E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme
A+
A-

Bankalardan kredi çekmek ya da diğer bankacılık işlemlerinden yararlanmak için kredi notunu bilmek gerekiyor. Kredi risk raporunu sorgulamanın birçok yöntemi var. Ancak bu yöntemler ücretli oluyor. Bankalar ve özel firmalarda kredi sicil sorgulaması 9-10 TL’ ye yapılabiliyor. Vatandaşlarımız e-devletten kredi notu öğreniliyor mu diye merak ederken beklenen açıklama geldi. T.C. ile kredi notu sorgulamak artık mümkün oluyor. Hem de e-devlet kapısı üzerinden kredi notu öğrenmek tamamen ücretsiz. İçeriğimizde kredi notu öğrenmek için hangi aşamaların uygulanması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankalar ile uzaktan yakından ilişkisi olanlar kredi notunun ne olduğuna hakim. Özellikle öğrenciler ya da ev hanımları gibi kesimlerin bankalar ile çok münasebeti olmadığından dolayı oluşmuş bir kredi notları olmayabilir. Ancak banklarda vadeli ya da vadesiz mevduat hesaplarınız, kredi kartınız ya da çekmiş olduğunuz bir krediniz varsa kredi notunuz oluşmuş demektir. Özellikle bankalardan kredi çekebilmek için kredi notlarının yüksek olması gerekiyor. Vatandaşlarımız bankalara kredi talebi ile gitmeden evvel kredi notu hakkında bir sorgulama yapmalı. Çünkü bu sonuç vatandaşlarımıza kredibiliteleri hakkında bilgi verecektir.

Kredi notu vatandaşlarımızın 5 yıllık bankacılık geçmişlerini ifade etmektedir. KKB tarafından kayıtları tutulur ve bankalara kredi başvurusu için gittiğinizde ilk olarak kredi notunuza bakılır. Çekmiş olduğunuz herhangi bir kredi varsa, borçlarınızı ödemediyseniz kara listede olma gibi bir durum da söz konusu olabilir. Bankanın referans olarak baktığı kredi notların durumları aşağıdaki tabloda ki gösterilmektedir.

Kredi Notu AralığıRisk GrubuKredi Kullanma İhtimali
700-1099Orta RiskliDüşük
1100-1499Az RiskliGelire Bağlı
1500-1699İyiYüksek
1700-1900Çok İyiÇok Yüksek

Risk grubuna göre banka kredi çıkarıp çıkarmama hakkını kendi saklı tutar. Çok riskli olan ve kredi notu 0 olanlara kredi çıkarmazken, çok yüksel 1900 puana yakın kredi notunu  sahip olanlar ise yüksek limitlerde ki kredileri her zaman kolaylıkla alabilir. Kredi notunu öğrenmeden bankalara kredi başvurusunda bulunmamak oldukça önemlidir. Çünkü olumsuz değerlendirilen her kredi başvurusunda kredi notu düşürülecektir. Kredi notu öğrenmenin birçok farklı yöntemi mevcuttur. Ücretsiz bir şekilde sorgulama yapmak isteyenler ise aşağıda bahsedeceğimiz e-Devlet kredi notunu öğrenme detaylarını öğrenerek kolaylıkla sorgulama yapabilirler.

e-Devletten Kredi Notu Öğrenme

e-Devlet yeni bir ilke daha imza attı. Vatandaşlarımızın herhangi bir sistem üzerinden ücretsiz olarak kredi notu sorgulaması yapması artık mümkün. Yeni uygulama ile vatandaşlarımız e-devlet üzerinden borç bilgilerini sorgulayabilecek. Sistemin yoğunluğuna bağlı olarak da raporun tarafınıza gönderilmesi mümkün olabilecek.

E-Devletten Kredi Notu Öğreniliyor mu?
E devletten ücretsiz bir şekilde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Yeni hizmet ile birlikte vatandaşlarımız herhangi bir ücret ödemeden borç bilgilerine ulaşabilecektir. Sistem üzerinde takibe girmiş olan borçların da görüntülenmesi mümkündür. Türkiye Bankalar Birliği’ne bağlı olarak faaliyet gösteren tüm bankalara ait olan borçlar bu sistem üzerinden kolayca görüntülenebilecektir. Sadece borçlar değil, faiz borçları da raporda ayrı ayrı görüntülenecektir. Kredi notu öğrenme işleminin hangi aşamalardan oluştuğunu ise içeriğimizin ilerleyen bölümlerinde görsellerle anlattık.

Sorgulama sonrası kredi notunuz yüksek çıkarsa faizsiz kredi veren bankalardan kredi alabilirsiniz.

e-Devlet Kredi Notu Nereden Öğrenilir?

e-Devlet kapısı vatandaşlarımızın her türlü işlemleri yapabilmeleri adına devlet ile aralarında köprü sağlayan bir uygulamadır. Bazı hizmetler henüz bulunmasa da sistem günden güne geliştirilmektedir. Yeni bir düzenleme ile artık vatandaşlarımızın e-devlet kapısı üzerinden kredi risk raporu ve çek raporu sorgulaması yapması mümkün olmaktadır. Borç bilgilerinizi e-devlet üzerinden öğrenmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor.

