hizmet verdiği için e-Devlet üzerinden yukarıda verdiğimiz  4A, 4B ve 4 C emekli banka değişikliği linkleri üzerinden başvurular kabul edilecektir.

65 Yaş ve Üzeri Takip Sistemi
Kamu Bankaları 65 Yaş ve Üzeri İçin Kolaylık Sağladı!

Emeklilik Başvuruları e-Devlet

Evinizde hiç ayrılmadan, Virüs riskiyle karşılaşmadan Sosyal Güvenlik işlemlerinizi e-Devlet’te bulabilirsiniz. Emeklilik başvuru işlemleri için en hızlı yol e- devlette.

4C Avukat Borçlanma Başvuru e-Devlet

4C Emekli Sandığı kapsamında olan avukatlar, avukatlık stajında geçen süreleri için e-devlet kapısı üzerinden borçlanma başvurusunda bulunabilirler ve başvuru durumunu takip edebilirler.

e-Devlet Sistemi
e-Devlet sistemi Üzerinden Tüm Borçlanmalarınızı Takip Edebilirsiniz.

GSS e-Devlet Başvuruları

Genel Sağlık sigortalılar Sigortalı emekli, geliri olan ve aylık alan ve diğer GSS’ liler bakmakla yükümlü oldukları kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için e-Devlet’e giriş yaparak başvuru yapabilirler.

SGK İşlemlerinizi e-Devlet Resmi Sayfasından Yapabilirsiniz.
SGK Kurumları e-Devlet Sistemi

SGK Toptan Ödeme Talebi e-Devlet Başvurusu

Vefat eden yakınından dolayı  ölüm aylığı bağlanamayan hak sahiplerinin veya aylık bağlama şartlarını sağlamayan sigortalıların Toptan Ödeme taleplerini de e-Devlet üzerinden yapabilirler.

4A Avukat Borçlanma Başvurusu e-Devlet

4A SSK kapsamında  olan avukatların, avukatlık stajında geçen sürelerin e- Devlet sistemi üzerinden borçlanma başvurusunda bulunabilir ve başvuru durumlarını takip edebilirler.

Borçlanma Başvurusunu Yapabilirsiniz.
4A Avukat Borçlanma Başvurusu e-Devlet

SGK Sağlık Emeklilik Başvuru Takip

4A, 4B, 4C Sigortalılığı emeklilik işlemleri, borçlanma, başvuru takip işlemleri, sağlık ve daha birçok hizmet e-Devlet üzerinden alabilirler.

Emeklilik İşlemlerinizi Buradan Yapabilirsiniz.
SGK Sağlık Emeklilik Başvuru Takip

SGK Optik Cihaz Sorgula e-Devlet

Optik cam Çerçeve hakkınız olup olmadığını da da yine e- Devlet üzerinden kolayca sorgulayabilirsiniz..

Optik Cam ve Çerçeve
SGK Optik Cihaz Sorgulama

İş Başvuruları İnternetten!

İşkur işlemleri Online Yapılabilecek. İşkur sisteminde kayıtlı iş ilanlarını e-Devlet üzerinden görüntüleyebilir, başvurularınızı online olarak yapabilirsiniz. Evinizden çıkmadan, ALO 170’i arayarak da Kurum hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

İş Başvurularınızı Kolaylıkla İnternet Sisteminden Yapabilirsiniz.
İnternet Üzerinden İş Başvurularınızı Yapabilirsiniz.

Salgın nedeniyle İŞKUR hizmet binalarına gitmeden mümkün olduğu kadar evden çıkmadan tüm işkur işlemlerini internet veya telefonun olduğu her yerden 7/24 hizmetlerinden yararlanılacaktır. İŞKUR işlemleri elektronik ortamda yapılacak. İş arayan olarak;

 • İşkur ilanlarınızı resmi internet adresinden internet şubesi sekmesine tıklayarak,
 • e-Devlet üzerinden,
 • ALO 170’i arayarak ulaşabilirsiniz.
 • destekal.gov.tr üzerinden de işverenler işe alacakları personeller ile ilgili istihdam desteklerini ve teşviklerini sorgulayabilir. mobil uygulamaya, e-Devlet üzerinden ya da TC Kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapabilir, iş arayan veya işveren olarak yukarıdaki tüm işlemlere, duyurulara
Sistem Üzerinden İlan Takibi Yapabilirsiniz.
İş İlanlarını Sistem Üzerinden Takip Etmek Artık Çok Kolay!

