e-Devlete Şifresiz Girmek İçin 4 Farklı Yöntem 2023 Güncel

e-Devlete şifresiz girmek için 4 farklı yöntem içeriğimizde şifre nasıl alınır, şifre almak için gerekli şartlar nelerdir, ücretsiz e-devlete giriş ve internetten e-devlet şifresi nasıl alınır? detaylandırdık.

e-Devlete Şifresiz Girmek İçin 4 Farklı Yöntem 2023 Güncel

E-Devlet’e Şifresiz Giriş: e-Devlet, halk ile vatandaş arasında köprü görevi gören ve dijital ortamda daha hızlı çalışılabilmesi amacıyla oluşturulmuş bir portaldır. Mobil aplikasyonun yanı sıra online olarak da giriş yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet sicilinizi sorgulayabilir, soy ve soy bilginizi öğrenebilirsiniz.

Ayrıca sistem üzerinden bankalarda olan borç ilgilerini ve kredi notunuzu, miras sorgulama, vergi borcu sorgulama gibi işlemler de yapılmaktadır.

e-Devlet Nasıl Kurulur?

Bu portal üzerinden yapılamayacak neredeyse hiçbir işlem yoktur. Ayrıca bu hizmet bürokrasiyi kırtasiye olmaktan kurtardı. Her türlü işlemin elektronik ortamda sunulması hem idareye hem de vatandaşa kolaylık sağlamıştır. Devlet dairelerinde sıra beklemek artık işkence değil. Bilgi ve iletişim teknolojileri kamusal alanda yüksek düzeyde kullanılmaya başlanmıştır.

Bu platform ticaret yapmak, bilgi almak veya kamu borçlarını ödemek için kullanılabilir. Sunulan birçok hizmet var. Sisteme giriş yapabilmek için şifrenizin veya mobil imzanızın olması gerekmektedir. Sisteme giriş yapmadan önce kimlik doğrulamanız istenecektir.

Kimlik doğrulama, sisteme giriş yapacak kişi ile bilgileri girilen kişinin eşit olması demektir. Yani bir nevi güvenlik önlemi. Şifre mobil imza, elektronik imza veya T.C kimlik belgesi ile kullanılabilir.

e-Devlet Şifresi Alma Yolları Nelerdir?

Şifre almak için bireysel başvurular kabul edilmektedir. Şifre PTT kurumundan alınır. Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi, pasaport, ehliyet, çalışma izinleri gibi belgelerle PTT’ye başvurularak şifre alınabiliyor. Yurtdışındakiler için Türk konsolosluklarından da şifre alınabilir.

Mobil, elektronik imza veya internet bankacılığı kullananların da bu şekilde sisteme girmesi mümkündür. PTT’den aldığınız şifreyi aktif edebilmeniz için size verilen zarfın üzerinde yazan şifre ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Ayrıca güvenlik nedeniyle bu parolanın değiştirilmesi önerilir.

Parola değişikliği için yeni parola seçiminde kullanılacak kriterler sayfada belirtilmiştir. İlk şifre ile sisteme girip aktivasyon sağlarsanız otomatik olarak şifre değiştirme sayfasına yönlendirileceksiniz. PTT şubelerine de giderek yeni şifre alabilirsiniz. Şifre alımlarınız için 2 TL ücret ödemeniz gerekmektedir. Ancak şifrenizi unutursanız 4 TL ücretlendirilirsiniz.

SMS, e-posta veya telefon yoluyla şifre başvurusu yapılamayacağını belirtmek gerekir. e-Devlet kişiye özel bir sistemdir. Her türlü işlem yapıldığı için sadece güvenlik sebebi ile şahıslara verilmektedir. Almış olduğunuz bu şifreyi kimseyle paylaşmamanızı tavsiye ederiz. Dolandırıcılık vb. olaylara maruz kalabilirsiniz. Çünkü maaş bilgileriniz veya kart bilgileriniz de sistemde mevcut olabilir. PTT, herkese açık olması ve birçok şubesi olması nedeniyle hizmet vermektedir.

Bu, bireysel satın alımlar için önemlidir. Ödeme, bilgi, kurum ve kuruluşlara kolay erişim sağlanmaktadır.

İnternetten e-Devlet Şifre Alma Şartları Nelerdir?

Şifre alabilmek için belirli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Kendiniz için bir şifre alabilirsiniz. Sadece vekaleten farklı bir kişi adına şifre alınması mümkündür.

