e-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2022 (Risk Gruplarına Göre)

Kredi notunuz ne kadar yüksek ise bankalardan kredi çekme şansınız da o kadar yüksek olacaktır! Peki ücretsiz kredi notu nasıl öğrenilir? Sizler için hazırladığımız e-Devlet risk merkezi raporu ile kredi notu sorgulama ve öğrenme adımlarını tamamen ücretsiz yapacaksınız. İşte Findeks ve ücretsiz kredi notu öğrenme konusuna dair tüm detaylar!

e-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2022 (Risk Gruplarına Göre)

Kredi notu bilgisi, sadece bankalardan kredi çekmek için değil, ev, araç kiralarken, cep telefonu ya da beyaz eşya alırken de gerekli olmaktadır. Kredi notu sorgulamanın pek çok ücretli yöntemi bulunmakta fakat kişiler kredi notu öğrenmenin ücretsiz yollarını da sık sık araştırmaktadır. Peki Findeks kredi notu sorgulama ve TC ile kredi notu sorgulama yöntemlerine ek olarak, e-Devlet risk raporu merkezi ile kredi notunu ücretsiz öğrenmek mümkün mü, e-Devlet risk raporu şifresi gelmiyor ya da e-Devlet risk raporu açılmıyor, diyorsanız sizler için hazırladığımız e-Devlet ücretsiz kredi notu öğrenme adımlarını inceleyebilir ya da kredi notu öğrenme SMS yöntemini kullanarak sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Risk Gruplarına Göre Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Bankalar ile sürekli ilişki halinde olan bireyler kredi notunun ne olduğuna hakimdir. Özellikle öğrencilerin ya da kart kullanmayan vatandaşların bankalar ile münasebeti çok olmadığından dolayı oluşmuş bir kredi notları olmayabilir. Ancak bankalarda vadeli ya da vadesiz mevduat hesaplarınız ya da çekmiş olduğunuz bir kartınız var ise notunuz oluşmuş demektir. Bankalardan kart alabilmeniz için kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir.

Kart başvurusu talebinde bulunmadan önce, vatandaşlara kredi notlarını sorgulamalarını öneririz. Sorgulama sonuç bilgisi kişilerin kredibiliteleri hakkında detaylı bilgi verecektir. Risk gruplarına göre not aralığı vatandaşların 5 yıllık bankacılık geçmişlerini ifade etmektedir. Bankaya kart için başvuruda bulunulduğunda, ilk olarak KKB tarafından kayıtları tutulan kredi notları kontrol edilmektedir. Kontroller sırasında daha öncesinde çekmiş olduğunuz herhangi bir kredinize ait ödenmemiş borçlarınız tespit edilirse kara listede olma ihtimaliniz çok yüksek olacaktır. Bu sebeple başvuruda bulunmadan önce risk grubunuzu kendiniz öğrenebilirsiniz. Ardından aşağıdaki tabloda yer alan bankanın referans olarak baktığı kredi not aralıkları, risk grupları ve kredi kullanma ihtimallerini inceleyebilirsiniz.

Kredi Notu AralığıRisk GrubuKredi Kullanma İhtimali
700-1099Orta RiskliDüşük
1100-1499Az RiskliGelire Bağlı
1500-1699İyiYüksek
1700-1900Çok İyiÇok Yüksek
Risk Gruplarına Göre Kredi Notu

Bankalar risk gruplarına göre kart çıkarıp çıkarmama hakkını saklı tutarlar. Çok riskli olan ve notu 0 olanlara kart çıkmazken, çok yüksek 1900 puana yakın nota sahip olanlara ise yüksek limitlerde kart kullanım hakkı tanınır. Şunu da belirtmek isteriz ki, risk grubunuzu öğrenmeden bankalara kart başvurusunda bulunmamak oldukça önemlidir. Sebebi ise banka tarafından olumsuz değerlendirilen her kart başvurunuz kredi notunuzu düşürecektir. Findeks kredi notu sorgulama, kredi notu öğrenme SMS, TC ile kredi notu sorgulama ve e-Devlet ücretsiz kredi notu öğrenme yöntemlerinden birini kullanarak siz de kart başvurunuzdan önce risk grubunuzu tespit edebilirsiniz.

