e-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2023 (Risk Gruplarına Göre)

e-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2023 (Risk Gruplarına Göre)

Kredi notunuz ne kadar yüksekse bankalardan kredi alma şansınız o kadar yüksek! Peki ücretsiz kredi puanı nasıl öğrenilir? e-Devlet risk merkezi raporu ve kredi notu sorgulama ve öğrenme adımlarını tamamen ücretsiz yapmak isteyenler için Findeks ve ücretsiz kredi notu öğrenme ile ilgili tüm detayları içeriğimizde inceleyebilirsiniz.

Risk Gruplarına Göre Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Özellikle öğrenciler ya da kart kullanmayanlar bankalarla fazla iletişimleri olmadığı için kredi notu alamayabiliyor. Ancak bankalarda vadeli ve vadesiz mevduat hesaplarınız ve çekmiş olduğunuz bir kartınız varsa notunuz olacaktır. Banka kartı alabilmeniz için kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir.

Özellikle öğrenci ya da kart kullanmayan vatandaşların bankalarla fazla teması olmadığı için kredi notu düşmeyebilir. Ancak bankalarda vadeli ve vadesiz mevduat hesaplarınız ve çekmiş olduğunuz bir kartınız varsa senetiniz var demektir. Bankalardan kart alabilmek için kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir.

Vatandaşlarımıza kart başvurusu talebinde bulunmadan önce kredi puanlarını sorgulamalarını öneriyoruz. Sorgulama sonuç bilgisi kişilerin güvenilirliği hakkında detaylı bilgi verecektir. Risk gruplarına göre derece aralığı vatandaşların 5 yıllık bankacılık geçmişini ifade etmektedir.

Bankaya kart başvurusu yapıldığında öncelikle KKB tarafından kaydı tutulan kredi notlarına bakılır. Kontroller sırasında daha önce almış olduğunuz herhangi bir krediye ait ödenmemiş borcunuz tespit edilirse kara listeye alınma ihtimaliniz yüksektir. Bu nedenle başvurmadan önce risk grubunuzu kendiniz öğrenebilirsiniz. Ardından bankanın referans olarak baktığı kredi notu aralıklarını, risk gruplarını ve kredi kullanım fırsatlarını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Kredi Notu Hesaplama

Bankaların risk gruplarına göre kart verme hakkı saklıdır. Çok riskli olup puanı 0 olanlar kart alamayacaktır, puanı 1900’e yakın olanlar ise çok yüksek limitli kart kullanma hakkına sahiptir. Risk grubunuzu bilmeden bankalara kart başvurusu yapmamanın çok önemli olduğunu belirtmek isteriz. Nedeni ise banka tarafından olumsuz değerlendirilen her kart başvurusu kredi notunuzu düşürecektir.

Kredi Notu AralığıRisk GrubuKredi Kullanma İhtimali
700-1099Orta RiskliDüşük
1100-1499Az RiskliGelire Bağlı
1500-1699İyiYüksek
1700-1900Çok İyiÇok Yüksek
Risk Gruplarına Göre Kredi Notu Grupları

Ayrıca Findeks kredi notu sorgulama, kredi notu öğrenme SMS’i, T.C ile kredi notu sorgulama ve e-Devlet ücretsiz kredi notu öğrenme yöntemlerinden birini kullanarak kart başvurusu yapmadan önce risk grubunuzu belirleyebilirsiniz.

e-Devlet Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz Adımları

e-Devlet üzerinden ücretsiz kredi puanı sorgulama için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

e-Devlet ücretsiz kredi notu öğrenme adımları aşağıdaki gibidir:

 • Öncelikli olarak e-Devlet sistemine T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte giriş yapınız. Bir şifreye sahip değilseniz PTT şubelerinden 2 TL karşılığında bir şifre alabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptığınızda açılan ekran bir arama butonu yer almaktadır.
 • Bu alana ”Risk Raporu” yazınız.
e-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Adımları
e-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Adımları
 • Açılacak olan ekranda Türkiye Bankalar Birliği’ne ait olan ”Risk Merkezi Raporu Başvuru” sayfası bulunmaktadır.
 • Bu alana tıkladığınızda karşınıza risk raporu başvuru ekranı açılacaktır. ”Yeni Başvuru” yazılı olan butonuna tıklayınız.
 • Bu hizmeti kullanarak kredi limit ve borç bilgileri ya da çek bilgileri rapor başvurusunda bulunabilir ve raporunuzu görüntüleyebilirsiniz.
Risk Merkezi Raporu Başvuru Ekranı
E-Devlet Risk Raporu görüntüleme
 • Oluşacak risk raporu tamamen ücretsizdir. Şunu belirtmek isteriz ki günde sadece 1 kez, ay da ise 4 kez sorgulama ve rapor görüntüleme imkanı verilmektedir.
 • Yeni başvuru talebinizi oluşturduktan sonra rapor türü olarak iki farklı seçenek sunulacaktır.
Türkiye Bankalar Birliği e-Devlet Risk Merkezi Raporu Başvurusu
Türkiye Bankalar Birliği e-Devlet Risk Merkezi Raporu Başvurusu
 • Kredi notunu sorgulamak için limit ve borç bilgileri raporu sorgulama sayfasına tıklamalısınız.
 • Başvuru bilgileri bu ekran üzerinde yer alacaktır.
e-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme
e-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme
 • Limit ve borç bilgileri raporunuza ulaşmanız için SMS ile tarafınıza bir kod teslim edilecektir.
 • Bu sebep ile sistem üzerindeki telefon bilgilerinizin güncel olmasına dikkat etmelisiniz.
e-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme
e-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme
 • Doğrulanmış cep telefonu alanında yazan bilgileriniz doğru ve güncel değil ise ”İletişim Seçenekleri” menüsüne giderek cep telefon numaranızı değiştirebilirsiniz.
 • İletişim bilgileriniz doğru ise ”Başvur” butonuna bastığınızda sorgulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.
 • e-Devlet üzerinde karşınıza T.C kimlik bilgisi ve başvuru numarası dolu olarak gelen bir pencere açılacak. Cep telefonunuza gelen rapor şifresini boş alana yazınız.
 • Şifrenin alt kısmında ise doğrulama kodu alanına sistem tarafından size sunulan doğrulama kodlarını yazarak ”Rapor Görüntüle” butonuna basınız.
Türkiye Bankalar Birliği e-Devlet Risk Merkezi Raporu Başvurusu
Türkiye Bankalar Birliği e-Devlet Risk Merkezi Raporu Başvurusu
 • Risk raporunuza ulaşmak için SMS ile gönderilen rapor şifresini mutlaka girmelisiniz.
 • Başvuru Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne başarıyla iletilmiştir.
 • Raporunuz hazırlandığında SMS ile bilgilendirme yapılacak ve raporunuz ”Başvuru Bilgileriniz” sayfasında yer alacaktır.
 • Ancak şifrenin size ulaşmaması durumunda ”Şifre Gönder” butonuna tıklayarak yeni bir şifre gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Raporu görüntüle butonuna tıkladıktan sonra ise yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Şifre gerekiyor şeklinde bir pencere açılmaktadır.
 • Raporunuzu görüntülemek için SMS ile gelen şifreyi tekrar girmeniz gerekiyor.
 • Şifreyi girdikten sonra ”Gönder” butonuna tıklamanızın ardından raporunuz görüntülenecektir.
 • Raporda var ise borç bilgileriniz de yer alacaktır.
 • Şayet ödenmemiş olan borcunuz varsa, komisyonlara, faiz oranlarına ve borç tutarlarına da ulaşabilirsiniz.
 • Ödenmediğinden dolayı yasal takibe girmiş olan borçların ödenmesi için de açık ve kapalı durumda olan borçlar ödenebilecek.
dokuman koruma şifresi
doküman koruma şifresi

Takip borcu olan ve borçlarından kaynaklı icra gelenler Bankadan İcra Geldi! Ne Yapmalıyım? içeriğimize göz atarak detaylı bilgi alabilirler.

Risk Merkezi Raporu
Risk Merkezi Raporu

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi internet adresindeki “Rapor Başvuru” menüsü üzerinden de yeni başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunun için www.riskmerkezi.org adresini ziyaret edebilir ya da 444 99 69 numaralı müşteri ilişkileri merkezinden bilgi alabilirsiniz.

e-Devlet Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu Başvurusu için hemen tıklayarak kredi notunuzu öğrenin!

e-Devlet Risk Raporuna Neler Yazar?

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan bu işlem ile, ücretsiz Findeks raporu alınırken, banka limit, borç, risk sorgulama işlemleri de tamamen ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Böylece vatandaşlar:

 • Kullanılan bütün kredi miktarlarını.
 • Vadelere göre bütün kart ve borç bilgilerini.
 • Bankalardan almış olduğunuz tüm kart limitlerini.
 • Son 10 yıla müteakip yasal mevzuata itikal etmiş açık ve kapalı bütün borçlar.
 • Çek bilgilerin sorgulanması görebilir.

Kredi notu öğrenme ücretsiz şekilde nasıl yapılacağından bahsettik. Siz de hemen e-Devlet risk merkezi raporu sorgulama hizmeti üzerinden Türkiye Bankalar Birliği tarafından belirlenen risk grubu bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

T.C ile Kredi Notu Sorgulama Yöntemleri 2023 Yılında Hangileridir?

