E-Devlet Tatil İzin Belgesi Başvurusu

E-Devlet Tatil İzin Belgesi Başvurusu

E-Devlet Tatil İzin Belgesi Başvurusu: Korona virüse karşı alınan mücadelede birçok tedbir ve önemler sonucundan kontrollü olacak şekilde normalleşme sürecine girilmeye başlandı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile İzmir Ticaret Odası (İZTO) meclis ve komite üyelerinin ortak katılımlarıyla telekonferans düzenlendi. Bu konferansta turizm sektörüne ilişkin değerlendirmeler gündeme getirildi. Konferansın açılışın konuşmasını yapan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, yeni tip korona virüs salgının devletdestekli.com ciddi boyutlarda etkilediği turizm sektörü hakkında tüm turizm camiasını ilgilendiren sorunları ve bu sorunlara çözüm önerileri tek tek ele almıştır. Turizm sektörü açısından önemli açıklamaya değinen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, tatil sezonu hakkında açıklamalarda bulundu. Buna göre Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,

“Hedefimiz, haziran ortası itibariyle aşamalı olarak hava trafiğini açmak ve temmuz ayı içinde de yoğunluğunu artırmak. Bayramdan sonra İstanbul’dan çıkışlar için tatil amaçlı özel izin belgesi oluşturulacak. Haziran başı itibariyle geçerli olacak bu izin belgesiyle 3-4 Haziran gibi İzmir yolcu almaya başlar” ifadelerini kullandı.

Bunun haricinde restoranlar içinde düzenlemeler yayınlandı. Restoranlar ile ilgili düzenlemenin yayınlandığını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, restoran açılışlarında kapasite kapasite bakımından değerlendirmenin doğru olmayacağını belirtti. Fakat sosyal mesafe kurallarının öneminin fazla olduğunu ve 1.5 metrelik sosyal mesafe kurallarını uyulduğu takdirde herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini de bildirdi. Belirtmek gerekirse açılacak olan her işletmede klima özelliklerinin üzerinde duruldu buna göre split klimaların ya da klima sistemlerinin değiştirileceğini ya da işletmenin değiştirme yapmadığı takdirde klimaların çalıştırılmaması şeklinde önlem alınması gerektiğini belirtti.

Tatil İzin Belgesi Nereden Alınır?

Turizm konusunda açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 81 ilde geçerli olan 4 günlük sokağa çıkma yasağının ardından İstanbul’dan tatil ama çıkışların gerçekleşeceğini belirtirken aynı zamanda tatil amaçlı özel izin belgesi oluşturulacağını belirtti. Fakat tatil izin belgeleri Haziran ayı itibariyle geçerli olacaktır.

Tatil amaçlı izin belgeleri ile vatandaşlar 3 Haziran – 4 Haziran gibi tatil için yolculuğa başlayabilecektir. Ayrıca tüm sektörü harekete geçirme konusunda hava trafiğinin açılmasının kritik olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  Haziran ortası itibariyle kademeli olarak hava trafiğinin açılacağını ve Temmuz ayı içerisinde de yoğunluğun arttırılacağını sözlerine ekledi. Dünya ülkelerini etkisi altına alan korona virüs salgını nedeniyle turizm sektörünün karşılaştığı sorunları, çözümleri ve ilerleyen süreçlerde yapılacak olanları anlatırken Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy şu ifadelere yer verdi:

“İç ve dış turizmin tekrar canlanması için öncelikle havayolu trafiğinin açılması gerekiyor. Bu amaçla, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile birlikte hazırlanan Sağlık Sertifikasyon Programları tüm dünyaya örnek olurken, aynı zamanda Dış İşleri Bakanlığımız ile birlikte yürütülen Uluslararası Turizm Diplomasisi sayesinde mevkidaşlarımızla niyet mektupları paylaşıldı.”

E-Devlet Tatil İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Kültür ve Turizm Bakanının tatil nedeniyle yolculukların başlayacağını belirten konuşmasının ardından tatil izin belgesinin başvuruların ne şekilde alınacağı vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlanmıştır. 81 ilde geçerli 4 günlük Ramazan Bayramı sokağa çıkma kısıtlamasının ardından uygulamaya konulacak olan tatil amaçlı özel izin belgeleri aynı seyahat izin belgesi gibi e-devlet ya da Alo 199 iletişim hattı üzerinden alınabilecektir. Seyahat izin belge başvuru gibi gerçekleşecek olan tatil izin belgeleri başvuruları için e-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet şifresi bulunmayan vatandaşlar PTT şubelerinden belirli ücret karşılığında yeni şifre alabilir, şifresini kaybeden kişilerde yine PTT şubelerinden 4 TL karşılığında yeni şifre alabilirler. Tatil izin belgesi başvuru aşaması ise;

11 haneli T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılmasının ardından e-hizmetler bölümünden e-başvuru sayfasına gelinmelidir. İçişleri Bakanlığına bağlı e-başvuru sayfasından izin belgesi alınabilmektedir. Bunun için yeni başvuru butonuna tıklanması devletdestekli.com yeterli olacaktır. Yeni başvurular kısmında seyahat izin belgesi gibi diğer talep oluşturulacak olan belgeler arasında önümüzdeki günlerde tatil amaçlı özel izin belgesi de eklenecektir. Haziran ayı başında turizmdeki yaşanan olan hareketlilik 81 ilde sokağa çıkma kısıtlamasının ardından gelecektir.

Yeni Destek Paketleri Geliyor

Korona virüs salgın sebebiyle yalnızca turizm sektörünün değil diğer sektörlerinde zorlu süreçten geçtiği bilinmektedir. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından önümüzdeki günlerde istihdamı destekleyecek yeni korona virüs destek paketlerinin hazırlanmakta ve her sektör için ekonomiyi iyileştirme üzere hayata geçirilecektir.

Sağlıklı Turizm Belgesi Nedir?

Türk turizminin korona virüs salgını kapsamında normale dönüş süreci için hızlı bir şekilde çalışmalar sonucu Bakanlığın uygulamaya koyduğu Sağlıklı Turizm Belgesi ile turistler tatillerini rahatlıkla geçirebilecekler böylelikle güvenli tatil anlayışı hakim olacaktır. Bu yaz sezonundan sonra geçerli olacak belgenin ilgili Bakanlıkların katkılarıyla ve tüm sektörlerin el birliğiyle hazırlamış olduğu program kamuoyuna duyuruldu.

Belirli sivil toplum kuruluşlarının fikirleri alınarak birlik olarak yapılan tüm değerlendirmelerin sonucunda yetkili kuruluşların bu belgeyle konaklama ve yeme- içme tesislerinin farklı farklı kriterler doğrultusunda uluslararası standartlara göre denetlenecektir. Sağlıklı Turizm Belgesi verilecek TÜRKAK onayından geçen kuruşların ilanı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı tarafından internet sitesi üzerinden verilecektir.

Konu hakkında detaylı bilgiyi Kültür ve Turizm Bakanlığının resmi sitesinden alabilirsiniz.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.