e-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Adımları

e-Devlet’ten kredi risk raporu nasıl alınır? e-Devlet kapısı vatandaşların her türlü işlemlerine cevap verdiği gibi yeni düzenleme ile birlikte ücretsiz kredi notu sorgulama hizmetini de sunmaktadır. Bazı hizmetler henüz bulunmasa da kredi risk raporu, çek raporu sorgulama, borç bilgisi öğrenme gibi hizmetlere ek olarak e-Devlet ücretsiz kredi notu öğrenme fırsatı da vermektedir. e-Devlet’ten kredi notu nasıl öğrenilir? bakalım.

 • Öncelikli olarak e-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte giriş yapınız.
 • Bir şifreye sahip değilseniz PTT şubelerinden 2 TL karşılığında bir şifre alabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptığınızda açılan ekran bir arama butonu yer almaktadır.
 • Bu alana ”Risk Raporu” yazınız.
e-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2022 (Risk Gruplarına Göre)
e-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme
 • Açılacak olan ekranda Türkiye Bankalar Birliği’ne ait olan ”Risk Merkezi Raporu Başvuru” sayfası bulunmaktadır.
 • Bu alana tıkladığınızda karşınıza risk raporu başvuru ekranı açılacaktır.
 • ”Yeni Başvuru” yazılı olan butonuna tıklayınız.
 • Bu hizmeti kullanarak kredi limit ve borç bilgileri ya da çek bilgileri rapor başvurusunda bulunabilir ve raporunuzu görüntüleyebilirsiniz.
e devlet kredi notu sorgulama
Kredi Notu Öğrenme ücretsiz
 • Oluşacak risk raporu tamamen ücretsizdir.
 • Şunu belirtmek isteriz ki günde sadece 1 kez, ay da ise 4 kez sorgulama ve rapor görüntüleme imkanı verilmektedir.
 • Yeni başvuru talebinizi oluşturduktan sonra rapor türü olarak iki farklı seçenek sunulacaktır.
yeni başvuru
Yeni başvuru
 • Kredi notunu sorgulamak için limit ve borç bilgileri raporu sorgulama sayfasına tıklamalısınız.
 • Başvuru bilgileri bu ekran üzerinde yer alacaktır.
e-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2022 (Risk Gruplarına Göre)
Kredi Notu Öğrenme ücretsiz
 • Limit ve borç bilgileri raporunuza ulaşmanız için SMS ile tarafınıza bir kod teslim edilecektir.
 • Bu sebep ile sistem üzerindeki telefon bilgilerinizin güncel olmasına dikkat etmelisiniz.
e-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2022 (Risk Gruplarına Göre)
Risk merkezi sms ile başvuru sonucu
 • Doğrulanmış cep telefonu alanında yazan bilgileriniz doğru ve güncel değil ise ”İletişim Seçenekleri” menüsüne giderek cep telefon numaranızı değiştirebilirsiniz.
 • İletişim bilgileriniz doğru ise ”Başvur” butonuna bastığınızda sorgulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.
 • e-Devlet üzerinde karşınıza T.C. kimlik bilgisi ve başvuru numarası dolu olarak gelen bir pencere açılacak.
 • Cep telefonunuza gelen rapor şifresini boş alana yazınız.
 • Şifrenin alt kısmında ise doğrulama kodu alanına sistem tarafından size sunulan doğrulama kodlarını yazarak ”Rapor Görüntüle” butonuna basınız.
Rapor görüntüleme
Kredi Notu Öğrenme ücretsiz
 • Risk raporunuza ulaşmak için SMS ile gönderilen rapor şifresini mutlaka girmelisiniz.
 • Başvuru Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne başarıyla iletilmiştir.
 • Raporunuz hazırlandığında SMS ile bilgilendirme yapılacak ve raporunuz ”Başvuru Bilgileriniz” sayfasında yer alacaktır.
 • Ancak şifrenin size ulaşmaması durumunda ”Şifre Gönder” butonuna tıklayarak yeni bir şifre gönderilmesini talep edebilirsiniz.
 • Raporu görüntüle butonuna tıkladıktan sonra ise;
dokuman koruma şifresi
doküman koruma şifresi
 • Şifre gerekiyor şeklinde bir pencere açılmaktadır.
 • Raporunuzu görüntülemek için SMS ile gelen şifreyi tekrar girmeniz gerekiyor.
 • Şifreyi girdikten sonra ”Gönder” butonuna tıklamanızın ardından raporunuz görüntülenecektir.
 • Raporda var ise borç bilgileriniz de yer alacaktır.
 • Şayet ödenmemiş olan borcunuz varsa, komisyonlara, faiz oranlarına ve borç tutarlarına da ulaşabilirsiniz.
 • Ödenmediğinden dolayı yasal takibe girmiş olan borçların ödenmesi için de açık ve kapalı durumda olan borçlar ödenebilecek.