İnternetten e-Devlet şifresi almanın şartları şunlardır:

 • T.C vatandaşı olmak.
 • 15 yaşını tamamlamış olmak.

Bu şartlara sahip olan kişiler, PTT şubelerine şahsen veya vekâlet verecekleri kişiler aracılığıyla başvurmaları sonucunda ücret karşılığında e-devlet şifresi sahibi olabilirler. Ehliyet sahibi olmayanlardan mahkeme tarafından vasi olarak atanmış olanlar da bu kişiler aracılığıyla şifre alabilirler. Vekaletname veya vasilik halleri dışında hiçbir şekilde başkası adına şifre alınması mümkün değildir.

Şifrenizi iptal edip sisteme tekrar giriş yapmak istemiyorsanız PTT’ye bildirimde bulunmalı ve işlem yapılmasını talep etmelisiniz. Ödeyeceğiniz ücret bir seferliktir. Banka kartları gibi yıllık aidat yoktur.

e-Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Şifrenizi unuttuysanız ilk adım olarak size en yakın PTT şubesine giderek şifrenizi değiştirmelisiniz. Çalınan işlemlere karşı gerekli işlemi bu şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca her şifre sistem üzerinde sadece bir defa oluşturulmaktadır. Yani belirlenen şifre bir daha başka bir vatandaş tarafından kullanılmayacak. Ayrıca şifresini unutanlar için yeni şifre belirlemek için sunulan birçok yöntem bulunmaktadır.

Daha önce cep telefonu numaranızı sisteme kaydettiyseniz bu işlemi kendiniz de halledebilirsiniz. Ekstra bir PTT şubesine gitmenize gerek yok. Cep telefonunuza gelecek onay mesajı ile şifrenizi değiştirebilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için mobil imza ve elektronik imza yöntemlerini kullanarak sisteme giriş yaparak sıfırdan şifre oluşturabilirsiniz.

e-Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?
e-Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Kimlik doğrulama için internet bankacılığı kullanıyorsanız, link üzerinden şifrenizi de yenileyebilirsiniz. Açılan ekranda müşterisi olduğunuz bankanın logosuna tıklayınız. Bu şekilde sisteme giriş yapabilirsiniz. Yeni bir şifre de oluşturabilirsiniz.

TC kimlik numaranız ile şifrenizi yenilemek istiyorsanız lütfen T.C kimlik numaranızı, seri numaranızı, cüzdan numaranızı, birinci derece yakınınıza ait T.C kimlik numaranızı ve güvenlik kodunuzu boş alanlara yazınız. Kimlik türünü seçin ve devam düğmesine tıklayın.

e-Devlet Şifresi Başkasının Eline Geçerse Ne Olur?

Çoğu kamu kurumunda yapılması gereken işlemleri e-Devlet üzerinden yapabiliyoruz. Her vatandaşın bu platformu kullanmak için benzersiz bir şifresi vardır. Bu şifre PTT’nin ilgili şubelerinden ücret karşılığında temin edilebilmekte olup, kişiye özel olduğu için başkasının eline geçmesi olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Şifrenizin çalınması veya işlem yapıldığını düşünüyorsanız e-Devlet şifrenizi yenilemeniz veya değiştirmeniz gerekmektedir.

e-Devlet şifreniz başkasının elindeyken olabilecek şeylerden bazıları şunlardır:

 • e-Devlet sisteminde kayıtlı nüfus, kimlik bilgileriniz, ikamet adresleriniz, nüfus kayıt örnekleri, sigorta bilgileriniz çalınarak farklı amaçlarla kullanılabilir.
 • Bununla birlikte üzerinize kayıtlı cep telefon numaralarına ulaşılarak gizli tüm bilgilerinize erişebilir.
 • Erkeklerin askerlik işlemleri dahi buradan yapıldığı için, tecil işlemlerini değiştirerek zor duruma sokabilir.
 • Banka hesapları ve girişler e-Devlet üzerinden yapıldığından maddi olarak zarara uğrayabilirsiniz. Adınıza kredi veya kredi kartı gibi kasıtsız başvurularda bulunmamaları için şifrenizi gizlemeniz menfaatinize olacaktır.
 • Zira kimlik bilgilerinize ulaşılarak birçok hukuki işlem yapılabilmektedir.