 • e-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapınız.
 • Bir şifreye sahip değilseniz PTT’den 2 TL’ ye bir şifre alınız ve sisteme giriniz.
 • Açılan sayfa üzerinde bir arama çubuğu bulunmaktadır. Buraya RİSK RAPORU yazınız.
e devlet risk raporu başvurusu
 • Burada Türkiye Bankalar Birliği’ne ait Risk Merkezi Raporu Başvuru sayfası bulunmaktadır. Bu hizmeti kullanarak, “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” veya “Çek Bilgileri” rapor başvurusunda bulunabilir veya raporunuzu görüntüleyebilirsiniz. Bu sayfaya tıkladıktan sonra karşınıza risk raporu başvuru ekranı çıkacaktır. Yeni başvuru butonuna tıklayınız.
e devlet kredi notu sorgulama
e devlet kredi notu sorgulama
 • Oluşacak olan rapor tamamen ücretsiz olmakla birlikte ayda sadece bir kez sorgulama yapabilirsiniz. Yeni başvuru aşamasından sonra aşağıdaki sayfa açılacaktır.
yeni başvuru
Yeni başvuru
 • Yeni başvuru linkine tıkladıktan sonra yukarıdaki ekran açılıyor. Burada bir rapor türü tercih etmeniz gerekiyor. Kredi notunuz sorgulamak isteyen bir vatandaşımız kredi limit ve borç bilgileri raporu sorgulama sayfasına tıklamalıdır.
Başvuru bilgileri
 • Başvuru bilgileri burada yer alacaktır. Kredi limit ve borç bilgileri raporunuz sms ile tarafınıza teslim edilecektir. Bu sebeple cep telefonu numaranızın sistem üzerinde güncel olması gerekmektedir. Doğrulanmış cep telefonu alanında yazan bilgileriniz doğru ve güncel değilse iletişim seçenekleri alanına gelerek cep telefonu numaranızı değiştiriniz. Ancak bilgilerin doğru olması durumunda başvur butonuna basmanız yeterli olacaktır.
 • Başvur botununa basmanız ile birlikte risk raporunuzu açmak için gerekli olan şifre sms yolu ile cep telefonunuza gönderilecektir. Risk raporuna bu şifreyi girerek ulaşacaksınız. ”Başvuru Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne başarıyla iletilmiştir. Raporunuz hazırlandığında SMS ile bilgilendirme yapılacaktır. Sonrasında “Başvuru Bilgileriniz” sayfasından raporunuza erişebilirsiniz.” sms ile doğrulama kodu gönderilecektir.
Risk merkezi sms ile başvuru sonucu
 • Burada başvuru numaranız ve raporu açmak için şifreniz size gönderilecektir. Sistem üzerinden rapor sonucuna ulaşmak için bu şifreyi girmeniz gerekiyor. 
Risk merkezi Rapor durumu
 • E-devlet üzerinde karşınıza T.C. kimlik bilgisi ve başvuru numarası dolu olarak gelen bir pencere açılacak. Bu aşamadan sonra sms yolu ile cep telefonunuza gelen rapor şifresini boş alana yazmanız gerekiyor. Şifrenin alt kısmında ise doğrulama kodu yer almaktadır.
Rapor görüntüleme
Rapor görüntüleme
 • Sistem tarafından size tayin edilen doğrulama kodunu yazarak rapor görüntüleyebilirsiniz. Ancak şifrenin size ulaşmaması durumunda şifre gönder butonuna tıklayarak yeni şifre gönderilmesi talep edebilirsiniz. Raporu görüntüle butonuna tıkladıktan sonra;
dokuman koruma şifresi
doküman koruma şifresi
 • Şifre gerekiyor şeklinde bir pencere açılıyor. Raporunuzu görüntülemek için sms ile gelen şifreyi tekrar girmeniz gerekiyor. Şifreyi girdikten sonra gönder butonuna tıklamanızın ardından raporunuz görüntülenecektir.
 • Raporda borç bilgileri yer almaktadır. Şayet ödenmemiş olan borcunuz varsa, komisyonları ve faiz oranlarına borç tutarlarına ulaşılacak. Ayrıca ödenmediğinden dolayı yasal takibe girmiş olan borçların ödenmesi için de açık ve kapalı durumda olan borçlar ödenebilecek.
 • Takip borcu olan ve borçlarından dolayı icra gelenler bankadan  icra geldi ne yapmalıyım içeriğimizden bilgi alabilir.

Bu adımlardan sonra yukarıdaki linke tıklayarak kolayca Borç bilgilerinizi dolayısıyla takipte olduğunuz borçlar yüzünden kredi notunuzun düşüklüğü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

risk merkezi raporu

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi internet adresindeki (www.riskmerkezi.org) “Rapor Başvuru” adımından yeni başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için, www.riskmerkezi.org adresinden veya 444 99 69 numaralı Müşteri İlişkileri Merkezinden bilgi alabilirsiniz.