Takip borcu olan ve borçlarından kaynaklı icra gelenler Bankadan İcra Geldi! Ne Yapmalıyım? içeriğimize göz atarak detaylı bilgi alabilirler.

e-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2022 (Risk Gruplarına Göre)
risk merkezi raporu

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi internet adresindeki “Rapor Başvuru” menüsü üzerinden de yeni başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunun için www.riskmerkezi.org adresini ziyaret edebilir ya da 444 99 69 numaralı müşteri ilişkileri merkezinden bilgi alabilirsiniz.

e-Devlet Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu Başvurusu için hemen tıklayarak kredi notunuzu öğrenin!

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan bu işlem ile, ücretsiz Findeks raporu alınırken, banka limit, borç, risk sorgulama işlemleri de tamamen ücretsiz olarak yapılmaktadır. Böylece vatandaşlar;

 • Kullanılan bütün kredi miktarlarını
 • Vadelere göre bütün kart ve borç bilgilerini
 • Bankalardan almış olduğunuz tüm kart limitlerini
 • Son 10 yıla müteakip yasal mevzuata itikal etmiş açık ve kapalı bütün borçlar
 • Çek bilgilerin sorgulanması görebilir.

Kredi notu öğrenme ücretsiz şekilde nasıl yapılacağından bahsettik. Siz de hemen e-Devlet risk merkezi raporu sorgulama hizmeti üzerinden Türkiye Bankalar Birliği tarafından belirlenen risk grubu bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Türkiye Bankalar Birliği e-Devlet Risk Merkezi Raporu Başvurusu

e-Devlet yeni bir ilke daha imza attı. e-Devler risk raporu başvuru ekranı üzerinden ücretsiz kredi notu sorgulama artık mümkün. Yeni uygulama sayesinde vatandaşlarımız e-Devlet üzerinden borç bilgilerini sorgulayabilecek. Sistemin yoğunluğuna bağlı olarak da raporunuz tarafınıza en kısa sürede gönderilecektir. Yeni hizmet ile birlikte vatandaşlar e-Devlet ücretsiz kredi notu öğrenme ve borç bilgilerine ulaşma imkanı bulabilecektir. Sistem üzerinden takibe girmiş olan borçlar da görüntülenebilecek. Türkiye Bankalar Birliği’ne bağlı olarak faaliyet gösteren tüm bankalara ait olan borçlara bu sistem aracılığı ile erişim sağlanabilecek. Ayrıca sadece borçlar değil, faiz borçları da rapor üzerinden ayrı ayrı görüntülenebilecektir.