Çalınma ve yanlış kişilerin eline geçme riskini önlemek için tahmin edilmesi zor bir şifre belirlemeniz, telefon numarası doğrulama sistemi ile giriş yapmanız ve şifrenizi periyodik olarak yenilemeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca şifrelerinizi yenilemek için PTT şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Kimlik bilgileriniz ve GSM numaranıza SMS onayı ile anında değişiklik yapabilirsiniz.

e-Devlete Şifresiz Girmek İçin 4 Farklı Yöntem Nedir?

e-Devlet T.C. ile giriş yapın, e-Devlet sistemine PTT’den alacağınız bir şifre ile giriş yapabileceğiniz gibi farklı şekillerde de giriş yapabilirsiniz. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/linki ile sisteme giriş yapabileceğiniz pencere açılmaktadır.

Burada mobil imza, e-imza, TC kimlik kartı ve internet bankacılığı seçenekleri bulunmaktadır. Yani e-devlet şifresi dışında şifresiz kullanabileceğiniz 4 farklı yöntem bulunmaktadır.

Şifresiz e-Devlet giriş yolları şu şekildedir:

 • Mobil imza.
 • Elektronik imza.
 • İnternet bankacılığı.
 • Kimlik kartı uygulaması ile e-Devlete giriş yapılmaktadır.

1) Mobil İmza ile e-Devlet Sistemine Giriş

Mobil imza alanına girdiğinizde TC kimlik numaranızı, cep telefonu numaranızı ve GSM operatörünüzü ilgili alanlara yazıp devam butonuna basmanız gerekmektedir. Bu aşamadan sonra karşınıza çıkan ekranda bir sözleşme var. Sistem sözleşmeyi okuyup kabul etmenizi bekliyor.

Bu sözleşmeyi okuduysanız sayfanın en altında bulunan imzala butonuna basarak işlemi onaylamalısınız. Ancak bu şekilde giriş yapabilmek için sistemdeki bilgilerinizin ve cep telefonu numaranızın doğru ve güncel olması gerekmektedir.

2) Elektronik İmza Yöntemi ile e-Devlet Sistemine Giriş

E-imzanızın kimlik bilgileriniz ile eşleşmesi gerekiyor. T.C kimlik numaranız ile birlikte giriş yaparken elektronik imza uygulamanızı da aktif hale getirmelisiniz.

E-imza yöntemini kullanarak sisteme nasıl giriş yapabileceğinizi, uygulamayı nasıl aktif hale getireceğinizi ve nasıl e-imza oluşturabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Genel olarak firmaların kullandığı bir yöntemdir.

e-devlet-şifresiz-giriş
Şifresiz pek çok giriş yöntemi bulunmaktadır.

3) Kimlik kartı ile e-Devlet Sistemine Giriş

Kimlik kartı uygulamasını bilgisayarınıza indirin ve kurun. Sisteme giriş yaptığınızda bu uygulama açık olmalıdır. T.C kimlik kartınız ile giriş yapmak için tıklayınız. Ancak güvenlik nedeniyle kimlik bilgilerinizi kimseyle paylaşmayınız. Çünkü bu alanda şifresini unutanlar için şifre değişikliği de yapılmaktadır.

4) İnternet Bankacılığı ile e-Devlet Sistemine Giriş

Ayrıca e-devlet kapısına internet bankacılığı şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Giriş ekranında banka logolarına tıkladığınızda sistem sizi müşterisi olduğunuz bankaların internet bankacılığı sayfalarına yönlendiriyor. TR Kullanıcı alanına TC kimlik numaranızı veya müşteri numaranızı, şifre alanına ise mevcut internet bankacılığı şifrenizi giriniz. Onay sürecinden sonra sisteme kolayca giriş yapabilirsiniz.

Kredi notu sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar, portal üzerinden ücretsiz kredi notu sorgulaması yapabilir ve kredi siciliniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Vatandaşlara çeşitli kolaylıklar sunan bu sisteme yukarıda belirtilen yollarla giriş yapabilirsiniz. Ancak güvenlik ve her türlü dolandırıcılık işlemine karşı kimlik ve şifre bilgilerinizi kimseyle paylaşmamanızı tavsiye ederiz.

Cep Telefonu ile e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Cep telefonu ile e-Devlet şifresi alabilmek için daha önce e-Devlet’e giriş yapmış olmanız gerekmektedir. Yeni şifreniz için giriş yaparak doğru bilgileriniz ile güncelleme yapabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of Ayla Rozera Ayla Rozera dedi ki:

  Devlet sifre numaram Yok