T.C kimlik belgesi ile kredi notu öğrenmenin 3 farklı yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemle ise aşağıdaki gibidir:

 • T.C ile findeks kredi notu öğrenme.
 • e-Devlet Risk Raporu görüntüleme.
 • Findeks kredi notu öğrenme SMS yöntemi.
 • Bankalar aracılığı ile kredi notu öğrenme yöntemlerini kullanarak T.C kimlik numarası ile sorgulama yapabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2023 Güncel Yöntem

Findeks kredi notu sorgulamak için Findeks mobil ya da internet şubesinden ”Paylaşım Ayarları” menüsünü kullanarak, raporun paylaşılmasını istediği kişi ya da kurumun T.C kimlik veya vergi kimlik numarasını girerek ön onay vererek işlemini tamamlayabilir. Ayrıca Findeks aracılığı ile risk grubu bilgisi alınmak istenen kişinin bilgileri girilerek SMS atılır ve paylaşımı için izin istenir. SMS’e onay verilmesi durumunda risk grup bilgisinin paylaşımı yapılmaktadır.

Findeks kredi notu sorgulama ücreti 21,90 TL+KDV’dir. Findeks sistemi üzerinde klasik ve premium şeklinde hazırlanmış olan yıllık paketlerden de satın alabilirsiniz. Paket ücretleri hakkında bilgi almak için Findeks sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kredi Notu Öğrenme SMS Yöntemi

Kredi notunuzu mesajla öğrenmek için GSM operatörleri üzerinden T.C kimlik numaranız ve doğum yılınız 1122’ye göndererek sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Turkcell, Vodafone, Türk Telekom gibi operatörlerden 1122’ye kısa mesaj göndererek notunuzu ve risk grubunuzu öğrenebilirsiniz. GSM operatörleri üzerinden sorgulama ücreti ise 21,90 TL’dir. Operatör farklılığından kaynaklı ücret farklılığı da yaşanabilir.

Bankalar Aracılığı İle Kredi Notu Öğrenme

Kredi notlarınızı öğrenebileceğiniz bir diğer yöntem de bankalardır. Finansal kurumların internet bankacılığı, mobil uygulaması ya da çağrı merkezlerinden kredi skorunuzu sorgulayabilirsiniz. Halkbank dışındaki tüm bankalar sorgulama ücretsiz olarak sorgulanmaktadır.

Bankalardan üzerinden kredi notu sorgulaması aşağıdaki gibi yapılmaktadır:

 • Ziraat Bankası internet bankacılığına giriş yaparak sırası ile ”Başvurular-Risk Sorgulama-KKB Risk Raporu” menülerine tıklayarak raporunuzu görüntüleyebilirsiniz.
 • Ayrıca Ziraat 444 00 00 – 0850 220 00 00 iletişim numaralı çağrı merkezi üzerinden de 7/24 çağrı merkezine bağlanabilir ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
 • TBB Risk Merkezi rapor başvurusu için 444 99 69 numarasını da kullanabilirsiniz.

e-Devlet Kredi Notu Nerede Yazıyor?

Kredi notunuzu ücretsiz öğrenmek için e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sistem açıldıktan sonra “Risk Merkezi Rapor Başvurusu” sayfasında yer alan Kredi limiti ve borç bilgileri sorgulama ekranında gelen ekrana kredi notunuz yazılmaktadır.

Risk Merkezi Raporu Nasıl Temizlenir?

Risk Merkezi Raporu, kredi geçmişi hakkında bilgi veren bir rapordur. Bu rapor, kredi almak isteyen kişilerin kredi geçmişini gösterir ve kredi alımı sırasında finans kuruluşları tarafından incelenir. Bir hata varsa veya bir dolandırıcılık durumu varsa, raporun düzeltilmesi gerekebilir.

Risk Merkezi Raporu’nu temizlemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Raporunuzu Kontrol Edin: Risk Merkezi Raporu’nu inceleyin ve herhangi bir hata veya yanlış bilgi varsa bunları tespit edin.
 • Hataları Düzeltin: Raporunuzdaki hataları düzeltmek için, doğrudan Risk Merkezi’ne başvurmanız gerekebilir. Hatalı bilgilerinizi doğrulamak ve doğru bilgileri sunmak için belgelerinizi sağlamanız gerekebilir.
 • Şikayetlerinizi İletmek: Eğer hatalı bilgileri düzeltmek için Risk Merkezi ile iletişime geçmenize rağmen bir sonuç alamadıysanız, şikayetinizi doğrudan ilgili finansal kuruluşa iletmelisiniz. Finansal kuruluş size yardımcı olabilir ve gerektiğinde Risk Merkezi ile iletişime geçebilir.
 • Olumlu Bir Kredi Geçmişi Oluşturun: Olumsuz bir kredi geçmişiniz varsa, bunu düzeltmek için daha düzenli ödeme yapabilirsiniz. Bu, kredi notunuzu yükseltmenize ve gelecekte daha iyi finansal fırsatlar elde etmenize yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, Risk Merkezi Raporunu temizleyebilmek için öncelikle raporunuzu gözden geçirmeli ve varsa hataları tespit etmelisiniz. Hataları düzeltmek için Risk Merkezi ile iletişime geçmeniz gerekebilir.

Ücretsiz Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

e-Devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

e-Devlet Üzerinden Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

e-Devlet üzerinden Kredi Limit ve Borç Bilgileri sistemi üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.