Peki e-Devlet kredi notu nereden öğrenilir, e-Devlet kredi notum kaç? diye merak ediyorsanız, sizler için görseller ile hazırladığımız e-Devlet ücretsiz kredi notu öğrenme adımlarını inceleyebilirsiniz.

e-Devlet Risk Raporu Şifresi Gelmiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

e-Devlet üzerinden ücretsiz kredi notu sorgulama işlemi esnasında telefon numaranıza gönderilen rapor şifresi tarafınıza yönlendirilmemiş ise tekrardan ”Şifre Gönder” butonuna basarak yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz. Böylelikle size gönderilen yeni şifre ile kredi notu sorgulama işleminize devam edebilirsiniz. Bu sorunun yanında bir de vatandaşların en sık karşılaştığı e-Devlet risk raporu açılmıyor! problemidir. Tüm işlem adımlarını tekrardan uygulayarak işlemi yeniden tekrarlayarak şansınızı deneyebilir ya da diğer kredi notu sorgulama yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Anlattığımız adımlar ile kişiler bankalarda bulunan mevcut borç bilgilerini görüntüleyebilir, notlarına bağlı olarak risk grupları hakkında fikir sahibi olabilirler. Kredi notlarının durumunu bu şekilde öğrenebilirler. Ancak risk gruplarını ve tam kredi skorunu görüntülemek isteyenler ise; TC ile kredi notu sorgulama ve diğer farklı kredi notu sorgulama yöntemlerini kullanarak öğrenebilirler.

T.C. İle Kredi Notu Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

e-Devlet ücretsiz kredi notu öğrenme adımları haricinde TC ile kredi notu sorgulama yöntemleri de bulunmaktadır. Dilerseniz Findeks sistemi üzerinden dilerseniz de kredi notu öğrenme SMS yöntemini kullanabilirsiniz. Şimdi kredi notuna nereden bakılır? diye merak edenler için tüm yöntemlerin detaylarını verelim.

Findeks Kredi Notu Sorgulama Yöntemi

Findeks puanımı nasıl öğrenirim?

Findeks kredi notu sorgulamak için Findeks mobil ya da internet şubesinden ”Paylaşım Ayarları” menüsünü kullanarak, raporun paylaşılmasını istediği kişi ya da kurumun T.C. kimlik veya vergi kimlik numarasını girerek ön onay vererek işlemini tamamlayabilir. Ayrıca Findeks aracılığı ile risk grubu bilgisi alınmak istenen kişinin bilgileri girilerek SMS atılır ve paylaşımı için izin istenir. SMS’e onay verilmesi durumunda risk grup bilgisinin paylaşımı yapılmaktadır.

Findeks kredi notu sorgulama ücreti 6 TL+KDV’dir. Findeks sistemi üzerinde klasik ve premium şeklinde hazırlanmış olan yıllık paketlerden de satın alabilirsiniz. Paket ücretleri hakkında bilgi almak için Findeks sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kredi Notu Öğrenme SMS Yöntemi

Kredi notunu mesajla nasıl öğrenebilirim?

Kredi notunuzu mesajla öğrenmek için GSM operatörleri üzerinden T.C. kimlik numaranız ve doğum yılınız 1122’ye göndererek sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Turkcell, Vodafone, Türk Telekom gibi operatörlerden 1122’ye kısa mesaj göndererek notunuzu ve risk grubunuzu öğrenebilirsiniz. GSM operatörleri üzerinden sorgulama ücreti ise 14 TL’dir. Operatör farklılığından kaynaklı ücret farklılığı da yaşanabilir.

Bankalar Aracılığı İle Kredi Notu Öğrenme

Kredi notlarınızı öğrenebileceğiniz bir diğer yöntem de bankalardır. Finansal kurumların internet bankacılığı, mobil uygulaması ya da çağrı merkezlerinden kredi skorunuzu sorgulayabilirsiniz. Halkbank dışındaki tüm bankalar sorgulama ücreti olarak 10 TL bedel almaktadır. Ancak kart sahibi olmak istediğinizde bankalara giderek bireyse müşteri danışmanınız ile görüştüğünüzde size notunuz hakkında bazı açıklamalar yapacaktır.