Korona Testi Sonuçları Sorgulama E-nabız Uygulaması

Corona virüsüne karşı alınan önlemlerin arasında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre artık corona virüsü test sonuçları E Nabız giriş ile öğrenilebilecek.

Corona ile mücadele kapsamında etkinleştirilerek yeni hizmete alınan e-nabız uygulaması ile herkes kolaylıkla internetten corona testi yapabilecek. Sisteme e- devlet kapısı üzerinden giriş devletdestekli.com yapıldıktan sonra istenilen kişisel bilgileri koronaonlem.saglik.gov.tr adresine girerek dolduran vatandaşlar, corona virüsü taşıyıp taşımama ihtimallerini görebiliyor.  sonuçları ise E Nabız giriş ekranı aracılığıyla öğreniliyor.

Covid-19 Test Sonucu Öğrenme
Koronavirüs Test Sonuçlarınız artık e-Nabız Sisteminde Görüntüleniyor!

E-nabız işlemleri sırasıyla e-nabız kayıt ve e-Nabız şifresi alma yöntemlerini gerçekleştirilerek yapılacak. e-Nabız sistemine kayıt olmak için öncelikle e-Devlet üzerinden ya da resmi adresinden şifre alarak yapılacaktır.  E-Devlet kapısı üzerinden E-Devlet şifresi, E-İmza veya Mobil İmzanızı kullanarak T.C. numaranız ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınızda sistem sizi otomatik olarak e-Nabız uygulaması sayfasına yönlendirecektir. Açılacak olan ilk ekranda “Kullanım Şartları” nı işaretledikten sonra kişisel bilgilerinizi ve profilinizi “e-Nabız Sistemi kullanım koşullarını okudum” yazısını işaretledikten sonra kişisel bilgilerinizin istendiği form açılacaktır. Sistemde istenen tüm bilgileri de doldurarak corona testi yapılabilecektir.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Koronavirüs testi yaptırmış vatandaşlarımız test sonuçlarına e-Nabız uygulamasından ulaşabilecektir.

Askeri İşlemler E-devlet Üzerinden Yapılabilecek

Milli Savuna Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre yeni tip korona virüs önlemleri kapsamında tüm askerlik işlemlerinin e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabileceğini bildirdi. Milli Savunma Bakanlığı bedelli askerlik işlemlerini ertelediğini ve vatandaşın hem kendi sağlığı için hem de askerlik şubesindeki çalışanların sağlığı için e-Devlet üzerinden işlem yapması çağrısında bulundu. Yapılan açıklamada, e -devlet üzerinden  yani elektronik ortamda “Askere alma hizmetleri” ve “Seferberlik hizmetleri”nin verildiği belirtilerek zorunlu olmadığı sürece askerlik şubesine gitmemesi gerektiğinin altı çizildi.

Askeri Resmi İşlemleri Sistem Üzerinden Yapabilirsiniz.
Askeri İşlemler E-devlet Üzerinden Yapılabilecek.

e-Devlet üzerinden yapılabilecek diğer işlemler;

 • Askerlik yoklama başvuru hizmeti,
 • Askerlik hizmet tercihleri hizmeti,
 • Askerlik erteleme başvuru hizmeti,
 • Askerlik erteleme iptal başvuru hizmeti,
 • Askerlik durum belgesi sorgulama hizmeti,
 • Yedek subay sınıflandırma sonucunu sorgulama
 • ASAL sevk başvuru hizmeti,
 • Yedek astsubay sınıflandırma sonucunu sorgulama
 • ASAL sevk başvuru hizmeti,
 • Er sınıflandırma sonucunu sorgulama
 • ASAL sevk başvuru hizmeti,
 • e-Randevu başvuru hizmeti,
 • İstiklal Madalyası başvuru işlemleri,
 • Dövizle askerlik uzaktan eğitimi.

Ehliyet Nüfus işlemleri İçin Randevu Şartı Getirildi

Covid-19 virüsü ile mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün aldığı tedbirler doğrultusunda yapılan açıklamayla;  Covid-19 (Corona) virüsü ile etkin mücadele sağlanabilmesi amacıyla Corona virüs tedbirlerine ilişkin duyuruda  e-devlet ehliyet 18.03.2020 tarihinden itibaren zorunlu ve acil haller dışında T.C. Kimlik Kartı, Pasaport ve Sürücü belgesi müracaatları randevusuz olarak alınmayacaktır. Randevu sisteminde yapılan düzenleme ile biyometrik veri alınan T.C. Kimlik Kartı, Pasaport ve Sürücü belgesi başvurularında randevulu işlem süresi 8 dk’dan 30 dk’ya çıkarılmıştır.