TIKLA KREDİ NOTUNU ÖĞREN!

E-devlet kapısı üzerinden yapılan bu işlem ile; Ücretsiz findeks raporu alınırken; Banka limit, Borç, Risk sorgulama işlemleri ücretsiz olarak yapılabilir. Böylece vatandaşlar;

 • Kullanılan bütün kredi miktarlarını,
 • Vadelere göre bütün kredi kartı ve kredi borç bilgilerini,
 • Bankalardan almış olduğunuz tüm kredi kartı limitlerini,
 • Son 10 yıla müteakip yasal mevzuata itikal etmiş açık ve kapalı bütün borçlar
 • Çek bilgilerin sorgulanması görebilir.

Anlattığımız görseller ile kişiler bankalarda bulunan mevcut borç bilgilerini görüntüleyebilir, genel olarak kredi notları hakkında fikir  sahibi olabilirler. Kredi notlarının durumunu bu şekilde öğrenebilirler. Ancak risk gruplarını ve tam kredi skorunu görüntülemek isteyenler ise; TC kimlik numaraları ilse farklı not sorgulama yöntemlerini kullanarak kredi notlarını öğrenebileceklerdir. Bu yöntemler ise;

T.C. İle Kredi Notu Sorgulama

Kredi çekebilmek için kredi notunuzun 1300 ve üzerinde olması gerekmektedir. Kredi notunuz orta derecede risk içeriyor ise bankalara gelirinizi belgeleyerek kredi çekmeniz mümkün olmaktadır. Kredi notunuzu çok farklı yöntemler kullanarak sorgulayabilirsiniz.

Findeks : Bunlardan ilki findeks adı verilen sistem olmaktadır. Bu sistem üzerinden kredi notu öğrenmenin ücreti 5,5 TL + KDV’dir. Yani 9 TL’ye tekabül ediyor. Google play.

GSM operatörleri: GSM operatörleri üzerinden kredi notu sorgulaması mümkündür. T.C. kimlik numaranızı ve Doğum Yılınızı 1122 ye göndererek kredi notu sorgulaması yapmanız mümkün olmaktadır. Turkcell, Vodafone, Türk Telekom gibi operatörleri kullananlar 1122‘ye kısa mesaj göndererek kredi notu sorgulaması yapabilirler. GSM operatörleri üzerinden kredi notu sorgulamak Türk telekom, Turkcell üzerinde 14 TL olmaktadır.

Bankalar: Bankalar, kredi notlarına en kolay ulaşabilecek finansal kurumlardır. Bu sebeple bankaların internet bankacılığı, mobil bankacılık, çağrı merkezi gibi sistemlerin üzerinden kredi skorunuzu sorgulayabilirsiniz. Halkbank dışındaki bankalarda kredi notunu sorgulama işlemi 10 TL’dir. Ancak kredi çekmek istediğinizde bankalara gidip bireysel müşteri danışmanınızla görüştüğünüzde size kredi notunuz hakkında bazı açıklamalar yapılacaktır.

Örneğin; kredi notunuz düşükse bankalar kefil ya da teminat göstermenizi talep edebilmektedir. Bu yöntemle de herhangi bir ücret ödemeden kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Mevcut sistemler üzerinden kredi sorgulaması yaptıktan sonra kredi notunuz düşük çıkıyorsa bu durumda yapacağınız bazı uygulamalar ile kredi notunuzu yükseltmeniz mümkün olacaktır. Kredi notunu yükseltmek için de kullanılabilecek olan pek çok yöntem vardır.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?
Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?
 • Öncelikle bankalara kredi ya da kredi kart borcu olanların bu borçları yapılandırmaları gerekmektedir. Borç yapılandırma işlemi ile 5 yılın sonunda kredi notunun yükseltilmesi mümkün olmaktadır.
 • Borcunuzu bitirdiyseniz bankalardan bir kredi kartı alın ve ekstrelerinizi düzenli ödeyin. Ekstrelerinizi düzenli ödemenin de kredi notunuz üzerinde etkisi tartışmasızdır.
 • Bir de faturalarınıza otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Verilen talimatlar ile de kredi notunuz yükseltmeniz mümkündür.
 • Bankada bir vadeli ya da vadesiz hesap açın. Yüksek tutarlarda mevduat yatırmanız durumunda kredi notunuz da yükselecektir.

Bu yöntemleri kullanarak kısa sürede kredi notunuzu yükseltebilir ve bankalardan kredi çekebilirsiniz.

E-devlet üzerinden kredi notu sorgulaması  işlemlerini sizlere anlattığımız şekilde yapmak mümkün. Hem de ücret ödemeden her an sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Sizde bu yöntemler üzerinden hemen sorgulama yaparak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Bankalardan kredi kartı alamıyorum diyenlere çaresi öğrenmek için tıklayınız.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Ahmet dedi ki:

  Burda sadece borç bilgilerini gösteriyor kredi notu falan yok.