Örneğin; kredi notu sorgulama Ziraat Bankası için nasıl yapılır? bakalım. Ziraat Bankası’ndan kredi notu sorgulamak için;

 • Ziraat Bankası internet bankacılığına giriş yaparak sırası ile ”Başvurular-Risk Sorgulama-KKB Risk Raporu” menülerine tıklayarak raporunuzu görüntüleyebilirsiniz.
 • Ayrıca Ziraat 444 00 00 – 0850 220 00 00 iletişim numaralı çağrı merkezi üzerinden de 7/24 çağrı merkezine bağlanabilir ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca TBB Risk Merkezi rapor başvurusu için 444 99 69 numarasını da kullanabilirsiniz. Bankaların hizmet kanalları sayesinde sorguladığınız notunuz düşük ise kart başvurusundan önce kefil ya da teminat göstermeniz talep edilebilir. Kart sahibi olabilmeniz için notunuzun 1300 ve üzeri olması gerektiğinden, orta dereceli risk grubunda yer alıyorsanız bankalara gelirinizi belgeleyerek kart sahibi olma şansınızı arttırabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplamak için bazı değerlerin yüzdesi alınmaktadır. Etkileyici olan faktörler ve bileşenler hesaplanarak not bilgisine ulaşılır. Kredi notu hesaplamak için;

 • Mevcut kredi borç durumu %35
 • Kredi ödeme düzeni %35
 • Yeni alınan kredi %11
 • Kredi kullanma yoğunluğu %10
 • Diğer faktörler ise %9 oranında alınarak Kredi Kayıt Bürosu Findeks Kredi Notu hesabı yapılmaktadır.

Hesaplamada kullanılan yüzdelik dilimler dönemsel olarak değişiklik gösterse de hemen hemen aynı kalmaktadır!

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Mevcut sistemler üzerinden kredi sorgulaması yaptıktan sonra notunuz düşük çıkıyorsa bu durumda yapacağınız bazı uygulamalar ile notunuzu yükseltmeniz mümkün olacaktır. Kredi notunu yükseltmek için de kullanılabilecek olan pek çok yöntem vardır.

 • Öncelikle bankalara borcu olanların, bu borçları yapılandırmaları gerekmektedir.
 • Borç yapılandırma işlemi ile 5 yılın sonunda notun yükseltilmesi mümkün olmaktadır.
 • Borcunuzu bitirdiyseniz bankalardan bir kart alın ve ekstrelerinizi düzenli ödeyin.
 • Ekstrelerinizi düzenli ödemenin de kredi notunuz üzerinde etkisi tartışmasızdır.
 • Bir de faturalarınıza otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.
 • Verilen talimatlar ile de notunuz yükseltmeniz mümkündür.
 • Bankada bir vadeli ya da vadesiz hesap açın. Yüksek tutarlarda mevduat yatırmanız durumunda kredi notunuz da yükselecektir.

Bu yöntemleri deneyerek kısa sürede notunuzu yükseltebilir ve anında bankalar üzerinden kart başvurunuzu oluşturabilirsiniz. Peki kredi puanı 1 ayda ne kadar yükselir? Kredi puanınızın 1 ayda ne kadar yükseleceği bulunduğunuz risk grubuna bağlıdır. Şöyle ki 500-800 seviyesinde yer alıyorsa 1 ayda en fazla 200 puan, 800 ile 1100 arasında yer alıyor ise 1 ayda maksimum 250 puan artacaktır.

e-Devlet risk raporu sorgulama nasıl yapılır? işlem adımlarını sizler için anlattık. Tamamen ücretsiz bir şekilde risk merkezi raporu e-Devlet sistemi üzerinden sorgulama talebinizi oluşturabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.