Yeni ehliyet almak isteyenler ayrıca E-devlet Sağlık Raporu başvurusu yapmalıdır.

Tüketici Hakem Heyetine e-devlet Başvurusu Yapabilirsiniz

Covid-19 virüs salgının ülkemizde yayılmasını önlemek amacıyla çeşitli tedbirler alınmaya devam ediliyor. Salgının yayılmasını önlemek amacıyla satışı yapılan maske kolonya dezenfektan gibi fiyat uyuşmazlığınıın çözümü için tüketici hakem heyetine başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımızın başvuru için bizzat Kaymakamlıklara veya tüketici hakem heyetlerine gitmeden elektronik ortamda e-Devlet kapısı üzerinden TÜBİS aracılığıyla online başvuru yapabilmeleri mümkündür. Başta Tüketici Hakem Heyeti ne başvuru olmak üzere Tüm kamu kurum ve kuruluşlarına E devlet üzerinden başvuruda bulunmak. Zorunlu olmadıkça evden çıkmayınız. Zorunda olmadıkça başkalarını çalışmak zorunda bırakmayınız.

Tüketici Heyet Haklarınızı İnternetten Yapabilirsiniz.
Tüketici Hakem Heyetine e-devlet Başvurusu

TC. Enerji tabi kaynaklar bakanlığı tarafından açıklamayla doğalgaz ve elektrik işlemleri, fatura sorgulama, abonelikler ile ilgili sözleşme veya fesih işlemlerin tamamı da e-devlet üzerinden yapılabilecektir.

Su Faturalarınızı İnternetten Ödeyin!
Sistem Üzerinden Doğalgaz, Elektrik, Su Faturalarınızı Ödeyebilirsiniz.

Yargı da e-Duruşma Dönemi Başlıyor!

Bölge adliye mahkemelerinin daha hızlı yargılama yapabilmeleri amacıyla yargıda e-duruşma dönemi başlayacak. Yargılama ve duruşmalarda değişiklik yapılmasına ilişkin ikinci yargı paketi Meclise sunuldu. Yargı paketinin Meclisten geçerek yasalaşması halinde yargıda e-duruşma yapılabilecek Duruşma ile ilgili tanıklar tüm bilir kişi ve uzmanlar mahkeme salonlarına gitmeden bulundukları yerden ses ve görüntü nakli yoluyla katılabilecek Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ve bu yöntemle usuli işlemleri de yapabileceklerdir. Yargı paketinin yasalaşması sayesinde mevcut çözüme kavuşturulmamış 50 bin dosya çözülecek. 50 bin hukuk davasını arabulucu çözecek.

e-Duruşma Sistemi Başladı!
e-Duruşma Sistemi İle İşlemlerinizi Kolaylıkla Yapabilirsiniz.

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarına e-Devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Zorunlu olmadıkça evden çıkmayınız. Zorunda olmadıkça başkalarını çalışmak zorunda bırakmayınız.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar ŞÜKRÜ dedi ki:

  Merhaba benim engelli oğlum var yüzde 40 raporu var bide ev yapıyorum bir yardım edin ALLAH rızası için

 2. Avatar Mehmet keskin dedi ki:

  Merhaba engelli %44 rapor var efendim banka borcum var 5.000 TL destek istiyorum en az 750 TL vazım boc olarak geri ödeme yapıcam 750 TL ihtiyaç var fabrikada calısıyorum numara

 3. Avatar İkram Güneş dedi ki:

  Yarım maaş ile geçilen 3 öğrenci var bana maddi yardım desteği lazım

 4. Avatar Orhan sainkaplan dedi ki:

  Vergi dairesi eski parayla 374 milyar bor çıkardı bana biri üstüme yumdu gitti bu borcu bana yardim edin kafayı yedim bunalıma girdim

  (5/5)
 5. Avatar Ayşe Demir bilek dedi ki:

  Acil maddi yardım isteğinde bulunuyorum. Şuan bizim maddi manevi desteğe çok ihtiyacım var 20 gündür banyomuzu yapamadık burda banyo yok hiç bişey yok. Sanayide bi dükkanın ofisinde yatıyoz yere battaniye seri yoz çok soğuk dükkan.